Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 12.07.2021 11:47 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Zdravím vespolek a obracím se na Vás s prosbou o radu jak vyrobit klasický jednokanál buď ze servem nebo s magnetem.
Předělat proporcionála na 2,4 GHz není až tak velký problém jak jsem zjistil, použil jsem klasický koder 7 kanál a vf modul Frsky a už to “cvičilo” a na příjmové straně prijimač Frsky V8. No nevypadalo to špatně, ale nakonec jsem konverzi vysílače Varioprop 12 S svěřil do rukou odborníků s použitím procesorového kodéru a vf modulu Frsky (Varioprop má netypické potenciometry v kniplech a to přestavbu komplikovalo) a cele to funguje k mé plné spokojenosti. Co nevím jak to udělat, aby vysílač vysílal ovládaný tlačítkem jako stará dobrá “Marska”. Stiskem tlačítka magnet sepne uvolněním kotva magnetu odpadne. Cely tento proces jde udělat i na proporcionálu, ale to pořad člověk drží v ruce moderní rádio a tahá za knipl, ale to není ono. Ale pokud by se k ovládání použil nějaký malý kodér, který by generoval jeden až dva proporcionální kanály a bylo by “udělátko” pro tlačítko to znamená že by se nehýbalo s potenciometrem , ale byly by dva předem dané stavy - zapnuto - vypnuto ovládáno tlačítkem tak by to mohlo docela dobře fungovat a cele to zamontovat do původního vysílače - byla by to dobra replika a zase po 50 letech si vychutnat ovládání jedním kanálem. K celému nápadu mě inspiroval dvoukanálový neproporcionálni doplněk, který jsem koupil na EBay a místo relátka v tom doplňku jsem zapojil ovládací jednokanálový elektromagnet, vše funguje dobře jenom udělat nějaký kodér. Dělat kodér z tranzistorů to se mi zdá krok zpátky, spíš by to chtělo nejakej mikroprocesor nebo Arduino. A tak se ptám jestli jste někdo něco takového neobjevil při toulkách internetem. Děkuji předem za případné rady či návrhy


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 12.07.2021 13:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Tak jestli stačí pocit mít jen tlačítko místo páky, tak není problém páku vyměnit za tlačítko - tam, kde je výstup z potenciometru (a vstup do "udělátka") dát odpor na mínus (~10 kOhm) a vypínačem na tento vstup přivádět nějaké to Vcc.

Na straně přijímače simulovat relátko servem? Drcne do vybavovače... to už se dá nějak vymyslet, ne?
Případně si na straně přijímače něco vyrobit třeba z Arduina.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 12.07.2021 14:11 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.1.2020
Příspěvky: 36
Bydliště: ČR
Takové nějaké udělátko asi nebude pro středně zdatného elektronika moc problém. Já však nejsem ani středně zdatný, ba ani elektronik, tak jsem se snažil to obejít jinak.
Mrkněte na: https://www.rcalbum.cz/model/10787-mikr ... uprav.html
Gamu jsem řešil jako opravdový jednokanál ovládaný tlačítkem a magnetem.
Mars vzhledově vypadá jako kdysi, ale předělal jsem ho na proporcionální čtyřkanál.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 12.07.2021 14:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.6.2021
Příspěvky: 12
Zajímavé téma. Kdysi jsem chtěl udělat opačnou věc. Aby se k originál Marsu dalo připojit jedno klasické servo. Prostě by se udělal "kodér", který by spínal modulaci VF stupně klasickým jednokanálovým PPM. Pak by ta páka na TX Mars II řídila klasické servo. Taky to mělo být z čisté frajeřiny, že budu Melodii stále řídit Marsem, ale místo špagomatiku tam bude servo. Ale to už je dávno a přešlo mě to. Ten "kodér" měl být s NE555, bylo to ještě před érou Arduin a podobných záležitostí.

K tomu jednokanálu. Originál Marsa už bych nechal odpočívat. Podobná plastová krabička se určitě najde. Jako kodér by mohlo sloužit, třeba to Arduino (nějaké malé s ATTINY). Je tam přímo příkaz pro servo a v tomto případě by se dal výstup pro servo použít přímo jako PPM pro VF modul. Pak stačí naprogramovat:

Sepnuté tlačítko = 1. krajní poloha
Rozepnuté tlačítko = 2. krajní poloha

nebo pro neproporcionální dvoukanál (2 tlačítka):

Sepnuté levé tlačítko = 1. krajní poloha
Sepnuté pravé tlačítko = 2. krajní poloha
Rozepnutá tlačítka = neutrál

Jen by změny poloh v příkazu SERVO neměly být skokové, ale postupně by se to mělo krokovat, třeba FOR cyklem.

Na přijímací straně bych buď ponechal servo, které se bude pohybovat mezi 2 (případně 3) polohami, nebo bych tam dal RC spínač, který může spínat třeba ten elektromagnet, motor, atd.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 12.07.2021 14:33 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.6.2021
Příspěvky: 12
Ještě mě napadlo, že v případě toho neproporcionálního dvoukanálu by se společným sepnutím obou tlačítek dal zapínat/vypínat motor. Kormidlo by bylo v neutrálu. Ale to už by se ten kodér musel naprogramovat a nešlo by využít samotného příkazu servo. Ale není to nic složitého.

Vlastně by to šlo i u toho jednokanálu. Dlouhým držením tlačítka se může zapnout/vypnout motor. Je to ale asi vhodné jen na lodičku. Podobný doplněk vyšel kdysi v Modeláři k originálnímu Marsu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 12.07.2021 14:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Phil G a jeho stránky jsou studna pro jednokanály.
http://www.singlechannel.co.uk/
Jeho YT.
https://www.youtube.com/c/PHILG2864/videos
Většina věcí je pak i tady.
https://mode-zero.uk/viewforum.php?f=24
https://mode-zero.uk/viewforum.php?f=8
https://mode-zero.uk/viewtopic.php?f=8&t=10
https://mode-zero.uk/viewtopic.php?f=8&t=58


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 12.07.2021 15:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tady je příklad: https://blog.laskarduino.cz/projekt-rc-arduino/
Akorát kupa neznámých, dosah píšou mizernej, jakej protokol to používá jsem nezkoumal, jak se to chová při rušení.
Přijímač by mohl být tak jak je, ve vysílači dát místo potenciometru odporový dělič se spínáním tlacítkem.
Nebo použít Arduino nano a k tomu připlácnout https://www.laskarduino.cz/bezdratovy-modul-e01-ml01dp5--nrf24l01--2-4ghz-long-range/


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.07.2021 13:33 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2011
Příspěvky: 321
Obrázky: 0
broucek píše:
Zajímavé téma. Kdysi jsem chtěl udělat opačnou věc. Aby se k originál Marsu dalo připojit jedno klasické servo. Prostě by se udělal "kodér", který by spínal modulaci VF stupně klasickým jednokanálovým PPM. Pak by ta páka na TX Mars II řídila klasické servo. Taky to mělo být z čisté frajeřiny, že budu Melodii stále řídit Marsem, ale místo špagomatiku tam bude servo. Ale to už je dávno a přešlo mě to. Ten "kodér" měl být s NE555, bylo to ještě před érou Arduin a podobných záležitostí.

K tomu jednokanálu. Originál Marsa už bych nechal odpočívat. Podobná plastová krabička se určitě najde. Jako kodér by mohlo sloužit, třeba to Arduino (nějaké malé s ATTINY). Je tam přímo příkaz pro servo a v tomto případě by se dal výstup pro servo použít přímo jako PPM pro VF modul. Pak stačí naprogramovat:

Sepnuté tlačítko = 1. krajní poloha
Rozepnuté tlačítko = 2. krajní poloha

nebo pro neproporcionální dvoukanál (2 tlačítka):


Sepnuté levé tlačítko = 1. krajní poloha
Sepnuté pravé tlačítko = 2. krajní poloha
Rozepnutá tlačítka = neutrál

Jen by změny poloh v příkazu SERVO neměly být skokové, ale postupně by se to mělo krokovat, třeba FOR cyklem.

Na přijímací straně bych buď ponechal servo, které se bude pohybovat mezi 2 (případně 3) polohami, nebo bych tam dal RC spínač, který může spínat třeba ten elektromagnet, motor, atd.


Nemáš náhodou nějaký odkaz na Kodér z Arduina z programem? Našel jsem pouze nějaké náznaky,ale nic dotaženého a pro elektronického stupida nepoužitelného.

_________________
Jan Hess-MODELSPORT,RC,vrtulníky SAB Goblin-RAW,e- shop,jhess@mscomposit.com,www.modelsport.info


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.07.2021 13:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
MS COMPOSIT píše:
Nemáš náhodou nějaký odkaz na Kodér z Arduina z programem?

Ten můj odkaz výše řeší základní čtyřkanál.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.07.2021 13:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
MS COMPOSIT píše:
Nemáš náhodou nějaký odkaz na Kodér z Arduina z programem?

https://mode-zero.uk/viewtopic.php?f=8& ... bd3524d18d


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.07.2021 15:32 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.6.2021
Příspěvky: 12
Hodně je toho v tomto zdejším vlákně:
viewtopic.php?f=41&t=88560&hilit=arduino+rc+vys%C3%ADla%C4%8D
Je tam i spousta odkazů dál.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.07.2021 19:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 493
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
není to trochu "mimo" dělat jednokanál na 2.4 ? To je jak zrekonstruovat veterána a dát do něj pohon z Tesly.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 13.07.2021 22:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
A to jako myslíš, pustit do luftu něco retro s superreakčním přijímačem na 27 MHz? To ani nemá snad cenu nějakej retromodel stavět. Na 27 MHz je takovej bordel, že bude za pár minut v zemi.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.07.2021 10:00 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Účelem retro modelu není postavit neco co vypadá jako z minulého století a nadupat to nejmodernější ekektronikou, ale zachovat technologii stavby, pohonu - většinou detonační spalovací motor a pokud je nebo byl model řízen použít stejný princip řízení. Nakoukněte na stránky KHMM.cz kde jsou popsány obecné principy stavby historických a retro modelů. V Čechách byl hojně používaný systém s magnetem, který tahal za kormidlo a nebo elektromotůrek navíjel na hřídelku nit a v opačném směru působila vratná pružinka obvykle gumička tzv. špaglomatic, v Anglii se zase hojně používalo rohatkové řízení a nebo tzv. Galooping Ghost (snad jsem to napsal správně). Důležitý je princip řízení modelu nikoliv přenosová cesta (2,4 GHz) a protože se používají komerční přijímače, které zpracovávají signál PPM je nutné i ten jednokanál upravit pro signál PPM a v přijímači vyrobit z proporcionálního kanálu neproporcionální tak, aby to spínalo magnet nebo špaglomatic. Já vím, že je to staromilství, ale když se podíváte jak památkáři opravují hrady pomocí různých strojů z 13,14 století tak proč bychom si my modeláři nedovolili takovou malou historickou pošetilost. A co se týká veteránů aut tak každý šofér veterána používá mobil a GPS a nejede podle papírových atlasů, které se skládaly jak leporelo. Toliko jenom proč chci vyrábět z proporcionála neproporcionální jednokanál.
Za odkaz na anglické stránky děkuji je to zajímavé a podnětné čtení.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.07.2021 10:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Možná je to blbý nápad, ale co zkusit použít elektroniku z nějakého bezdrátového zvonku nebo centrálu auta? Dnes není problém sehnat i na vrakovišti starší funkční kousky za pár korun. Jen by asi bylo potřeba pohledat typ co funguje na větší vzdálenost, a výstup přijímače opatřit obvodem kterých jsou plné časopisy pro elektroniky, třeba AR apod. Měl jsem dokonce systém DO k centrálu auta ve Favoritu, který pracoval na přesném principu jaký potřebujete. Jedním tlačítkem zamknout a při dalším zmáčknutí odemknout. Některé bezdrátové zvonky nemají problém fungovat i na sto metrů a to v podstatě nemají anténu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz