Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 10.06.2014 17:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Prošel jsem řadu stránek, ale nepodařilo se mi vhodně navázat... Proto nové téma...
Na žádost kolegy a výhledově i pro sebe jsem začal koumat nad novou verzí mého "servopanelu" - tedy rozvodné desky. Výchozí požadavky byly 2 zdroje a elektronický vypínač.
Zatím jsem to namastil takto:
Příloha:
servopanel_Gr24.gif
servopanel_Gr24.gif
[ 50.61 KiB | Zobrazeno 7361 krát ]


Jukněte na to prosím někdo znalý, jestli tam nemám nějaký podstatný úlet nebo zbytečnost a tak...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 10.06.2014 20:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Není zbytečné mít dva samostatné vypínače. Já mám vypínač společný až za diodama. Ale je fakt, že takhle můžeš nabíjet každou baterku samosatně, bez odpojování.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.06.2014 22:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2716
Bydliště: Ústí nad Labem
Také používám jen jeden vypínač za diodami; za slušný peníz se dá pořídit cca 140 A mosfet, který na to se ctí stačí. Odpojuje se tak samozřejmě mínus pól napájení. Samostatnému nabíjení nic nebrání (před diodama). Diody používám zpravidla 2 x dvojici v pouzdru TO-220 a to schottky nebo klasické podle toho, jestli úbytek napětí potřebuji minimalizovat nebo se mi naopak hodí. Samotný přijímač pak napájím obvykle oddělením ještě jednou 1 A schottky diodou ze sloučeného napětí s filtračním kondenzátorem jen pro přijímač (prakticky vylučuje reset vlivem mžikového poklesu napětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.06.2014 22:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
JardaRůžička píše:
Také používám jen jeden vypínač za diodami; za slušný peníz se dá pořídit cca 140 A mosfet, který na to se ctí stačí. Odpojuje se tak samozřejmě mínus pól napájení. Samostatnému nabíjení nic nebrání (před diodama). Diody používám zpravidla 2 x dvojici v pouzdru TO-220 a to schottky nebo klasické podle toho, jestli úbytek napětí potřebuji minimalizovat nebo se mi naopak hodí. Samotný přijímač pak napájím obvykle oddělením ještě jednou 1 A schottky diodou ze sloučeného napětí s filtračním kondenzátorem jen pro přijímač (prakticky vylučuje reset vlivem mžikového poklesu napětí.

Koukám že kromě dvojitého vypínače (dvojí redundance :-) ) to mám prakticky stejné. MOSFETy mám IRFZ44N, to bohatě postačuje; ono to s tím odběrem ani u silnějších serv tak horké není (okouknul jsem to osciloskopem na bočníku); diody používám 5A ve válcovém pouzdru, zaberou méně místa než TO220, to bych musel uchytit mechanicky jako ty FETy. Přijímač je taky za dvěma diodami (opět dvojí jištění - jestlipak někomu něco řekne citace "Rámané dělají všechno trojmo" ... :-) ).

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.06.2014 22:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Mám to naprosto stejně jako JardaRůžička. FET mám IRL3803 (140A/30V) a diody MBR20100 (20A/100V) protože na menší napětí nebyly. Pro přijímač 1N5818. Takže předimenzování až až.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.06.2014 22:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.2.2009
Příspěvky: 1249
Bydliště: Havířov
jyrry píše:
... jestlipak někomu něco řekne citace "Rámané dělají všechno trojmo" ... :-) ).


A. C. Clark? :)

_________________
"Rozum, který zůstává stát, je v pořádku – jen si nesmí lehnout." J. Werich


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 4:10 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
jojo, Návrat Rámy :-) Ale Ráma byl lepší, to ještě psal sám.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 7:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.2.2005
Příspěvky: 357
Bydliště: ČR, Praha 13
Obrázky: 9
Pro nezkušené a začátečníky, nebylo by možné jyrry více popsat jak to funguje a co je konkrétně použito za diody?

Letu zdar!

_________________
PeZet


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 7:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2716
Bydliště: Ústí nad Labem
jyrry píše:
Přijímač je taky za dvěma diodami
Teprve po odeslání jsem se podíval pořádně a koukám, že to tam taky máš. Jinak ty svalnaté mosfety používám jednak kvůli co nejmenšímu odporu v sepnutém stavu (vím, že jsou bohatýrsky předimenzované) a taky proto, že nejsou o moc dražší než nějaké slabší.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 15:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.2.2009
Příspěvky: 1249
Bydliště: Havířov
JardaRůžička píše:
Teprve po odeslání jsem se podíval pořádně a koukám, že to tam taky máš. Jinak ty svalnaté mosfety používám jednak kvůli co nejmenšímu odporu v sepnutém stavu (vím, že jsou bohatýrsky předimenzované) a taky proto, že nejsou o moc dražší než nějaké slabší.

Nění třeba kupovat, dobrý zdroj na tyhle výkonové FETy jsou elektroniky z vyřazených UPS. IRFZ44 je docela oblíbený tranzistor v měničích malých UPS od APC... :) Samozřejmně je nutno před použitím takových součástek důkladně ověřit jejich stav, ale pokud nebyl měnič vypálený, budou v 99% případů OK.

_________________
"Rozum, který zůstává stát, je v pořádku – jen si nesmí lehnout." J. Werich


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 15:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
No nevím, ale do éra bych asi radši "vybrakované" součástky nedával. Nikdy nevíš co mají za sebou. Vždyť ty FETy ani Shottky nestojí majland.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 15:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.2.2009
Příspěvky: 1249
Bydliště: Havířov
V tomhle máš pravdu, když to tam je hlavně pro zajištění spolehlivosti :!: Ale na pokusy je zase zbytečné likvidovat nové součástky, na to se takové zdroje výborně hodí! Já z takových tranzistorů postavil několik spínaných zdrojů, které jedou už několik let bez jediného problému. Ale je pravda, že žádný nedrží ve vzduchu letadlo...

_________________
"Rozum, který zůstává stát, je v pořádku – jen si nesmí lehnout." J. Werich


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 15:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
??? Kanalov by mala obsluzit tato doska?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 16:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Je to tam očíslované podle Graupnera a je pro 12 kanálů :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 17:11 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
PeZet píše:
... jak to funguje a co je konkrétně použito za diody? ...

Proč se to vlastně podniká? Z mého pohledu aby se napájení serv netahalo přes přijímač, abych si mohl příslušně zvětšit počet přípojných míst, abych mohl použít 2 od sebe oddělené zdroje, abych mohl použít elektronický vypínač, abych napomohl nerušenému napájení filtračními kondenzátory.
Napájení:
Přívody od dvou nezávislých aku (u mě LiFe 2s 1100mAh) přes T-konektory jdou na desku, jejich "plus" vstupuje každý přes dvě oddělovací diody (SB560) na společnou kaldnou sběrnici, z té jde napájení připojených serv, "čistotu" napájení napomáhají udržovat 2 elyty 2200M/10V. Přívod "mínus" od aku jde na S vývod MOSFETu - ten je udržován v zapnutém stavu dvojicí odporů (220k) - tedy bez vypínačů (na dvojpinech vedle FETů) je stav "zapnuto". Připojené vypínače uzemní G vývod MOSFETů (IRFZ44N)*** a tím napájení vypnou - při poruše vypínače nebo setřepání jejich konektorů je tedy napájení zajištěné.
Napájení přijímače zajišťují další 2 oddělovací diody (Schottky 1A), napájení přijímače je blokované elytem 470M/10V a jde do přijímače po dvou kabelech.
Servosignály:
z přijímače přicházejí přes kablíky na pájecí místa (2 řady uprostřed svisle) a deska je rozvádí k příslušným trojicím pinů, na které se teprve připojují serva. Svazek kabelů k přijímači (2x napájení a servosignály) je k desce uchycen stahovací páskou (2 oválné otvory nahoře).
Motory/regulátory:
Deska umožňuje připojit i servokabely ze dvou regulátorů, přičemž buď desku nechám jak je a přijímač napájí popisovaná dvojice aku, nebo mám-li k tomu důvod a odvahu, mohou mi palubní síť napájet BECy reglů - pak se anody diod zapájí do neobsazených dírek a "plusy" z reglů se tak sloučí na kladnou sběrnici, dál to je už stejné.
Servosignál pro motor mohu přivést z přijímače buď do jednoho výstupu pro servo "motor" (servo bude napájené) nebo na dvojici výstupů (levý a pravý regulátor) - tam jde pouze zem a servosignál; v případě spalovacích motorů to jde pořešit propojením příslušných plošek a mohou se připojit 2 serva v gondolách.
Křídla:
Rozvod napájení a servosignálů do polovin křídla je řešen tak, že místo příslušných trojic pinů pro servo zapájím servokabely a na jejich konci budou zelené MPX konektory; na křídle pak bude příslušný protikus. Toto řešení umožní schovat odpojené kabelové svazky do trupu (kde je dost místa) místo toho aby se plandaly z křídel. Svazky opět drží stahovací páska (2 oválné otvory nahoře).

pozn. *** ty MOSFETy mi zbyly z jiného projektu - zážehový časovač pro vícestupňové makety raket, jinak jde použít řada obdobných typů.
Ještě budu řešit mechanické fixování servokonektorů na pinech, to je zatím otevřené...

uff, snad jsem nic nezapomněl a/nebo nepopletl... :-)

edit: Pro Auroru budou propojené (kapkou cínu) plošky pro levou a pravou polovinu výškovky, dále levá a pravá klapka - to lze i pro jiné rádio nebo uvolněné výstupy s piny využít jinak.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz