Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: FY-40A versus Guard-Stab 2D/3D
PříspěvekNapsal: ned 01.02.2015 16:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
dá se prosím říct, co je lepší (spolehlivější) pro plošníka - žádný akrobat, pouze polítání.
Neřeším rozdíl v ceně, ale funkčnost a spolehlivost. Nemám zkušenost ani s jedním, tak se ptám, jestli zde není někdo, kdo zkoušel oba. Jestli se nepletu, tak oba lze ladit přes PC (snad), oba mají možnost dvou serv na křidélkách, lze je napájet 5V (mimo jiné), a snesou cca 5A na všechny serva dohromady. To je tak všechno. Z praxe nevím nic o porovnání ani nemluvě.
Díky za info.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: FY-40A versus Guard-Stab 2D/3D
PříspěvekNapsal: úte 03.02.2015 22:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
tak to vypadá, že jsem se s otázkou moc netrefil.....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FY-40A versus Guard-Stab 2D/3D
PříspěvekNapsal: pát 13.02.2015 21:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Vlasta2 píše:
dá se prosím říct, co je lepší (spolehlivější) pro plošníka - žádný akrobat, pouze polítání.
Neřeším rozdíl v ceně,
Díky za info.


přímo FY 40 nemám,v malém cca 1,2m dvouplošníku mám předtyp FY 30, který stabilizuje pouze jedno křidélko, používám stabilizaci pouze křidélko-výškovka, zpracování krabičky pusobí fortelnějším dojmem, než u guardiána, kterého mám v jíném modelu--V1 cca 1,3m, tam se fakt předvedl, bez něj se s tím modelem nedalo v podstatě vubec přistát, pokud jsem vysunul klapky, v benzináku bych asi spíš pro dobrý pocit použil FY, krabička opravdu budí dojem větší duvěry, než zpracování krabičky guardiánu, který je ale zase opravdu skladnější a lehčí .

ero stabilizují oba sytémy, rozdíl jsem nepoznal, nikdy jsem ale neřešil doladování a upravy za letu, nebo základní stabilizaci--pouze tu 3D, která má zabezpečit neplácání se vlivem poryvu větru.

manuálně jsem jen nastavil trimy, aby teda něco ta stabilizace stabilizovala, ale zase neukmitala serva k smrti po pár minutách letu---na to asi fakt bacha a moc to s tou citlivostí a honěním serv kuli každému prdu nepřehánět, když jsem s tím blbnul doma na stole, servo za chvíli už docela topilo jak ho pořád ta stabilizace někam honila.

nespoléhal bych na to, že vrtulníkářum ta stabilizace taky pořád ty serva honí, fakt je nemají zalepené v křídle, nebo v trupu, navíc jim na ně pořád fučí ventilátor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FY-40A versus Guard-Stab 2D/3D
PříspěvekNapsal: pon 16.02.2015 0:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
mě to FY40 taky přijde bytelnější. Na druhé straně ten druhý kousek jde seřizovat přes PC . Čemu ale nerozumím je ta zmínka - jen 3D. Já to pochopil asi špatně, ale pro běžné polétání jsem myslel, že se používá 2D a teprve pro akro 3D.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FY-40A versus Guard-Stab 2D/3D
PříspěvekNapsal: pon 16.02.2015 9:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.9.2008
Příspěvky: 608
Ono je to možno trochu mätúce, ale v tomto prípade je 2D stabilizácia vyšší stupeň ako stabilizácia 3D.

Výrazom 2D sa rozumie, že lietanie je vlastne lietanie po ploche (2D), alebo že model je akoby položený na plochu (napr. vodnú hladinu). Stabilizácia nedovolí otočiť model "hore bruchom", nožový let ani visenie na vrtuli. Navyše po zblbnutí pilota stačí pustiť kniple a model sa sám vráti na tú spomínanú plochu - vodnú hladinu.

3D dovolí akúkoľvek akrobaciu: stačí model dostať do požadovanej polohy ("hore bruchom", nožový let či visenie na vrtuli a pod.) a nepôsobiť na kniple - "zamknutie" stabilizácie (nechcel som napísať, že "pustiť" kniple). Stabilizácia bude model udržiavať v tejto polohe. Vychýlením knipla zo stredovej polohy sa stabilizácia "odomkne" a ďalej je model stabilizovaný len "derivačne" (stabilizácia bráni (minimalizuje) zmenám polohy modelu) rovnako, ako hocijaké "jednoduché - hlúpe" gyro. Model sa dá samozrejme skoro normálne riadiť, až na to, že stabilizácia trochu "bojuje" s pilotom (akoby zmenšovala výchylky kniplov).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FY-40A versus Guard-Stab 2D/3D
PříspěvekNapsal: úte 17.02.2015 15:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Atto píše:
Ono je to možno trochu mätúce, ale v tomto prípade je 2D stabilizácia vyšší stupeň ako stabilizácia 3D.



takto jsem to myslel, používám pouze stabilizaci, která mi udržuje libovolně mnou zvolenou polohu--kam model namířím, tam letí a stabilizace ho v té poloze udržuje--3D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FY-40A versus Guard-Stab 2D/3D
PříspěvekNapsal: úte 17.02.2015 21:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
díky za odpověď. Koukám, že jsem to původně pochopil dost špatně. Ještě si to musím nechat projít hlavou, ale už teď mám pocit, že si něco neumím představit :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FY-40A versus Guard-Stab 2D/3D
PříspěvekNapsal: úte 17.02.2015 23:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Vlasta2 píše:
díky za odpověď. Koukám, že jsem to původně pochopil dost špatně. Ještě si to musím nechat projít hlavou, ale už teď mám pocit, že si něco neumím představit :D


ono se to s tím 3D-2D opravdu hodně plete a osobně mám ten dojem, že se i nesprávně chápe to chování právě v tom 3D modu a převládá mylný názor, že pokud je nějaká páka mimo středovou polohu, přestává stabilizace fungovat---ano, přestává fungovat uzamknutí posledního směru--náklonu, kdy při uvolnění pák vysílače se ero snaží vlastní upravou kormidel ten směr --náklon udržet,

i při páce mimo střed stále funguje klasická gyro stabilizace, která právě podle velikosti nastavení trimu --citlivosti eliminuje ruzné náklony právě třeba vlivem poryvu větru.

Rozhodně pozor na trimování během letu---tím se od určité velikosti vypne právě ta 3D stabilizace, kdy se po uvolnění páky uzamkne směr a náklon, to přetrimování stabilizace chápe jako záměrné vypnutí pohybem páky---při záletu je možné vždy znovu načíst středovou plně stabilizovanou polohu přepnutím přepínače na pozici stabilizace plně vypnuta--dalším přepnutím do polohy--3D zapnuta se načte nová středová poloha---luxusně se tímto zpusobem dá bezpečně zalétat ero---odstartovat na 3D stabilizaci, v bezpečné výšce ji vypnout, odtrimovat ero s vypnutou stabilizací a zase přepnout na stabilizaci---tím se načte nová středová poloha pák-----neplatí však pro 2D mod, ten zustává naprogramovaný stále stejně, podle prvotní kalibrace stabilizace ve vodováze.

Osobně bych doporučil 2D mod spíš odkalibrovat pro nepatrně sestupný let---v takové poloze muže ero letět dokud se nezaboří do země, pokud bude odkalibrováno spíš na stoupající model---bez plynu poletí rovně pouze než vytratí rychlost a potom díky ztrátě rychlosti definitivně zavrtá.

A ještě jeden postřech z provozu V1, u rychlejšího modelu opravdu alespon já jsem v případě ztráty kontroly nad polohou modelu stejně nakonec zavrhnul volbu--přepnout do plně stabilizovaného 2D, akorát mi to bliklo hlavou, ale stejně jsem čekal v manuálu, až mi blejskne bud spodek, nebo vršek křídla, já šel v obou případech kolmo dolu, takže ohromná výhoda, páč jestli tahat, nebo tlačit bylo beztak 50 na 50 :lol:

Odhadem jsem měl na promýšlení tak max 3 vteřiny, to bych ten přepínač tutově ani nenašmatal ---zkušenost z krizovky při aerovleku, kdy jsem měl háček ještě na přepínači.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FY-40A versus Guard-Stab 2D/3D
PříspěvekNapsal: stř 10.04.2019 0:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.3.2016
Příspěvky: 2
Také jde o to, že v původním návodu je to mezi sebou zaměněné co je 2D a 3D. Teprve mnohem později v roce 2018 se objevil návod ve kterém je to popsané trochu jinak. Dvě červené bliknutí znamenají "auto stabilization mode" 2D a tři červená bliknutí znamenají 3D. Výrobce také trochu jinak vysvětlil co jednotlivé mody provádějí, protože v původním návodu je to různě zaměňováno.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz