Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: sob 05.08.2017 12:48 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.8.2017
Příspěvky: 14
Po třiceti letech se vracím k modelařině a mám v tom trochu hokej. Potřebuji radu, jak co nejjednodušeji osadit éro. Jedná se o klidný hornoplošník, 220cm rozpětí, pro klidné polétání. Motor benzín. zapalování 4,5 - 6V. Souprava OPTIC 6, 6x servo HS-322. Chci zvlášť napájet zapalování a zvlášť ovládání. Jakou baterku Lipo dát na zapalování, případně jaký bec a jakou Lipo na ovládání případně bec. Jakou dobíječku k tomu všemu. Dík.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: sob 05.08.2017 13:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.10.2013
Příspěvky: 178
Bydliště: Zlín
Obrázky: 5
Co se týká rozdělení napájení určitě musí být zvlášť zapalování a napájení přijímače. Zapalování musíš napájet dle doporučení výrobce. Já osobně mám jedno zapalování k motoru MVVS, které napájím 2čl. LiPol 800mAh a druhé které napájím stejným druhem baterie jako příjímač. Příjmač napájím sadou http://www.pkmodelar.cz/akumulatory-sady-nimh-rx/4-8v-2000aa-eneloop-sanyo-rx-4cl-prijimacovy-plochy-7ba1051404. Co se týká nabíječky asi bych si pořídil tuto https://hobbyking.com/en_us/smart-charger-500w.html . Bohužel nelze napájet 220 V. Musíš si k ní pořídit ještě zdroj nebo nabíjet např. z autobaterie.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: ned 06.08.2017 16:39 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.8.2017
Příspěvky: 14
Dík za radu. Když mám ale zapalování na 6V, byla by asi chyba tam dát 2čl Lipol se 7,4 V. To by asi šlo do kopru. To samé s přijímačem. Asi by se tam musely dát nějaký ty omezovače BEC, nebo UBEC? S jakou kapacitou? Nabíječku počítám se SIGMA EQ MINI.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: úte 08.08.2017 9:07 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.10.2013
Příspěvky: 178
Bydliště: Zlín
Obrázky: 5
Osobně bych to řešil (a ve svém modelu řeším) dvěma sadami NiHm akumulátorů, pak nemusíš přidávat žádný BEC. Pokud by jsi chtěl přesto napájet LiPolkami, určitě musíš napětí snížit, s tím ti ale neporadím v elektronice se moc neorientuji.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: úte 08.08.2017 11:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Protože mám k NiMh po (nejen) svých zkušenostech tak trochu averzi, do 2m éra bych je nikdy nedal. Tužky AA určené do foťáků podle mně prostě do většího éra nepatří.
Provozuji spokojeně 2s LiFe 1100mAh, 2 nezávislé sady redundantně spojené přes (dvojité) Schottky diody. Napětí na přijímači je pak cca 6,4V a to snese každý soudobý přijímač i většina serv určená na 4,8-6V.
Nedivil bych se kdyby se ještě někdo ozval a doporučil 2s LiFe 2300mAh (známé jako A123). To samé pro zapalování.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: úte 08.08.2017 17:51 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2016
Příspěvky: 312
Obrázky: 0
Vůbec bych se NiMh akumulátoru v tvé aplikaci nebál.Ba právě naopak , vzhledem k tomu,že jsi Lipol zázraky asi nepolíbený tanečky kolem oněch zázraků jako je Lipol BEC a podobné pičačiny v tvém klasickém modelu ti bude jen na obtíž.Šel bych právě do nich . Viz třeba zde . http://www.astramodel.cz/cz/katalog/aku ... 155-4.html
Úzkostné poruchy - fóbie některých jedinců netřeba hned brát jako bernou minci


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: úte 08.08.2017 18:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
jyrry píše:
Protože mám k NiMh po (nejen) svých zkušenostech tak trochu averzi, do 2m éra bych je nikdy nedal. Tužky AA určené do foťáků podle mně prostě do většího éra nepatří.
Provozuji spokojeně 2s LiFe 1100mAh, 2 nezávislé sady redundantně spojené přes (dvojité) Schottky diody. Napětí na přijímači je pak cca 6,4V a to snese každý soudobý přijímač i většina serv určená na 4,8-6V.
Nedivil bych se kdyby se ještě někdo ozval a doporučil 2s LiFe 2300mAh (známé jako A123). To samé pro zapalování.

V benziňáku mám taky 2S LiFe 2300mAh, jak na Rx a serva, tak na zápalko, ale mám zápalko které snese 8,4V a HV serva. V malém akrobatu ale mám ještě stará serva do 6V, tak mám v sérii s baterkou 2ks křemíkových diod a ani při čerstvém nabití (7,2V), napětí nepřeleze 6V. Je ale dobré kvůli zákmitům od serv, dát k přijímači ještě ESR kondenzátor alespoň 1000uF. Funguje to naprosto v pohodě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: úte 08.08.2017 19:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
tratonah píše:
... Lipol BEC a podobné pičačiny v tvém klasickém modelu ...
On tu o tomhle někdo píše? 8O

Můžeš prosím dát příklad 2m motoráku kde ve své praxi používáš 4 AA NiMh?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: úte 08.08.2017 19:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2016
Příspěvky: 312
Obrázky: 0
jyrry píše:
On tu o tomhle někdo píše? 8O

Můžeš prosím dát příklad 2m motoráku kde ve své praxi používáš 4 AA NiMh?


O lipolkách píše tazatel.K tvému dotazu , pro změnu já nepíšu o tužkáčích a i odkaz jsem dal na patřičné zdroje.A pokud by měl tazatel vyšší nároky na kapacitu z důvodu nějaké fóbie , může si tam střelit třeba 5Ah Intellecty......,
https://www.rc-rc.cz/14341-rx/strana-2/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: stř 09.08.2017 4:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
"tanečky kolem" ... To neznám, prostě jsem LiFe před asi pěti roky do éra zamontoval, po létání dobiju a hotovo. Píši o LiFe, to není LiPol, ty bych jako přijímačovky taky nedal. Přišlo mi emailem například foto většího motoráka kde LiPol byly jako přijímačovky a při nabíjení prostě .... shořely včetně kusu trupu. Kolegovi chytly v dílně při nabíjení v éru (upoutanec F2B).
Na tom prvním odkazu vidím pohonné baterky pro auta, které vyžadují větší tanečky než LiPolky jinak surově změknou a pak jsou tam "přijímačové" packy jen a jen z těch AA tužkovek.
Tvůj odkaz na jakési "5Ah Intellecty" nějak nefunguje. Ale jsou to pohonné autíčkářské, co vím.

Prostě můj názor a zkušenost je že NiMh (a zvlášť ty AA tužky co se všude nabízejí jako přijímačové packy) jsou určené na něco jiného než jako spolehlivé přijímačovky do většího éra. Nikomu to nevnucuji, neříkám že to je jediná správná cesta. Každý si to rozhodne stejně sám co si tam dá.

Jo a tu "úzkostnou poruchu - fóbii" - tak to si vyprošuji, to už v zájmu slušného vyjadřování nezkoušej. Děkuji.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: stř 09.08.2017 6:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2016
Příspěvky: 312
Obrázky: 0
jyrry píše:
"tanečky kolem" ... To neznám, prostě jsem LiFe před asi pěti roky do éra zamontoval, po létání dobiju a hotovo. Píši o LiFe, to není LiPol, ty bych jako přijímačovky taky nedal. Přišlo mi emailem například foto většího motoráka kde LiPol byly jako přijímačovky a při nabíjení prostě .... shořely včetně kusu trupu. Kolegovi chytly v dílně při nabíjení v éru (upoutanec F2B).
Na tom prvním odkazu vidím pohonné baterky pro auta, které vyžadují větší tanečky než LiPolky jinak surově změknou a pak jsou tam "přijímačové" packy jen a jen z těch AA tužkovek.
Tvůj odkaz na jakési "5Ah Intellecty" nějak nefunguje. Ale jsou to pohonné autíčkářské, co vím.

Prostě můj názor a zkušenost je že NiMh (a zvlášť ty AA tužky co se všude nabízejí jako přijímačové packy) jsou určené na něco jiného než jako spolehlivé přijímačovky do většího éra. Nikomu to nevnucuji, neříkám že to je jediná správná cesta. Každý si to rozhodne stejně sám co si tam dá.

Jo a tu "úzkostnou poruchu - fóbii" - tak to si vyprošuji, to už v zájmu slušného vyjadřování nezkoušej. Děkuji.


To nemá cenu kometovat . Ty píšeš o kole já o voze , odpovídám tazateli
Nevím proč ten odkaz co jsem dal neukazuje na ty konkrétní baterky,nicméně hned dole na té stránce co jsem dal je máš přímo které jsem myslel . A protože obrázky jsou více než slova , tak viz.zde z oné konkrétní stránky .Baterie jedna pro přijímač,baterie dvě pro zapalování

Doplním obrázek k dotazu : Tvůj odkaz na jakési "5Ah Intellecty" nějak nefunguje. Ale jsou to pohonné autíčkářské, co vím.

Samozřejmě nejsou,jsou RX viz obrázek stačí na te stránce rc-rc.cz naspat do jejich vyhledávače Intellect dvě LL


Přílohy:
RO-HE4N3300SCSF_2.jpg
RO-HE4N3300SCSF_2.jpg
[ 20.91 KiB | Zobrazeno 2144 krát ]

RO-HE5N3300SCSF_2.jpg
RO-HE5N3300SCSF_2.jpg
[ 19.71 KiB | Zobrazeno 2144 krát ]

Intellect 5000.png
Intellect 5000.png
[ 443.73 KiB | Zobrazeno 2044 krát ]



Naposledy upravil tratonah dne stř 09.08.2017 15:33, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: stř 09.08.2017 12:25 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.8.2017
Příspěvky: 14
Chlapi klid, nejde o život. Zatím dík.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sestava elektroniky
PříspěvekNapsal: stř 09.08.2017 15:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2016
Příspěvky: 312
Obrázky: 0
Benbenda píše:
Chlapi klid, nejde o život. Zatím dík.


Ahoj to podstatné jsi napsal v dotazu

„Po třiceti letech se vracím k modelařině a mám v tom trochu hokej. Potřebuji radu, jak co nejjednodušeji osadit éro. Motor benzín. zapalování 4,5 - 6V. Souprava OPTIC 6, 6x servo HS-322. Chci zvlášť napájet zapalování a zvlášť ovládání. Jakou baterku Lipo dát na zapalování, případně jaký bec a jakou Lipo na ovládání případně bec.

Pokud opravdu po třiceti letech tak jak jsem psal dle mého názoru v této aplikaci ideální NiMH na nikláče jsi byl zvyklý a tyhle baterky jsou tzv. blbuvzdorné na rozdíl od LiPo.LiFe atd. o různé zkraty a přehmaty v nabíjení a manipulaci nemusí být nouze že.To se nebavím o rozdílech v ceně při nákupu . Samozřejmě si je můžeš koupit sólo,(LiFe) sletovat atd. Ale 99% modelářů chce lítat a není nic lepšího při začátku,než zrušit éro na něco , na co jsem nebyl dostatečně připravený.To ještě nevíme,jestli ten Opti 6 je v pásmu 35Mhz nebo 2,4GHhz

No nebaví mě moc mudrovat,takže ti přeji v návratu hodně zdaru ! Hodně startů a povedených přistání.

Ps. Jo ještě jedna dobrá hláška The big bang theory

Protože jsi rozrušená, bylo by dobrým zvykem, abych ti nabídl horký nápoj. Vzhledem k tomu, že jsem u tebe hostem, bylo by dobrým zvykem, abys nabídla nápoj ty mně. Chceš přistoupit ke vzájemné výměně nápojů?

Jdu si uvařit kafe


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz [Bot] a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz