Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 11:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
ellet píše:
Já jsem to "nepitval" ale dnes má každý levný procesor ADC širší než 8. Pokud používá 8 bitů, usuzuji, že ty nejnižší (ze zřejmých důvodů) ignoruje. Poto může pohyb "nastartovat" změna bitu s nejnižší sledovanou váhou, krok mezi polohami bude konstantní a pásmo necitlivosti může být nula. (Jako u Hall kniplů, kde je ADC podstatně širší))



to je mozne ze lacne procesory maju vyssie ADC ason 12bit

toto je ale ZAKAZNICKY obvod pre serva:
dovod je ten, ze to ma v sebe uz zabudovany H most, dokonca cez dierku v plosaku vidiet medennu plosku na spodu SMD obvodu ktoru ale
cinsky sudruh nezaspajkoval, ma to byt chladenie (nema to ziadne externe tranzistory ktore spinaju motor)

1- zem
2- napajanie
3- motor
4- motor
5- signal 1.5ms dnu
6- potenciometer vstup
7- dajake RC suciastky, mozno oscilator
8- ?? neviem tiez dake RC


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 11:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
zdzd píše:
Ad 1) us
Ad 2) s programovatelností to nesouvisí
Ad 3) jistě?


1- spocitaj si pre dane servo kolko reprezentuje minimalna hodnota us pocet bitov, mozno budes prekvapeny
2- ale ano, nikto nebude dehonestovat beztak cajove servo pridavanim dajakeho deadband
3- uplne iste


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 11:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
jyrry píše:
Do ted jsem si myslel ze kdyz bude mrtva zona nulova, bude modelarske servo kmitat kolem akrualni polohy.
S prumyslovymi servopohony bych to asi nesrovnaval; pohony s krokovymi motory jsou uplne jinde, tam neni regulacni smycka... ???


neviem ake preimyselne mas na mysli, ale krokove sa nepouzivaju


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 11:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
sky59 píše:
toto je ale ZAKAZNICKY obvod pre serva:
7- dajake RC suciastky, mozno oscilator
On v tom takový rozdíl nebude ale k bodu 7 si myslím, že oscilátor bude taky interní v obvodu, stabilitu mají překvapivě dobrou (při mých měřítkách a porovnávám s procesory, protože to snad bude podobný).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 13:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
sky59 píše:

1- spocitaj si pre dane servo kolko reprezentuje minimalna hodnota us pocet bitov, mozno budes prekvapeny
2- ale ano, nikto nebude dehonestovat beztak cajove servo pridavanim dajakeho deadband
3- uplne iste



Nechápeš na co jsem se ptal nebo to jen hraješ?

Jak například souvisí nastavení deadband u serva s jeho externí programovatelností a proč by mělo? Dead band se nastavuje i u analogů. A proč? Proto aby servo nekmitalo, nebzučelo, nehřálo a nechlastalo zbytečně proud. Aby se chovalo normálně. Proto tam je...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 13:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
zdzd píše:


Nechápeš na co jsem se ptal nebo to jen hraješ?

Jak například souvisí nastavení deadband u serva s jeho externí programovatelností a proč by mělo? Dead band se nastavuje i u analogů. A proč? Proto aby servo nekmitalo, nebzučelo, nehřálo a nechlastalo zbytečně proud. Aby se chovalo normálně. Proto tam je...


ja zase neverim ze nechapes co pisem ale preco sa tak tvaris?

normalny regulacny rozsah je od 1.0ms- neutral 1.5ms - 2.0ms cize max zmena je 1 ms (od 1 do 2 , pre istotu)

ak mas 8bit prevodnik to je 256 krokov => 1ms deleno 256 rovna sa 3.8 mikrosekundy
ak mas 10bit prevodnik..... 1024 .................................................1 mikrosekunda
ak mas 12bit............................................................................0.25 mikrosekundy

kolko mas nastavitelne minimum na deadband? to je presne udaj ktory vypoveda o tom kolko bitov ma dane servo (cakam na toto aj odpoved)

deadband vobec nie je metoda na urobenie serva stabilnym, praveze sa este skor rozkmita nakolko to predstavuje volu (bohuzial nie je
specifikovane kde sa toto obmedzenie dava, ista moznost by bola ale to tu nebudem rozoberat pre iste dovody :)

akokolvek si myslime ze cinsky sudruh je hlupy, nie je to pravda, a znamena to ze tam nedava 16bit super procesor aby ho nasledne dehonestoval s nejakym deadband, staci ked tam da 8bit a uz ma "deadband" gratis v hodnote 3.8us

a servo bez "deadband" uplne normalne funguje, nic nekmita (ak je dobry regulator) a zrat cosi musi inak bude "gumove" ako analog, ale to asi nikto nechcete?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 13:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Proč mi vypisuješ věci, které vím a neodpovídáš na to co se ptám?

To co se dá naprogramovat na servu jen nepřímo souvisí s tím, co se děje uvnitř serva. A ne všechna serva jsou programovatelná. Proto tvé spojování programování s existenci deadband je poněkud mimo mísu. A ptal jsi se na jednotky nastavování (us) a ne nastavitelné minimum, o kterém píšeš teď.

Hitec serva už dávno nepoužívám, ale asi před patnácti lety jsem je míval a programoval. Programátor stále mám, ale jen jako servotester. Přidal jsem Ti manuál, tam najdeš tehdejší hodnoty.

Nic to ovšem neříká o konkrétním servu a o dnešních Hitec už vůbec ne. Na ně je už jiná verze programátoru. O jiných výrobcích ani nemluvě.

Futaba ve svých FM MHz PCM zařízeních používala desetibitové převodníky už v minulém století. Co tam mají teď fakt nevím, ale osm to tutově nebude.


Přílohy:
Poznámka: Manuál Hitec HFP-10
HFP-10.pdf [178.52 KiB]
59 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 15:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
zdzd píše:
Proč mi vypisuješ věci, které vím a neodpovídáš na to co se ptám?

To co se dá naprogramovat na servu jen nepřímo souvisí s tím, co se děje uvnitř serva. A ne všechna serva jsou programovatelná. Proto tvé spojování programování s existenci deadband je poněkud mimo mísu. A ptal jsi se na jednotky nastavování (us) a ne nastavitelné minimum, o kterém píšeš teď.

Hitec serva už dávno nepoužívám, ale asi před patnácti lety jsem je míval a programoval. Programátor stále mám, ale jen jako servotester. Přidal jsem Ti manuál, tam najdeš tehdejší hodnoty.

Nic to ovšem neříká o konkrétním servu a o dnešních Hitec už vůbec ne. Na ně je už jiná verze programátoru. O jiných výrobcích ani nemluvě.

Futaba ve svých FM MHz PCM zařízeních používala desetibitové převodníky už v minulém století. Co tam mají teď fakt nevím, ale osm to tutově nebude.


minimum db pisu 3us co by zopovedalo 8bit (vid vyssie), menej nemozu nastavit lebo nemaju dost bitov

48us zodpoveda 20 (!) krokom, ako keby tam bol 5bit prevodnik/logika, naco to kto moze potrebovat?

ale hlupo popisuju ten db, ako keby to bolo iba okolo neutralu 1.5ms

akosi nevidim jasnu otazku na ktoru cakas odpoved, skus aby som mohol "ano/nie", ak budem vediet ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 16:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Můžu se zeptat jaké je chování serva v reálu?
Sháním alternativu k Jx 1102 které mě vůbec neuchvatily ze spodní cenové relace.
Kmitání kolem neutrálu, středění,hrubost chodu(krokování)
Jx z pěti pět kmitalo kolem neutrálu z důvodů vůlí mezi potenciometrem a převody.
Nebylo to drobné chvění ale sca třetina výchylky.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 17:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
kornutek píše:
Můžu se zeptat jaké je chování serva v reálu?
Sháním alternativu k Jx 1102 které mě vůbec neuchvatily ze spodní cenové relace.
Kmitání kolem neutrálu, středění,hrubost chodu(krokování)
Jx z pěti pět kmitalo kolem neutrálu z důvodů vůlí mezi potenciometrem a převody.
Nebylo to drobné chvění ale sca třetina výchylky.



Prislo to v ubohom stave /spodny kryt vobec nesedel na mieste/ ale co sa tyka prekmitavania chodi pekne, ziadne prekmity, to aj vidiet na dobehu na osciloskopickych obrazkoch, nemusi sa vracat z prekmitu nazad opacnym napatim na motore

Neutral drzi pekne, nekmita, ma aj 'silu'

Co ma prekvapilo je, ze to takmer nema silu, neviem kolko by to malo potiahnut, je to ale fakt mrnave servo, len taky pocit, ze voci mini servam by som cakal podvedome viac sily

Ako som uz napisal, snazi sa aj setrit energiu

Mam iba jeden kus takze viac nedokazem povedat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 18:20 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Sílu to opravdu nemá,ale na poškození převodů při zablokování u mého bohužel stačila.
Určení je pro předělávky modelů původně na CO² tam to tahem postačuje.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 18:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Mám doma 4 kousky, vím že někteří haloletci je používají. Moc velkou sílu to nemá - nejspíš protože to je malinké servo. Ale do haláka to nejspíš stačí.
:roll:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 19:06 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Devíti gramové se dají najít i dost silné a pak se mi zdá že stou velikostí tedy spíš malostí jde tah dolů.
Stejnak se kolikrát divím jak takový drobek vůbec funguje.
No nic, objednám vyzkouším.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 20:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 21.9.2015
Příspěvky: 991
kornutek píše:
Devíti gramové se dají najít i dost silné a pak se mi zdá že stou velikostí tedy spíš malostí jde tah dolů.
Stejnak se kolikrát divím jak takový drobek vůbec funguje.
No nic, objednám vyzkouším.


Ja som objednal ten 1 kus len zo zvedavosti, ze co uz ma nazov digitalny a zanalyzovat tomu vlastnosti

Objednal som to na zaklade info tu od niekoho a tiez som isiel do kolien ze co prislo, musel som na to ist s mikroskopom :)

Myslim ze budes spokojny, neprekmitava to ako analogove serva, celkovo to urobilo na mna pozitivny dojem

A veeeelmi daaavno sme analyzovali 'digitalny' plotter postaveny na rade MH7400 co poznal len 7 stupnov rychlosti /3bity/ a fungoval perfektne, to som tu uz ale spominal

A ked sa lepsie clovek pozrie na napatie na motore, tak toto moze nadobudat iba niekolko stavov, mozno 4 - 5 bit vystup


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Digitalne mikroservo Emax ES9251/II
PříspěvekNapsal: pon 18.02.2019 22:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Jo ta velikost. U toho JXka vyskládat kolečka vyndat hřídelku náznak prstolepu na osku zasunout do poťáku,povracet část koleček a přilepit výstupní kolo.
Elektonicky bylo v pořádku digi i analog, jen prostě vůle v osazení díky kterým memohlo najít koncový bod.
Jak budu mít tyhle dám reference,špejle na páku a podívat se jak to chodí případně jestli běhají stejně.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz