Switch to full style
Přijímače, serva, regulátory, BEC, palubní napájení, ale i telemetrie
Odeslat odpověď

Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 0:18

Ahojte, vybírám vhodná serva do Pipera 2,5m s 40ccm motor. Rozhodně bych chtěl digitální. Představoval bych si kolem 1000kc/ks. Ideálně aby uměla s.bus, nechcou se mi asi řešit převodníky. Díky za každou radu

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 6:32

Pokial chces mat sbus tak Futaba S 3070-71HV.
Par stoviek si ale priplatis.

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 11:36

Má nějaký hlubší význam montovat do letadel sběrnici pokud v něm není 20 a více serv? hádám že uspora v tažené kabeláži vzhledem k ceně celeho "ancáblu" asi nebude ten důvod. veliký význam vidím v průmyslové automatizaci ale v modelu letadla mi to příjde spíš jako "modní doplněk".
Opravte mně jestli se pletu.

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 11:44

Co je to zbernica? V tomto pripade...

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 11:51

sběrnice (anglicky bus) v tomto případě S.BUS

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 12:38

Chlummik píše:sběrnice (anglicky bus) v tomto případě S.BUS

Ona tam ale v podstate žiadna zbernica nie je. Ak teda Y kábel nepovažuješ za zbernicu.
sbus-diagram-lg.jpg

Futaba už začala robiť servá kde už nepotrebuješ ani tie Y káble. Sú označené xxxxSVi
svi.jpg

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 13:18

LV píše:Ona tam ale v podstate žiadna zbernica nie je. Ak teda Y kábel nepovažuješ za zbernicu.
sbus-diagram-lg.jpg

Futaba už začala robiť servá kde už nepotrebuješ ani tie Y káble. Sú označené xxxxSVi
svi.jpg
Aj dvojlinka může být sběrnicí. Zásadní je, že u busu nemusí být serva připojena na pwm výstup zdroje signálu ve star konfiguraci.

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 14:23

Na tom obrázku je ukázkový příklad sběrnice. všechny serva jsou spojená jedním kabelem po kterém tečou informace o poloze všech serv současně, každé servo pak poslouchá jen ty informace které jsou určené jemu. kdežto Y kabel je vlastně jen paraelní spojení 2serv na jeden kanál (PPM signal)

Mě jenom zajímalo jestli má sběrnice v modelu letadla nějaký jiný význam než zjednodušení elektroinstalace. Jako velkou nevýhodu vidím v tom že přerušíš jeden kabel a odstavíš polovinu letadla, pokud by to mělo být odolnějsí musela by být zapojená do "ringu" to pak zas u maleho počtu serv postrádá smysl vůbec nějakou sběrnici provozovat. a pochybuju zdali to zapojit do "ringu" vubec jde.

xfrodof píše že by chtěl serva co umí číst S.BUS. Jistě zná důvod, já ne, proto jsem sem ptal.

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 14:57

Chci je hlavně kvůli tomuto. Mám vysílačku která je 9 kanál, ale přes s.bus RX umí 16 kanálů. Tak hlavně kvůli tomu a do Pipera potřebuji aspoň 12 kanálů

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 15:36

Chlummik píše:Na tom obrázku je ukázkový příklad sběrnice. všechny serva jsou spojená jedním kabelem po kterém tečou informace o poloze všech serv současně, každé servo pak poslouchá jen ty informace které jsou určené jemu. kdežto Y kabel je vlastně jen paraelní spojení 2serv na jeden kanál (PPM signal)

Mě jenom zajímalo jestli má sběrnice v modelu letadla nějaký jiný význam než zjednodušení elektroinstalace. Jako velkou nevýhodu vidím v tom že přerušíš jeden kabel a odstavíš polovinu letadla, pokud by to mělo být odolnějsí musela by být zapojená do "ringu" to pak zas u maleho počtu serv postrádá smysl vůbec nějakou sběrnici provozovat. a pochybuju zdali to zapojit do "ringu" vubec jde.

xfrodof píše že by chtěl serva co umí číst S.BUS. Jistě zná důvod, já ne, proto jsem sem ptal.

Do kazdeho kridla mam zdvojene jak napajanie, taksignal. Serva su pripajane paralelne nie do serie tak nevidim ziaden problem.
No a ak sa ma nieco posrat, tak sa moze uklepat kabel na zdroji a vtedy je jedno ci ides 8x cez PWM, alebo 8x cez S-BUS.
Poznam zopar ludi co lietaju S-BUS roky jak na motorakoch tak na vetronoch a este nikomu nezlyhal "rozvod". Ono to bude viac o prevedení kabelaze, konektorov...

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 20:03

xfrodof píše:.... Mám vysílačku která je 9 kanál, ale přes s.bus RX umí 16 kanálů. ...

No a umí ta devítikanálová vysílačka poslat tomu přijímači těch 16 kanálů? Má je čím ovládat?

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 20:07

Právě jedině přes ten s.bus. Ale našel jsem že existuje nějaký převodní na s.bus tak to asi můžu vyřešit nějakým normalnima servama plus ten převodník a budu mít 16 kanálů

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 20:20

:?
S-BUS je záležitost přijímače, jak servům posílá signál(y).
Jak ten devítikanálový vysílač pošle přijímači 16 nezávislých kanálů? Nebo alespoň těch 12?

Mám totiž 12-ti kanálový vysílač a ze všech přijímačů (6-12 kanálů) dostanu 16 kanálů, ovšem ty 13-16 jsou jen "statické", nemůžu je nijak ovládat. Jedině je mohu přiřadit/přimixovat některému z kanálů 1-12.

Je to tak myšlené? Co je to konkrétně za vysílač?

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 20:45

Já můžu ovládat všech 16 kanálů.
https://rcstudio.cz/cs/taranis-plus-x9d ... nstvi.html

Re: Serva do Pipera 2,5m

úte 05.03.2019 21:30

Aha. tohle bylo matoucí.
xfrodof píše:... Mám vysílačku která je 9 kanál, ...
Odeslat odpověď