Switch to full style
Přijímače, serva, regulátory, BEC, palubní napájení, ale i telemetrie
Odeslat odpověď

Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

pát 27.11.2020 10:33

Jaké máte zkušenosti s protokoly AFHDS 2A a D8 (popřípadě pak s D16)?
1) Je tam nejaký zásadní rozdíl (spolehlivost, dosah a atd.)?
2) U přijímačů poměr cena/výkon?
3) Kvalita telemetrie?

I když mám multiprotocol (Radiomaster TX16S), tak létám FlySky s AFHDS 2A a zatím bez problémů, ale objevili se přijímače Radiomaster na protokolu D8 a D16 (mám objednáno 2 ks s D8). Mají trochu jiný výběr přijímačů (rozměry, váha a uspořádání konektorů...ne vždy se mi hodí FlySky i6, kde jsou konektory kolmo).

Rád bych pak v budoucnu pořídil i telemetrii (čidla - napětí a výškoměr) nevím jestli je lepší pak FlySky s AFHDS 2A a nebo D16? Chci to pak do velkého větroně, tak bych rád zvolil dobře.

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

pát 27.11.2020 13:22

U FlySky i6 jdou konektory vyměnit za úhlové. Stáhneš plastový díl konektoru a potom postupně vypájíš jednotlivé piny.
Pak jde bez potíží osadit úhlový např. https://www.aliexpress.com/item/3289679 ... web201603_

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

pát 27.11.2020 14:36

leve89 píše:Jaké máte zkušenosti s protokoly AFHDS 2A a D8 (popřípadě pak s D16)?
1) Je tam nejaký zásadní rozdíl (spolehlivost, dosah a atd.)?
2) U přijímačů poměr cena/výkon?
3) Kvalita telemetrie?

I když mám multiprotocol (Radiomaster TX16S), tak létám FlySky s AFHDS 2A a zatím bez problémů, ale objevili se přijímače Radiomaster na protokolu D8 a D16 (mám objednáno 2 ks s D8). Mají trochu jiný výběr přijímačů (rozměry, váha a uspořádání konektorů...ne vždy se mi hodí FlySky i6, kde jsou konektory kolmo).

Rád bych pak v budoucnu pořídil i telemetrii (čidla - napětí a výškoměr) nevím jestli je lepší pak FlySky s AFHDS 2A a nebo D16? Chci to pak do velkého větroně, tak bych rád zvolil dobře.


Nejsem žádný expert, ale ubírám se podobnou cestou. S Flysky mám zkušenosti cca 2 roky a bez problémů. Nikdy jsem neměl problémy se sílou signálu, všechno v pohodě. Při testu dosahu to funguje na 50+ metrů (dál jsem to nezkoušel, létám na oči - nějakých max 200m od sebe s modely s rozpětím kolem 1,4m). Telemetrii používám jen základní - čidlo napětí baterie a teploměr (stabilně ho tam nemám, spíš jen při zalétávání). Flysky nabízí ještě gps modul, otáčkoměr a výškoměr. Létám na oči a tyhle 3 věci jsem usoudil že nepotřebuju, ale očekávám že budou fungovat taky dobře. Modul napětí je přesný, shoduje se s údaji z voltmetru. Teploměr už tak přesný není, pár stupňů tam odchylka je. Ale to je celkem jedno - pro orientační informaci motor/regulátor topí málo/moc to bohatě stačí. Na těch cca 200m je přenos dat z telemetrie v pohodě, bez výpadků. Dál jsem to nikdy nezkoušel, to už bych mohl ztrácet vizuální kontakt a to nechci riskovat.
Zkusil jsem si zkusmo pořídit Motive-RC R8SB - umí měřit napětí baterky i bez externích čidel, nic ostatního jsem do něj nezapojoval. Jen zkusmo gyro přes S-Bus, funguje (u Flysky to byl problém, tam mi gyro přes S-Bus nejelo správně). Test dosahu - taktéž 50+ metrů, ve vzduchu se mi pak vrací síla RSSI podobná. Nedokážu říct, že by na těch krátkých vzdálenostech byl poznat rozdíl, včetně telemetrie. Mě se přijímač osvědčil - je lehounký, 7g. V Tundře jsem musel předtím používat FS-ia10b. Ia6b nešel, protože potřebuju 7 kanálů. Takže jiná volba než ia10b nebyla. Ia10b váží 23g + je relativně velký, musel jsem v Tundře trochu pěny vyřezat, aby se tam vešel. R8SB je krásně malinký a má 8 kanálů, což je pro moje letadla úplně ideální a ještě ušetřím hmotnost. Akorát krabička od R8SB je taková humpolácká, Flysky je v tomhle ohledu mnohem kvalitnější (a tězší). Záleží co chceš, na tyhle základní věci bohatě stačí RS8B (nebo R168 - sice ho ještě nemám, ale vypadá to, že se povedl).

Nevím jestli jsem pomohl nebo ne, ale toť má zkušenost. :)

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

pát 27.11.2020 23:13

možná pro někoho hloupý dotaz, ale zkusím to :D
jako záložní TX používám FS-i6 (teď už jej používá syn) a narazil jsem na i-BUS přijímače - jak to funguje? zapojení?

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

pát 27.11.2020 23:37

leve89: co ještě zvážit DSMX přijímače (OrangeRX). Bez telemetrie jsou levné a šikovné, s telemetrií např. takový OrangeRX R720X - umí přímo napětí baterky (ne jen napětí na RX) tuším do 50V, přímo teplotu, RPM...

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

sob 28.11.2020 0:36

S tátou máme na půl TX FS-i6 (teď už spíše táty, ale jako záložní TX jej také mohu použít) což je také důvod proč mám doma FlySky přijímače, které jsou levné, relativně dostupné a nejhorší snad taky nejsou. Jen ten výběr není největší a občas by se hodilo krapánek něco jiného. Např.: úhlové konektory nebo 8ch (10ch je zbytečně velký).

HLA píše:úhlové konektory

Už jsem také zvažoval a možná něco pořídím pro případnou úpravu.

msk píše:Nejsem žádný expert....
....Nevím jestli jsem pomohl nebo ne, ale toť má zkušenost. :)


prikrylm píše:leve89: co ještě zvážit DSMX přijímače (OrangeRX). Bez telemetrie jsou levné a šikovné, s telemetrií např. takový OrangeRX R720X - umí přímo napětí baterky (ne jen napětí na RX) tuším do 50V, přímo teplotu, RPM...

:D Tak to ti děkuji. Teď abych zařadil do hledáčku další :lol: :D A jak je na tom protokol DSMX v porovnání s FlySky/Frsky?

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

sob 28.11.2020 9:56

FlySky, ale ještě starý protokol s jedním A mi 100% slouží asi 15let tak s 20-25 přijímači, auta, lodě, letadla, vrtulníky... Nikdy jsem nějak neřešil polohu antény a nikdy jsem neměl problém že bych neřídil.bv létě jsem pořídil X9D+ a multiprotokol. Staré FlySky opět bez problémů, na Frsky ale stále bojuji, RSSI padá k hodnotám alarmu, občasné výpadky telemetrie apod. Asi ten LBT prostě trochu zhoršuje dosah. Ještě jsem zkoušel jsem řídit Frsky přijímače přes ten multi protokol a bylo to co se týče RSSI lepší.

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

sob 28.11.2020 11:21

leve89 píše:...
:D Tak to ti děkuji. Teď abych zařadil do hledáčku další :lol: :D A jak je na tom protokol DSMX v porovnání s FlySky/Frsky?

Co tak čtu, tak ty "profláklé" značky (i tyl lowcost) jsou, co se týká protokolu spolehlivé. Nějaké drobné problémy byly s DSM2, ale to už je poměrně dávno. FlySky, FrSky, DSMX, a další, jako HoTT, starší Futabí protokoly, Hitec, novější Walkery, co se týká spolehlivosti přenosu vychází nastejno. Možná trochu lepší jsou novější FrSky (ACCESS), Futabí FASSTest a FlySky AFHDS 3, ale do kilometru, kde 99,9% letadel lítá (opominu FPV koptery, kde se stejně používají jiné systémy), vyjde spolehlivost spojení nastejno. Jestli s FlySky AFHDS 2A spadnu na problémové spojení 1.25x častěji jak s Futaba FASSTest, tak 0 x 1,25 je furt nula. Jinými slovy na protokol se dneska už nepadá. Problém je spíš špatná instalace antén, problémy s napájením a td.

Takže spíš než spolehlivostí protokolů bych se ohlížel na to, co ty protokoly poskytují. Pak co poskytují přijímače, na co jsou rozumná čidla a v neposlední řadě, co to všechno bude stát.
Pokud máš TX16S, tak možnosti jsou doslova obrovské.
Z pohledu telemetrie jsou zajímavé počiny typu openXsensor, případně další telemetrie třetích stran. Takže se případně zaměřit na přijímače, které tyto senzory podporují.

Z pohledu přijímačů pak může přijímač krom PWM (standardního výstupu na servo/ESC) a případné telemetrie, poskytovat i další vymoženosti typu s.bus výstup, PPM výstup, stabilizace aj. Za zmínku určitě stojí přijímače Graupner HoTT, které umí být programovány - mixy, výchylky serv, jestli je na kanálu PWM nebo třeba s.bus... Ony to umí i např JETI, ale zrovna Graupnery se dají použít s TX16S.

Takže zbývá si ujasnit co bych od spojení s poletuchou chtěl, vybral, co je na trhu k dispozici, na druhou stranu kouknout, kolik je v peněžence a věřím, že se něco vybrat dá.

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

sob 28.11.2020 11:33

blesk píše:...Staré FlySky opět bez problémů, na Frsky ale stále bojuji, RSSI padá k hodnotám alarmu, občasné výpadky telemetrie apod. Asi ten LBT prostě trochu zhoršuje dosah.

On FrSky v poslední době vydal ACCESS + vydal další verze ACCST, protože se v něm objevila nějaká chyba. Bylo/je potřeba měnit firmware v přijímačích i ve vysílačích, verzí bylo více a mezi uživateli vnikly zmatky, pokud se neprovedla výměna FW u obojího. Nic méně poslední verze jsou OK.

Navíc pokud nevypadávalo řízení, tak "stěžovat" si na vypadávání RSSI, proti tomu říkat, že starší FlySky, kde ani není telemetrie, je stále bez problémů, je srovnávání nesrovnatelného.

Osobně lítám na FrSky téměř všechno (letadla, vrtulníky) a nepamatuju, že bych měl kdy nějaké problémy s dosahem nebo s telemetrií. A ne, LBT nezhoršuje dosah.

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

sob 28.11.2020 11:37

blesk píše:.. Nikdy jsem nějak neřešil polohu antény a nikdy jsem neměl problém že bych neřídil.bv létě jsem pořídil X9D+ a multiprotokol. Staré FlySky opět bez problémů, na Frsky ale stále bojuji,...
To mě zajímá. Já antény u FrSky moc neřeším a výpadky temetrie, ani hlášení o slabém signálu, nemám. S kterými přijímači FrSky máš špatné zkušenosti? Určitě bys měl mít lepší vysledky s origo FrSky RF stupněm, než s multiprotokolem, to je dokázaný měřením. I když MTM ke spokojenosti používám taky.

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

sob 28.11.2020 11:59

Používám X8R a G-RX8. Klasická X celkem v pohodě, Gčko blblo mnohem víc, bylo i na servisu, byla to ta špatně osazená várka, ale ještě ve vzduchu nebyl. Kupoval jsem v srpnu od RC Studia, tak snad tam jsou už odladěné FW.

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

sob 28.11.2020 12:33

Já nejsem žádná hračička. Vesměs si vystačím s hloupím přijímačem do kterého zapíchnu serva s regulátorem a létám :D Létam nějaké malé poletuchy (křídlo, bubliny, malé větroně) a tam mi to také stačí. Přes zimu budeme s tátou stavět většího ele. větroně, kterého napípíme na můj TX16S (na FS-i6 by to taky šlo, ale ty možnosti jsou tam prostě omezené, ale každopádně za ty prachy je to super rádio).
Řešil jsem tedy nejvíce samotný rozměr přijímače a uspořádání konektorů (vše u FlySky), tak aby se to dobře instalovalo. Ve většině případů si vystačím s Rx Fly Sky iA6, který je malý, lehký, levný, velice dostupný, ale občas by se hodilo mít jen rovné konektory.

Pak k nějakému lepšímu přijímači bych rád pořídil telemetrii (výškoměr na větroně a měření napětí na článku by se taky neztratilo). Hlavně tak aby čidlo bylo buď zabudované, ale nebo spíše aby čidlo se dalo pohodlně přendavat mezi stroje (třeba kvůli záletům a ladění).
Tam mám možnost pak 6ch od FlySky, ale musel by být "Y" kabel třeba na klapky a nebo 10ch, který je velký. Dále se nabízí Radiomaster R168 (8ch) s D16, který se tváří slušně za dobrý peníze nebo pak zmiňované OrangeRX...nebo další obrovská kupa přijímačů díky TX16S :D

U maličkých přijímačů (na poletuchy kolem hlavy) si pak vystačím s 4ch Flysky nebo Frsky, které běží i na 1S nebo se mi teď hodně líbí od Radiomasteru R84, který by měl mít lepší dosah než dva předchozí :)

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

sob 28.11.2020 13:01

blesk píše:Používám X8R a G-RX8. Klasická X celkem v pohodě, Gčko blblo mnohem víc, bylo i na servisu, byla to ta špatně osazená várka, ale ještě ve vzduchu nebyl. Kupoval jsem v srpnu od RC Studia, tak snad tam jsou už odladěné FW.
Tak to máš asi dost smůlu. Já mám v jednom větroni X6R už několik roků a dobrý. G-RX8 nemám.

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

sob 28.11.2020 19:32

Môj pohľad:
FrSky.
D8 - väčšinou D8R/ II/ Plus, zopár D4R. Lietam desať rokov, za celý čas žiadny problém. Žiaľ, že FrSky ich prestali vyrábať
D8 klony: MOTIVE-RC R8SB, lietal som len pár mesiacov, ale tiež bez problémov.
X16 - originál FrSky nelietam. Z toho, čo je komerčne dostupné som lietal pár mesiacov Jumper R8 ( samozrejme dobastlené po výobcovi ) flashnutý s midelic FW a tiež bez problémov.
Telemetrické senzory od FrSky neviem posúdiť, nemám, robím si OpenXSensor:
https://github.com/openXsensor/openXsensor/wiki
FlySky
Keď som hľadal, čím nahradiť D8R II Plus, tak som kúpil TGY-iA6B V2 a Turnigy iA10B + zopár napäťových a tuším RPM čidlo. Zopár týždňov som lietal ten šesťkanál a chodilo to...
Moje výhrady voči FlySky:
- šesťkanál je mi málo, desaťkanál je už veľká tehla a telemtrický 8- kanál nerobia
- tie origoš napäťové čidlá sú hrozne veľké do malých modelov ( v modeloch mám meranie napätia + prúdu ), keď ich potrebuješ dať dva do malého modelu, tak to už je brutal...
- OpenXSensor nepodporuje iBUS
Dneska by som išiel do R168 od RadioMaster, tie D8 prijímače od nich nemajú telemetriu, tož by som ich ignoroval. Ale to už vieš.

Re: Protokol AFHDS 2A vs. D8/D16 aneb FlySky vs. Frsky/klony

sob 28.11.2020 19:56

Mám Turnigy i10 viac rokov a používam teda protokol AFHDS2A. Žiaden problém s dosahom, signálom. Pričom lietam veľmi vysoko a aj relatívne ďaleko. Taktiež používam k nim čidlá napäťový senzor a výškomer.

MSK: flysky má GPS senzor? Môžeš dať link?
Odeslat odpověď