Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 17.10.2021 17:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Igor659 píše:
Možná blbě čtu, ale nikde jsem nenašel nic o nabindování dvou přijímačů ACCST najednou, jen že musí být jeden bez telemetrie....

Obecně. Nabinduju jeden přijímač a pak na ten samý model, nabinduju druhý přijímač. Oba RX pak po zapnutí reagují současně. Jeden RX by neměl vysílat telemetrii, jinak bude telemetrie ukazovat blbosti, resp. (tuším) data toho přijímače, kterého paket zrovna přijme.

Teď, druhý RX může být "posunutý", aby jeho PWM výstupy byly ovládány kanály 9 a dál. Pak je to asi to, co chceš, jeden RX v letadle, druhý ve vozíku, kanály "oddělené".

Pak jsem na základě inspirace dotazem zkusil cosi otestovat. A
- u FrSky rádií si můžu vybrat, párování tak, že výstupy na RX budou kanály 1-8 nebo 9-16 ještě v kombinaci s tím, jestli chci nebo nechci, aby přijímač vysílal telemetrii.
- u ne FrSky rádií (testováno na TX16S) je při požadavcích na jiné mapování kanálů na PWM piny potřeba použít správně zapojené jumpery. Viz manuály jednotlivých přijímačů.
- u stabilizovaného S6R takové "posunování" kanálů nefunguje, asi proto, že k řízení stabilizace používjí ch9-ch12, posunutím by se na ně tak nějak "nedosáhlo". Co jsem zkoušel, tak S6R neumí ani vypnout telemetrii. Tzn. ne všechny přijímače je možné spárovat s posunutými PWM, takže je potřeba přečíst návod. Třeba u zmíněného RX4R možnost napárovat jej tak že má na PWM kanály 9-12 lze z FrSky rádií, u neFrSky rádií asi ne, nebo jsem se špatně díval do manuálu.
- pokud by byly oba RX nabindovány na stejné pwm kanály, dal by se ještě použít s.bus-PWM převodník a jeho nastavením použít některé z vyšších kanálů

Není použití telemetrického nebo dokonce stabilizovaného přijímače na vozík trochu kanón na vrabce? :)

Napadlo mě asi trochu zvrácené řešení, kdy by vozík měl servo zapíchnuté na nějaký relativně volný konektor v letadle a po odlepení letadla od vozíku by se kablik vyškubnul. Musel by jít samozřejmě vyškubnout dostatečně lehce. Odpadlo by tak nejen potřeba druhého přijímače, ale i baterek...

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 17.10.2021 20:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Vše ověřeno a je to jednoduché. RX6R spáruji 1-6ch s telemetrii. RX4R spáruji 9-13ch bez telemetrie na stejné číslo. A pak oba zapnu a nezávisle fungují na uvedené kanály. Po odstartování větroně vypnu spínačem na vysílači pohyb kanálu podvozku, aby servo nevrzalo při lítání a je vše hotovo. Podobně by se dal přidat na vozík i pohon, aby se vozík lépe rozjížděl v horším terénu travnatého letiště. Stejným způsobem je možné dát jeden přijímač třeba do víceservového křídla a pak stačí při montáži modelu propojit jen napájení třeba konektorem XT30 a vyhnu se tak propojování více tenkých kabelů od serv. Určitě to má spoustu možných využití, někdy zkusím přidání několika přijímačů, ale to už jen tak ze zvědavosti, tam už praxe nebude tolik možností příliš využívat.
Určitě se tento způsob může ještě někomu hodit. Napište, co z této možnosti zvažujete případně využít.
Letu zdar. Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.10.2021 7:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Marku, ten S8R byl myšlený, jako přijímač v modelu a ne do vozíku. Tam by opravdu byl trochu nevyužitý. Jen jsem tím chtěl naznačit, že po vypnutí stabilizace by se kanály 9-12 použily pro vozík. To ověřím až dnes, mám to mimo model.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.10.2021 11:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Jo, je mi jasné, že si vymýšlím "řešení", které jsi vůbec nezamýšlel...
Vypnutí stabilizace - to je pak škoda stabilizovaný přijímač používat... i když kdyby měl ležet v šuplíku.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 23:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Věnoval jsem pokusům ještě chvíli času a potvrdilo se, co jsem si myslel. Přijímačů, které mají vypnutou telemetrii může být klidně i několik. Pokus 1 + 2, víc jsem volných neměl. Oni poslouchají vysílání, podobně, jako jsme tomu byli zvyklí u 35MHz. Vysílač o nich asi nic neví a dále komunikuje s tím, co má aktivní telemetrii. To, jestli aktivujeme kanály stejné, nebo jiné, záleží na naši potřebě. Taky jsem měřil odběr přijímačů bez serv a skutečně ten bez telemetrie bere asi polovinu toho s telemetrii. To je logické, nemusí vysílat a to na odběru musí být vidět. V praxi se to určitě dá využít na více místech, třeba v křídle podružný přijímač a pak by stačilo při kompletaci modelu připojit napájení např. konektorem XT30 místo propojení šesti serv. Lodičkáři s maketou by mohli mít přijímač i s malou baterkou v odnímatelné nástavbě a sundání nástavby by bylo úplně bezproblémové.

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.10.2021 8:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Igor659 píše:
Taky jsem měřil odběr přijímačů bez serv a skutečně ten bez telemetrie bere asi polovinu toho s telemetrii. To je logické, nemusí vysílat a to na odběru musí být vidět. ..


Myslím, že tieto prijímače vysielajú vždy, len bez telemetrie podstatne menej...

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.10.2021 12:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Dalo by se předpokládat, že komunikují přes nějaký inteligentní protokol, tudíž by měl přijímač potvrzovat příjem paketu a dále se domlouvat . . . Do toho nevidím, neznám žádné podrobnosti, ale když vypnu napájení přijímače bez aktivní telemetrie, tak vysílač nijak nereaguje a když dám takové přijímače dva, tak se opět nic nezmění. Tedy z pohledu uživatele bez přístrojů a znalostí. Co se tam děje ve skutečnosti asi pro uživatele jako já nemá nějaký zásadní význam. Jedině by se mohlo stát, že by netelemetrický přijímač třeba v křídle vylétl z dosahu a já bych o tom nevěděl, protože telemetrický by měl anténu v poloze lepšího přijmu a problém by byl na světě. Tam by musela být větší rezerva v hlídání RSSI signálu, aby taková situace nikdy nenastala.
Možná, až bude lepší počasí a budu mít čas, půjdu ven vyzkoušet, jak se takové přijímače chovají na hranici dosahu. Ke každému dám servo s prodlouženou pákou a uvidím. Vlastně ani nevím, jak bude fungovat FAILSAFE. To musím vyzkoušet, abych někdy nebyl překvapený. Pak se podělím o nové poznatky, možná to někdo využije.
Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21.10.2021 16:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Podle mě FrSky příjímače s vypnutou telemetrií nevysílají vůbec. Žádné "inteligentní" potvrzování paketů neprobíhá. Je jen vysílaní tam a v případě telemetrie pak "sériová linka" zpět. V datech po sériové lince pak přichází telemetrická data.

Pokud je v modelu přijímačů více jsou tu nějaké možnosti zálohování. U přijímačů začínajících na R... existuje s.bus vstup na který se může zapojit s.bus výstup přjímače jiného. Pak, pokud daný přjímač nemá signál z vysílačky, snaží se použít signál z s.bus. Takto se dá vzájemně zálohovat N přjímačů dokonce do kruhu.. Takže třeba dva vzájemně. Musí TO pochopitelně umět (ty s tím R na začátku)

Pokud fungují na ACCST, tak jeden může vysílat telemetrii.

Pokud jsou to ACCESS, tak mohou vysílat telemetrii tuším 3 a nevím, jestli se dá na jeden model napárovat víc jak 3, mám takové tušení, že ne. Ale jistě to nevím.
S tím, že propojit přes s.bus se můžou taky.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz