Switch to full style
Přijímače, serva, regulátory, BEC, palubní napájení, ale i telemetrie
Odeslat odpověď

Poziční světla

pon 22.11.2021 11:24

Zdravím přátelé,
protože mi ulítl při soumraku a poměrně špatné viditelnosti mini convergence vtol, (v Babicích nad Svitavou), tak jsem si koupil toto letadýlko :https://www.banggood.com/Eachine-Mini-Mustang-P-51D-EPP-400mm-Wingspan-2_4G-6-Axis-Gyro-RC-Airplane-Trainer-Fixed-Wing-RTF-One-Key-Return-for-Beginner-p-1576734.html?cur_warehouse=CZ&ID=6276384&rmmds=detail-top-buytogether-auto. Je to teda na moje polétání vynikající letadýlko, poslouchá to, je to RTF a je s tím obrovská zábava. Ale mám problém, už hůře vidím a tak tento mini stroj při odletu na větší vzdálenost hůře vidím. Tak mě napadlo, jestli by se na konce křídel dali nějakým způsobem namontovat poziční světýlka - LED. Jenomže, to letadýlko je jeden kus, zásah dovnitř je jen za předpokladu do toho říznout. Což o to řízl bych, ale mám obavy z narušení aerodynamiky a je tam málo místa. Big problém je ale napájení a kam ho umístit. Ono to přistává na "bříško" a tak nevím co by se stalo kdybych něco nalepil na to bříško. Zatím mě napadlo vyměnit ty stávají konektory napáje ní na JST a nějakým Y kablíkem to rozdělit z batyše k těm světýlkům. No nevím. Přidávám foto. Kdyby se našel nějaký rádce byl bych moc vděčen.
Dík Karel Brno
Přílohy
IMG_1852.JPEG
IMG_1853.JPEG
IMG_1854.JPEG

Re: Poziční světla

pon 22.11.2021 13:36

Pro poziční světla používám vysoce svítivé LED 5mm, 100mA. Led mám v serii, doplněné vhodným odporem a ručně připojuji do balačního konektoru.
Rozvod dělám pomocí tenkého lakovaného vodiče.

Spíš se snažím nasvítit letadlo, než mít poziční světla.

Dodržuji pravidlo VLEVO = RUDÁ a na pravou stranu zbude zelená.

Tady je to na začátku vidět:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Re: Poziční světla

pon 22.11.2021 15:11

Zdravím TomasC a děkuji za reakci. No rozumím tomu ale ono by to letadélko s tím nasvícením nevypadalo asi moc dobře. Největší problém je napájení protože je to napájeno 1S 400 mAh takže to nemá balanční konektor.
Dík Karel Brno

Re: Poziční světla

pon 22.11.2021 15:45

Zdravím pánové,
ještě jsem našel toto : https://www.peckamodel.cz/mpx1-00966-1- ... cni-system

nemáte to někdo? Zajímaly by mě rozměry a váha.
Dík Karel Brno

Re: Poziční světla

pon 22.11.2021 16:12

Kazde svetielko 48 x 15 x 14 mm , vaha 5.8g , bateria je zabudovana (Lipo 1s 0.085Ah)

Re: Poziční světla

pon 22.11.2021 17:51

Zdravím Miro_V,
ááá tak to je na toho "prcka" veliký. Děkuji za rozměry.
Karel Brno

Re: Poziční světla

pon 22.11.2021 23:48

Zrovna jsem si prošel řešením pozičních světel. Použil jsem vysocesvítivý ledky průměr 5 mm. Na koncích křídel zelená a červená, jedna dopředu, jedna dozadu, pod motorem dvě "přistávací" bílý šikmo dopředu a na zadku žlutá blikačka v sérii se žlutou vysocesvítivou, blikají obě. Let ke mě a ode mě světla až dost, dokonce to oslňuje ale na okruhu kolem mě bylo blbě vidět. Tak jsem přidal na křídlo ještě jednu, co svítí do boku. Všechny tři jsou v malým futrálu z transparentu z 3D tisku. Jenže vypukl problém, dvojčlánek už tři ledky v sérii nerozsvítí a tak jsem musel použít step-up měnič z Laskarduino.cz. https://www.laskarduino.cz/step-up-boost-menic-s-mt3608/ Ale je další problém a to že letadlo lítá moc rychle a ty pilotní reakce za tmy jsou tak nějak lenivý a je s tím tak nějak víc páčkování. :)
Obávám se, že Mustang bude taky moc rychlej.

Re: Poziční světla

úte 23.11.2021 11:21

Celeron píše: řešení pozičních světel
vysocesvítivý ledky průměr 5 mm. Na koncích křídel zelená a červená, jedna dopředu, jedna dozadu, pod motorem dvě "přistávací" bílý šikmo dopředu a na zadku žlutá blikačka

Ten, kto rád lieta za podvečerného šera, prípadne za oblačných a navyše hmlistých dní (vidno aj na nasledujúcich fotografiách), ako boli tie uplynulé, potrebuje naozaj silné pozičné osvetlenie.
Beluga s diaľkovými svetlami 1.jpg

Na našich modeloch to máme podobne ako Celeron, len LEDiek na pozičnom osvetlení je celkovo 14 kusov 3-Watových, pričom výkon 3W na každú LED je len v plnom "bliku" a 4 kusy tzv. "diaľkové" sú súvisle svietiace 10-Wat LEDky.
Beluga s diaľkovými svetlami 2.jpg

A takto to vyzerá na krátkom videu (zdroj: https://www.rcportal.sk/c-130-hercules- ... post326855 ):


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Re: Poziční světla

úte 23.11.2021 11:36

IMG_1860.jpeg
Zdravím Celeron a děkuji za příspěvek,
no ono to letadýlko je tak malý, že budovat takový systém pozičních světel nemá význam. Nelítám za tmy a jde mi skutečně jenom o "nějaký" světýlko které mě ukáže kde se asi model nachází v případě, že zabloudím a budu ho ztrácet z dohledu. Ono je to mrňavý, rozpětí 40 čísel, délka myslím tak 30 čísel, ale jak jsem psal je s tím obrovská zábava a relax. No dávám foto, našel jsem v šuplíku jakýsi světýlka který si vnoučata dával na prsty pomocí gumičky a svítilo to - viz foto. Má to 5g a to si myslím, že by to ten Mustang unesl. Nějak to upevním na břicho. Nevypadá to sice hezky ale přebarvím to na černo a udělám z toho nějakou "pumovnici". Tak tak, ještě jsem koukal na malý 1s do 100 mAh neváží skoro nic. Jenom se mi jaksi nechce počítat, že když má článek 3,7 tak jakou diodu použít atd. Prej má být tuhá zima, tak to možná nějak spočítám.
Dík za reakce Karel Brno
Přílohy
IMG_1856.jpeg
IMG_1855.jpeg
IMG_1858.jpeg

Re: Poziční světla

úte 23.11.2021 11:38

Zdravím mior,
děkuji za příspěvek. No jo, já nejsem takový pilot a máte to teda vymakaný.
Dík Karel Brno

Re: Poziční světla

úte 23.11.2021 17:28

Paradoxně za úplný tmy potřebuješ mnohem nižší výkon ledek než při lítání při zataženým dni, nebo vpodvečer za šera. Ta moje potvora, ve který to je nabastlený má rozpětí 70 cm a hmotní bez baterky 280 g.
Ty poziční na křídle jsou ještě starý bez bočního vyzařování. Má to celý rozměr cca 30 x 8 x 9 mm. Přistávačky a zadek jsou jen surově zalepený přímo do trupu střední vteřinou.
Přílohy
přistávačky.jpg
koncovka křídlo.jpg
koncovka zadek.jpg

Re: Poziční světla

úte 23.11.2021 18:01

Zdravím Celeron a další co přispěli do diskuze.
Chlapci já to vyřešil, teda ne jak to umíte vy ale zase ze šuplíku jsem vylovil jakousi placku s diodou a takovým malým spínačem. Pro mou orientaci resp. lokalizaci při větší vzdálenosti, když není vidět proti stromům apod. to bude dostačovat. Přikládám foto, má to 3g a myslím, že to ten Mustang utáhne. Takže ještě jednou všem dík.
Karel Brno
Přílohy
IMG_1863.JPG
IMG_1862.JPG
IMG_1861.JPG

Re: Poziční světla

pát 26.11.2021 11:09

Vidím že jste už vyřešil. Mohl jste nějaký blikač nebo světýlko dát do toho jakoby nasávače vzducju co je zespodu trupu pod křídlem. Blikačů je spousty, možná se dá koupit i blikací LED dioda na 5V, možná i méně, to by vám utáhlo. Nebo dát LED diody do těch imitací kulometu na křídlech. Ale to by už asi bylo potřeba velkých úprav křídla.

Re: Poziční světla

sob 27.11.2021 17:13

Zdravím varok
a děkuji za příspěvek. No to moje řešení je takové řešení a neřešení. Mě by se samozřejmě líbily poziční světla na koncích křídel ale problém je napájení. Ta hračka lítá na 1s tudíž není balanční konektor. No jedině tam někam zespodu přilepit knoflíkové napájení se spínačem.
Dík za názor Karel Brno
Odeslat odpověď