Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 08.12.2021 23:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Pokial ide o to arduino, tak existuju male typy (mikro, mini, nano, tiny) za mizivu cenu (no ona bola miziva tak este pred rokom, odkedy je prieser s cipmi, tak ceny celkom slusne lezu nahor a uz zacina byt problem to vobec kupit) a ak nevies vobec nic ale mas schopnost okopirovat existujuci 5 riadkovy program, tak si kludne uplne drevorubacksky mozes naprogramovat 3 rozne arduina na 3 rozne polohy napevno a tych 12V privies na napajanie arduina, za nim je stabilizator ktory to da na 5V a to arduino ktore je napajane tak to ti pohne servo kam chces (za predpokladu ze len jeden vystup je aktivny v case) ... to je samozrejme naprasackejsie riesenie ake si viem predstavit :mrgreen:

Inak sa to da lahko naprogramovat ako tu uz padlo tak, ze tych 12V skonvertujes externe na tych 5V (napriklad aj odporovym delicom, ale asi by som volil nejake sofistikovanejsie riesenie), to das do vstupov arduina a vypetim vsetkych programatorskych schopnosti naprogramujes (alebo ti niekto pomoze) logiku IF THEN ELSE ktora povie aku chces vychylku, ak pouzijes tu spomenutu knihovnu SERVO ktory vygeneruje signal, je to program tak na jednu obrazovku alebo max 2 aj s tym "posuvanim" prednastavenej hodnoty. Na to je uz asi lepsie UNO v skatulke, ale v pohode to zvala aj hocijake male arduino. Napriklad https://www.banggood.com/Geekcreit-ATme ... 9001435933

Ber to tak ze ked k tomu pricuchnes, nieco sa naucis :- ))))

ale tiez je moznost pouzit WIFI modul ESP ktory zvladne to iste co arduino (a tiez sa to rovnako programuje) a ked sa sustredis a zaucis sa to programovat (alebo niekto pomoze) uriadis to aj mobilom :-P ... ale takych moznosti v zhruba rovnakej cene je vela, mikrobit, raspberry pico (s pythonom ak niekomu nevonia Ccko) atp


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 0:28 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2021
Příspěvky: 21
Bydliště: Uherský Brod
Jo, s těma třema Arduinama si to principielně dovedu představit, ale už mně toto řešení přijde jako docela solidní punk :lol:
Ale zase bych asi nebyl schopen tu polohu dálkově upravovat. Nicméně základní problém by to vyřešilo.

+5V na vstupy do Arduina bych bral asi z jeho napájecího modulu, jelikož co jsem zatím pochopil tak i Arduino je krmeno +5V, ne?

Zkrátka trochu jinak - našel by se tu někdo, kdo by dokázal zrealizovat ty funkce, které jsem popsal v úvodním příspěvku?
Servo už mám objednané :D


Naposledy upravil Míšánek dne čtv 09.12.2021 6:38, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 0:33 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
igorb píše:
naprogramovat 3 rozne arduina na 3 rozne polohy


Velmi podobně jsem řešil ovládání serv pro vláčky u kámoše. Chtěl to tak, aby si "pak sám poradil".
Naprogramoval jsem 4 výstupy na PICAXE, aby na každém pinu byl jiný signál (myslím 1,1ms 1,3ms 1,7ms 1,9ms). Kamarád pak připojoval oranžový kablík pomocí přepínačů tak, jak potřeboval. Docela to fungovalo.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 8:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
igorb píše:
... to je samozrejme naprasackejsie riesenie ake si viem predstavit :mrgreen:

Zapomněl jsi na 3x 555 a polohy ladit trimrama :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 9:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Míšánek píše:

+5V na vstupy do Arduina bych bral asi z jeho napájecího modulu, jelikož co jsem zatím pochopil tak i Arduino je krmeno +5V, ne?



No prave ze krasa to toho extremne prasacieho riesenia s tromi arduinami je v tom ze uz nepotrebujes vobec nic dalsie, arduino sice bezi na 5V ale ma na sebe stabilizator ktory tych 12V zvladne, takze ho proste budes napajat tymi 12v "logiky" a ten trory je napajany ten bude generovat signal pre servo.

Ale to ber len ako haluz, alebo testovaciu verziu, treba to urobit s jednym a poriadne. To bude chciet 5 kusov 12/5 prevdonikov a vyriesit napajanie slusnym sposobom aby si vedel napajat aj to servo dostatocnym vykonom (tie stabilizatory v arduine to servo neutiahnu a ked tak iba na test). Takze 5V zdroj a napajat arduino priamo a servo paralelne s nim, nie "cez neho".

Program potom bude vyzerat nejako tak, ze budes mat 3 premenne s tromi vychylkami a ifthenelse podla stlaceneho tlacitka si vyberie prislusnu premennu a posle to servu. Potom budes mat dalsi ifthenelese ktory podla stlacenia tych tlacitok hore alebo dole bude pridavat alebo uberat tym premennym tak ako potrebujes. Tam budes musiet vyriesit koncove polohy a bud rozoznavat jednotlive stlacenia alebo to posuvat pomaly v case na jedno stlacenie, to uz nie je celkom trivialne, ale zbehly programator to ma za chvilu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 9:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
jyrry píše:
Zapomněl jsi na 3x 555 a polohy ladit trimrama :mrgreen:


tej veci s 555 sa zamerne vyhybam (a to viac ako keby to bola 666 :mrgreen: ) ... ale v tomto pripade by to nemuselo byt az tak mimo, vzhladom na to ze to funguje priamo na 12V ... len co na to potom povie to servo, to bude chciet riesenie na strane serva ... takze za mna to zase zavrhujem :twisted:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 9:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
TomasC píše:

Velmi podobně jsem řešil ovládání serv pro vláčky u kámoše. Chtěl to tak, aby si "pak sám poradil".
Naprogramoval jsem 4 výstupy na PICAXE, aby na každém pinu byl jiný signál (myslím 1,1ms 1,3ms 1,7ms 1,9ms). Kamarád pak připojoval oranžový kablík pomocí přepínačů tak, jak potřeboval. Docela to fungovalo.


Neveril by si kolko ludi pyta uckarsky casovac presne na taketo ucely :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 9:20 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2021
Příspěvky: 21
Bydliště: Uherský Brod
To igorb: vzhledem k tom že evidentně víš o čem mluvíš, tak by jsi mi byl ochotný něco takového postavit a programově rozchodit prosím? Samozřejmě jestli ti to Tvůj čas a chuť do toho dovoluje :)
Jak říkám, tohle je absolutně mimo mé pole působnosti :oops:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 9:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Neuveris, ale absolutne nestiham, mozem ti rucne namalovat ako to zapojit a mozem urobit ten zakladny program, to je trivialne, mozno sa chytis a dokoncis sam :- )))

zacal by som tym kde dnes kupit arduino, mam pocit ze su s tym problemy. Ale mozno este niekde su :- )))))))))))


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 9:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
igorb píše:

zacal by som tym kde dnes kupit arduino, mam pocit ze su s tym problemy. Ale mozno este niekde su :- )))))))))))


Ale nie, kecam vidim ze su:

bud toto male:

https://www.gme.sk/klon-arduino-nano-v3-0-r3-ch340g

ale ja by som zvolil toto aj s krabickou kedze to ma byt niekde zamontovane:

https://www.gme.sk/krabicka-pre-arduino-uno-r3-akrylat
https://www.gme.sk/klon-arduino-uno-r3- ... 0-mini-usb

budes potrebovat prislusny USB kabel (rozne arduino dosky maju rozne USB konektory, takze podla toho) a na PC nainstalovat arduino program (arduino IDE)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 9:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2021
Příspěvky: 21
Bydliště: Uherský Brod
Toho jsem se tak trochu obával :mrgreen:
No uvidíme jestli by se toho snad nějaký samaritán tady nechytil a nepomohl mi.

Každopádně díky moc :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 9:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.12.2021
Příspěvky: 21
Bydliště: Uherský Brod
igorb píše:

ale ja by som zvolil toto aj s krabickou kedze to ma byt niekde zamontovane:

https://www.gme.sk/krabicka-pre-arduino-uno-r3-akrylat
https://www.gme.sk/klon-arduino-uno-r3- ... 0-mini-usb

Jinak tento setup by hardwarově měl zvládnout všechny mnou popsané a požadované funkce, jo? Já jenom abych nekoupil nějakou 3,14čovinu co mi pak bude k ničemu :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 9:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Pro zdejší komunitu by možná byly dobré informace o tom jakých 8 kanálů. Jestli vyp/zap, tedy tlačítko nebo je tam nějaká páčka... Možná bych začal tím, co to je za soupravu, jestli je k ní manuál atd.

Tak nějak mi vyplývá, že je souprava spíš 8x on/off a někde na výstupu je 0 nebo 12V (asi 8x).

3x Arduino je asi dost úlet. To raději 3x ten 555 (nebo 1x 555/556 a jeden 556 :-D ). S arduinem bude méně pájení.
12V umí pobrat tuším akorát ty s "velkou" deskou (Mega, Leonardo, uno,..) malé ne (nano, pro micro,...).

Největší problém vidím v tom, udělt ten "bastl" (v dobrém slova smyslu) nějak mechanicky přijatelný. Na stole bude fungovat kde co. Netuším, třeba, jak se bude Arduino/servo tvářit na mráz, případně vlhko...

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 9:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
to zvladne daaaaaaleko viac ako to, tento program to vytazi tak na 1% 8)

mozno casom zistis ze vies ten motor riadit automaticky na zaklade niecoho ... tak z toho urobis regulator napriklad

yo, co sa tyka programovania mozno to bude nejaky kolektovny open sourece ... vecer nieco skusim ak to dovtedy nebude hotove riesenie :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.12.2021 9:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
prikrylm píše:
3x Arduino je asi dost úlet. To raději 3x ten 555 (nebo 1x 555/556 a jeden 556 :-D ). S arduinem bude méně pájení.
12V umí pobrat tuším akorát ty s "velkou" deskou (Mega, Leonardo, uno,..) malé ne (nano, pro micro,...).


On je problem skorej v tom, ze ak to servo potiahne nejaky hoci aj nie prilis velky prud, tak pri ubytku na tom stabilizatore sa to proste zakonite musi prehriat, takze riesenie 12v napajanie arduina nedava zmysel, tam treba seriozne napajanie 5V s prislusnymi amperami podla serva


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz