Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 7:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.1.2011
Příspěvky: 585
Bydliště: Žebrák
a ty do přijímače jak, když nejsou HV a chce to napájet lipolkou?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 8:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Michal Matějka píše:
a ty do přijímače jak, když nejsou HV a chce to napájet lipolkou?

Tak to už musí doladit každý soudruh podle svého systému, já používám Hitec a tam je možné napájet až 35V! Myslím přijímače Optima, Minimy to neumí, ale ty někdo těžko použije s jejich velikostí, dosahem a počtem kanálů
Edit: v návodu Minimy píšou napájecí napětí 3,5-9V takže to zvládnou v pohodě taky, osobně vyzkoušeno 2S i 1S a funguje oboje.

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 8:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.1.2011
Příspěvky: 585
Bydliště: Žebrák
nemyslel jsem napájení přijímače ale těch serv, ty jsou jenom na 6V


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 8:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Michal Matějka píše:
a ty do přijímače jak, když nejsou HV a chce to napájet lipolkou?

REX píše:
já používám Hitec a tam je možné napájet až 35V! ...

Jo, ale ten pidiměnič v přijímači zvládne z těch "až 35V" napájet jen ten přijímač, už ne serva, ta musí v tom případě dostat šťávu mimo přijímač.. To je dobré zdůraznit.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 8:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Michal Matějka píše:
nemyslel jsem napájení přijímače ale těch serv, ty jsou jenom na 6V

Aha ... No jasně! ;) Tak to předpokládám že v tom má tazatel pořádek, ale teda nezjišťoval jsem co přesně má, nebo chce za serva.

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 8:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
jyrry píše:

Jo, ale ten pidiměnič v přijímači zvládne z těch "až 35V" napájet jen ten přijímač, už ne serva, ta musí v tom případě dostat šťávu mimo přijímač.. To je dobré zdůraznit.

Beru na vědomí, děkuji za informaci, naštěstí jsem to takhle ještě nezkoušel, asi bych byl překvapený pokud by mi to včas nedošlo!

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 8:56 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2009
Příspěvky: 77
Právě potřebuji poradit, to co jsem už kdysi nakoupil tak jsem se zbytečně unáhlil. Co provozuji menši modely tak používám NiMh -6V a serva hitec HS-645 MG. Vše napojené na přímo do příjmače plus vypínač. Ale u tak velkého modelu už by to chtělo podle mě jinou palubní elektroniku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 9:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
VR pro duo lze nastavit na výstupní napětí 5V-6V-7,4V takže v podstatě maximálně univerzální

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 13:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.1.2011
Příspěvky: 585
Bydliště: Žebrák
REX píše:
VR pro duo lze nastavit na výstupní napětí 5V-6V-7,4V takže v podstatě maximálně univerzální


Jo ale má to jen na čtyři serva a co zbytek?
Mě to celý přijde jako nesmysl a nic z toho bych si do letadla nedal.
12 kg letadlo na 80ccm motor už neco stojí a dát do něj ty nejlacinější serva..........
Pokud chce napájet lipolkama tak bych šel jednoznačně do HV serv a ne část pouštět přes nějaký zařízení a druhou část ještě ani nevíme jak.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: úte 25.01.2022 17:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 627
Bydliště: Prešov,SR
Obrázky: 50
No veď preto som sa pýtal.
Kto zažil napr. reset Rx počas letu pre vysoký odber serv si to zapojenie sakra premyslí. Posledne som síce premyslel ale ani to nestačilo a reset bol aj tak. :lol:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: stř 13.04.2022 20:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.4.2022
Příspěvky: 7
Dobrý den, poradí někdo s problémem v zapojení serv v modelu? Popíšu situaci:
Elektro model 8 serv: 1x směrovka, 1x výškovka, 2x křidélka (y-kabl), 2x klapky (y-kabl), 2x podvozek (y-kabl)
Serva jsem rozdělil napůl, první okruh S,V,Kř napájeny z přijímače přes BEC z regulátoru 6V 6A (baterie 4S2800mA)
druhý okruh Kl a podvozek (2,5kg) napájeno přes externí BEC 5,5V 5A (baterie 2S500mA)
Zapojeno takto: S,V,Kř kablíky klasicky přímo do přijímače, Kl a podvozek z přijímače pouze kablík signálu + a - z externího BECu
Problém je v tom, že při přepnutí třípolohového přepínače na vysílači pro ovládání klapek se vysune pouze jedna, druhá klapka je úplně
nečinná, do serva snad ani nejde šťáva, protože při zatlačení na páku ani neklade odpor, změřit se to nedá, servo je zalepený natvrdo do
křídla, podvozek pracuje normálně. Zkusil jsem z toho obvodu odpojit podvozek a světe div se klapky fungují normálně, takže poloviční radost, že nebudu muset párat křídlo.
Dokážete mi poradit, v čem je chyba? Jinak všechny ostatní serva v modelu chodí normálně. Ty klapky a podvozek mám propojený přes MPX konektor + a - na krajních pinech společné pro obé. Předem díky za postřehy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: stř 13.04.2022 23:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.11.2015
Příspěvky: 185
Bydliště: Praha 9
Maceška píše:
druhý okruh Kl a podvozek (2,5kg) napájeno přes externí BEC 5,5V 5A (baterie 2S500mA)
Zapojeno takto: ... Kl a podvozek z přijímače pouze kablík signálu + a - z externího BECu

Jednak je spojen "-" přijímače a externího BECu pro klapky a podvozek? protože jinak vůči čemu by se ten signál referencoval. Ale to asi máš, jinak by to asi nefungovalo skoro vůbec. Spíše bych se podíval na zapojení toho MPX konektoru, co se tam děje, že při vypnutí podvozku to jede. Nákres by určitě mnohé osvětlil.
A ta baterka 500mAh je docela malá, kolik "C" skutečně unese? jsou na to napojena 4 serva, jejich odběr může dost vysoce zatížit tuto baterku, asi bych uvažoval o větší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2022 17:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Pouze se zde snažím jen přiučit něčemu z elektroniky nicméně mě zarazila nefunkčnost jednoho ze 2serv zapojených přes y kabel takže jen amatérský názor že společné zapojení přes MPX bude chybné(psal již kolega předemnou)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2022 18:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Zrovna nedávno tu byl kámoš, že mu koupenej Y kabel neYnuje. Rozkuchal jsem smršťovačky a ejhle, signálovej vodič k jednomu servu byl v mačkací dutince neodizolovanej. Čínský soudruh nebo dítě se zase vyznamenali. :roll:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomoc s palubní elektronikou
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2022 19:29 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.4.2022
Příspěvky: 7
PBS: Děkuji za odpověď, sypu si popel na hlavu, z přijímače mám na podvozek i klapky vyveden pouze kabel signálu, ale mínusový ne, to je určitě ta chyba. Nicméně
je zajímavé, že i bez toho funguje podvozek a jedno klapkový servo. Na svoji obhajobu pouze doplním, že toto zapojení dělám poprvé, zatím jsem si vždy vystačil pouze
s klasickým zapojením přes přijímač, no ale přeci trochu se i stydím :oops:
Baterie 2S500mA má vybíjecí proud 20C, počítám, že na jeden, nebo dva cykly podvozku vystačí, to samé platí i o klapkách.
Až připojím ten mínus z přijímače, tak dám ještě vědět, jak to funguje, díky


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz