Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 9:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Zdravím,
nejdříve okolnosti: Včera jsem byl zalétnout nové letadlo (TOM-8). Skončilo to špatně, první vzlet: výkrut těsně nad zemí a havárie. Nějaké otlačeniny, zohnuté spojky křídla, zlomená vrtule. Ale opravitelné.

Určitě jsem udělal chybu, že jsem měl moc velké výchylky, zazmatkoval, dostal se do přetažení, atd...

Ale teď ta záhada okolo příjímače:

Jedná se o bazarový Hitec Optima 7, 2.4GHz AFHSS, vysílač Optic 6. Test dosahu úspěný, jiná letadla a přijímače v pohodě.

1) Po havárii byly výchylky VOP a křídélek uplně jinak, než byly nastavené před startem. Rozhodně nebyly v 0, jako jsem to měl nastavené. Zkoušel jsem, jestli se nemohly uvolnit koncovky táhel při havárii. Vyloučil jsem to.

2) Během laborování s těma výchylkama jsem měl na vysílači zamknutý plyn, aby se mi neroztočil motor. Když jsem sáhl na určitý přepínač na vysílačce (tuším vztlaky), motor se na chvilku roztočil. To opravdu nechápu. Buďto zase záhada, nebo jsem měl plyn stažený tak akorát na hranici nuly a zamknutý jen ledabyle? No každopádně znepokojivé.

3) Nakonec jsem to sestavil, nastavil menší výchylky, vytrimoval do nuly a letěl znovu. Křidélka byla obě v nule - krásně s křídlem. Za letu jsem hodně trimoval. Po přístání byly ale obě křidélka vychýlena výrazně dolů. Jako klapky! To trimem nejde udělat. Na vysílači ale nic takovýho nastavenýho nemám. Zkoušel jsem přepínat dvojí výchylky a všechny další ovládací prvky....nic.



Tak já nevím. Sice jsem velmi pravděpodobně první start pokazil rukama, ale to chování RC soupravy je divné, ne? Může se takto chovat vadný přijímač? Nebo mám vlčí mlhu? :-)

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 9:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
1) vyměnit příjmač a vyzkoušet
2) na "vadný" příjmač dát jiné serva a vyzkoušet na stole

skoro bych tipoval serva a jejich teplotní drift, ikdyž v dnešní době...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 12:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2005
Příspěvky: 404
Bydliště: Hradec Králové
...jak psal Blesk
jsi dost odvážný/lehkovážný, že po tomto divným chování to pošleš znovu do vzduchu :lol:
sám provozuji Optimy7 i jiné RX od Hitecu (nové i bazar) a nikdy jsem neměl žádný problém
teplotní drift serva se na kormidlu projeví v 1max2mm a určitě ne tak, aby se to vůbec nedalo řídit


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 12:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Teplotní drift to nebude. Byl podvečer, 20 stupňů. Jako doma na stole. Serva to jsou hitec, používám je dlouho a nikdy jsem teplotní drift nepozoroval.

Laco: to je pravda, trochu lehkovážné to asi bylo. Ale hlavní konstrukční uzly byly v pořádku i po tom úvodním karambolu, který přisuzuji spíš rukám. Znovu jsem vše vytrimoval a přezkoušel. Místa bylo taky hodně, jsou tam rozsáhlá pole. Tak jsem to zkusil. Ale právě ten další let mě utvrdil v doměnce, že se RC chová záhadně. Ale nikdy jsem se s něčím takovým nesetkal, alespoň ne u 2.4 GHz. A doteď vlastně nevím, co si o tom mám myslet (zvlášť bod 3 v prvním příspěvku).

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 15:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Kdysi mi něco podobného dělal přijímač Jeti . S podporou Jeti jsme došli k názoru že je vadný procesor , radši jsem ho vyhodil .


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 17:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Jestli si to dobře pamatuju tak problémy byly u jedné kombinace firmware vysílače a přijímače.Co a jak už netuším.Hitec Afhss jsem nikdy neměl.Další co bylo že Rx Hitec nemají rády brownout/pokles napájení Rx/ byť jen krátkodobý takže se doporučovalo napájení přes SPC.Nějaká diskuze by se asi našla.
https://www.flyinggiants.com/forums/sho ... hp?t=69043


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2022 9:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
No. Moc moudrej z toho nejsem. Ale vypadá to, že chyba asi vyloučená neni, jak píšete. Ach jo. Kupoval jsem právě přijímač, abych nemusel vyndavat z jinýho letadla. Výsledek je ten, že budu muset pro jistotu vyndat přijímač z jinýho letadla. A tento budu muset nějak otestovat. Příště se na bazar radši vykašlu.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2022 10:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
semo píše:
Příště se na bazar radši vykašlu.


Používám Hitec celý život co létám RC, začínal jsem na 35 MHz, a v současné době mám doma téměř 40 přijímačů na 2,4 (z toho 36 kusů v letuschopných eroplánech) a převážnou většinu jsem koupil přes bazar a zatím jsem měl to štěstí že úplně všechny fungovaly! Třeba jsem měl prostě jen kliku, ale být tebou bych bazarové přijímače tak radikálně nezavrhoval ;)

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2022 11:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2005
Příspěvky: 404
Bydliště: Hradec Králové
...jj...jj...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2022 12:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Dobrá, tak jim teda ještě třeba dám šanci :-)

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.06.2022 15:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
REX píše:
Používám Hitec celý život co létám RC, začínal jsem na 35 MHz, a zatím jsem měl to štěstí že úplně všechny fungovaly! Třeba jsem měl prostě jen kliku, ale být tebou bych bazarové přijímače tak radikálně nezavrhoval ;)

No vidíš, já měl pouze 2 ks RX PCM Prism 7 a oba časem odešly. Byly dost pověstný tím, že se v motorákách "rozklepaly" až do smrti.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.06.2022 17:24 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.4.2022
Příspěvky: 7
semo: Ještě dotaz k tvojí závadě (záhadě). Tento problém pozoruješ pouze u toho jednoho modelu? Ostatní modely které lítáš jsou OK?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 10.06.2022 7:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Jo, to rozladění výchylek jsem pozoroval jen u tohoto modelu s tímto přijímačem. Jednou jsem sice něco takovýho měl i v jiným modelu, ale to bylo 35 MHz.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 10.06.2022 8:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Jen k tomu firmware Rx.... Hitec strongly recommends that everyone update their Optima 7 and 9 channel receivers to firmware version 2.01 or higher no matter what type of model you fly. Owners of Optima 6 receivers can have their receivers updated free of charge by the Hitec RCD.
Ovšem chyba může být úplně jinde a možná by stálo za to mrknout na DPS jestli tam něco není vidět.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.06.2022 7:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Dal jsem pro jistotu přijímač z jinýho letadla a záhady se již neděly. A snížil jsem výchylky, dal expa a opakovaný zálet proběhl již dobře :-) .

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz