Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: ned 12.06.2022 0:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Kámoš chce vnukovi do lodičky našlechtit přijímač Hitec HFS-04MG pásmo 35MHz, a ještě nějakej další přijímač Hitec, který mu zbyl z MHz-etový éry.
Protože už před časem prodal FM 35 MHz vysílač, tak jsem mu nabídl svůj funkční Hitec Prism 7 PCM na 35 MHz. Vysílač se dá přepnout na PPM, používal jsem ho v tomhle režimu s modulem 2,4GHz od Jeti.
Nejdříve jsem zkusil moji starou sestavu, vysílač v módu PCM a můj původní rozhrkanej a málo spolehlivej Prism 7 PCM přijímač. Vše makalo i když přijímač už asi 10 let nebyl zapnutej. Pak jsem vzal kámošův přijímač HFS-04MG, strčil jsem do něj krystal z přijímače Prism 7, vysílač přepnul na PPM a nic, ani ťuk. Předpokládám, že sada mých krystalů je pro dvojí směšování, kdežto malej přijímač je jen jedno směšování, takže jinej kmitočtovej odstup krystalů. Kámoš mi taky přinesl sadu FM krystalů a tak jsem je zkusil. Serva najela na cca 45 st, zůstala vrčet zablokovaná a při pohybu pákou křidýlek se jedno pohybuje do střední polohy. Ale fungují jen křidýlka, ostatní serva nikoliv. Na zataženou anténu to chodí na 20 metrů, víc jsem nezkoušel. Takže VF cesta je v pořádku.
Ale proč jsou ty serva téměř na dorazu, reaguje jen jedno a ostatní jen vrčí na místě kousek od dorazu? Vadnej přijímač? V jednoduchým přijímači přece nejde přetransformovat délku impulzů pro serva jako to má třeba Jeti. Nebo že by některý přijímače Hitec měly opačnou polaritu výstupních impulzů?
Neřešil jste někdo něco podobnýho? FM přijímače Hitec jsem nikdy neměl, jen PCM. Zítra kouknu osciloskopem, co z výstupu přijímače vlastně leze, opačná polarita se dá poznat hned.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: ned 12.06.2022 7:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Celeron píše:
Kámoš chce vnukovi do lodičky našlechtit přijímač Hitec HFS-04MG pásmo 35MHz, a ještě nějakej další přijímač Hitec, který mu zbyl z MHz-etový éry...

Trochu mimo, ale stále snad platí, že do lodiček má být 40 MHz. A máš SZ.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: ned 12.06.2022 8:33 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.8.2011
Příspěvky: 14
Bydliště: Kolín
Je opačná polarita modulace. U některých vysílačů to jde nastavit menu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: ned 12.06.2022 12:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
milos123 píše:
Je opačná polarita modulace. U některých vysílačů to jde nastavit menu.
A některé přijímače si zase poradí s obojí polaritou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: ned 12.06.2022 18:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
milos123 píše:
Je opačná polarita modulace. U některých vysílačů to jde nastavit menu.

Máš pravdu. V přijímači je dvojtej čtyřbit Shift Registr 4015. Když koukám oscilem na jeho Clock, tak signál vypadá sice jako na klasických přijímačích, tedy že z nuly vybíhá každejch 22mS série kanálových impulzů ale problém je, že se nemění šířka těch kanálových impulzů v High (jsou všechny cca 1ms) ale šířka mezer v Low 0,8-1,85mS mezi těma kanálovejma impulzama. Takže 4015 dekóduje a posílá na všechny výstupy přijímače pro serva pulzy 1mS. Tím jsou serva natočený v pozici cca 45 st a drží polohu a nehejbou se. Takže nefunkčnost je tím jasná.
Prism vysílač nemá volbu polarity modulace. Zkusil jsem na vstupu RF modulu udělat tranzistorovej invertor, pulzy na Clock 4015 v přijímači jsou sice opačně ale opačně (v High) je zase synchronizační mezera v rámci 22mS a tak dekodér impulzů nechodí vůbec.
Takže to nemá se stávajícíma kámošovejma FM přijímačema a RF modulem Prism řešení. Čert ví, jestli s nějakým starým pouze FM-kovým výměnným modulem do Optic 6 by to chodilo... Tedy pokud Optic vůbec výměnnej modul má...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: ned 12.06.2022 22:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1728
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Prism7/7x má negativní modulaci stejně jako třeba Futaba.V menu to ve verzi pro Evropu nejde změnit.Jen verze pro USA to uměla ale cesty těch vysílačů v té době byly různé takže mrknout do menu a prověřit to nemusí být na škodu.Hitec Optic 6/Sport by měl umět modulaci prohodit.V menu SFT.N nebo SFT.P.
Návod pro 7x.
https://hitecrcd.com/files/ManualPrism7XFM.pdf
Návod pro Optic 6.
http://www.kulda.armac.cz/rc_souprava_h ... ptic_6.pdf


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: pon 13.06.2022 10:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dík za info. Možnost prohození modulace u Prism 7 jsem nenašel. Je to stařec z roku 1993, má jen 3 paměti modelů, pozdější měly 6 nebo 8 pamětí, už nevím přesně. Třeba serva jsou u toho s názvem Hitec Apollo 10, od pohledu to jsou ale HS-422.
Blembondo, chceš tím říct, že s kodérem Prism, který nejde přepnout na pozitivní modulaci, nebude fungovat ani FM 35 RF modul z Optica s tím přijímačem HFS-04MG?
Netušíš, který Hitec FM 35 přijímače byly určený pro Prism? Přeci tam to přepínání PCM/PPM nedělali jen tak z plezíru.
Před časem jsem zkusil v Prism 7 přepnutej na PPM RF modul Jeti 2,4 a tam žádnej problém s modulací s přijímačema Jeti nebyl.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: pon 13.06.2022 16:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1728
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Myslím že pokud budeš mít patřičný krystal do Tx i do Rx tak Hitec FM přijímače pojedou bez problému stejně jako FM přijímače Futaba a další.Co by nemělo fungovat je kombinace Hitec Tx a Graupner Rx pokud nemáš možnost změny modulace.Podle toho popisu bych řekl že ten problem není modulace ale nesprávná kombinace krystalů.Pokud jde o moduly Jeti Duplex tak těm je to jedno.Umí schroupnout jak positiv tak negativ modulaci.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: pon 13.06.2022 16:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
blembondo píše:
Podle toho popisu bych řekl že ten problem není modulace ale nesprávná kombinace krystalů.

Jak může mít kombinace krystalů vliv na polaritu modulace? Jak jsem už psal, dosah na jeden článek antény přes 30 m, serva vrčí a stojí v poloze 45 st a osciloskopem se mění mezery mezi kanálovejma impulzama. Krystaly jsou Hitec z Optica pro jednoduchý směšování. Chtělo by to na zkoušku 35MHz FM modul z Optica, pak by to bylo jasný. Jenže všichni kolem, kdo ho má jedou na 40 Mhz.
Kašlu na to, kámoš si někde sežene starej Flash nebo něco podobnýho.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: pon 13.06.2022 22:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1728
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Já netvrdím že krystal má vliv na polaritu modulace.To si nerozumíme.Jen že jsem v dobách minulých zaznamenal podobný problem a bylo to krystaly.To je vše. 8)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: sob 18.06.2022 13:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2690
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
A nemyslel Blembondo třeba uskočení krystalu o kanál? Co jsem koukal, tak krystaly se dělí na vysílačové a přijímačové. Pak ještě třeba 35MHz na desetiny a setiny MHz, které jsou hodně důležité. Jen vymyšlerně: Když bude mít vysílačový krystal 35,168MHz, tak tu samou frekvenci musí mít i přijímačový, tedy taky 35,168MHz ne? Když bude čislo za desetinou čárkou u každého krystalu jiné, tak se to bude hádat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: sob 18.06.2022 16:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
No ono to je dost jinak. TX krystal musí mít kmitočet povolenýho kanálu. RX krystal u jednoduchýho AM směšování má kmitočet o 455-465 kHz výše, nebo níže než TX krystal. Pokud má přijímač dvojí směšování, tak je o 10,7MHz výše nebo níže než TX krystal. U FM je to ještě navíc o pár kHz proti AM posunutý. A už vůbec do toho nemotám, na kterým základním kmitočtu ty krystaly kmitají a jaká harmonická jejich kmitočtu je nakonec v RX nebo TX použitá. V tomhle mě netřeba školiti, Svíčků a Minaříků jsem naflákal v osmdesátkách asi 20 sad. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hitec 35MHz
PříspěvekNapsal: úte 05.07.2022 22:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2690
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Aha, tak děkuji za vysvětlení. Poučovat jsem vás samozřejmě nechtěl.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz