Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 889 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 56, 57, 58, 59, 60  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 09.09.2015 12:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
JosefSvejk píše:
Já bych to balancování nepřeceňoval. Na co je dobré skladovat baterku s články vyrovnanými na setinu voltu? :o Stejně je po storage (což dávám tak max. 2 x do roka) budu nabíjet s balancováním. Když létám, tak balancuji tak jednou za deset nabíjení a baterky tím evidentně nijak netrpí.


Já trochu nechápu, co máš za blok proti balancování... Pokud máš baterku v perfektním stavu (což je jistě optimální), tak je připojení konektoru balanceru čirá formalita, která nepřináší žádná rizika ani nabíjení neprodlouží (není-li co balancovat, tak se také nic neprotáhne). Negativní dopady tedy nulové, ovšem získáváš tím ochranu pro situaci, kdy by se něco pokazilo (odešlý článek, rozjetí po neplánovaně hlubokém vybití atd.)...


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 09.09.2015 13:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2013
Příspěvky: 1383
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 38
tomashr píše:

Já trochu nechápu, co máš za blok proti balancování... Pokud máš baterku v perfektním stavu (což je jistě optimální), tak je připojení konektoru balanceru čirá formalita, která nepřináší žádná rizika ani nabíjení neprodlouží (není-li co balancovat, tak se také nic neprotáhne). Negativní dopady tedy nulové, ovšem získáváš tím ochranu pro situaci, kdy by se něco pokazilo (odešlý článek, rozjetí po neplánovaně hlubokém vybití atd.)...


čistě pro úplnost a ač jsem to sám nikdy neověřoval, ale jednou když jsem hledal nějaké parametry pro své iChargery tak jsem zakopl o informaci, že v režimu balančního nabíjení vypíná nabíjení při poklesu nabíjecího proudu pod 1/10 proudu nastaveného v daném případě jako nabíjecí. V režimu "obyč" nabíjení pak při poklesu na 1/5 a u rychlého nabíjení tam byl nějaký ještě menší zlomek ... nevím už kolik. Teoreticky tak při stejném nabíjecím proudu a i při optimálním stavu baterky může nějaký rozdíl v době nabíjení nastat, protože u banančního nabíjení to bude dle mého laického chápání zkoušet došťouchávat důkladněji menšími proudy kdežto u normálního nabíjení už se na to došťouchávání vykašle.

Nicméně já to také neřeším a standardně mám nastaveno nabíjení na BALANCE a jiné nepoužívám (kromě STORE) přesně z těch důvodů co píše Tomáš... v mnoha ohledech to předejde problémům nebo i průšvihu. Jedině při BALANCE totiž iCharger vyžaduje zapojení balančního konektoru a bez něj nezačne nabíjet. Tím mě nutí ho zapojit a neflákat to. Jedině se zapojeným balančním konektorem za mě nabíječka automaticky uhlídá zda jsem neudělal nějakou chybu ... třeba nenastavil omylem jiný počet článků (nastavit nebo zapomenou třeba 4s u 3s baterky je celkem fatální a já to střídám dost). Zároveň to pohlídá na 80% to, že omylem nezapojím silový a balanční konektor do dvou různých nabíječek (prosím nesmát se ... jednou jsem to tu četl a smál se jak může být někdo takový jouda ... a to do chvíle než se mi to rozespalému stalo také - iCharger naštěstí začal řvát jak protrženej a chvíli mi trvalo než jsem se probudil a zjistil co jsem zkoušel :) + uhlídá to co píše Tomáš ... náhodou poškozené či rozjeté články. Penalta v podobě drobně prodloužených časů nabíjení je pro mě osobně nepodstatná a když náhodou nervózně přešlapuji kdy už to bude tak ho utnu ručně, když je nabitá tak nějak přijatelně podle napětí na článcích. Tím neříkám, že by režimy CHARGE a FAST CHARGE nešly používat, ale tak nějak mi nechybí a s BALNCE jsem klidnější


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.09.2015 13:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Ad prodloužení nabíjení - já to docela zkoumal a je to skutečně extrémně závislé na stavu článků. Máš-li baterku v dobrém stavu, tak se nabíjení sice fakticky na konci prodlouží, ale reálně to udělá navíc jen cca 1 či maximálně 2 minuty, tedy v podstatě nic. Naopak při ladění umírající sady to klidně udělá 20 minut navíc a dokonce jsem zažil sadu, která po dlouhatánském balancování skončila až na safety timer (a po dalším ověření šla do solného roztoku)... V podstatě to ale je zcela logické, že problém roste u méně kvalitní sady a naopak.

Jinak plně potvrzuji tvou chvílu režimu BALANCE CHARGE u iChargeru - já v soutěžních F5J létám sady 2s i 3s a tohle je k nezaplacení. V soutěžním stresu se totiž pravděpodobnost občasné chyby při změnách sad blíží spíš jistotě, to, že mě této starosti iCharger zbavil je fakt příjemné...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 09.09.2015 18:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
tomashr píše:

Já trochu nechápu, co máš za blok proti balancování...


Nemám žádný blok. Pouze jsem popsal, jak to dělám a vyjádřil se, že by se nemělo balancování přeceňovat (to bylo k tomu povzdechu, že se nebalancuje při dobíjení na storage). A to snad na tomto fóru můžu, ne? :wink:

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 14.09.2015 7:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Takže naprostou náhodou krátce po předchozí debatě máme za sebou ze zavodu EuroTour F5J tuto sobotu v německém Weiheimu velmi "efektní" zkušenost...
Sedíme si v depu, sledujeme lety a najednou pokřik a idylka změněná v chaos - za námi plameny víc než metr vysoké... Naštěstí nabíječ ležel těsně vedle obytného vozu a ne uvnitř, tak se po razantním vytržení všech kabelů podařilo vše uhasit během pár minut, ale nervy to pocuchalo hodně, radši nedomýšlet, co by se dělo, kdyby nabíječ byl uvnitř (což leckdy je).

Příčina ale detekována na 100% - prostě se dal dvoučlánek nabíjet jako tříčlánek - prohazovalo se více typů baterek a dotyčný to přehlédl :-(
Nějak nemám co dodat - je to učebnicový příklad chyby, kterou právě režim balance charge u iChargeru (i jeho ekvivalenty u jiných nabíječů) vyloučí na 100%. Opravdu si myslím, že to zastrčení balančního konektoru, které nabíječce poskytne všechny informace pro ochrany, se velice vyplatí...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 14.09.2015 8:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
když je někdo shnilý si do nabíječky ten balanční konektor zapojit, musí počítat s podobnou událostí. Bez připojeného balančního konektoru nikdy nenabíjím.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 11.07.2016 14:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
Začíná mi u ní zlobit tlačítko zpět. Je problém to vyměnit? Zatím sem jí nikdy ani nerozebral a to jí mám od roku 2009.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 11.07.2016 19:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Mám vyměněné všechny 4. Byl trošku problém ty mikrospínače sehnat, ale nakonec mi s tím pomohl místní opravář TV. Ty originál začaly zlobit krátce po koupi a to tak, že zpočátku nenápadně a později stále silněji.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 11.07.2016 19:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Někam jsem sem dával fotopostup jak jsem ta tlačítka měnil. Zatím jsem to nenašel... :-(

edit: aaaa, už to mám :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 12.07.2016 5:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
super díky.
jinak nabíječku vřele doporučuju. Jak sem psal. Od roku 2009 bez jediného zakopnutí. Jen sem musel udělat upgrade FW aby uměla regenerativní vybíjení.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 12.03.2017 18:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
Mám další dotaz.
Potřebuju změřit reálnou kapacitu 300Ah lifepo článků a bojuju trošku s nepřesností měření při úbytkách na kabelech. Lze zapojit balanční konektor i pro 1S baterku aby si icharger měřil napětí na baterce pomocí něho a né ze silových svorek?

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 12.03.2017 18:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
To nepůjde. I nabíjení jednočlánku je kvůli tomu problematické. Dobré kabely a menší proudy.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 12.03.2017 19:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2009
Příspěvky: 543
Bydliště: Blízko D1 exit 66
Tak jen lepší kabely.
Menší proudy jsou nereálné. To bych to testoval púl roku. I takhle trvá vybíjení cca dva dni.
Škoda, že to neumí.

_________________
Lítám letadla a malé koptéry, občas přes FPV. Zatím jen bubliny.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 12.03.2017 21:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
JosefSvejk píše:
To nepůjde....

Příloha:
Poznámka: Balancované nabíjení jednočlánku 1
20170312_211741.jpg
20170312_211741.jpg
[ 94.72 KiB | Zobrazeno 1737 krát ]


Příloha:
Poznámka: Balancované nabíjení jednočlánku 2
20170312_211727.jpg
20170312_211727.jpg
[ 92.64 KiB | Zobrazeno 1737 krát ]


Příloha:
Poznámka: Vybíjení jednočlánku 1
20170312_211800.jpg
20170312_211800.jpg
[ 94.35 KiB | Zobrazeno 1737 krát ]


Příloha:
Poznámka: Vybíjení jednočlánku 2
20170312_211816.jpg
20170312_211816.jpg
[ 95.52 KiB | Zobrazeno 1737 krát ]



:?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 12.03.2017 21:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Tak to čumím, mají to i staré SW? Já jsem to kdysi zkoušel a jsem přesvědčený, že mi to nešlo. :?

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 889 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 56, 57, 58, 59, 60  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz