Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 422 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Opět a zase zdroj z PC ATX - sesypáno
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2007 19:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2006
Příspěvky: 295
Bydliště: Jirkov
Rozhodl jsem se upravit svůj zdroj podle M.Černého a článku v RC Revue 12/2003 .Uprava měla spočívat v odstranení 5V větve od tranformátoru a vytvořením děliče ji zatížit z větvě 12V
Jenže po odmontování usměrňovače zdroj nenaběhne moje kontrolní ledka jen problikne.Zkusil jsem tedy příslušný usměrňovač jen přiložit a spustit zdroj.Ten naběhl a po odendání usměrňovače zdroj nadále pracoval.Zřejmě je někde ještě nějaký ochranný obvod.Nemáte s tím někdo zkušenosti???Je fakt že se mi potom krásně zvedlo napětí na nějakých 14,5 V bez úpravy zdroj poskytoval 11,7V
Ještě dodám zdroj je 400W Eurocase model 300XXV2.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2007 20:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2006
Příspěvky: 1185
Bydliště: Olomouc, přechodně Brno
TAk v tomhle ti neporadím. Pokud vím, tak by tam někde od 5V větve měl bejt odporový dělič a vést do toho řídícího obvodu - velice často TL494. Ty zdroje řídí svoje výstupní napětí podle 5V větve a ta musí bejt zatížená aspoň 100mA. Pokud o elektronice něco víš, tak bych neodpojoval výstupní diody, ale hledal bych dělič z 5V větve a musí vést do některýho IO, případně přes optočlen.

Další věc: každej zdroj je jinej, některý se liší o kousek, některý jsou naprosto jiný.

Poslední věc: Když má 300W spínaný zdroj, tak trvale z něho vytáhneš, tak 200W víc ne. 300W je špičkový výkon při kterém už hoří.

_________________
Extra VA330
Toro 900 Brtutale


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2007 20:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2006
Příspěvky: 295
Bydliště: Jirkov
no elektroniku jsem měo kdysi ve škole něco si pamatuju ale moc toho není ...zkusím ještě najít ten dělič...je mi jasný že co kus to originál...kdybych jen dával více tenkrát pozor tem ústavu kde nám to tloukli do makovic....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2007 20:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2006
Příspěvky: 1185
Bydliště: Olomouc, přechodně Brno
Já se ještě v tom ústavu budu rok a něco motat. Ale tak nějak mi to známí říkali, že se to reguluje podle 5V větve, proto musí bejt zatížená. A ten dělič tam vychází logicky.... A on tam dokonce je, ale najít ho v tom chaosu.

_________________
Extra VA330
Toro 900 Brtutale


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2007 21:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.6.2005
Příspěvky: 708
Bydliště: ČR
Tomcat píše:
no elektroniku jsem měo kdysi ve škole něco si pamatuju ale moc toho není ...


Nechci snizovat Tve schopnosti, ale jestli do toho moc nevidis, je lepe z bezpecnostnich duvodu to predat radeji nekomu, kdo se v tom vyzna. Uprava pomoci zatizeni 5V vetve funguje, ale spousta vykonu se zbytecne vytopi. Lepe je 5V dat uplne do pryc, nechat pouze 12V (popripade jej zvednout na 13.8V) a na tu napichnout zpetnou vazby regulace TL494. Jestli se v tom budes hrabat, tak hlavne dodrzuj jednu vec.

<b>Kondenzatory na "primarni" strane se nabijeji na cca 160V a po odpojeni je nutne zdroj ponechat nejakou minutu v klidu, aby doslo k jejich vybiti, jinak hrozi uraz el. proudem !!!</b>


Naposledy upravil FlyerMan dne ned 11.02.2007 23:17, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2007 22:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2006
Příspěvky: 1185
Bydliště: Olomouc, přechodně Brno
Taky řešení. Neměly by se ty kondy nabít na trochu vyšší napětí než 160V? Dyť to je přímo ze sítě. Tam by mělo bejt 325V. Já mám ve zdroji kondy na 400V. KDyby tam mělo bejt 160V, tak tam ti šetřilové dají kondy na menší napětí.

_________________
Extra VA330
Toro 900 Brtutale


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2007 23:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.6.2005
Příspěvky: 708
Bydliště: ČR
Billy Bob Bean píše:
Taky řešení. Neměly by se ty kondy nabít na trochu vyšší napětí než 160V? Dyť to je přímo ze sítě. Tam by mělo bejt 325V. Já mám ve zdroji kondy na 400V. KDyby tam mělo bejt 160V, tak tam ti šetřilové dají kondy na menší napětí.


Je to symetricky usmernene, kazda vetev 160V.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 12.02.2007 6:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2006
Příspěvky: 295
Bydliště: Jirkov
FlyerMan píše:
Tomcat píše:
no elektroniku jsem měo kdysi ve škole něco si pamatuju ale moc toho není ...


Nechci snizovat Tve schopnosti, ale jestli do toho moc nevidis, je lepe z bezpecnostnich duvodu to predat radeji nekomu, kdo se v tom vyzna. Uprava pomoci zatizeni 5V vetve funguje, ale spousta vykonu se zbytecne vytopi. Lepe je 5V dat uplne do pryc, nechat pouze 12V (popripade jej zvednout na 13.8V) a na tu napichnout zpetnou vazby regulace TL494. Jestli se v tom budes hrabat, tak hlavne dodrzuj jednu vec.

<b>Kondenzatory na "primarni" strane se nabijeji na cca 160V a po odpojeni je nutne zdroj ponechat nejakou minutu v klidu, aby doslo k jejich vybiti, jinak hrozi uraz el. proudem !!!</b>


No elektro vzdělání mám ,tím mojí schopnost nesnižuješ ,ale můj obor byl spíše silnoproud nikoli elektronika....ale vlastnosti jednotlivých součástek jsou mi jasné ..... :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: opět zdroj z Pc ATX
PříspěvekNapsal: pon 12.02.2007 16:00 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.7.2006
Příspěvky: 30
takze pokud to opravdu chces,odpoj na 494 vse od nohy 1 a pres vhodny delic nastav vystupni napeti,pokud tam das potak tak mas regulovatelny zdroj,pokud chces odpojit V a A ochrany,odpoj vse od nohy 14 a 15 a tyto obe uzemni.Zaroven budes mit odpojenou 5V vetev a nemusis resit zatizeni.Az to budes mit tak to pripoj trebas na pulsara a udelej testy,uvidis jak ve zdroji boucha a slehaji z neho krasne plaminky,potom zdroj odnes do popelnice tak jako ja a jdi si koupit http://www.fa-tomas.cz/index.php?kat=ka ... podmenu=45


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: opět zdroj z Pc ATX
PříspěvekNapsal: pon 12.02.2007 16:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 15.10.2006
Příspěvky: 455
Bydliště: Praha
joystick píše:
takze pokud to opravdu chces,odpoj na 494 vse od nohy 1 a pres vhodny delic nastav vystupni napeti,pokud tam das potak tak mas regulovatelny zdroj,pokud chces odpojit V a A ochrany,odpoj vse od nohy 14 a 15 a tyto obe uzemni.Zaroven budes mit odpojenou 5V vetev a nemusis resit zatizeni.Az to budes mit tak to pripoj trebas na pulsara a udelej testy,uvidis jak ve zdroji boucha a slehaji z neho krasne plaminky,potom zdroj odnes do popelnice tak jako ja a jdi si koupit http://www.fa-tomas.cz/index.php?kat=ka ... podmenu=45

A nebo to nech na tech 12ti voltech a postav si menic podle p. Zajice mas krasnejch 15V/2A, jestli Ti nestaci 2 A tak si postav menicu vic a spoj je pres diody paralelne a mas proudu, ze ho muzes nabirat vidlema :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: opět zdroj z Pc ATX
PříspěvekNapsal: pon 12.02.2007 17:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2006
Příspěvky: 1185
Bydliště: Olomouc, přechodně Brno
macpro píše:
joystick píše:
takze pokud to opravdu chces,odpoj na 494 vse od nohy 1 a pres vhodny delic nastav vystupni napeti,pokud tam das potak tak mas regulovatelny zdroj,pokud chces odpojit V a A ochrany,odpoj vse od nohy 14 a 15 a tyto obe uzemni.Zaroven budes mit odpojenou 5V vetev a nemusis resit zatizeni.Az to budes mit tak to pripoj trebas na pulsara a udelej testy,uvidis jak ve zdroji boucha a slehaji z neho krasne plaminky,potom zdroj odnes do popelnice tak jako ja a jdi si koupit http://www.fa-tomas.cz/index.php?kat=ka ... podmenu=45

A nebo to nech na tech 12ti voltech a postav si menic podle p. Zajice mas krasnejch 15V/2A, jestli Ti nestaci 2 A tak si postav menicu vic a spoj je pres diody paralelne a mas proudu, ze ho muzes nabirat vidlema :D
:D NAbírat vidlema, to je dobrý :D

_________________
Extra VA330
Toro 900 Brtutale


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 12.02.2007 18:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2006
Příspěvky: 295
Bydliště: Jirkov
Díky za rady:-)) Psal jsem přímo panu Černému a dostal jsem od něj několik tipů jak na to...něco z toho vyzkouším...a možná se o tom pak dočtete v RC Revue...opakuji možná... :-))))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 12.02.2007 20:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2006
Příspěvky: 1185
Bydliště: Olomouc, přechodně Brno
Tomcat píše:
Díky za rady:-)) Psal jsem přímo panu Černému a dostal jsem od něj několik tipů jak na to...něco z toho vyzkouším...a možná se o tom pak dočtete v RC Revue...opakuji možná... :-))))
Klidně se s tím tady můžeš svěřit. Kdyby to někdo někdy dělal, tak by to třeba mohl najít. A já se aspoň poučím. :)

_________________
Extra VA330
Toro 900 Brtutale


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 12.02.2007 21:17 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.10.2006
Příspěvky: 91
Bydliště: Kuřim
K objasnění problematiky nabíhání spínaného zdroje by mohl též přispět článek http://www.belza.cz/swmodeps/compow2.htm
Odtud jsem čerpal informace při stavbě nabíječky Pb acu v automobilu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 13.02.2007 6:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2006
Příspěvky: 295
Bydliště: Jirkov
Billy Bob Bean píše:
Tomcat píše:
Díky za rady:-)) Psal jsem přímo panu Černému a dostal jsem od něj několik tipů jak na to...něco z toho vyzkouším...a možná se o tom pak dočtete v RC Revue...opakuji možná... :-))))
Klidně se s tím tady můžeš svěřit. Kdyby to někdo někdy dělal, tak by to třeba mohl najít. A já se aspoň poučím. :)


Dám to sem včetně mého laborování :-))


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 422 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz