Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 17:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2702
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Nevím jestli jsem se tady už někdy neptal, ale zkusím znovu, nenašel jsem. Kolik je prosím minimální napětí autobaterie 12V, kdy by se už neměl odebírat žádný proud a měla by se nabít? Mám na mysli třeba když používá člověk autobaterii mimo auto na nabíjení modelářských baterií na letišti, v karavanu apod. Kolem 10,5V nebo jinou hodnotu? Mám pro kamaráda vyrobený pípák do karavanu, jde nastavit asi od 9 do 14V, alespoň papírově. Napájí tím různé vnitřní světýlka, v létě ventilátor apod. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 18:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.6.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Svitavy a okolí
Klasická batka z auta není úplně pro tohle použití ideální - tohle cyklické vybít-nabít jí zkracuje životnost. Na to jsou určené trakční baterie.
U klasického olova by to nemělo jít pod cca 1.8-1.7V/článek.

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 18:45 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 16.8.2018
Příspěvky: 96
Bydliště: Kladno
Pokud má napětí více než 12,6 V, pak je úplně v pořádku. Při hodnotách 12,4 - 12,6 V není baterie nabitá do plné kapacity, ale pořád je to dostatečné. Pokud nám voltmetr ukáže hodnotu pod 12,4 V, je nutné ji neprodleně dobít.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 18:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12830
Bydliště: praha 5
U autobaterie se to hodně blbě pozná, záleži jak veliká je zátěž. Ruzné měniče a autoledničky vypínají při cca 10/11volty. Dle mojich zkušeností pokud je pb baterie uplně nová a o papírové kapacitě třeba 100Ah, reálně sosatelných bude tak 50 Ah což se bude s každym dalšim cyklem postupně zhoršovat.
Příloha:
2FC35259-72B5-4D8D-8971-459DB3221F25.jpeg
2FC35259-72B5-4D8D-8971-459DB3221F25.jpeg
[ 59.89 KiB | Zobrazeno 959 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 19:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2702
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Jediný mě asi pochopil pepin. Nejedná se mi o běžné hodnoty, ale o tzv. Kritické hodnoty, kdy už je to opravdu na hraně. Jak jsem psal na začátku, autobaterie není provozní, je to čistě baterie na ten obytňák, neslouží ke startování motoru. Jak psal malé zvíře 1,7-1,8V/článek, to by mělo být zhruba 10,2 až 10,8V, takže průměrně 10,5V? Vím že takové pípátka které měří jen napětí nebudou nikdy přesné, ale přibližně. Zkusím to tedy nastavit na 11-11,5V. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 19:43 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2012
Příspěvky: 22
Bydliště: Bratislava
Obrázky: 0
Napatie olovenej startovacej baterie by sa malo udrziavat medzi 12,4 V - 13,8 V. Pod 12,4 V zacina nevratny proces sulfatovania clankov a nad 13,8 V zacinaju clanky plynovat.
Pouzivat STARTOVACIU bateriu na ine ako na starovanie sa sice kratkodobo da, ale ta bateria u teba nebude stastna a rychlo ti da pa pa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 19:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok Jak se výše psalo Pb není úplně nejlepší pro RC nabíjení v terénu. Pokud je "sólo = není třeba z ní nastartovat" tak obecně uváděných 10.5 V (1.75 V na článek) = 100% vybito, ve vybíjení nepokračovat, vyhovuje
● I když se z ní nestartuje auto, nechal bych si cca 25% na omezený provoz obytňáku 11.9 až 12.0 V = 1.98 až 2.0V na článek
● Je milé když (mimo připojený pípák) lze i minimum pro odpojení nabíjené zátěže jde nastavit přímo v používaná nabíječce.
● Doba pokročila. Mimo Pb 12V starou auto klasiku je víc Pb typů accu. Takže přečíst k baterce dodaný Návod, (Vyhledat Datasheet)
● Stejně až zelený strom života ukáže: 1) Soulad teorie a skutečnosti (reálné Ah) 2) Jak se vyplatila (nebo ne) péče o baterku
● Má zkušenost říká: Pravidelné používání (nenechat dlouho ležet) a nepřetěžování je nejlepší údržba (každé) baterky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 20:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2702
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Psal jsem že to není pro mě ale pro kamaráda. Autobaterii má nějakou starší, není nová. Asi nějaká vyřazená z nějakého auta. Kapacitu nevím, ale je to větší baterie, odhaduji tak 70Ah minimálně. Dobře, tak nakonec i tak zkusíme kolem těch 11,5V možná pár desetinek více


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: sob 06.04.2024 20:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12830
Bydliště: praha 5
varok píše:
Psal jsem že to není pro mě ale pro kamaráda. Autobaterii má nějakou starší, není nová. Asi nějaká vyřazená z nějakého auta. Kapacitu nevím, ale je to větší baterie, odhaduji tak 70Ah minimálně. Dobře, tak nakonec i tak zkusíme kolem těch 11,5V možná pár desetinek více


Těch 11,5V mi přije tak akorát.

Pokud to bude provozovat nějak aktivněji než jednou dvakrát ročně na jeden víkend docela bych doporučil startovací a druhou kempovací autobaterii propojit cyrixem. I když tu baterii při kempování uplně vybije, je dost pravděpodobné že ji alespon trochu dobije už cestou domu a nemusí hned po přijezdu v neděli večer okamžitě a co nejdřiv dat tu baterii na nabiječku.

https://eshop.helion.cz/propojovac-bate ... rhEALw_wcB


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: ned 07.04.2024 9:15 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Tohle jsou takový diskuze o ničem.

Důvod je jednoduchý. Nikdo netuší v jakém stavu je baterie a jakými proudy a jak dlouho se bude vybíjet.
Pod zátěží a při určitém stavu baterie ta baterka klidně klesne na 10,5 V velmi rychle, řekněme při odběru 8 A po dobu 5 minut.
Zejména pokud není nejnovější. Prostě je to startovací baterka. První vteřiny dá vysoké proudy a napětí drží a pak jde napětím velmi rychle dolu i pod menšími proudy.

Jít na těch 10,5 V bych se pod zátěží nebál, ale po dobu několika (10) minut. Pokud bychom se bavili o trvalém vybíjení třeba hodinu a proudem třeba 2A, pak bych rozhodně nešel pod 12 V.
Nicméně za mne je to akademická diskuze, protože pokud je to starší baterka, tak než abych se s ní někam tahal a blbnul kolem nabíjení, pořídil bych si maličkou lifepo přesně na své potřeby.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: ned 07.04.2024 9:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12830
Bydliště: praha 5
S obyč pb startovacima baterkama z vrakáče jsem začinal ještě bez soláru. Doma jsem nabil, v kempu vybil. Nabijel jsem koloběžky a baterky rozhodně po jednom vikendu nechcipli.

Dnes už mam i lefe 100Ah ale pouze jako záložni, nabijim ji doma a ani náhodou bych si netroufnul nechat life baterii samovolně cyklovat v autě na solárech. To riziko mi za to nestojí když to jde v pohodě přez olovo.miliony karavanu dodnes funguji přez pb trakční baterie. Funguje to i přez obyč startovací , jen nemaji teoreticky takovou životnost.zase stojí výrazně meně než trakční.

Dnes bych ale v případě že si na kempování vystačim s cca 50Ah na 12 voltech možná pořídil nějakou přenosnou rychlonabijecí stanici kterou bych pak i mohl připadně bezpečně dobit třeba v kempu na recepci.

V každym připadě pokud mam ted olověnou, co a jak dál bych řešil až odejde ta olověná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: ned 07.04.2024 11:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
● Přítel měl chatu na severu Čech (v blízkosti pěchotního srubu) kolem tekl potok a postavil tam stožár s vrtulí. Na obojím byly malé DC motorky jako dynama. Za nimi byl régl pro nabíjení Pb (doba cca 30 let zpět). Kdokoliv kdykoli vyřadil jakýkoliv 12V Pb accu (osobák náklaďák, traktor, bus) přítel jej vzal. Na 1 až 2 týdny dal na jednoduchou DIY regenerační nabíječku. (Šišatý proud = 1. půlvlna nabíjení cca 50 mA, 2. půlvlna vybíjení cca 5 mA (odpojení accu relátkem) při výpadku 220 V) Po regeneraci změřil hustotu elektrolytu v článcích. Zaplavené otevřené accu měly šroubovací zátky. Podle výsledku šla do sběru nebo na chatu. Na chatě byly všechny paralelně nabíjené větrem a hydro "elektrárnou".
● V nocí z nich šlo osvětlení 12V autožárovky. A přes nějaký inkurantní rotační měnič na ně večer mohla běžet TV. Případně v rámci veder (i krátkodobě lednička). Při podpětí to řvalo a zátěž se postupně nebo celá odpojila. V době nepřítomnosti se odpojené accu nechaly na pospas osudu. Nicméně každé 2 až 4 týdny tam majitel nebo poučený kámoš zajížděli.
● Stejný osud (bez měniče na 220, a nabíjení před odjezdem) potkal i akumulátory v 50. letech, posbírané pro Polní dny - vysílaní z kót bez elektrické sítě nn. (Portable QTH) na amatérských VHF a UHF pásmech.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: ned 07.04.2024 13:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2008
Příspěvky: 12830
Bydliště: praha 5
Ještě info mimo dotaz, co se týče měniču 12/230v chce to zvážit kolika watový je skutečně potřeba, třeba 100w měnič si jen zapojenim bere cca 100 ma, 2000 w už si bere 700 ma ale stejně neutáhne ani 800w topinkovač, navíc jedna autobaterie stejně přikon nad cca 300w dá tak minutu dvě, napětí padne a měnič vypne. Na jednu baterku má smysl tak max 300w měnič.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: ned 07.04.2024 16:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4036
Bydliště: SK
Obrázky: 6
Tabuľka napätia aku.


Přílohy:
Screenshot_1.jpg
Screenshot_1.jpg
[ 51.74 KiB | Zobrazeno 607 krát ]


_________________
FrSky Tandem X20
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minimální napětí Pb baterie
PříspěvekNapsal: ned 07.04.2024 17:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2702
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tam taky píšou minimum 1,8-2V na článek. Takže těch asi 10,8-12V. Ale to jsou hodnoty zatíženého akumulátoru nebo naprázdno? Těch asi 11,5V by tedy mohlo být ideál.

A nechce se mi věřit, že i starší autobaterie plácnu 74Ah bude prázdná třeba za půl hodiny když bude napájet jen pár světýlek s výkonem pár vatů, třeba i dohromady 60-100W. Přesný odebíraný proud nevím, ale pár LED světýlek nebude mít ani těch 60W.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz