Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: AA baterie pomocí icharger 106b+
PříspěvekNapsal: čtv 12.05.2016 17:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pokud máš tento manuál (NiMH/NiCd str. 20) tak jediné co se musí pohlídat je
Nabíjení spoustit v manuálním modu, nastavit proud. Vybíjení: proud a Uend. Cykly: počet opakování.
iCharger 106b+ Manual

NiCd/NiMH forming charge str. 21 bych poslal k šípku.
Podstastná jsou ještě Obecná nastavení (= General Status Information) str. 26

A ÚPLNĚ NA ZAČÁTKU
Standard battery parameters, NiMH, I = 1C – 2C, Uend ≥ 1.0 V/cell
str. 9 NiMH
udržovací nabíjení=trickle charging OFF=default, 10 – 500mA, a delta-peak = detection sensitivity.
Range: 1 – 20mV/Cell. (4mV/Cell, default)
A to je asi všechno. Řadu věcí by bylo nejlépe nechat v default nastavení.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: AA baterie pomocí icharger 106b+
PříspěvekNapsal: čtv 12.05.2016 20:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.8.2005
Příspěvky: 4946
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
mab píše:
Cykly nabíjení a vybíjení umí samozřejmě taky. Používám na 4s packy prijimacovek.

Máš pravdu. Už mám za sebou 16 hodinový cyklus nabíjení v modu NiMH charge Man s proudem 0,2A a podle displeje to drželo nastavený proud celou dobu a předčasně se to neukončilo. Před půl hodinou jsem pustil vybíjení stejným proudem v Man režimu s omezením na 1V a čekám, že když je nastaven limit 1V, tak by to mohlo samo při 4V vypnout. Uvidíme.

No mátlo mě to pojmenování NiCd/NiMH forming charge. Tímto způsobem formování nefunguje. Do budoucna už to vím a pokud to někdo jiný majitel iCharger čte, tak snad taky a už se nenapálí. :roll:


Pokud dobře rozumím tomu, cos naspal, tak by mě zajímalo, jak řešíš ty cykly. To máš nastaven limit 16 hodin v Safety Timer a ten vždy nabíjení utne a hned se spustí další krok s vybíjením kde se to zastaví na 1V/čl. a automaticky tak projdou třeba zvolené 3 cykly?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AA baterie pomocí icharger 106b+
PříspěvekNapsal: čtv 12.05.2016 20:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.8.2005
Příspěvky: 4946
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
guchar píše:
Pokud máš tento manuál (NiMH/NiCd str. 20) tak jediné co se musí pohlídat je
Nabíjení spoustit v manuálním modu, nastavit proud. Vybíjení: proud a Uend. Cykly: počet opakování.

No tím si právě nejsem úplně jistý. Tam mám za to, že nezafunguje při tak malém proudu delta peak a proto se nabíjení samo neukončí.

Proto se na to ptám mab.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AA baterie pomocí icharger 106b+
PříspěvekNapsal: pát 13.05.2016 8:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2012
Příspěvky: 715
Bydliště: Vyškov, ČR
Pokud chci zkontrolovat starší pack, tak nabíjím 0,4-0,5A a vypínám na DP a vybíjím 0,5-1A a vypínám 3,6V (0,9/článek).
To je jen pro zjištění po delší době, jak na tom daný pack je, takže nabiju doplna a pak jednou nebo dvakrát vybiju a nabiju. Ještě si před i po změřím Ri. Z toho se dá poznat jak moc se dá danému packu ještě věřit.

Nové baterie jsem cykloval opět v packu 4s proudem 0,2A a DP a vypínalo to samo, pro jistotu jsem měl připojené teplotní čidlo.
Píšu to z hlavy, lísteček s poznámkami mám doma :-)

_________________
x9d, x-lite pro a pár poletuch


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: AA baterie pomocí icharger 106b+
PříspěvekNapsal: pát 13.05.2016 10:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Citace:
... při tak malém proudu delta peak a proto se nabíjení samo neukončí...

Pří formování (nové nebo déle skladované články) se nabíjení 0.1 C provádí po dobu 15 až 16 h,
bez ohledu na výchozí stav nabití. Vzhledem ke konstrukci-odolnosti proti přebjení se proud 0.1 C považuje
za bezpečný i pro 100 % nabité články a nabíjení 16 h. U NiMH bych s 0.1 C opatrnější, některé prameny
(a zkušenosti) doporučují menší proud (0.05 C) aby s 0.1 C nenastalo přehřívání.
(Každopádně, když nabíječka je umí, omezení dobou, kapacitou a teplotou jsou užitečná.)
Každopádně je formování lépe začít cyklem vybíjení.
Moderní nabíječky často používají impulzní (PWM) regulaci proudu. To spolu s užitým algoritmem,
vede k registraci konce nabíjení i u proudů o dost nižších, než je obecně doporučené minimum 0.3 C.
(Zkušenost s nabíječkami IPC-1 a IPC-1L, které používám. Jsem s nimi velmi spokojen. I když mouchy se najdou.)
K některým dakším dotazům a věcem se ještě dostanu později.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz