Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 23.10.2022 10:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ahoj všichni, nevíte někdo, JAK se nastavuje prahové napětí pro alarm u tohoto voltmetru?
Příloha:
LiPo alarm.jpg
LiPo alarm.jpg
[ 37.26 KiB | Zobrazeno 3129 krát ]


V návodu se píše:
"Alarm nízkého napětí lze nastavit pouze pro baterie 2-8S. Minimální napětí je nastavitelné na 2.7 - 3.8 V po krocích 0.1V. Po jeho dosažení se spustí poměrně hlasitý alarm, aby nedošlo k podvybití a následnému poškození baterie. Díky tomu je přístroj užitečný pro modeláře, kteří mohou průběžně kontrolovat napětí a v případě vybítí dostanou zvukový signál."

Ale JAK se to nastavuje?

Děkuju, jestli někdo víte a poradíte...

Edit: Aha, už to asi vidím... Youtube poradil. Nahoře mezi těmi bzučáky je tlačítko a to se opakovaně mačká... Na fotkách jsem to tlačítko neviděl.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 23.10.2022 13:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Jak píšeš ty a NÁVOD. V daném rozsahu se to posouvá daným krokem - tlačítkem.
V Nixxx režimech to nějak funguje i pod hodnotami napětí 2S, ovšem bez houkaní, což je hlavní účel.
_ Kdysi jsem si s tím dost vyhrál, ale zkušenosti už polkla róza.
Nepříjemné je napájení z testovaných článků 1. a 2. článku ROZDÍL skutečného a měřeného napětí na 1., 2. čl.
U některých kusů dost zanedbatelný Ale četl jsem i popis hodnot už ne přijatelných
Měl jsem naplánován pokus malý napájecí na 1 až 2. a testované články až od 3. Zatím se s k němu nedostal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 23.10.2022 18:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
No z principu se mi moc nelíbí napájení z prvních 2 článků, proč bycjh si měl dát rozbalanovávat baterku, žejo? Ono to velkou spotřebu mít nebude, ale i tak.
Chci to použít na hlídání baterie pozemní stanice FPV sady, protože když budu mít kuklu na očích, tak jediná možnost je akustický alarm. Lepšího mě nic nenapadlo, leda si zbastlit nějaký vlastní obvůdek - možná že to tak nakonec dopadně. Ale současně bych tam určitě chtěl displej ukazující napětí.
Možná použiju nějaký hotový voltmetřík, dostupné jsou docela pěkné, a napájí se rovnou z těch 12V (mám tam 3s LiPol). A dobastlit ten bzučák.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 23.10.2022 23:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ U velkého počtu kusů jsou ty chyby celkem zanedbatelné. I spotřeba, když to neřve, není velká
Když se napájené zařízení od accu odpojí společným krajním (nebo plus a mínus) vodičem tester
zhasne LED displej. Pak je spotřeba, v porovnání se samovybíjením, nul nula houby.
_ Takže jako první krok (když máš v cestovní vzdálenosti prodejce) je to OK. Hrání si s vlastním testerem počká.
Ale to je o tvých prioritách. Ať ti tester(-y) slouží dle tvých představ a potřeb.
Původní provedení (ve smršťovací bužírce)
Voltmetr na LiPo baterie 1-8S se zvukovou signalizací, Drátek
LiPo alarm 2-8S - zvuková signalizace napětí, RCPROFI
Totéž v bílé/černé ""krabičce" BBX1-8S, RCobchodak / BX100, Aukro, černý
LiPo alarm 2-8S - zvuková signalizace a měřič napětí, RCPROFI
HotRC BX100 Buzzer Alarm, Aukro


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.10.2022 11:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Děkuju moc Guchare za informace, objednal jsem to provedení se snršťovačkou, půjde to z ní ven a umístím to na panel s okýnkem. Objednal jsem od Dratek.cz. Takže podle všeho to vypadá, že tento modulek použiju jako finální řešení. I když by se mi víc líbilo něco, co bych připojil jen na + a - baterky, nikoliv na balančák. Takhle to bude při zapínání zařízení trochu opruz to vždycky připojovat.
Mám to do docela zajímavého projektu, který se chystám brzy uveřejnit tady na RC Manii, bude to Ruby FPV.
Měj se FAJN!!!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.10.2022 13:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Tak to napoj jen na +- a místo balančáku dej dělič z odporů. Stejně Ti stačí hlídat celkové napětí a prostřední vývody oblbneš děličem. Velikost odporů bude třeba vyzkoušet, ale odběr by neměl být velký, tak i odpory nevyjdou moc malé, aby nezatěžovaly baterku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.10.2022 14:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Jo, dobrý nápad. Změřím kolik to žere a zkusím vymyslet ty odpory. A bude to supr řešení. Celé zařízení žere cca 2A, tak ty odpůrky mě už nezabijou. Aspoň nebudu muset nic navíc pokaždé propojovat.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.10.2022 23:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@jag42 Obávám se že ti nerozumím. Ač jsem si sedl a už obě nohy zvedl. To co popisuješ se, podle mne,
používá u těch nabíječek co u Li-xxx baterek nemají režim nabíjení po 2 drátech (bez balančáku).
Tím odporovým děličem se jim vytvoří simulace - zdání, že tam to připojení se servisním konektorem je,

_ Použít tester "LiPo alarm 2-8S - zvuková signalizace napětí" s piny co patří na spoje článků
připojenými na odporový dělič mi ukáže jak se celkové napětí baterky rozdělí úměrně R(k=1, 2,3) v děliči
ukazuje to, přes napětí, jakou mají hodnotu odpory v děliči.
Je pravdou, že když bude padat celkové napětí budou padat i napětí U1=U2=U3= Ucel/3
a když spadnou pod nastavenou hodnotu tak to bude houkat.
_ Ty odpory ale až zas tak velké nemohou být. Má-li to slušně hlasitě houkat musí to utáhnout
odběr dvojice akustických měničů (transduktorů) z R1 a R2 místo Cell1 a Cell2
Za mne trvale připojený servisní konektor a vypínání jednoho nebo obou silových vodičů je vyhovující řešení.

_ Podle mých zkušeností (pokud se accu pravidelně používá nebo kontroluje) stačí jednopólové vypínání
krajního = mínus vodiče. Ti pečlivější použijí dvoupólové odpojení spotřebiče od accu v plus a mínus vodičích.
_ Zabudování do krabičky akupacku, s displejem ve vyříznutém okénku v plastu krabičky, jsem viděl
v řadě videí na YouTube. Předělání z Nixx akupacků na Lixxx u Nářadí, Aku Vrtačky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.10.2022 7:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Já myslím Jag42 rozumím, vždyť píšete oba dá se říci to samé. Zkusím vysvětlit:

Výchozí podmínka: Chci připojovat pouze hlavní konektor baterky, nepoužívat balanční kablík. A přitom chci aby mi měřáček měřil a signalizoval.
Aby se ten měřáček dal napájet přes odporový dělič, musí být odpory dostatečně malé (zvlášť když přes ně pojedou i ty akustické měniče). A když budou odpory malé, poteče z prvních dvou článků trvale proud, který nebude zanedbatelný. Takže se trochu bojím rozbalancování baterky, budu jí zbytečně kazit.
Kdybych dal odpory velké, tak to celé nebude dobře fungovat (bude to špatně měřit napětí článků a repráčky budou jenom kuňkat).
Proto chci změřit odběr toho měřáčku, jednak v klidu a jednak při aktivovaném alarmu, a z toho vypočítat/odhadnout velikost těch odporů, a pak mi z toho vyjde, jestli je to (s tím odporovým děličem) použitelné.
Balančák nechci připojovat z několika důvodů, mimo jiné i proto, že na poli budu připojovat cca 4 - 5 konektorů pro napájení ledasčeho, u některých konektorů záleží na pořadí zapnití, a každý další konektor je v této situaci vopruz. Navíc tento měřáček bude mimo dosah balančního kablíku baterky, takže další prodlužka...

Každopádně děkuju za plodnou diskusi, jsem rád že to můžeme probrat z více stran.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.10.2022 14:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Tak jsem to změřil a tudy cesta nevede.
Alarm bere mezi prvním a třetím vstupem 8mA v klidu a 50mA když řve- to je na dělič moc.
Pro dvoučlánek baterie by použít dělič z odporů šlo snadno, protože druhý vstup alarmu bere pouze 140uA


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.10.2022 18:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Co tam dát pidiBEC? Ostatní piny oblbnout odporama a ten mezi 2. a 3. článkem krmit tím BECem?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.10.2022 18:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1577
Bydliště: Meziměstí ČR
Možná by stačila i zenerka a odpor pro třetí vstup a na druhý jen dělič. :?:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.10.2022 19:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
jyrry píše:
Co tam dát pidiBEC? Ostatní piny oblbnout odporama a ten mezi 2. a 3. článkem krmit tím BECem?

Naco Bec ked chce merat alarmom bateriu ? 8O

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.10.2022 20:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Miro_V píše:
Naco Bec ked chce merat alarmom bateriu ? 8O

Celkové napětí 3s baterie mu to změří, pin mezi prvním a druhým článkem oblbne odporama a napájecí pin pípáku (balanční mezi druhým a třetím článkem, počítáno od mínusu) dostane dostatečný proud pro činnost.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.10.2022 0:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@jyrry Dotaz: Určitě jde napájení pípáku z
"a napájecí pin pípáku (balanční mezi druhým a třetím článkem, počítáno od mínusu)"
_ (Též "jag42": "Alarm bere mezi prvním a třetím vstupem 8mA v klidu a 50mA když řve- to je na dělič moc." )
_ Z Chyb měření jsem měl dojem, že napájení jde z prvních dvou článků tedy krajní mínus a plus ze třetího pinu
Proto jsem tam chtěl dát ne "pidiBEC - (DIY)", ale 1. 2. a 3. napájet z externího accu 2S
Na 3. mít spolu s externím accu 2S, také MÍMUS "silového accu" dál pokračovat dle počtu článku SILOVÉHO ACCU
_ Jak jsem psal: Zatím jsem se nedostal k vyzkoušení.

_ Jak to opakovaně čtu tak zřejmě jyrry i já to chápeme stejně
"" balanční mezi druhým a třetím článkem, počítáno od mínusu "" je 3. pin od krajního MÍNUS,
ten je společný pro externí pomocné napájení, a mínus TESTOVANÉHO (silového) ACCU.
_ Rozdíl je jen, že já preferuji "PLNÝ SERVISNÍ KONEKTOR" TESTOVANÉHO (silového) ACCU
a jyyry řeší odporovým děličem, POŽADAVEK "Woita", od TESTOVANÉHO vyvést je KRAJNÍ vodiče PLUS a MÍNUS


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz