Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 26.09.2022 15:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
kdyz uz se tu diskutuje o pripojovani zarizeni, s dovolenim bych si prihral polivcicku se souvisejicim dotazem.. mam doma tento zdroj https://profimodel.cz/cs/stabilizovane- ... 01009.html a pri pripojeni do urcite zasuvky v byte mi vyrazi jistic tohoto okruhu. i kdyz je zdroj jako takovy vypnuty. kdyz jistic zase rucne nahodim se zdrojem pripojenym do zasuvky, pak uz normalne vse funguje, nabijim. Setkali jste se s tim nekdo? v popise sice pisou ze se ma pripojovat na jistic aspon 10A, ja mam 10A, konkretne tento https://www.esvit.cz/eaton-pl6-b10-1-jistic-jednopolovy predpokladam ze je to nabehova spicka ve zdroji a budu to muset vyresit vymenou za stejny jistic ale misto Beckove charakteristiky dat Deckovy, je to tak?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 26.09.2022 16:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Kuba78 "I v případě, že trvalý příkon indukčních a kapacitních spotřebičů není příliš vysoký, dokážou při rozběhu
„shodit“ jistič s charakteristikou B. Měli byste pro ně tedy volit jističe s charakteristikou C,
pro velmi vysoké zapínací proudy dokonce charakteristiku D."
_ Takže ANO - B, C, D – co znamenají tato písmena na jističích
Vypínací charakteristiky jistících prvků

_ Řekl bych, že některý z Jistič Ex9BN 1-pólový charakteristika D vypínací schopnost 6 kA Noark


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.09.2022 16:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
Guchare, diky taky mne to napadlo jak jsem psal. Dela mi to jen tento jistic, zdroj bude asi "na hrane" toho aby to shodil, jine Beckove jistice v byte pripojeni do zasuvky ustoji. tento konkretni obsluhuje venkovni zasuvky mimo byt, jsou nejdale od rozvodne skrine, mozna hraje roli vzdalenost ze to prevazi ta ztrata na delsim vedeni, mozna samotny jistic je takovy "slabsi" proti ostatnim co mam nainstalovany.
Spis mne zajima, jestli se s tim nekdo setkal u tohoto konkretniho zdroje nebo takto vykonnych zdroju.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.09.2022 1:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Kuba78 Tipnul bych že na hraně tolerancí (menší) vypínací proud bude jistič Když platí (jak píšeš) dělá to 1
Proto jsem tam dal ty odkazy, kde je vidět velikost rozptylu povolených tolerancí, na grafech.

_ Conrad prodává Renkforce 622412 Omezovač proudového nárazu, (bratru za pouhých :-) cca 1 500,- Kč)
Omezuje náběhový proud termistory typu NTC, které po době 0.4 až 1.0 sekundy překlene relé
Manuál Někteří velmi spokojeni 100% řešení. U jiných uživatelů (spotřebičů) v recenzích psáno NEFUNGUJE.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.09.2022 9:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10492
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Kuba, koukni do papírů, jestli v tom zdroji není softstart. Může být relátkový nebo termistor NTC. Princip stejný, při zapnutí je tam odpor pár ohmů a po sekundě, dvou ho přemostí relé a nebo se NTC ohřeje a sníží odpor na minimum. Jestli to nevyráží jistič od začátku, tak by mohl být softstart vadný. Termistor jsem už prostřelenej viděl v PC zdroji.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.09.2022 11:13 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 16.8.2018
Příspěvky: 95
Bydliště: Kladno
Pánové,
jsem rád že jste se mému dotazu nevysmáli a docela se to tu řeší. Bohužel pro mne jste se úplně na jedné variantě neshodli. Tak jsem napsal i výrobci (lámanou čínštinou "já mít Váš zdroj a já chtít od Vás Vy doporučovat zapojovat" .... to si dělám legraci, zastupuje je pro EU p.Hořejší) a doporučuje nejdříve zapojit zdroj do zásuvky aby se ustabilizoval, a až pak nabíječ ke zdroji.
děkuji


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.09.2022 16:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.9.2005
Příspěvky: 2388
Bydliště: Doma
Celeron píše:
Kuba, koukni do papírů, jestli v tom zdroji není softstart. Může být relátkový nebo termistor NTC. Princip stejný, při zapnutí je tam odpor pár ohmů a po sekundě, dvou ho přemostí relé a nebo se NTC ohřeje a sníží odpor na minimum. Jestli to nevyráží jistič od začátku, tak by mohl být softstart vadný. Termistor jsem už prostřelenej viděl v PC zdroji.


Bohuzel v navodu nic takoveho popsano neni. https://www.skyrc.com/files/10?open=1
Chovani je takove, ze nezavisle na tom zda je vypinacem vypnut nebo zapnut, jakmile pripojim napajeci snuru okamzite jde jistic dolu - ale zdroj neco udela protoze na chvilku se rozsviti displej a pak zhasne. Kdyz to takto necham a rucne nahodim ten jistic, zdroj normalne nabehne. Nejvic sem z nej tahal zatim asi 800w vetsi vygenerovat je tezke, ale chovani je behem nabijeni bez problemu. Po odpojeni zdroje (vypinacem nebo i vytazenim snury) ma porad dost energie aby cca 20 vterin udrzel nejen displej s udaji, ale i pripojenou nabijecku naprazdno (hotaf6). Takze mozna pri startu nabiji nejake vyrovnavaci kondenzatory tak mohutne, ze nabehova spicka shodi ten slabsi jistic. Je to jen tento jeden jistic. Jeste bych zminil ze jsou na nej napojeny zasuvky v koupelne a pak zasuvky venkovni mimo byt, tak nevim jestli neni nahodou nastaven na nejake rychlejsi odbaveni (ale je fyzicky stejny jako ty ostatni 10kovy becka). Zkousel jsem jej jeste pripojit pres vypinatelnou zasuvku vocolinc co meri sportebu ale ten nabeh je tak rychly ze to nezaznamenala, nejaky spickovy prikon.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.09.2022 16:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
jyrry píše:
To si taky říkám. Takové zařízení jsem ještě nepotkal :-)

fotka mobilem narychlo - ProForm.
Levý vypínač vlastní nabíječ (volba vnější zdroj/nic/vnitřní zdroj), pravý vypínač - síťový vypínač vnitřního síťového zdroje.
Levý dám do nuly, pravý zapnu, levý dám doprava. Připojím batérku, nastavím, pustím. No rocket science :lol:
Příloha:
PHOTO_20220927_174156.jpg
PHOTO_20220927_174156.jpg
[ 47.1 KiB | Zobrazeno 1855 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.09.2022 18:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
_ Mám jeden zcela debilní návrh. Před zdroj předřadit krabičku s jističem třidy B (JB),
v té krabičce mít ještě patřičně dimenzovaný kontaktní spínač (KS1), při jeho sepnutí bude B jistič překlenut.
(Power Switcth, Switching Power Suply) 1) KS1 = OF, JB = ON, PSSPS = OF - změna na ON
JB vypadne JCr v rozvaděči nikoliv (Snad. Pokud je to o velikosti proudu, a ne o době reakce)
2) PSSPS = OF, KS1 = ON, JB = libovolně,
3) změna PSSPS = ON kondenzátory zdroje [z jedna) ON] částečně nabité, v rozvaděči JCr by neměl vypadnout

_ Osobně bych požádal o vyjádření elektrikáře s oprávněním
Pokud tomu nebrání něco specifického (pro venkovní rozvody) nechal bych v rozvaděči vyměnit
JCr za JDr, nebo za jiný (v rozvaděči předem vyzkoušený) kus stejného typu JCr-new.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.09.2022 8:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
guchar píše:
_ Mám jeden zcela debilní návrh. Před zdroj předřadit krabičku s jističem třidy B (JB),
v té krabičce mít ještě patřičně dimenzovaný kontaktní spínač (KS1), při jeho sepnutí bude B jistič překlenut.
(Power Switcth, Switching Power Suply) 1) KS1 = OF, JB = ON, PSSPS = OF - změna na ON
JB vypadne JCr v rozvaděči nikoliv (Snad. Pokud je to o velikosti proudu, a ne o době reakce)
2) PSSPS = OF, KS1 = ON, JB = libovolně,
3) změna PSSPS = ON kondenzátory zdroje [z jedna) ON] částečně nabité, v rozvaděči JCr by neměl vypadnout

Když pominu to, že srozumitelnost tohoto textu je minimální (je - li to česky o čemž skutečně pochybuji), tak nelze než souhlasit hned s první větou.
Nějak mi uniká, v čem je problém - pokud má "krabička" (obecně zařízení) velký startovací proud (větší než na nějž je dimenzovaný nadřazený jistící prvek), tak normální je použít buď softstart (pokud to ovšem zařízení, co se chová jako prase přežije - nebude mu omezení max. proudu při rozběhu vadit) a nebo se vymění vybavující nadřazené jištění - pokud to samozřejmě místní poměry umožnuji.
Ale doporučoval bych si uvědomit, že pokud je před tím béčko a to v fci jištění vedení (pouhý odhad), tak tam ta béčková charakteristika není obvykle pro srandu králíkům.
Případným tunerům :lol: 8O bych tedy doporučil si vzít pytlík od svačiny a zkusit přepočítat (a pak později změřit), jestli pak s tím "D" třeba náhodou :lol: nemůže vzniknout jiný problém.
Takže zkontrolovat selektivitu jištění (nejspíš nevyjde), impedanci smyčky (smyček) a další jiné, úplně nedůležité věci.
Ti, co netuší, proč je selektivita důležitá a co je impedance smyčky, by si měli uvědomit, že to, že umím povolit a zase utáhnout dva šrouby k drátům taky nemusí automaticky znamenat, že pro mě neplatí tzv. "elektrický valčík"
https://www.youtube.com/watch?v=E1bpJVVJtg0


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.09.2022 9:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10492
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Kuba78 píše:
Bohuzel v navodu nic takoveho popsano neni. https://www.skyrc.com/files/10?open=1

Ještě je v záruce? Pokud ne, tak přidat vhodnej termistor by trochu šikovnej elektrotechnik mohl zvládnout.
Pokud je v záruce, tak bych udělal "prodlužovačku" z lištový krabice Kopos na ní dát zásuvku a dovnitř softstartovej modul pro komutátorový motory, dá se sehnat za cca 2 stovky. Ale vydrž, ten modul mám někde ve skladu, musím zkusit, jestli to na impulzních zdrojích bude chodit jak má.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.09.2022 17:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@ "Aby při sériovém řazení jistících prvků vypnul v důsledku nadproudu pouze nejblíže nadřazený jistící
prvek (směrem ke zdroji) a aby ostatní na daný nadproud nereagovaly vypnutím.
Takovéto chování jistících prvků označujeme jako selektivní (selektivita)."
(Vedení k zásuvce jistící jističe typu B C D se liší časy vypnutí magnetické spouště cca méně než 1s
(charakteristika reakce tepelné spouště je u všech tří typů stejná.)
_ Podle popisu "Kuba78" má v rozvaděči víc okruhů s "jističi C". Jen jeden se mu po zapnutí zdroje vyhazuje.
(Ostatní "jističe C" nikoliv.) Když jde a v rozvaděči vypadnutý jistič natáhne, tak opakované zapnutí jistič nevyhodí
(Než vypadnul, stačily se částečně nabít elyty v měniči zdroje.)
ABY NEMUSEL JÍT K ROZVADĚČI byl do blízkosti dán LEVNÝ jistič o řád nižší S tím že než vypadne trochu nabijí
elyty zdroje Není to ideální řešení měkkého startu Opakovaní ON - OFF spínaným zdrojům neprospívá

__ K možnosti výměny "C" za "D" v rozvaděči: Bylo uvedeno: Má posoudit elektrikář s příslušnou kvalifikací.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz