Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 13:14 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
supan píše:

Ahoj,
někdy si zjistíš vše co jde a stejně tě pak něco vyučí. Ono úplně vše naguglit nejde. A to kouzlo vlastního bádaní je k nezaplacení. A proto to někteří takto děláme :-) A občas se nám podaří objevit novou cestu, kterou si potom můžou ti méně odvážní naguglit.

Sláva pionýrům všech oborů!!! :-)

Supan.


Tak zrovna o solárech se dohledá vše a není to žádné objevování. Je to technologie velmi stará a stále se vyvíjí. První poznatky jsou už z roku 1883. Pokud je někdo k něčemu užívá, opravdu není průkopník ani objevitel. Je pouze spotřebitel :wink:.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 13:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
dudaj píše:

Např.
Jako dál to rozebírat nebudu :D , protože tě prostě asi nikdy nepochopím :wink:

takže jsem ještě pořád 300 Kč v plusu a má to USB "do divočiny" na nabíjení telefonu a uši na přenášení, navíc mnohem zajímavější hračka. :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 14:01 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.5.2023
Příspěvky: 1
Více zajímavosti na tuto temu:

https://www.daibau.sk/clanok/309/solarn ... buducnosti


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 14:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Velmi rád bych se dožil něčeho co nebude nadměrně zatěžovat životní prostředí. Půjde z toho ušít pohodlné vrchní oblečení, a přeměnou světla nebo mačkacích ohybů (od pohybu osoby) to bude umět převod na elektrickou energii. A to s rozumně použitelným výkonem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 16:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Solár, co by zdroj pro modelářské dobijení mi přijde smysluplný až ve chvíli, kdy jde o vícedenní létání--třeba dovolená pod stanem mimo možnost každý večer někde dobít zdrojovou baterii z 230V, na jednodenní akci vždy vyjde váhově lépe odnést si tam tu energii v lion, lipol life zdrojové baterce.

Já mám soláry na střeše auta--400W-- takže pokud dobijím u auta, jedu v podstatě přez soláry, ale pokud parkuji s autem třeba pod kopcem a jdu s větroni létat dál od auta, nesu si v batohu baterie z kterých pak dobijím modelářské lipol---já používám cyklo sady 36V přez měnič z kterého si pro modelářský nabiječ dělám 12V výstup.

Solární měniče používám tady ty
https://www.tipa.eu/cz/solarni-regulato ... t8EALw_wcB


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 18:12 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
prikrylm píše:
takže jsem ještě pořád 300 Kč v plusu a má to USB "do divočiny" na nabíjení telefonu a uši na přenášení, navíc mnohem zajímavější hračka. :)

Tebe to stálo 1590 a baterka stojí 1560.
Kde máš těch 300?

Výlety do divočiny se tu neřešily. Nicméně s tímhle bych se do divočiny netahal :D .

Ale přesně jak píše Pepin.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 20:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
dudaj píše:
Tebe to stálo 1590 a baterka stojí 1560.
Kde máš těch 300?

Výlety do divočiny se tu neřešily. Nicméně s tímhle bych se do divočiny netahal :D .

Ale přesně jak píše Pepin.

No, Hadex měl zrovna jakousi slevu, přišel mě na 1200.

Nikde jsem nepsal, že je tenhle solární panel optimální řešení. Jen, že jsem TO chtěl zkusit a vcelku TO funguje.

S tou divočinou souhlasím. :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: úte 23.05.2023 22:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.2.2013
Příspěvky: 304
Solární nabíjení,
Nikdy, ale opravdu nikdy nevěřit hodnotám maximálky na panelu napsané a bez hlídání zapojovat baterky napřímo do panelu ...i když je to nejefektivnější nabíjení ze solárů vůbec ... (stokrát to bude v pohodě, zdá se že je bez mráčků, plnej svit .. 10 hodin na to svítí a baterky se ani neohřejou, hodnoty maximálního napětí nemají teoreticky ani šanci překročit maximální napětí na článcích a tudíž teoreticky se skončí nabíjení a nic do nich nejde.. a najednou necháte to bez dozoru a bum ... i nebouchací nimhčka ...ostatní v sérii vytečou a je po baterce ...)
Co spolehlivě zatím musím zaklepat chrání baterky jsou ty hlídací obvody baterek, které se zapojují ke každému článku zvlášť a nadto dobalancovávají ...
Mám ten nejlevnější PWM 30A regulátor s hadexu a nejlevnější BMSko a funguje to dobře ... bez toho obvodu, na ochranu baterek, ale i ta levná mrcha občas zazlobí a drze se přepne na vyšší napětí sam od sebe než má aktuální baterku (nevýhoda levných samonastavovacích regulátorů, dle mého názoru chyba v jejich programu)...

Co jsem zatím nezkoušel, ale mám to v plánu, je ten hadexáckej DC DC měnič s displejem, kterej ukazuje volty, dát napřímo, bez toho měniče ...... zatím ho mám napojenej na výstup z regulátoru a nižuju napětí napřímo do tv na 12V a drží dobře , tedy pokud napětí na baterce neklesne pod 12.4V, pak samo klesá i ten výstup, ale jinak drží skvěle napětí, na rozdíl od jejich měničů bez displeje, které si dělají co chtějí a podle spotřeby a vstupního napětí se hejbe taktéž výstup (halt si s tím číňan tak nepohrál, když to není na modulu skontrolovatelný bez toho displeje pohledem...)

Co se kolísání týče .. no to bude u solárů vždy problém ... osobně bych doporučil (pokud jde o cenu) vzít levnou vyrovnávací olověnou baterku určenou pro nějaké malé upsko (či tahat autobaterku, klidně starou oživenou svářečkou) zapojit do toho levnýho pwmka regulátoru a ta nabíječka pak nebude mít problém s kolísáním svitu ... jakékoliv jiné zkoušení řešení vyjde dle mého názoru v niveč a nebude prostě ve finále fungovat ... (borec měl na yutubu video kde dal místo baterky, kterou regulátory potřebujou mít vždy zapojenou, kondenzátor, tím jakože ochránil ten regulátor a ošálil ho aby fungoval jakože bez baterky, ale tam bych se bál, že když se regulátor rozhodně pustit moc napětí do toho kondíku, že ho odpálí a pak se sám usmaží bo nebude mít tu vyrovnávací baterku ...)

Ostatně ono to pod tu minimální voltáž může na nulanic setinek klesnout při tom mráčku a té spotřebě a tím se ta nabíješka spolehlivě vypne ...oni jsou ty soláry celkově prostě tak udělaný, že s regulátorem a hlavní baterkou prostě počítá ...a výrobci vůbec nepočátají s variantou napojení napřímo (panel na 12V barerku dává i 21V, na 24V dává přes 40V aby to náhodou nikoho nenapadlo zapojovat napřímo do měniče na 220 ... páč ty mají naschvál strop níž, než je maximálka toho panelu a nízká hladina měniče je zase tak vysoko, aby se nedal použít panel na nižší napětí zapojenej napřímo.... to by tak hrálo, aby si někdo koupil jenom panel a zapojil si vlastní nabíječku a né hotové specifické řešení solární nabíječky a ušetřil tak hafo peněz ...či by se do solárů vyvedla rovnou propojka rozpojka, aby si mohl uživatel snížit nebo zvýšit napětí podle potřeby, které panel dává a zapojit to víc seríové nebo víc paralelně ty série článků....)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2023 7:35 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 142
Bydliště: Ostrava Poruba
Obrázky: 0
[quote="dudaj"][/quote]

Tak zrovna o solárech se dohledá vše a není to žádné objevování. Je to technologie velmi stará a stále se vyvíjí.

Ahoj , je to červené protimluv?


Spotřebitel je ten co kupuje věci a on je používá. Edukován vlastním studiem a podle návodu.
Pionýr, objevitel. průzkumník, bastlíř, je zvídavý člověk, který věci umí použít i jinak. A pokud se podělí o své poznatky tak z to ho mohou parcipovat i spotřebitelé.
Dudaji, jsou prostě i zvídavé osobnosti. Které se nebojí proklestit si cestu k poznání vlastní cestou.
A nikdo kdo má Nobelovu cenu, ji nedostal zato, že si něco přečetl. Všechny jsou zato, že byla objevená nová cesta.
Tak asi tak :-)

Ahojky Supan


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2023 8:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Zase z toho nedělejte kovbojku. :) V prvním příspěvku píšu: "Chtěl jsem si vyzkoušet solární nabíjení na poli..."

Dudaj, vcelku rozumně píše, že je to hezké, ale s baterkou je TO jednodušší a bezpochyby spolehlivější. Souhlasím, ale není to to hraní.

srabsrab píše:
Nikdy, ale opravdu nikdy nevěřit hodnotám maximálky na panelu napsané a bez hlídání zapojovat baterky napřímo do panelu...

Souhlasím. Dodali mi panely, kde psali 3,5kW a nejednou mi hlásili i 4kW...

I u zmiňovaného polního panelu píšou, za jakých podmínek ten max výkon nastane. A co jsem měřil, tak se údajům dá věřit.

Někdo tu psal, že zapojuje baterky přímo na panel? Možná se někdo zmiňoval o olověné baterce. Ale tahat olovo na pole? Já chodím na pole pěšky... :)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2023 9:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.2.2013
Příspěvky: 304
Já jsem jenom chtěl odradit ty, kdo by to chtěli zkoušet jako jsem to vyzkoušel neúspěšně já .... někde v návodu jsem to ale viděl, že to tak zapojené prý může být (že dáte baterku přímo na solár, asi jen s perfektním obvodem co chrání tu baterku, já zkoušel bez ochranných obvodů a to prostě nedopadlo dobře, jednomu článku se to po čase přestalo líbit a ostatní se přidaly ... úplně nové nimhčka za 600 .. co dalo práce to pospojovat ...), ale nevěřil bych tomu ani za mák, prostě solární panel a baterka bez ochranných obvodů, bez dozoru, i když máte solární regulátor je cestou k průšvihu ... přijde mi, že to výrobci těch solárních regulátorů dělají naschvál, že regulátor čas od času zcela nepochopitelně pustí do baterky víc než je zdrávo a když nemáte ochranej obvod na baterce tak může nastat problém ...

Pokud je problém s váhou tak asi nic jiného než zapojit baterku na panel napřímo (kldině i s tím DC DC měničem pro snížení napětí tedy bez nabíječky která by se mohla vypínat) a hlídat to aby si to nedělalo hodinku a víc co chce asi neporadím ... on panel co dá maximálně 1/10 kapacity baterky té baterce taky nemá moc šanci uškodit ... na rozdíl od situace kdy je to obráceně a regulátor se rozhodne, že bude nabíjet nabitou baterku pidikapacity oproti výkonu panelu vesele dál...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2023 9:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Na hraní si teď můžeš v každém druhém kšeftu za pár kaček koupit solární zahradní světýlka. Článek, akumulátor, nějaký regulátor a spínač. Vše v jednom.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2023 11:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
srabsrab píše:
někde v návodu jsem to ale viděl, že to tak zapojené prý může být (že dáte baterku přímo na solár,

přijde mi, že to výrobci těch solárních regulátorů dělají naschvál, že regulátor čas od času zcela nepochopitelně pustí do baterky víc než je zdrávo a když nemáte ochranej obvod na baterce tak může nastat problém ...

.


Pokud máš kapacitou předimenzovanou baterku, tak na ní muže být pidisolár zapojený na přímo---co dá lolár v maximu tak pak autobaterka stíhá zřejmě vytopit, plus se toho zbavit samovybijenim.

Pokud máš měkkou 12V baterku, tak ji větší proud zvedne napětí nad 14V a díky tomu ji bud automatická nabiječka 12/24V , nebo solární regulátor 12/24V načte jako 24V a 12V nabijí v domění, že se jedná o 24V baterii. Není to zase až taková věda, pokud se dodrží nějaké zásady, které se dají často dohledat i v návodech k té elektronice.

Kdybych už teda měl ten solár, co se tady řeší, asi bych teda ještě zkusil koupit 4 nový A123 baterie
https://eu.nkon.nl/a123-systems-anr2665 ... mQQAvD_BwE

plus nějaký ten levný solární regulátor co umí PB plus life baterie

to by už asi fungovat mohlo----že by ty baterie plus mínus zafungovali jako kondenzátor a i nějaká zásobárna energie pro případ, že občas přejde nad solárem mrak.

Ano, je to mraky krámu a jednoznačně z toho vychází, že na jednodenní akci je solár nesmysl a je lepší tu váhu vláčet z domova v už rovnou nabitých baterkách, nebo nějaké baterii z které se dobijí ty modelářské.

Třeba časem bude něco solárně použitelnějšího, momentálně ale nic moc dobré zkušenosti se solárním dobijením, třeba jen mobilu při nějaké pěší, nebo cykloturistice, pokud to nevede opravdu divočinou, tek to nakonec většinou zkončí u rychlonabijecích powerbank--za hodinu nabito--- které doštouchnou cestou třeba na pivní zastávce.


Ale prykrilm si myslím elektronice rozumí, tak třeba to nějak rozchodí přez měniče, nebo tak něco, když bude po večerech vysedávat v hospodě, taky ho to bude stát peníze a čas, tak proč by si místo piva nemohl hrát se solárem, já v tom problém nevidím, pokud to rozhýbe, aby to neobnášelo mraky těžkých krámu ještě okolo.

třeba by si vystačil mezi solárem a 3čl lipol s něčím takovým

https://nl.aliexpress.com/item/32841508 ... pt=glo2nld


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2023 11:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 24.2.2013
Příspěvky: 304
pepin píše:
Pokud máš kapacitou předimenzovanou baterku, tak na ní muže být pidisolár zapojený na přímo---co dá lolár v maximu tak pak autobaterka stíhá zřejmě vytopit, plus se toho zbavit samovybijenim.

Pokud máš měkkou 12V baterku, tak ji větší proud zvedne napětí nad 14V a díky tomu ji bud automatická nabiječka 12/24V , nebo solární regulátor 12/24V načte jako 24V a 12V nabijí v domění, že se jedná o 24V baterii. Není to zase až taková věda, pokud se dodrží nějaké zásady, které se dají často dohledat i v návodech k té elektronice.


S prvním souhlasím, přesně tak jsem to myslel, že bacha na zapojení malé baterky k výkonným solárům.

To druhé je ale jednoznačně chyba výrobce takové nabíječky nebo regulátoru. Je bezpečné, i když nepříjemné, že regulátor, či nabíječka, vyhodnotí baterku jako nízkonapěťovou, ale je velmi nebezpečné a baterky likvidující, když naopak vyhodnocuje sám od sebe nízkonapěťovou baterku jako vysokonapěťovou a začne nabíjet např 12 voltovku na 24 ... a přesně proto jsem na výrobce naštvanej, přesně tohle (ochrana baterií nabíjení, jen aby byly nabité a vše bylo bezpečné) jsem očekával od solárních regulátorů, proč by se měli používat ... pokud to nehlídají, a musím si přesně nakonfigurovat sestavu panel baterka kapacitně výkonově aby ten panel tu baterku náhodou někdy nezničil když bude moc výkonej a baterka přebita, tak k čemu takovej regulátor je vlastně dobrej? To už je opravdu lepší nechat to na uživatelích, aby si napětí na baterce nastavili natvrdo sami a regulátor ani nabíječka do toho nebudou "chytře" šťourat a přepínat se jak uznají za vhodné ...aniž by si vyžádali potvrzení od uživatele zařízení, že se přepnout mohou...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hraní se solárním panelem.
PříspěvekNapsal: stř 24.05.2023 13:15 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
supan píše:
Dudaji, jsou prostě i zvídavé osobnosti. Které se nebojí proklestit si cestu k poznání vlastní cestou.


Nechci se s tebou dohadovat.
Takže jednoduše.
Nabíjení solárem na letišti není nic objevného ani nového. A ani nic, co je potřeba vymýšlet. Je to vymyšleno a stačí pouze nakoupit
a pospojovat solární panel, záložní baterku olověnou, nebo střídač s nabíječkou a baterkou life.
Celý komplet je poměrně drahý a výkonově nepraktický.
Já to vyřešil 50Ah Lifepo baterií 13V , která moc neváží a dá skoro veškerou svou kapacitu k dispozici na rozdíl od několikanásobně těžších olověných baterek a dá násobně větší proudy.
Ano jezdím na letiště autem. Pokud bych nejezdil autem, lítal bych házedla a větroně na gumu a nic bych na letišti nenabíjel.
Ty jako zákazník nic nevymyslíš. Vývoj těchhle věcí zajišťují odborníci. Ne spotřebitel.
Ty jako spotřebitel to buď sestavíš správně a funguje ti to a nebo špatně a nefunguje ti to.
Pokud máš na mysli tuhle činnost jako objevování jak to sestavit, aby ti to fungovalo, je mnoho informací jak se vyhnout "objevitelské" činnosti a postavit to napoprvé správně.
Nicméně chápu, že lidi baví vymýšlet vymyšlené věci.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz