Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 15.06.2015 18:17 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.6.2015
Příspěvky: 35
Svého času jsem si vyrobil měřič spotřebované energie z NiMH aku modelu EasyStar. Na vysílač HITEC OPTIC6 jsem přidělal zařízení, které z PPM signálu 3-tího kanálu z konektoru vysílače (plyn) každou sekundu odečetlo polohu páky,této poloze přiřadilo Ampéry, pak připočetlo nějakou režii na serva a nakonec připočetlo do celkové sumy odebrané kapacity.Tabulku skutečných odběru při různých plohách páky plynu jsem odměřil na zemi. Hodnoty jsem pak zadal do softu zařízení. Hodnoty mezi těmito zadanými body zařízení počítá aproximací.Zařízení obsahovalo ATMEGA8 a LCD 2x8.Napájení bylo použito z konektoru OPTIC 6.Mrknutím oka na display přídavného zařízení jsem měl informaci o přibližné odebrané kapacitě z baterií.Zajímal by mě názor na takovéto řešení-předpovědi stavu akumulátoru bez přímého měření.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 15.06.2015 18:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.6.2012
Příspěvky: 778
Bydliště: Plzeň
Obrázky: 0
No ale bude to funkční pouze s jedním setupem. Každopádně takovýto podobný postup na stopkách byl celkem přesný. Ještě u minulého vysílače jsem používal stopky závislé na poloze plynu a vždy po přistání byly baterie z různých letů ± stejně vybité.

_________________
Flop II, C182, EasyStar, BladeDancer, Tracy-E, Extra EPP, Guppy (ve stavbě), Copter


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 15.06.2015 20:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Vzhledem k dostupnosti telemetrie me to prijde jako zbytecne nepresne reseni

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 16.06.2015 5:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
kaba píše:
...Zajímal by mě názor na takovéto řešení-předpovědi stavu akumulátoru bez přímého měření.

Je to přesnější než jen klasické spínání stopek kniplem plynu v určitém bodě; mám to tak a používám to zcela ke spokojenosti ovšem v éru WWII které stejně letí stále na 75-100% výkonu. Mám telemetrickou ústřednu pro snímání všeho možného ale zjistil jsem že to sepnutí stopek kniplem mi tak nějak stačí :-)
Pokud to popisované zařízeníčko bude nastavitelné na konkrétní setup pohonu, tak proč ne, vždyť i vývoj takových zařízeníček je součástí modelařiny, tvůrce to tak posouvá kupředu.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 16.06.2015 8:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Toz pokud by jsme to resili systemem "jak to udelat" tak ja osobne bych to udelal takto :

- zarizeni by melo dva mody. Ucici se a zobrazovaci
- v ramci learn mode by se umistilo na palubu letadla s proudovou sondou (bocnik pro coptery bez BECu tj. cca 250kc staci) a Y rozdvojkou na kanal plynu
- program by sledoval plyn, napeti a proud. Do EEPROM by zapisoval tabulku pro nekolik hodnot napeti (treba 12,11,10V) a podle plynu rekneme 20 hodnot proudu. To je cca 60 hodnot tj. 120 bytes (pri pouziti jednoho byte pro proud celociselny a druheho byte pro proud za desetinou)

Behem jednoho letu by clovek mel nactene hodnoty a mohl by zarizeni vyndat ven z letadla a prepnout do modu ktery by z tedle hodnot pocital odhad spotrebovane kapacity.

Jo, todle si dovedu predstavit jako dostatecne easy to use reseni. S tim ze tabulky konstant by se dali prepinat (pokud by nestacilo misto tak se daj zapsat do flashe za par kacek)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2015 19:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Není jednodušší použít jednoúčelový šváb pro měření spotřeby?
Zbývá pak už jen přenos číselné hodnoty, nebo znaků displeje na pult vysílače.
Tedy úkol pro telemetrii, aby to bylo košér.
Problém je v tom, že samotná procenta dostupné kapacity, nic neříkají jak
bude vypadat závislost proudu na čase ve zbývající části letu.
Souvislost dostupné kapacity a možné doby dalšího letu je v lehké ruce pilota na kniplu plynu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 17.06.2015 23:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Podľa mňa je taký prístup už dnes trochu zastaralý, na to aby sa mu venoval čas.
Komu stačí odhad, postačia mu stopky.
Na presnú infrmáciu to bude len u určitého typu modelu/pohonu, ktorý sa buď používa v nejakom štandardnom režime ala vetroň pri stúpaní (a tu úplne stačia stopky), alebo sa aspoň odber príliš neznižuje pri rýchlom vodorovnom lete oproti odberu pri stúpaní (čo znamená niečo ako vysokootáčkový motorček ES s malou vrtuľkou, dmychadlo a tak podobne.).
Navyše aj pohon kde by nameraná tabuľka sedela dokonale, bude mať výrazne iný odber pri inej - buď staršej alebo studenej, alebo naopak zohriatej alebo kvalitnejšej baterke, a to je rozdiel niekedy aj tretina prúdu..

Skorej by som oželel prenos telemetriou z modelu na zem a riešil "zobrazenie" spotreby priamo na modeli, či už farebnými led alebo zacukaním motora pri určitých percentách ale skutočne zmeranej odobratej kapacity.
Fakt ale je že dnes už je existencia telemetrie takmer bežná vec.
Nanajvýš, možno ak nejaký príjmač posiela bez dokúpeného príslušenstva len nejaké napätie, bolo by ešte použiteľné vytvoriť z hodnoty spotrebovanej kapacity (skutočne zmeranej v modeli), napätie v správnom rozsahu, ktoré by aj takýto systém vedel zobraziť na vysielači...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 18.06.2015 8:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
Jen zmíním na okraj Quannum z HK. Měří napětí, proud, odběr a teplotu, takže jsem schopen vidět aktuální odběr třeba ve vodorovném letu nebo vertikále, lze nastavit hlídání koncového napětí jak baterie tak článků či spotřebovaný náboj (používám kombinaci obého) nebo vidím, že mám po přistání teplotu baterii 42°. Cena asi 50 USD.

_________________
http://ar1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 18.06.2015 11:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
To ze je telemetrie lepsi reseni jsme se uz schodli :-D

Ale resime to co by kdyby :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.06.2015 10:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.6.2015
Příspěvky: 35
Díky za názory. Pěkně jste mi to nandali.Hned jsem si z hobbykingu objednal "Quanum Pocket Vibration Telemetry Voltage Meter With Alarm".
Pro mé účely by to mohlo stačit.
Díky


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz