Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 8:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Nehral jste si nekdo s tim maly doplerovskym radarem co se prodava za 150 v cine ?

Napadaj me dve moznosti vyuziti :

- mereni rychlosti modelu (levna radarova pistole pro mereni rychlosti)
- pouziti jako vejskovej senzor u modelu s palubnim pocitacem (copter, letadlo) kdy nebudu vedet primo vejsku ale budu vedet zda se nahodou vejska nemeni.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 9:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Odkaz by nebyl?
Já stáhl HK Doppler jakožto aplikaci do telefonu. Pokud k tomu chceš nějaké praktické zkušenosti, tak je rád poskytnu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 10:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Treba tady http://www.banggood.com/HB100-Sensor-Mo ... 26369.html

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 11:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Aha, tak to nevím.
Nejsem si jistý "dostřelem".
V komentářích píšou, že je třeba ještě zesilovací člen, ale že na trubce jsou videa, jak to provést.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 12:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ono s tím měřením výšky (třeba ve funkci variometru) to nebude tak růřové, protože jak se model nakloní, vzdálenost od země se mu změní. Nebude tedy měřit výšku, ale vzdálenost od země ve směru kam míří - a ta se bude podstatně měnit s náklonem.
Navíc jeho dosah odhaduju sotva tak 5 - 10m :( Myslím že je to dobré tak na počítání beden na běžícím pásu apod.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 12:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
uvazoval jsem o tom jako o levne nahrade sonaru na copteru. Ten ma cca stejny dosah. Naklon nevadi, zname ho z FC a da se to prepocitat.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 12:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
nebo to dam na kamerovy nebo servo gimbal

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 13:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Amper píše:
uvazoval jsem o tom jako o levne nahrade sonaru na copteru. Ten ma cca stejny dosah. Naklon nevadi, zname ho z FC a da se to prepocitat.

Taky vadí. Představ si, že letíš nad šikmým svahem (na kopci). To bys musel znát i reliéf krajiny a výpočet by byl už složitější. Kosínus je sviňa. :lol:
Příloha:
Doppler na svahu.jpg
Doppler na svahu.jpg
[ 22.39 KiB | Zobrazeno 5043 krát ]


Každopádně pokud je koptera relativně v klidu (tj. vodorovně), tak by to měřit mělo. Ale ten dosah bude malý, mě by se líbilo tak 100m, ale to zdaleka nebude. Myslím jako sonar, to bude podobné.
Mimochodem: Používáš sonar? Já ho tam chvíli měl (ještě na APMku), ale moc se mi to nelíbilo. Pak na Pixhawku jsem ho už ani neuchodil. Stále ho tam mám namontovaný, ale nefunguje.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 14:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Sonar nepouzivam, vysledky jsou moc nejisty. Lepsi je lidar ale cena je furt docela vysoka.

Me ten radar napadl nejen na vejsku ale i jako moznost pro colision detekci

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 15:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
chlapci este mi prezradte ako doplerovym radarom chcete merat vzdialenost ... doplerov radar a sonar je "tak trochu neco ine" :- ))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 17:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
HW a mechanika bude stejna jen metodyka vypoctu bude jina... (doba odezvy nebo znema fregvence vyslaneho signalu)


Demonstrace Dopplerova jevu dle Sheldona Coopera...


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 18:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
igorb píše:
chlapci este mi prezradte ako doplerovym radarom chcete merat vzdialenost ... doplerov radar a sonar je "tak trochu neco ine" :- ))


Da se vyuzit toho ze nepotrebujeme znat absolutni vzdalenost. Pro drzeni vejsky pripadne kopirovani terenu a vyhybani se prekazek nam staci vedet ze se k zemi blizime resp. neblizime. Pokud se copter nebude hybat tak bude radar vracet nulovou rychlost priblizovani se k zemi. Pokud bude vracet ze se pohybuju smerem k prekazce/zemi tak couvnu.

Naopak si myslim ze dopler by mel vyhodu napr. pri navigaci v zastavenem prostredi. Pokud budu mit na stroji 4 radary a poletim podel zdi tak budu vedet ze se k ni nepriblizuju protoze budu mit rychlost nula. Pokud se prekazka bude vzdalovat tak vim ze jsem v pohode.

A opet - pokud se predemnou zjevi prekazka a budu se k ni priblizovat tak je na case to zacit resit. Nepotrebuju vedet jak je daleko, pokud reknu ze jako bezpecnou zonu beru dosah radaru tak jakakoliv prekazka kterou detekuji a bude se pohybovat smerem ke copteru vyvola akci)


Me by zajimalo rozliseni, proste minimalni rychlost kterou je to schopno detekovat. To jsem jeste nenasel a pro drzeni vejsky je to zasadni informace.


Skoro by me zajimalo zda by se ten modul dal pouzit pro konstrukci takoveho hrubeho SAR senzoru. Ten myslim pocita taky s doplerem ale nevim zda to nekombinuje i s normalnim odrazem :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 18:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Wormsnake píše:
HW a mechanika bude stejna jen metodyka vypoctu bude jina... (doba odezvy nebo znema fregvence vyslaneho signalu)


to bude asi nejake "nedorozumenie" ... mas predstavu ako taky radar funguje? :- )))

ak ano tak daj metodu ako to urobit, lebo ja neviem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 18:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Amper píše:

Da se vyuzit toho ze nepotrebujeme znat absolutni vzdalenost. Pro drzeni vejsky pripadne kopirovani terenu a vyhybani se prekazek nam staci vedet ze se k zemi blizime resp. neblizime.


1/ ak teda nepotrebujes absolutnu vysku, ok, ale na to aby si vedel co sa deje, uz musis klesat alebo stupat ... takze vlastne meranie zakladas na tom ze nefunguje vlastna stabilizacia, proste to bude mat integracnu odchylku, takze funknost by som videl fakt iba na nejaky "panicky" zasah pri rozoznani priblizovania, najlepsie s nejakym softom ktory by vedel odhalit absolutnu vzdialenost na zaklade odhadnutej rychlosti a magnitudy zmeny amplitudy signalu (dve merania a hladas na kalibrovanej parabole) ... to je taka malinka chaba moznost merania absolutnej vzdialenosti u doplerovho radaru

2/ pretoze normalnou metodou nezistis ci sa objekt v doplerovom radare priblizuje alebo vzdaluje, na vystupe mas frekvenciu rovnu abs (volaco * rychlost) ... nenasiel som ze by to vedelo dat nejakym sposobom +/- ... teda ak tomu dobre rozumiem


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Doppler radar
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 22:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Já bych než začnete "vědátorovat" nejdříve zjistil, jak daleko to vůbec dostříkne. Jestli to je taková sračka jako radary, co se dávají do světel místo PIP senzorů, tak potěš pánbůh.
Chová se to naprosto nedefinovaně, pokaždý to reaguje na stejnej podnět na jiný vzdálenosti a hystereze spínání a rozpínání je taky jak ji napadne. Rozjíždí se to s teplotou i vlhkostí.
Asi opravdu jen na počítání beden. :)
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz