Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: stř 21.03.2012 22:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 25.9.2008
Příspěvky: 174
No já jsem si dovolil hodně :) Alfa 155 1.8 benzín. Batertka úplně na nule(zůstalo zaplé světýlko v interiéru). Vzal jsem na to rok starou LiPo Zippy 4s 5200mAh 30C a točila parádně :) Ta samá aku o něco později nahodila Octavii II 1,9tdi jakoby nic.

_________________
TRX E-Revo, NEU 1515, eZRun 80A, Futaba 3PM, iCharger 3010B, Mystery B6, Schulze LiPoCard.
TRX Revo 3.3 5309, TRX E-Revo VXL. Sbírám Traxxasy :)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: pát 03.06.2016 20:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2008
Příspěvky: 334
Bydliště: Blansko
Aktuální zkušenost,
Na letišti po dolitani sednu do auta, startuju a nic:-D. Vzal sem 3S 2200mah, 25C, napojil na baterku v aute, otočil klíčkem a naskocilo to.

_________________
HPI E-Firestorm Flux , Hotwing 1000 Evo
3D tiskárna Rebel 2, Photon Mono X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 16:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Poslední dobou jak trochu přituhlo,používám 3s 2200 lipol paralelně zapojenou k autobateri.Vždy spolehlivě nastartuju.Bez tohoto autobaterie sotva točí,někdy to ani nestačí k nastartování.

Moje auta jsou vždy do hodnoty 30 000 jen na náhodné občasné popojíždění a i nová autobaterie se tedy brzy dostane do stavu že v zimě to nedává.Znamenalo to tedy několikrát za zimu baterii odpojit,donést 100 metrů do paneláku,nabít a zpět.Ale žádná záruka že nastartuju když bude potřeba.

Autobaterie je ve stavu kdy sotva točí ale po zahájení nabíjení různé nabíječky po pár vteřinách hlásí že je nabito.

Pro mě je důležitý že to s tou lipolkou funguje.Píšu to proto že jsem si všimnul něčeho co je mi trochu divný.

Nabitou lipol 4,2v na článek připojím,jdu nastartovat.Startuju 3 vteřiny motor naskočí,jdu odpojit lipol.To může trvat tak 10 vteřin.Odpojenou lipol změřím a má 4,4V na článek.Liší se to od kusu použité lipol ale pohybuje se to od 4,25 do 4,4V.

To dokáže alternátor za takovou chvíli takhle nabít?

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 17:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
A proč by nebyl? Nabíjení je v autě nastavené zhruba na 14V. Děleno 3 je 4,67V/čl. a alternátor se snaží co nejrychleji to napětí udržet, takže tam může téct proud i 100A. Takový způsob bych asi neriskoval. To odpojení LiPolky by muselo být okamžité.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 17:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.12.2013
Příspěvky: 546
Bydliště: Rokycany
Lark píše:
A proč by nebyl? Nabíjení je v autě nastavené zhruba na 14V. Děleno 3 je 4,67V/čl. a alternátor se snaží co nejrychleji to napětí udržet, takže tam může téct proud i 100A. Takový způsob bych asi neriskoval. To odpojení LiPolky by muselo být okamžité.

V klidu, pokud neprošlápneš plyn jako divoch, altík toho zas tolik nedá. Max. 10A a to vyžere olovo.
Stalo se mi taky na letišti, že jsem si vybil auto na moc, připojil jsem slušnou 5000 20C a dvoulitrová Octávka šla hned.
Na druhou stranu zaparkovaná vybitá a studená Fabia neměla šanci ani s tou 5000vkou. Musel jsem normálně nabíjet.
Jinak při tom připojování 3S ani nic moc jiskra.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 17:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
Jirka JR píše:
V klidu, pokud neprošlápneš plyn jako divoch, altík toho zas tolik nedá. Max. 10A a to vyžere olovo.
Stalo se mi taky na letišti, že jsem si vybil auto na moc, připojil jsem slušnou 5000 20C a dvoulitrová Octávka šla hned.
Na druhou stranu zaparkovaná vybitá a studená Fabia neměla šanci ani s tou 5000vkou. Musel jsem normálně nabíjet.
Jinak při tom připojování 3S ani nic moc jiskra.


Já bych v klidu nebyl. Napsal totiž: "Autobaterie je ve stavu kdy sotva točí ale po zahájení nabíjení různé nabíječky po pár vteřinách hlásí že je nabito."

Tudíž je po smrti, má vnitřní odpor jako blázen a pokud to altík osolí, to nepobere nic. Valí to rovnou do těch LiPolek...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 17:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nikdy jsem to neměřil, ale moc se mi tomu nechce věřit, protože to napětí mi to drží i při volnoběhu, rozsvícených světlech, zapnuté klimošce, vyhřívání sedaček a podobně (Yeti 2L TDI), a už mám tu baterku taky na hranici (6 let). A pokud jsou ty baterky dobře propojené, tak ten proud se rozdělí do obou, podle jejich napětí a vnitřního odporu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 17:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Lark píše:
To odpojení LiPolky by muselo být okamžité.

To by šlo vyřešit jedině delšími kabely od baterky vyvedenými do interieru auta.Asi 50cm.Určitě pohodlnější než zvedání haupny a vylézání z auta kvůli odpojení ale nevím o kolik by se snížila ůčinnost takového systému.Samozřejmě by se mi to líbilo víc.

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 18:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Řešení by to asi bylo, ale zase by si musel požít hodně tlusté kabely, aby na nich nebyla velká ztráta. Možná by byl lepší nějaký dálkově ovládaný silový spínač (stykač, třeba relátko žhavení) přímo u baterky , ale jsou to hrozné opičárny. Jako jednorázovku to beru, ale nebylo by lepší tu chcíplou baterku nahradit novou? :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 18:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Lark píše:
nebylo by lepší tu chcíplou baterku nahradit novou? :lol:

V současné chvíli ne.Pokud neprojde za 3 měsíce technickou,jde do šrotu.

Jinak dík za reakce,třeba zas pomůžou v budoucnu jiným v podobné situaci.

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 18:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
No ono by stačil modul odpojovače nabíjení, na ebay otázka cca 150kč


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 18:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Jirka JR píše:
V klidu, pokud neprošlápneš plyn jako divoch, altík toho zas tolik nedá. Max. 10A a to vyžere olovo.


Nemáš pravdu. Změř si to někdy. Alternátor 160A mi na volnoběh dává 130A. Možná víc, ale už jsem neměl co zapnout. No....zapomněl jsem na vyhřívání zadního okna, takže ještě by to asi pár Ampér dalo.
U druhého auta nemám změřený proud, ale i když zapnu všechno na elektriku (čti do čeho vedou dráty) tak napětí na volnoběh se drží mezi 14,8-15V. Měřeno hned po nastartování, AGM +řízené dobíjení. S ohledem na spotřebiče to rozhodně není pod 100A. Alternátor má výkon 180A.
Pokud by Tě zajímal i proud, můžu to zítra změřit. Dnes už se mi do garáže nechce.

A abych se vrátil k původní otázce. Porovnej si odpory vybitého PB startovacího akumulátoru a paralelně připojeného 3S LiPol. Prostě po nastartování do té Lipolky teče pár desítek ampér. Neznám to konkrétní auto, jeho výbavu a výkon alternátoru, ale klidně by do té Lipolky mohlo téct i přes 100A. A opět podle typu auta a výkonu alternátoru až s napětím 15V, tedy 5V / článek.
S baterkama už jsem zkoušel všechno možný i nemožný, ale na tohle bych odvahu neměl. Snad jen s poučeným pomocníkem, který do sekundy po nastartování Lipolky odpojí a i tak bych se bál ty baterky někde nechat volně ležet.
Pokud pomocný zdroj startování , tak 4S /1-2P A123. Nejen rozdíl v napětí 12,6V oproti 14,4V, ale také elektrická a mechanická odolnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 19:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Ještě ůvaha.Pokud je tedy obava o takto přebitou 3s lipol co tedy připojovat 4S lipol? Jak vidím z předchozích příspěvků,nemusel by být problém.Je to renault megane 1999.Minimum elektroniky.V podstatě mi nejde o nic a můžu to zkusit. Kdysi jsem měl asi 6 let trabanta kde bylo vše na 6V. Používal jsem ale akumulátor 12V.Jako většina trabanťáků.Tohle startovalo spolehlivě i při mínus 25 kdy skoro nikdo jiný nevyjel :wink:

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 19:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
dagx píše:
Ještě ůvaha.Pokud je tedy obava o takto přebitou 3s lipol co tedy připojovat 4S lipol?


To by nemusel být problém. Jen by bylo dobré před odpojením pomocné baterky zapnout v autě co nejvíce spotřebičů, odpojit Lipolku a postupně vypínat světla, topení, vyhřívání atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lze nastartovat auto 3s lipolkou
PříspěvekNapsal: sob 05.01.2019 22:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1578
Bydliště: Meziměstí ČR
Co dát 4 čl a silnou diodu (nebo několik paralelně). Do lipolky nic nepustí a do startéru ano. Na těch pár vteřin by to mohly ustát i nijak moc výkonové diody.


Třeba tohle by to řešilo za něco přes 100Kč
https://www.ebay.com/bhp/diode-10a


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz