Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zabezpečenie spájkovaneho kontaktu
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 9:58 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 21.5.2015
Příspěvky: 82
Bydliště: SB
Ahojte, má význam zabezpečiť spájkovaný kontakt napríklad tavným lepidlom alebo epoxidom? (Stalo sa mi, že po dlhšom čase spoj "káblik-aku" povolil...)
Dík za odpovede.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 10:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
muzes byt konkretnejsi ?

Spoj muze povolit pouze kdyz :

- je blbe udelany
- pouzijes nejakou agresivnejsi kapalinu/pastu co to vyzere
- je mechanicky znacne namahany napr. vibracema

Lepidlo pomuze pouze v poslednim pripade ale ty se na modelech zrovna bezne nevyskytuji.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 11:03 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Amper píše:

Lepidlo pomuze pouze v poslednim pripade ale ty se na modelech zrovna bezne nevyskytuji.

No oni jsou nekteri jeste takovy konzervy ze litaj jeste na spalovaky :mrgreen:
Ale spoj, ktery se uklepe tim ze cinem ztvrdnou licny, ten si umim predstavit a takovy pojistuji i v elektre, casto smrstovackou, kde to jde i tim tavnym lepidlem. Jine bych neriskoval, muze nahlodat dratky.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 11:22 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 21.8.2015
Příspěvky: 198
Bydliště: Trutnov
Obrázky: 5
Pokud to chápu, odpadne drátek od nějakého očka na baterce ?
- toto se stává u pokovených oček, starých silně zoxidovaných oček - odpadne to pokovení i s cínem - základ je PILNÍK a očko pořádně opilovat a na dostatečné ploše ! Tady žádná kyselina/pasta nepomůže.

- nebo je to prostě "studený spoj", zásada je pořádně očistit, pořádně prohřát (ideál pocínovat oba protějšky a pak teprve pájet dohromady). Žádnou smršťovačkou to nezachráníte, spoj bude mít přechodový odpor, bude se teoreticky i mírně hřát, ale hlavně na něm bude úbytek napětí, což je pro nás velký problém ...

Smršťovačkou chráním "lanko" hned za spojem proti ohybu a ukývání, protože tam není původní izolace a taky kvůli estetice :-) nebo ochrana před dotykem s jiným neizolovaným vodičem ....

_________________
Trutnov, X9D+
EasyPeasy,RELAX II,Vektor XXL,4ptéra 250ka
Šohaj(stavím)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 12:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
jyrry píše:
.... spoj, ktery se uklepe tim ze cinem ztvrdnou licny, ten si umim predstavit a takovy pojistuji i v elektre, casto smrstovackou.....
To můžu podepsat. Kdysi jsem se podílel na zařízení, které se plynule pohybovalo, bez vibrací, rychlostí rychlejší chůze s občasným rázným zastavením (náraz). Po čase upadaly kabely v místě přechodu lanka prosyceného cínem, které nebyly řádně pojištěny převlekem bužírkou. Od té doby to taky hlídám :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 12:11 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 14.4.2015
Příspěvky: 137
Mě se 2x stalo, že jsem po cca 12 minutách letu v pohodě přistál se svou DJI F550 a pak jsem chtěl vyměnit baterii a naletovaný mínusový drát z baterie byl úplně odletovaný, prostě sám odpad aniž bych za něho nějak zatáh. Vůbec nemůžu pochopit jak se to mohlo stát a jak to mohlo letět. Dal jsem tam teď zdrhovačku a je to v pohodě, před každým letem ho pro jistotu kontroluji. Jediné co mě pak napadlo bylo, že jsem koupil cín v Číně, jinak to nedovedu pochopit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 12:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
ellet píše:
.... Po čase upadaly kabely v místě přechodu lanka prosyceného cínem, které nebyly řádně pojištěny převlekem bužírkou. ...

To se najde (našlo) i v nejmenovaných rádiích (vysílačích)... a tam se to sakra hýbe...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 12:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Pokud se může kablík byť jen trochu pohybovat, je potřeba zafixovat bužírku. Příkladem budiž krimpovaný spoj, krimp musí být taky udělaný i přes bužírku, nejen na samotné lanko.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 15:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Mimo strašáka proč nepájet (na měkko cínem), ale krimpovat (vzlínání cínu do lanka pod izolaci - s následným
ulomení, namáhaného místa na lanku) je tu ještě jeden důvod. Mechanická pevnost měkkého pájení.
Je nedostatečná. Pokud dva dráty (lanka) přiložené podél spájíme, lze je tahem rozdělit (celkem snadno).
VARIANTY PÁJENÝCH SPOJŮ
- Pevnost spoje je dobré zlepšit zkroucením vodičů, nebo ovinutím slabým drátkem před pájením(vzroste váha)
- Po připájení na konektor, nebo do pájecího konce očka zpevnit. Přiměřeně dlouhou, přetaženou bužírkou.
NÁSLEDNĚ JEŠTĚ
- Celý spoj s dostatečným přesahem zpevnit. Smršťovací bužírkou, nebo (zaizolovaný) fixovat k pevné části.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 15:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pro "cita21" Za "upadnutí" pájeného spoje na plášti nebo čepičce článku, často může "studeňák" nebo
koroze způsobená příliš agresivním pájecím tavidlem / pájecí kapalinou.
==
Jednou jsem potkal i "PROFI" provedení.Střední vývod teplotního čidla k nabíječce.Léta fungoval než zkorodoval
Pak ještě krátce čidlo někdy jelo, někdy ne. Podle přítlaku smršťovací bužírky. Když jsem chtěl IO zkontrolovat,
tak po rozříznutí bužírky, oba vodiče od sebe odpaly. Na obou byly patrny přiměřené "nálitky" cínové pájky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 16:51 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 14.4.2015
Příspěvky: 137
Díky za radu, zpevněný jsem ho nijak neměl. Prošel jsem pak všechny letované spoje, které jsem zafixované neměl, jen jsem je přelepil izolační páskou, která časem stejně odpadla. Ale teď už budu raději fixovat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 17:36 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
adam85 píše:
Ahojte, má význam zabezpečiť spájkovaný kontakt napríklad tavným lepidlom alebo epoxidom? (Stalo sa mi, že po dlhšom čase spoj "káblik-aku" povolil...)
Dík za odpovede.


Záleží na konkrétním případu a použití.
Každopádně špatně spájený spoj který zajistíš třeba tavnou, když povolí a na dotek ho drží pak už jenom tavná je kolikrát
horší situace, než když upadne při manipulaci rovnou a okamžitě to víš.

Bohužel jako obvykle chybí konkrétní popis situace tvého dotazu :( .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 18:57 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 21.5.2015
Příspěvky: 82
Bydliště: SB
Myslel som, že popis bol dostačujúci. Konkrétnejšie, robil som si rx nimh akupak. Asi 3 mesiace bol nepouzivany a cez víkend som ho išiel nabíjať. Nabíjačka mi ukázala 0 voltov. Keď som rozrezal zmrstovacku, zistil som, že 1 kontakt povolil. Čiapočky na článkoch som pred pajkovanim prebrúsil a spoj sa zdal byť pevný.

Myslel som, že ak po spajkovani ešte na kontakt nanesieme tavne lepidlo, tak to môže takýto spoj ešte spevniť.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 19:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
co jsi pouzil za tavidlo a pajecku ?

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.01.2017 19:21 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 21.5.2015
Příspěvky: 82
Bydliště: SB
Mám mikropajku s reguláciou teploty. Tavidlo som nepoužil. V radioamaterovi mi odporučili nejaký cin s obsahom kyseliny. Na obruseny kontakt to krásne chytilo bez dlheho prehriatia článku.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz