Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 18.04.2017 17:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
ahoj, na nemodelářské aplikace sesazuji vyřazené modelářské články, samostatně je nabiji do plna, samostatně vybiji na vždy stejné napětí a podle kapacity, kterou dali při vybijení pak podle hodnot přiměřeně sesazuji do XP paku, nic méně některé staré články mají kapacitu po plném nabití třeba 4,15v oproti jiným--4,2v.

dorovnat to nejde , v principu mi to funguje, nic méně , není možné, že pokud spojím paralelně článek, který vypne při 4,2 voltech s článkem, který vypne při 4,15 voltech, že ho ten článek s nižším vypínacím napětím pozvolna vybije na svých 4,15v?

než mě někdo začne kamenovat, co že za šílenost řeším, doporučuji, at si nejdřív nabije do plna svuj jaký koli X sadový článek a postupně změří kolik vybije ma samostatně z článku v té sadě.

bohužel nejspíš dojde k zjištění, že obyč reglem bez hlídání samostatného minimálního napětí na článek v sadě obyč regl vypíná až když už je ten nejslabší článek pod povoleným limitem vybití--tomu by podle mého odpovídalo i všeobecné klišé --nevybijet, nevylétávat baterie pod třeba 10 procent, nebo nastavit regl na vyšší vypínací napětí---už si myslím, že je to hovadina a jediné o co jde, že když se nevylétá sada pod 10-20 procent, je větší jistota, že se tak nepodvybije nejslabší článek ale nejde vubec o nic jiného, než žádný článek v sadě nepodvybít, ale rozhodně né, že potřebuje aby nebyl vybit pod 10 procent
--10-20 procent je tedy podle mého plácání do tmy, jen takové to--když jsou články dobrý, zásadně ujetý kapacitou asi nebudou a pokud nepujdu pod 10 procent, asi nepodvybiju ani ten nejslabší článek v té sadě .

osobně mi jde ale o to pospojování XPsad, kdy některý článek vypne při 4,2v, jiný při 4,15V, respektive třeba až po odstání spadne na 4,15V.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 18.04.2017 19:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
S velkou pravděpodobností jde o ztrátu času. Ať už baterky srovnáš jakkoli, tak rozhoduje jejich vnitřní odpor a pokud dáš dohromady baterky s dost rozdílným vnitřním odporem, můžeš s nimi čarovat jak chceš a stejně to povede pouze k tomu, že se nejslabší články brzo odrovnají a pak odrovnají i ty ostatní.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 18.04.2017 19:34 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 22.9.2003
Příspěvky: 105
Bydliště: Mestec Kralove
Slabsi clanky tj. 4,15 ti budou v te paralele vycucavat silnejsi (stahnou na svou urovne U tj. 4,15V). Pokud je chces jeste nejakym zpusobem do uzit. Nabijej je jako Li-on na 4.1 max a je to.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 18.04.2017 21:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Bořík píše:
... stejně to povede pouze k tomu, že se nejslabší články brzo odrovnají
Proč a jak?

Bořík píše:
... a pak odrovnají i ty ostatní.
Jak, čím?

Určitě máš pro ta tvrzení důvod, víš o tom jistě více, tak to prosím rozveď.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 18.04.2017 22:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
Bořík píše:
S velkou pravděpodobností jde o ztrátu času. Ať už baterky srovnáš jakkoli, tak rozhoduje jejich vnitřní odpor a pokud dáš dohromady baterky s dost rozdílným vnitřním odporem, můžeš s nimi čarovat jak chceš a stejně to povede pouze k tomu, že se nejslabší články brzo odrovnají a pak odrovnají i ty ostatní.


to si myslím že nemusí být uplně pravda, bo já mohu uplně v pohodě články s vysokým vnitřním odporem poskládávat Xp třeba s kapacitou mnbohonásobně vyšší, než články s nižším vnitřním odporem---rozuměj--vyjíždím X článkovou X péčkovou baterii, jeden Xp sesazený článek mi začne řvát, že on je už vybitý--no tak mu přidělím do paraleru další článek--no probléma, mě nezajímá, že plně nabitá sekce má pouze 4,15v, mě zajímá ten první vybitý článek a u něj, zda to mám řešit přiřazením dalšího nějakého článku, nebo ten set jednoho článku samostatně přeměřit a případně z toho setu vyřadit článek s vypínacim napětím 4,15V a nahradit ho článkem s vypínacím napětím k 4,2voltum, nebo to vubec neřešit a opravdu jen připrsknout článek, který dodá třeba ještě dalších 500ma, které jsou vyždímatelné ze zbytku té sady.

PS: vnitřní odpor má podle mého zásadně vliv na jediné---zatižitelnost článku a jeho následný pokles napětí, případně kuli poklesu napětí vysosatelnost, vysoký vnitřní odpor, nízká zatižitelnost, nízký vnitřní odpor--vysoká zatižitelnost, při nízkém odběru je tedy uplně jedno, jaký je vnitřní odpor kterého koli článku v sadě a vesele si mohou vedle sebe žít články jak s nízkým, tak vysokým vnitřním odporem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 18.04.2017 22:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
Bořík píše:
můžeš s nimi čarovat jak chceš a stejně to povede pouze k tomu, že se nejslabší články brzo odrovnají a pak odrovnají i ty ostatní.


nejslabší články se zamozřejmě podvybitím odrovnají,o tom je celá filozofie LI článku, maji nějaké minimální napětí, pod které jít nesmějí, v žádném případě ale neodrovnají ostatní články, pokud tedy celý pak nepřipojíš na žárovku a necháš ji svítit, dokud opravdu nevycmrndáš všechny články do mrtě.

pokud je tam nějaký hlídač minimálního napětí--regulátor, zničíš jen a pouze ten nejslabší článek, bo jak padne pod minimální napětí, začne na něm při zatížení padat napětí násobně víc, než na článcích ještě nad napětím před hranicí podvybití , regl vypíná, ale podvybití ničí jen a pouze ten jeden článek.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 18.04.2017 23:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
pepin píše:
ahoj, na nemodelářské aplikace sesazuji vyřazené modelářské články, samostatně je nabiji do plna, samostatně vybiji na vždy stejné napětí a podle kapacity, kterou dali při vybijení pak podle hodnot přiměřeně sesazuji do XP paku, ....

Aby bolo jasné o čom to je - XP sa mi zdá z ďalších rečí že vôbec neznaamená "veľa paralelne", ako som to najprv pochopil.
- tak teda koľko "S" teda v sérii zapojených, to znamená ???? Ja vidím možný problém jedine v tom..

K veci poznamenám len toľko že každému článku je v podstate úplne jedno, čo si robia nejaké susedné, aspoň elektricky - pokiaľ teda zrovna nehoria a nepečie sa ich teplom, alebo ho neohýbajú tlakom svojho tučného brucha ako puchnú.. :) ..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 18.04.2017 23:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
coro píše:

K veci poznamenám len toľko že každému článku je v podstate úplne jedno, čo si robia nejaké susedné, aspoň elektricky - pokiaľ teda zrovna nehoria a nepečie sa ich teplom, alebo ho neohýbajú tlakom svojho tučného brucha ako puchnú.. :) ..


možná jsem to špatně vysvětlil--napsal

nabiju jeden článek do plna a jeho napětí při vypnutí nabiječky je 4,15v

nabiju druhý článek do plna a jeho napětí při vypnutí nabiječky je 4,2v

pak tyto dva články spojím paralerně---má nějaký zásadní vliv na soužití těchto dvou článku, že má každý jiné koncové napětí při vypnutí nabijení a jiný vnitřní odpor ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 19.04.2017 0:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Nemá.
Presnejšie nie zásadný.
Zrejme to poukazuje na zvýšený (vnútorný) odpor, alebo pomalší prechod náboja elektródou (aj to je vlastnosť.. predstavujem si to laicko-sedliackym rozumoom ako kúsok odchlípnutej elektródy, fliačik, bublinku.. proste miesto kde nie je dobrý kontakt, ale je stále materiáls nábojom - tie ióny musia cestovať k druhej strane celé milimetre a nie len nejakú stotinku milimetra, takže to trvá dlho..).

Má to asi ten vliv že jeden pomalší bude menej pracovať zo začiatku zaťaženia a nastúpi až neskôr, keď trochu klesne ten pracovitejší. A naopak, asi sa aj pri nabíjaní bude trochu flákať a po skončení sa ten rozdiel ešte hodinku-dve bude vďaka paralelnému spojeniu dorovnávať (paralelne spojená sada tých dvoch by teda mala skončiť po hodine niekde medzi, t.j. na 4,175V cca asi..). Ale to niesú možno ani miliampére ale skorej mikro.. zanedbateľné.

Nabíjačka Ti asi správne končí nabíjanie pri nejakom konkrétnom prúde - 1/20C ideálne, možno 100mA ako býva niekedy.
No a to sú oba plne nabité ako majú byť, len jeden je pritom "plnší".

No a čo že jeden má 4,15 a druhý 4,20 (to by úplne nemalo nastať, skorej to bude 4,19 aj menej? lebo nulový odpor mať určite nebude... takže napätie musí nutne klesnúť aspoň o niečo maličké ale nenulové.. leda že ten rozdiel je menší ako rozdiel medzi meraním nabíjačkou a merákom, ale to môže potom ukázať aj 4,22 a je to stále jedno.)

Pri paralelnom spojení takmer nič nevadí. Len teda nesmie byť prehnane vysoký prúd.
A nemal by teda niektorý článok ísť do vnútorného skratu (ale to vadí asi rovnako aj keď je samostatne).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 19.04.2017 6:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
coro píše:
Nemá.
Presnejšie nie zásadný.-----------------------------------


Ok díky :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 19.04.2017 12:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
pepin píše:
vyjíždím X článkovou X péčkovou baterii, jeden Xp sesazený článek mi začne řvát, že on je už vybitý--no tak mu přidělím do paraleru další článek--no probléma, mě nezajímá, že plně nabitá sekce má pouze 4,15v, mě zajímá ten první vybitý článek a u něj, zda to mám řešit přiřazením dalšího nějakého článku

Ano, je to dlouhodobě vyzkoušené, spolehlivé a funkční řešení.


pepin píše:
nebo ten set jednoho článku samostatně přeměřit a případně z toho setu vyřadit článek s vypínacim napětím 4,15V a nahradit ho článkem s vypínacím napětím k 4,2voltum

Nebude to mít vliv, nebo jen minimální (čti škoda práce s nejistým výsledkem)

A ještě jedna poznámka. Když si ohlídáš jednotlivé "sekce" paralelně spojených článků, tedy ten "chuvalec" :lol: baterek, co poté spojuješ do serie, aby se Ti nevybil pod nějakých 3,1V (pochopitelně podle celkové kapacity a zátěže) tak není nutné ani takto exotickou sadu nabíjet s balancerem. Třeba sada z 18650 3S 12-15P :lol: je provozovaná s hlídačem napětí jednotlivých Px článků. Během vybíjení se rozjíždí až o 0,2V. Při nabíjení je to podobné, ale všechny články se sejdou ("počkají" na sebe) na 4,2V s rozdílem do 0,05V. Podmínka takového chování sady složené z různých baterek různého stáří a různého zacházení je po složení nabít každou sadu 1SxP samostatně na 4,2V a pak už se nerozhází. Pokud se vybíjí takto složená sada, tak se z každé sekce xP vybije stejné množství energie a při nabíjení se zase stejná dobije. Rozptyl během nabíjení a vybíjení neřeším, na konci nabíjení se články (sekce) zase sejdou.
Jediné kritérium pro výběr do sady je nízké samovybíjení. Vyřazené 18650 (ale ještě funkční, třeba nestačí proudem, nebo kapacitou) naplno nabiju na 4,2V a odložím do krabice. Když si vzpomenu (třeba po půl roce) roztřídím jen podle napětí. Co má pod 4,1V vyřazuji (má vyšší samovybíjení) a ze zbytku uplácám sadu podle toho, co zrovna potřebuji. No a když se nějaká sekce při provozu vybíjí pravidelně dřív a podle stavu ostatních sekcí o hodně dřív, připlácnu ji nějakou baterku navíc. Největší takto upatlanou sadu používám na osvětlení (odběr do 15A) v místě, kam není možné dovést 230V už asi 10 let.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 19.04.2017 14:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
samý dobrý zprávy :lol:

ano, po sesazení celého paku nabiju celý pak asi na 80 procent a pak už dojedu každou P sadu do vypnutí nabijení samostatně--jako jeden článek.

nabijím raději vždy s balancerem, teda mimo jedné lion 18650 sady, kam jsem balančáky nedal, respektive měřil jsem tu sadu baterii při prvním nabijení ještě před zasmrštěním a i během nabijení všechny články stejná kapacita, tak jsem balančák před zasmrštěním sady odletoval.

pípák mám pro lipolky nastavený na 3,3v, zjistil jsem, že když ho nastavím na 3 volty, ujedu už navíc oproti pípáku na 3,3 maximálně pár set metru, ale při vybití na 3 volty už ten článek i bez zátěže--po odstavení-- vyleze sotva na 3,4v a to už je myslím málo--hodně na hraně.


lionky vyjíždím pípákem na 2,8 v


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 19.04.2017 14:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
novfra píše:
...3S 12-15P :lol: je provozovaná s hlídačem napětí jednotlivých Px článků. Během vybíjení se rozjíždí až o 0,2V. Při nabíjení je to podobné, ale všechny články se sejdou ("počkají" na sebe) na 4,2V s rozdílem do 0,05V. Podmínka takového chování sady složené z různých baterek různého stáří a různého zacházení je po složení nabít každou sadu 1SxP samostatně na 4,2V a pak už se nerozhází. Pokud se vybíjí takto složená sada, tak se z každé sekce xP vybije stejné množství energie a při nabíjení se zase stejná dobije. Rozptyl během nabíjení a vybíjení neřeším, na konci nabíjení se články (sekce) zase sejdou.
Jediné kritérium pro výběr do sady je nízké samovybíjení. ....

Súhlas so všetkým až na "slovíčko" energia - nie, články ukladajú "náboj" čiže kapacitu, a to chemicky skutočným mechanickým pohybom nejakého materiálu cez membránu - a až podľa toho aké napätie pritom dokážu podržať sa zistí koľko to je energie (mení sa podľa prúdu!).
To je aj dôvod prečo balancovať za normálnych podmienok netreba - ten materiál nepreskočí membránou bez prenosu toho náboja (v coulomboch, my tomu hovoríme kapacita v mAh ale je to to isté). Aj to samovybíjanie, zase laicko-sedliacky nazvem "diera v membráne" je práve preto problémom.

Ale do pozornosti dám čas medzi dosiahnutím napätia 4,2V na prvom článku a dostatočným poklesom prúdu a "zídením sa" napätí všetkých článkov krásne rovnako. Pritom niektorý môže prekračovať 4,2 a mne sa to nepáči, hlavne keď nie je úplne isté o koľko to bude. Ešte pri 3s povedzme že to znesú..
Mne sa oveľa viac páči, keď viem presne čo sa môže a čo nemôže stať. Ideálne keď nabíjač dostane informáciu že najvyššie z napätí dosiahlo 4,2V a prúd začne riadiť podľa toho, a nie podľa ničnehovoriaceho súčtu napätí. Je niekoľko rôznych spôsobov ako to dosiahnuť, dnes už to konečne mnohé nabíjače aj vedia a dokonca aj bez zbytočného balancovania - ale ak to nabíjač nevie tak ja som ochotný aj násilne mu dohovoriť, napríklad odletoval som balanceru nožičky tranzistorov (Accucell6), alebo čosi prepojením zablokoval na LBA10..
Robil som si ale aj jednoduchý bastl čo potrebný rozdiel napätia vytvoril na fet tranzistore vloženom do silového obvodu.
- V núdzi ale napríklad stačí, aby silové vodiče mali určitý nezanedbateľný odpor (primerane použitému prúdu) - 0,2 Ohmu napríklad zníži pri 1A napätie v kritickej časti cyklu o 0,2V a okrem toho nič iné takmer neovplyvňuje.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 19.04.2017 15:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
S energií a kapacitou souhlas.
Řízení (snížení) proudu podle hodnot některých veličin, konkrétně dosažení plného napětí na jedné větvi a reakce nabíječe snížením proudu podle této jedné hodnoty je asi to nejlepší, co se dá při nabíjení použít. A neříkám tomu balancování :) Zrovna tak neříkám balancování reakci nabíječe na teplotu. Ať už je to přerušení nabíjení do doby, než se teplota vrátí do zadaného normálu, nebo snížením proudu a tím i udržením teploty v zadaných mezích.
A na nabíjení podobných sad používám 40cm nabíjecí kabely, při 3A úbytek asi 0,3V. Sice se trošku prodlouží fáze CV, ale nabíjím jednou za čas, neřeším.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 19.04.2017 15:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Já bych ještě doporučil před propojením více článků do paralelní sekce vyrovnat jejich napětí ne nabíječkou, ale vzájemným propojením přes nějaký odpor. Aby se nestalo, že jeden článek bude mít o kus větší a přitom relativně "tvrdé" napětí, a začne do druhého článku rvát nadlimitní proud, než se to vyrovná. Těžko říct, jak moc je v tomto ohledu možno věřit nabíječce a článkům různého stáří, že na konci nabíjení budou mít přesně stejné napětí.

Vyrovnat napětí přes odpor a pak teprve propojit do paralelní sekce.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz