Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 900 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 60  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 29.01.2019 18:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Zrovna vybíjím sadu 4s5p, kdy se baterky na konci také trošku rozjely, ale články teď jedou spolu v rozmezí 3,295-3,305V - tedy rozdíl fakt nepatrný, si myslím.
Ono to na tom grafu vypadá hůř protože to nezačíná na nule; kdyby ju, tak to rozjetí nebude vůbec vidět, takhle je to rozprostřené jen mezi 3,290-3,430V...
Příloha:
LiFePo_Samsung_IRF18650-11Q_4s5p_discharge_20min.jpg
LiFePo_Samsung_IRF18650-11Q_4s5p_discharge_20min.jpg
[ 85.56 KiB | Zobrazeno 1700 krát ]

To tmavočervené je interní teplota nabíječe, omezení jsem nastavil na 20W.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 29.01.2019 18:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
jyrry píše:
...Ono to na tom grafu vypadá hůř protože to nezačíná na nule; kdyby ju, tak to rozjetí nebude vůbec vidět, takhle je to rozprostřené jen mezi 3,290-3,430V...

Aby se daly líp srovnávat průběhy, nastav si pro požadované veličiny pevný rozsah stupnice. Vlevo na seznamu veličin si klepni pravým tlačítkem, vyber "Axis envalue" a zadej rozsah Min +/- a Max +/-. Hodnoty musíš potvrdit Enter a Automatika se vypne. Bohužel jsem nepřišel na to, jak to přednastavit a musí se každá veličina zvlášť. Pro lepší odečítání se taky dá zapnout horizontální rastr.


Naposledy upravil Lark dne úte 29.01.2019 18:34, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.01.2019 18:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
Jyrry jpg neni format vhodny na text a cary v grafech, je to ztratova komprese a ta to rozplizne.. Pouzivej na to PNG, ten je bezeztratovy a tyhle paskvily nedela ;)

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.01.2019 18:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ten "Výstřižek" taky do PNG ukládá přímo sejmuté pixely, bez úprav, takže ta čitelnost je jako v originálu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.01.2019 18:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No... hlavně si musím nastavit větší písmo... to bude základ :-)
"objevil" jsem že to má tuny nastavení, tak až bude chuť tak to doladím... zatím mi to takhle stačí.

Jo a mám tu jeden obrázek v jpg i v png (viz. přípona souboru) a je to prakticky stejné...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.01.2019 19:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Lark píše:
A včil Nofra doufám, že nám konečně vysvětlíš příčiny a jak tomu čelit. Nebo je to tajné?
Díky.


Jednou už jsem přes papulu málem dostal, tak to zkusím podruhé tady :lol:

Příčin je několik. Ne všechny jsem schopni ovlivnit, nebo nějak vyřešit.
1. Baterky jsou levné. Moc levné. Je to spotřebák. Moje představa je za kvalitní baterku dnešní cenu x10.
Co by to přineslo? Možná by se člověk zase po čase dostal k nějaké kvalitní baterce. Bez ohledu na typ. Pak by se taky "někdo" mohl pokusit vymyslet a vyrobit nabíječku. Tím nemyslím to, co se dnes prodává, nikláče to neumí (no..umí, ale blbě a likviduje je to) a Li-xxx? Tak to je katastrofa a vidíš to na na svém posledním grafu. CC / CV není schůdný styl nabíjení. A ten poslední graf to dokazuje. Pak se používají berličky typu balancér atd.
Podívej se na svůj třetí graf, kdy se začíná rozjíždět napětí na článcích. Balancer maká a nabíječka tam rve plný (nastavený) proud. Srovnání napětí na jednotlivých článcích baterie by mělo být jen a pouze řízením proudu. Ale to už nabíječka nebude stát 2, ale 20. A tady je problém. V ceně. Tak to budeme šušlat balancerem a všude říkat jak je to príma. Jo, je nabíječka, která umí řídit proud podle rozdílu napětí jednotlivých článků, ale...peníze.
Když jsem nadhodil, že mám luxusní zdroj a konec 12kW z průmyslové výroby a potřebuji ho nějak řídit a vím jak, tak jsem byl pár lidmi napaden, že si mám řešit svůj baterkový byznys někde jinde, druhý mě napadl, že na to chci čerpat dotace a třetí mi oznámil, že to bude stát 1,5mega a je na rok a půl "vyprodaný". Asi jsem někomu šlápl na bábovičky :lol:
No a na moji otázku, proč bych měl na svoji hračku, která bude fungovat (pokud bude fungovat) pouze v jednom jediném exempláři a nikdy se neuvažovalo o nějaké "výrobě" a proč bych měl na svoji hračku chtít dotace a jeden z diskutujících přišel o kšeft (jak sám ohodnotil) za 1,5mega, tak to pak nějak ztichlo. Tak se nediv, že s tím nechci moc na světlo.
Nabíjení CC /CV u Li-xxx tak nějak funguje, ale (pokud to přirovnám k nabíjení NiCd) tak je to pravěk. Bez automatiky řízení proudu.
Podívej se na svůj třetí graf. Od 58 minuty je to tragédie.

2. Až někdy jindy.....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29.01.2019 21:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nofra, díky a částečně chápu, ale když vidím ceny dnešní elektroniky, tak se mi zase nechce věřit, že pořádná nabíječka by opravdu musela být extrémně drahá. Dokonce věřím že už je něco takového určitě i vyvinutého. Bohužel dnes neurčuje cenu skutečná hodnota, ale kolik jsou za to lidi ještě ochotní dát a nejlevnější má úspěch. Předražováním některých věcí je ale zrovna modelařina určitě příkladem. Taky se dřív dělaly výrobky, které dokázaly sloužit i desítky let. Bohužel svět je dnes jiný a překotný vývoj novinek tomu jen nahrává, takže dlouhodobá životnost se dnes nenosí, protože vše dřív zastará morálně a topíme se v odpadech. Bohužel náš problém to neřeší.

Edit: Jak by se dal regulovat proud jednotlivých článků při dvoudrátovém připojení. Ten servisní kabílek by to při větších proudech určitě nedal.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.01.2019 6:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Lark píše:
Edit: Jak by se dal regulovat proud jednotlivých článků při dvoudrátovém připojení. Ten servisní kabílek by to při větších proudech určitě nedal.


O regulování proudu pro jednotlivé články se neuvažuje. Jestli proud uberu pro jednotlivý článek, nebo neuberu a vypálím někde na odporu, nebo nějakém tranzistoru, je vlastně jedno. Servisní kabel by pouze poskytoval informaci o napětí a rozdílu mezi jednotlivými články, nabíjecí proud by se řídil pro celou baterii najednou právě podle těch rozdílů napětí.
A není to nic nového, některé průmyslové nabíječe na podobném principu fungují a fungují dobře.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.01.2019 7:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Pak si myslím, že taková nabíječka by ale nemusela být zase o tolik dražší a SW taky nebude o tolik složitější. Asi je to spíš poptávkou a ochotou výrobců. Podobně to vidím třeba i u RC-souprav. Když má člověk trochu přehled, jaká je dnes k dispozici součástková základna, a jak jsou omezené paměťové možnosti vysílačů, rychlé procesory, displeje, atd. Zdá se mi, že je to vše omezované uměle.
S tím nabíjením ještě vyzkouším nabíjení bez balancování.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.01.2019 8:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Lark píše:
S tím nabíjením ještě vyzkouším nabíjení bez balancování.

Vyzkoušej a taky můžeš, pokud chceš, vyzkoušet řídit proud ručně. Když se vrátím k tomu třetímu grafu, tak někde od 58 minuty, nebo třeba až bude rozdíl napětí mezi články 0,1-0,15V, stáhni proud a nech nabíjet dál. Ideálně zdroj a regulovat proud tak, aby si se vešel do rozdílu napětí, který si určíš. Třeba těch 0,1-0,15V.
Pak si porovnej čas nabíjení s balancerem a bez, ale s řízením proudu. Teplotu měřit nemá cenu, tady jsme na směšných proudech, ale měla by do řízení taky zasahovat, ale až při vyšších proudech.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.01.2019 15:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Díky za navedení, vyzkouším. Teplota se znatelně nehýbe ani při 4A (rozlišení 0,1°C). To napětí budu muset měřit multimetrem, protože na RAYTRONIC C60 se nedá při připojeném servisním konektoru vypnout balancování, jedině jeho odpojením. Mám METEX M3860D 4 1/2 místa, takže žádný problém.
Pořád nějak nechápu proč se to tak skokem rozletí až v momentě, když nabíječka začne snižovat proud.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.01.2019 17:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Lark píše:
Pořád nějak nechápu proč se to tak skokem rozletí až v momentě, když nabíječka začne snižovat proud.


Ale ten problém nenastává ve chvíli, kdy nabíječka začne snižovat proud, to už je jen důsledek, ale problém je už kolem té 58 minuty, kdy dvě baterky nekreslí stejnou napěťovou křivku.

Vybij stejným způsobem každý článek samostatně na stejnou hodnotu, stejným proudem, pak každou baterku zvlášť nabij stejně a grafy si polož na sebe (lepší nabíječe to v SW umí) a uvidíš rozdíl, jak se každá z nich chová. Pokud to Tvoje nabíječka neumí, porovnáš to pohledem a odečtem na grafech.
Pak jsou jen dvě možnosti. Buď je každá z baterek jiná a nikdy neměly být spolu v jedné sadě zapojené sériově, nebo jsou jen rozhozené, nestejně nabité (vybité) a je potřeba je "zvalchovat".
Pokud si položíš ty dva grafy na sebe a budou totožné křivky proudu, napětí a teploty a nebude sedět jen čas, tak je to "jen" rozhozené a dá se to srovnat. Ale pokud se neshodnou grafy v napětí a proudu zároveň, tak máš baterky, které se v jedné sadě zapojené do série nikdy neměly potkat.
A taky je pravda, že dokud se na to nepodíváš detailněji, tak to balancer srovná a ničeho si nevšimneš, jako si nevšimne spousta uživatelů Li-xxx akumulátorů.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.01.2019 17:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Lark - proste preto lebo ich balancer rozhádzal..

Ak sa nemýlim (prebehol som históriu len zbežne), je použitý iCharger?? Ten predsa vie nabíjať LiFe, tj balancovať len v CV režime, prípadne aj nebalancovať vôbec len prispôsobiť prúd najvyššiemu článku (servisný konektor musí byť zapojený)..
Tie grafy ako pozerám tak pozerám, sú len dôsledkom stupidného balancovania pri plnom prúde..
- ako kedysi pred asi 10 či možno žeby aj 15 rokmi... vtedy som sa tomu venoval ale teraz už to ani nečítam lebo to bolo DÁVNO..
To bola doba kedy ešte ľudia a hlavne programy nabíjačov nechápali že napätie v strede cyklu (mimo maximálneho 3,6 a minimálneho 2,xx) o Life nič nevypovedá a už vôbec nemá zmysel snažiť sa ho zrovnávať.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.01.2019 18:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
coro píše:
... je použitý iCharger?? Ten predsa vie nabíjať LiFe, tj balancovať len v CV režime, prípadne aj nebalancovať vôbec len prispôsobiť prúd najvyššiemu článku (servisný konektor musí byť zapojený).....

Ano, ty moje grafy tak vznikly. Bez nastaveného balancování.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 31.01.2019 0:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Já mám už dost starý Raytronic C60 a vyzkouším to bez balancování, s případnou úpravou proudu, jak radil Nofra. Pravda taky je, že ta baterka hodně dlouho ležela, ale po tom druhém nabití by měly být články srovnané, tak je zkusím ještě několikrát prohnat.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 900 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 60  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz [Bot] a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz