Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 900 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 60  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 1:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
pepin píše:
Příloha: "IMG_0043.JPG"
- třeba u tohoto článku netuším kolik má minimální vybijecí napětí.
- osobně by mi stačilo, kdyby dal trvale bez výrazného poklesu napětí cca 4A, že mu poklesne
_napětí při odběru 10A a víc by mi nevadilo, ale nesmí ten zvýšený odběr ten článek ničit
_a snižovat mu výrazně životnost.

Články s popisem "N18650..." 2200 mAh má v nabídce "bmsbattery.com"
Lithium Ion Battery 18650 Battery Cell - Model: N18650
Ovšem ta část popisu za "N18650" "005K L07Y1 06961" by se musela podle nějakých stránek
dekódovat - určit, zda nejde o jiný typ - model článku.¨
N18650 jsem našel ještě "zelené" u "alibaba.com" (značka=Brand: IMREN)
2200mah 18650 Flat Top Rechargeable Lithium ion Battery
- Obecně lze předpokládat, že odběr vedoucí k poklesu pod 3.0 V / článek ( 2.8 ) článek poškodí.
Regulátor (=ESC) nebo BatteryManagementSystem (BMS) nesní tak velký odběr dovolit.
Signalizace PÍPÁKEM je sice možná náhrada, ale musela by být nastavena s dostatečným
předstihem - rezervou, aby manuální zásah uživatele přišel dřív než nepovolený pokles.
Lixxx technologie (na rozdíl od Nixx) i krátkodobý pokles napětí promění v znehodnocení článku.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 1:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@pepin Obecné pravidlo říká, že napětí na zavčas odpojeném LiIon baterce(lépe článku)
po odpojení zátěže po krátké době (při zátěži Rz = 0) vyšplhá na 3.6 V.
Pokud napětí vyšplhá jen na 3 V , tak vybíjení už bylo příliš hluboké.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 8:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
tady je orig. datasheet k Sony VTC5
https://www.powerstream.com/p/us18650vtc5-vtc5.pdf


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 8:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
pepin píše:

z toho vybijení třeba na 2,6v osobně dobrý pocit nemám, ale at jsem měřil jak jsem měřil, pokud jsem tu lionku na fotce--tuším kapacita cca 2200ma vybijel pouze na 3 volty, víc, jak cca 1500ma jsem z ní nedostal, samozřejmě pod cca 3,2V už je opravdu ten článek hodně měkký a odebírat další A jde jen menším proudem, ale pokud jsem z ní chtěl dostat těch cca 2200ma, musel jsem vybijet výrazně pod 3 volty--tuším jsem šel na 2,7V a po odpojení články bez zátěže zase vyskočili na cca 3v.

pokud bych vypínal na 3,2V, stěží bych vysosal dvě třetiny kapacity--leda by byl odběr tak maximálně 1A


I když si nenapsal, jakým proudem vybíjíš, tak to sedí. Dříve se kapacita u NiCd měřila při 0,1C a věděl si, na čem si u různých baterek od různých výrobců. A pokud byla baterka určená pro velké odběry, tak býval přiložený graf z vybíjení vyšším proudem, kde si přečetl kapacitu a teplotu při tom daném proudu.
Dnes u LiIon se také občas objeví graf s kapacitou a teplotou při vyšším zatížení a když vidím teplotu třeba 80°C na konci vybíjení, tak si říkám, jak dlouho (kolikrát) to ta baterka vydrží.
Obecně u 18650 se s proudy 20-30 a víc ampér nedá počítat dlouhodobě.

pepin píše:
Právě váhám, jestli je vubec reálné z nějaké lionky 18650 nebo podobného typu vubec možné tu její kapacitu dostat, pokud bude ke konci proud vyšší, než právě třeba pouhé 2C,


Tak to se obávám, že v žádném případě. Z dobré NiCd se běžně dostane 110-120% jmenovité kapacity při 0,1C a pokud je to tvrdá baterka, tak 100% dostaneš ještě při 2-5C (podle typu a výrobce) Tohle u 99,9% 18650 nehrozí. Paralelně spojené NiCd jsou opravdovou vyjímkou, paralelně spojené 18650 jsou standard a nutnost. Pokud by 18650 neměla 3,6V (jako 3 NiCd) byla by to "mrtvá" baterka. A to říkám i přes to, že jich mám v provozu opravdu hodně.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 8:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Ten graf SONY akumulátoru je zajímavý a dá se z něj skoro všechno odvodit.
10 A je u něj asi to rozumné maximum. Rozhodně se ale nemůžeš řídit nějakým "obecným pravidlem", že nebudeš vybíjet pod 3V. Abys z něj tu kapacitu dostal, tak musíš. Taky je poučný ten graf životnosti při 10A. Zkrátka zázraky se pořád nedějí.
Mě osobně spíš trápí ta funkčnost za nízkých teplot. Momentálně dělám na takovém projektíku, kde bude dlouhodobý nízký odběr a elektronika bude celoročně venku bez vyhřívání.
Udělal jsem si u nových akumulátorů vybíjecí grafy a v podstatě jsou totožné s grafy od výrobce. Koupil jsem 3 různé typy (asi přebalených) aku, chci zkusit jak měkké, tak ty tvrdší. Uvidím za rok :wink: .

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 9:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
Ano je to tak, dokonce Cut-off nastaven na 2.5V, což si v praxi dovolí jen masochista. Pro mě u Lionky pod 3.3V je tabu a nemíním to měnit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 10:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
novfra píše:
Pokud by 18650 neměla 3,6V (jako 3 NiCd) byla by to "mrtvá" baterka.


ted nerozumím.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 10:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Chápu to tak, že byla schopna okamžitě nahradit 3 články bez složité úpravy ostatních částí stroje.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 10:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
JosefSvejk píše:
Chápu to tak, že byla schopna okamžitě nahradit 3 články bez složité úpravy ostatních částí stroje.


tak to jo, já to chápal, že napětí pod 3,6V je poškozená.

pořád mi vrtá v hlavě ale to minimální napětí při vybijení.

včera jela manželka na té koloběžce lion baterii poskládanou 4P 10čl 8800ma--plně nabitou, vybito cca 3000ma a to už vypínala při trvalejším vyšším odběru automatika kola--vypíná cca při poklesu 3V na článek, proto jsem už loni přidal 11 tý článek, tak jsem byl teprve schopný dostat z té baterie cca 8000ma---při vybití článku právě asi na 2,7V

nic méně z 8800ma baterie vysosáno včera cca 3000ma a po připojení na nabiječku hyperion na programu lion mi ukazovala nabiječka zustatkovou hodnotu cca 25 procent a malý čínský orientační měřák baterií také zhruba 25procent.

muže to být z duvodu, že jak nabiječka, tak i ten měřáček počítá s lionky typu --minimální napětí 3 volty?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 10:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Oba ty měřáky pouze změří napětí a orientačně napíší příslušnou procentuelní kapacitu. Evidentně jsou nastavené stejně.
Při zátěži je vypínací napětí 3V opravdu příliš vysoké. Taky je otázkou, kde to napětí měříš, jestli na servisním konektoru nebo na "vybíjecích" kabelech někde v regulátoru.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 11:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
JosefSvejk píše:
Oba ty měřáky pouze změří napětí a orientačně napíší příslušnou procentuelní kapacitu. Evidentně jsou nastavené stejně.
Při zátěži je vypínací napětí 3V opravdu příliš vysoké.


ok, trochu jsem už měl strach, jestli jsem je loni při vybijení nepoškodil.

co ale teda už vubec nechápu, jak na ně mohl někdo jezdit na kole, když origo jsou poskládané jako 10 článek, je ale pravda, že origo jsou 5P

naprosto stejný výsledek jsem měl a mám ale i se sadou, poskládanou z typově jiných lion článku---ty nabijím na 4,2V na program lipol, opět jsem musel přidat jedenáctý, to je ale sada poskládaná pouze 2P.


Naposledy upravil pepin dne pon 08.05.2017 11:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 11:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
JosefSvejk píše:
Taky je otázkou, kde to napětí měříš, jestli na servisním konektoru nebo na "vybíjecích" kabelech někde v regulátoru.


jednotka kola to měří a vypíná přez napájecí kabel.

externí pípáky nastavené na 2,7V mám na balančních konektorech baterky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 11:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
Podle mého názoru jak do kol nebo vrtaček hobby kategorie cpou 18650 šunt.
Nikdy tam nebude hovňák. Toto je kupříkladu uvnitř Lídl akušky 18V.
Koupená v 2015..parkside shit 1300mAh.
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 11:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
pepin píše:
co ale teda už vubec nechápu, jak na ně mohl někdo jezdit na kole, když origo jsou poskládané jako 10 článek, je ale pravda, že origo jsou 5P




10S5P z LiIon 18650 pro elektrokolo (podle předpisů max. 250W) je odběr z celé baterie do 7A a v přepočtu na jednu baterku je to 1,4A. To dá spousta baterek.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.05.2017 11:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Šunt, shit, hovňák.. Popravdě nevím, co si mám pod těmi pojmy přesně představit. :?
Nízká kapacita, pokud je deklarovaná, snad není nějaká špatná vlastnost. Je to moje volba jako spotřebitele.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 900 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 60  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: olisoft a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz