Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 18.12.2017 14:17 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Vycházel jsem z nějakých "googlích" údajů. Sám jsem neměřil.
Ale i tak je 22mohm cca 10x tolik, než aku které létám teď. Měření je na iChargeru mi ukazuje cca 2-3mOhm po sezóně. A-spec 1,8Ah.
A přitom bych je tvarově, kapacitou, průběhem vybíjení opravdu bral.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 18.12.2017 14:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Upřesním - právě jsem doma a mohl jsem zkusit: VTC5 2600 čtyřčlánek, aktuálně napětí "storage". Zkusil jsem dvě různé nabíječky (Icharger a Accucell), na obou se všechny články držely v rozmezí 21-25mOhm, nejčastější výsledek 22mOhm.
Pro srovnání Zippy 3s2200mAh 40C, celkem nové, nicméně levná sada, která možná v HK déle ležela, také zrovna "storage", měly články mezi 7-8mOhm.

Takže asi tak - použít to jde, ale žádný zázrak v tomto parametru to není.
Jinak ale jak píšu výše - vybíjecí charakteristika vypadá celkově trochu jinak než u LiPOL, nejde jen o to, že by napětí kleslo pod zátěží víc, počítej s tím, že po vybití třeba 50% bude pokles ještě o poznání větší, zas se ale nakonec dostanou v pořád použitelném stavu ještě níže, než LiPOL.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.12.2017 15:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tomáši, teď vážně - dá se tedy věřit těm datasheetovým údajům? Zatím to popisuješ tak jak se to podle nich dalo předpokládat. Na něco použít půjdou, na něco s výhradami a na něco ne.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.12.2017 15:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
jyrry píše:
Tomáši, teď vážně - dá se tedy věřit těm datasheetovým údajům? Zatím to popisuješ tak jak se to podle nich dalo předpokládat. Na něco použít půjdou, na něco s výhradami a na něco ne.


Když vezmu třeba tento datasheet https://www.powerstream.com/p/us18650vtc5-vtc5.pdf, tak mi u mé sady přijde trochu horší kapacita a bohužel i Ri - udávají 13mOhm, u mne to sice asi ve skutečnosti bude pod 20mOhm (jak jsem psal, tak mi nabíječ ukazuje obvykle víc), ale jen mírně (řekněme 17-18mOhm).
Charakter vybíjení bych úplně nerozporoval, možná mírně horší (dáno tím trochu vyšším Ri), ale ne zase o moc. Životnost zatím nemohu posoudit.
Celkem vzato mi ten datasheet nepřijde jako blábol, realita je sice horší, ale ne zas nějak propastně, spíš mírný rozdíl.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.12.2017 16:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Jinak by stály za pokus VTC5A - https://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-s ... t-top.html , tam Ri menší bude, dostupné informace se shodují.
Jenže je trochu otázkou ekonomika - nejlevnější VTC5-2100 je za 3,3EUR, ty "moje" VTC5-2600 za 4,2EUR, ale nejnovější VTC5A-2600 už skočí na 6,3EUR, což už docela rozdíl je. Ceny píšu z NKON.nl, ale poměr celkem sedí i jinde...

Na co názor nemám jsou VTC6-3120mAh, https://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-s ... 0vtc6.html . Ty by měly mít Ri plusminus podobné, jako VTC5, ale při vyšší kapacitě. Docela se obávám, že v reálu budou při velkých proudech horší, ale mohly by být zajímavé pro aplikace s menšími odběry, třeba ta mnou zmíněná lodička s odběrem do cca 15A na článek, tam by nárůst kapacity nebyl zanedbatelný. Přitom cenově nejsou tak špatné. Ale tohle by se muselo zkusit...

Veselá poznámka na závěr - z toho čtyřčlánku, co mám doma, by byla docela použitelná sada 2s2p do RC auta 1:10 v začátečnické kategorii Hobby, pro ni by proudové parametry stačily s rezervou. No jo, ale uznali by mi to pořadatelé jako sadu v provedení hardcase (což pravidla vyžadují), když bych to měl jen zasmrštěné v bužírce?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.12.2017 17:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Je to tak, jak píšeš hned v prvním příspěvku: do lodí a expedičních aut lepší pohon nenajdeš - všude tam, kde je kapacita přednější před tvrdostí. Lodím větší váha nevadí ( mám tím na mysli nezávodní lodě ), kde sada 3s4p umožní dlouhé jízdy při relativně nízké hmotnosti a hlavně rychlé nabíjení. Stejně tak pro expediční auta a stavební stroje je to mnohem přijatelnější pohon, než s jinými akumulátory. Srovnání snesou pouze s Lipolkami, ale tam je velká pravděpodobnost nafouknutí a zničení sady už jen od křivého pohledu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.12.2017 8:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Já bych se k tomu vyjádřil ještě jinak. Už jsem to tu psal.
Lionky jsou super všude kde létáš 10a více minut pod plynem.
Nějaké motorové letadla kde není potřeba rázově extrémní proud.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.12.2017 10:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No a to bylo řečí... a teď jsme pod 6C a radši ještě méně (násobilka z 10 a více minut motorového letu).
:wink:

Tak to vypadá že by to chtělo ještě jinou, novou elektrochemickou technologii, tohle Li-Xx zatím není tak úplně ono, není to univerzálně optimální. :?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.01.2018 8:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Tak u mne to dopadlo tak, že jsem nakonec skutečně Konion 4s1p předělal na 2s2p do RC auta. V sobotu s tím dcera dokonce pojede závody (o dostatku výkonu není pochyb, protože jede začátečnickou kategorii, kde není zátěž velká, špička možná 50A, ale je to jen opravdu špička, střední hodnota pod 20A). Pro 2p spojení tedy naprostá pohoda.
Co je docela zajímavé - při paralelním spojení samozřejmě klesne Ri, ale měření mi ukázalo pokles ne na polovinu (jak bych čekal), ale dokonce mírně, leč prokazatelně pod ní. Tohle mi není úplně jasné, nicméně i kdyby to byla jen polovina, tak to jasně ukazuje, že paralelní spojení LiION článkům "chutná" a pro větší modely, kde může být článků na počet více a užívají se větší kapacity, bude jejich použití zajímavé.
Naopak náhrada klasické LiPOL 3s2200mAh bude často dost problematická...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.01.2018 9:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Tome to paralelní spojení a nižší ri než polovina se mi nezdá, to bych viděl na chybu měření. Paralelní spojení odporů je přece jasný...

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.01.2018 11:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Vzdyt taky pisu, ze se mi to nezda :-) Nicmene to tak zkratka vyslo a jasnou chybu jsem nenasel. Ale neni to dulezite, jak pisu dale, tak staci uvazovat polovinu...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.01.2018 11:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
tomashr píše:
Vzdyt taky pisu, ze se mi to nezda :-) Nicmene to tak zkratka vyslo a jasnou chybu jsem nenasel. Ale neni to dulezite, jak pisu dale, tak staci uvazovat polovinu...


mne sa to zda, a aj sa mi to stalo, potom som zistil ze som asi meral teplejsi clanok :- )))))))))) ... proste rozcviceny pouzivanim / letovanim / nabijanim


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 01.10.2019 21:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 311
Bydliště: Tišnov
Tak mě to nedalo a objednal si PowerIon 2600a 6S3P
Zatím dnes zkouška na zemi, párkrát krátce tak na 5s plný plyn a naposledy tak 10s.
Očekával jsem nižší výkon, pokles napětí mi nepřijde zatím tak hrozný, viz grafy.
Další test snad o víkendu v letu.


Přílohy:
6S3PLion (2).png
6S3PLion (2).png
[ 177.13 KiB | Zobrazeno 1885 krát ]

6S5000Lipol.png
6S5000Lipol.png
[ 122.95 KiB | Zobrazeno 1885 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 02.10.2019 8:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Tohle celkem sedí na moje zkušenosti... On tedy ten pokles výkonu proti LiPOL ve špičce je značný, tak od oka mi přijde, že možná u tebe až 300W (22V x 100A kontra 21V x 90A), jenže pokud je podobný odběr jen v krátké špičce a model nebyl předtím nějak na hraně výkonu, tak to vůbec nemusí vadit a jiné vlastnosti, třeba nárůst doby letu, budou naopak lepší.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 02.10.2019 8:30 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Problem je v tom, ze podla poklesu napetia to vyzera tak na 15 az 20 mo, co by pri deklarovanych Cckach znamenalo po vybiti baterky vysoky narast teploty. To je preco som sa zatial neodhodlal dat to do modelu, ja vylietam baterku za 5 minut, co je zhruba suvislych 10C, co je daleko pod papierovymi cislami, ale aj 30C lipolka ma po lete 50 stupnov.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: pberki a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz