Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 25.10.2017 17:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 22
Ahoj, asi se to bude opakovat protože obecně čtení o baterkách je v hodně tématech stejné. Za to se omlouvám, zkoušel jsem hledat ale asi nedobře.


Mám několik RC aut, každé na malou LiPo baterii 500mAH. Nabíjení je od výroby řešené USB nabíječkou. Protože je ale aut poměrně dost, rád bych je nabíjel nejak naráz a k bateriím se choval trochu lépe než to udělá ta USB :)

Připadá mi,že vhodné by bylo použít sériové zapojení s balančním konektorem a pak baterie nabíjet jako 6S nebo 8S odpovídající nabíječkou, ideálně s integrovaným adaptérem.

Mohl bych poprosit o doporučení nabíječky nebo vyvrácení teorie ?:)

K tomuhle mám ještě jednu zajímavost, se kterou mi nikdo nedokáže poradit. Zkusil jsem nahradit 1S LiPo v tom RC autě třemi AAA bateriemi, ať už nabíjecími nebo ne. V jednom případě měl výsledný pack napětí 4.5V v druhém 3.6V. Co je divné, že se auto ani nehlo, po zapnutí elektronika normálně blikala, pípla atd. Nic divného a šlo pouze zatáčet ale pohon nic. Zkoušel jsem tedy auto napájet z laboratorního zdroje s různým napětím v rozmezí od 3.7 do 4.2 ale výsledek byl vždy stejný. Napadlo mě, že auto dělá nějaké testování článku třeba velkou zátěží na začátku, což se skutečně dělo, po zapnutí byl skokově odběr asi 1.5A ale zdroj do omezovače nešel, tak si myslim, že to utáhl bez problémů. Co dalšího by mohlo takovou věc způsobovat ?

S tématem to souvisí tak, že mi v jednu chvíli přišlo jako levné řešení problému použití AAA, dělají se nabíječky, které zvladnou článkl opravdu hodně naráz a nejsou drahé a jsou tam v našem případě i jiné výhody ale to už není aktuální, spíš mě zajímá co jsem přehlédl a jaká by byla vhodná cesta s LiPo.

Děkuji

Michal


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 25.10.2017 20:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7418
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
LiPol 1S stejná kapacita, zhruba stejně vybité s nabíjecím proudem ab mA.Spojíš paralelně, (n článků) nastavíš proud n krát (ab) mA
Na RCMania probíráno např.
Nabíjení více akumulátoru jako jeden - sériově/paralelně
V podobě (více)S . Někde tam je i případ accu velikosti stovky mAh pro malé heliny . Zatím jsem nabíjeníaccu malé heliny nenašel.
Nabíječka LiPol slušnější, jakákoliv.
Odmítnutí 3 ks AAA, nejpravděpodobněji velký Rint způsobí vyhodnocení VYBITÝ accu.
U zdroje není jasné na kolik napětí spadlo(elektr. pojistka stáhla) ve "viditelné" špičce odběru 1.5 A .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.10.2017 22:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 22
guchar píše:
LiPol 1S stejná kapacita, zhruba stejně vybité s nabíjecím proudem ab mA.Spojíš paralelně, (n článků) nastavíš proud n krát (ab) mA
Na RCMania probíráno např.
Nabíjení více akumulátoru jako jeden - sériově/paralelně
V podobě (více)S . Někde tam je i případ accu velikosti stovky mAh pro malé heliny . Zatím jsem nabíjeníaccu malé heliny nenašel.
Nabíječka LiPol slušnější, jakákoliv.
Odmítnutí 3 ks AAA, nejpravděpodobněji velký Rint způsobí vyhodnocení VYBITÝ accu.
U zdroje není jasné na kolik napětí spadlo(elektr. pojistka stáhla) ve "viditelné" špičce odběru 1.5 A .


Dekuju, tohle tema jsem kdysi cetl a ted nenasel. To je presne ono. Ja jsem si predstavoval spis seriove zapojeni misto paralelniho. Udelam si na to balancni desticku, bohuzel jsem nic takoveho nenasel primo vyrobene. Resp vsechno co jsem nasel je z nejakeho duvodu paralelni.


Diky taky za ten point k odmitnuti AAA, ja jsem si myslel,ze to bude souviset s vnitrnim odporem ale kolegove mi to vymlouvali a misto toho prichazely odpovedi typu ztrata napeti na kabelazi, coz mi prislo jako uplna blbost. S tim merenim jsem ale porad mel podezreni,ze preci mala cinska desticka v RC aute nebude tohle resit a ono asi proc ne. Jasne, tim jak napeti nespadlo, protoze nesel do omezovace tak nevime dale nic..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2017 13:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7418
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@timemaster Jsou zastánci sériového i paralelního řešení. Na obojí lze najít prodávané kabely.
U toho sériového musíš nějak řešit počet připojených accu (1, 2, ..., n) propojka. U toho paralelního to řešíš jen
nastavením násobku nabíjecího proudu(pro fázi CC = konstantní proud). U nesetových nabíječek je to snadné.
(Zprvu jsem používal sériové nabíjení. Po zvážení PRO a PROTI jsem přešel na paralelní.
Samozřejmostí jsou stejná max. napětí, kapacity a podobný stav vybití.
Různý stupeň vybití lze vyrovnat, před nabíjením, krátkým propojením přes vhodný odpor.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 11:19 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 22
guchar píše:
@timemaster Jsou zastánci sériového i paralelního řešení. Na obojí lze najít prodávané kabely.
U toho sériového musíš nějak řešit počet připojených accu (1, 2, ..., n) propojka. U toho paralelního to řešíš jen
nastavením násobku nabíjecího proudu(pro fázi CC = konstantní proud). U nesetových nabíječek je to snadné.
(Zprvu jsem používal sériové nabíjení. Po zvážení PRO a PROTI jsem přešel na paralelní.
Samozřejmostí jsou stejná max. napětí, kapacity a podobný stav vybití.
Různý stupeň vybití lze vyrovnat, před nabíjením, krátkým propojením přes vhodný odpor.



Dekuji za zpravu,

coz o to kablik , nebo lepe plosnacek, si udelam, zapojeni je jasne. Ja jsem sice doporucene tema procetl ale moc mi po pravde nepomohlo a to proto,ze tam jsou nahazene akorat zkusenosti a pak nekolik odbornejsich nazoru. Jenze pokud odbornejsi nazor rika treba ze paralelni je na prd a v zapeti na to reaguje clovek,ze uz to tak dlouhou dobu pouziva a je to v pohode, tak ja z toho nepochopim ten vysledek :)

Z Tve odpovedi vidim,ze v kazdem zapojeni se resi jine veci, ok to neni problem. Nastavit na nabijecce vic A nebo na boardu,ktery budu stejne stavet, tahat k balancnimu konektoru vice dratku. To jsou oboje drobnosti. Diky za ten point s vyrovnanim pred nabijenim, o tom bylo v minulem tematu take hodne ale mam pocit,ze az ted mi to vlastne secvaklo, pouzitim toho slova "kratkym" propojenim. Chapu spravne,ze casove kratkym ? dlouhodobe to baterii nesrovna ale kratkodobe to pomuze k vybalancovani napeti.

Ja myslim,ze v mem pripade je to totiz o dost snazsi nez u velkych baterek. Precijen 1S, maximalne 1500 mAh neni neco co by se muselo nejak extra hrotit, nabijecka to utahne i dost slaba a to i kdyz jich bude 6 naraz at uz paralelne nebo seriove. Ja jsem se priklanel k serii vlastne jen proto,ze mi prislo lepsi pouzit balancni konektor, mozna i vyhradne. Protoze ty proudy nejsou nejak extra velke. Tim bych mel vlastne z jednokanalove nabijecky neco jako sestikanal :) a to mi prislo presnejsi a pro baterie setrnejsi nez je spojit dohromady, ohrat odpory a hura nabijet. To se mi nejak pocitove proste nelibi. Jeste ano, pokud jsou treba stejne vybite. Ale to ja efektivne nikdy nebudu zjistovat, je jich moc, jsou male, nebudu na to mit cas. Takze proste pojedou jak pojedou a vecer skonci v nabijecce. Mozna je dobre reseni i velky USB hub a pouziti jen tech uplne zakladnich USB nabijecek s JST konektory a nabijet kazdou single ale to uz se mi vubec nelibilo :)

diky kazdopadne

Michal


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 12:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Nechtěl jsem se do toho moc míchat, ale trošku přispěju. Snad za to nebudu popotahován. :-)

V první řadě, chceš-li nabíjet jednočlánky paraleně, musíš k tomu najít nabíječku, které to umí. Jinak řečeno, dá při 4,2V dostatečný proud pro x paralelně spojených článků. Proudy, jak je známo, se při paralelním nabíjení sčítají. Připomínám, že i tady platí, že výkon rovná se napětí krát proud. Je-li tedy nízké napětí, musím tak pro stejný výkon dodat vyšší proud. A to vyžaduje i silnější kabely. Mimo to, pokud někdo paralelní nabíjení používá, tak předpokládám, že pro cca stejně vybité sady.

Při seriovém nabíjení a spojení baterií s vyvedeným balancováním si nabíječky umí poradit i s nestejně vybitými články. Běžně to používám pro seriové nabíjení 2 a 3článků. Alespoň iCharger a Turnigy reaktor to umí, ostatní nabíječky neznám, ale předpokládám, že u většiny to bude fungovat cca stejně. Takže tady bych viděl první výhodu. Druhá věc pak je, že opět platí to zmíněné P=UxI.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 13:02 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 22
jio píše:
Nechtěl jsem se do toho moc míchat, ale trošku přispěju. Snad za to nebudu popotahován. :-)

V první řadě, chceš-li nabíjet jednočlánky paraleně, musíš k tomu najít nabíječku, které to umí. Jinak řečeno, dá při 4,2V dostatečný proud pro x paralelně spojených článků. Proudy, jak je známo, se při paralelním nabíjení sčítají. Připomínám, že i tady platí, že výkon rovná se napětí krát proud. Je-li tedy nízké napětí, musím tak pro stejný výkon dodat vyšší proud. A to vyžaduje i silnější kabely. Mimo to, pokud někdo paralelní nabíjení používá, tak předpokládám, že pro cca stejně vybité sady.

Při seriovém nabíjení a spojení baterií s vyvedeným balancováním si nabíječky umí poradit i s nestejně vybitými články. Běžně to používám pro seriové nabíjení 2 a 3článků. Alespoň iCharger a Turnigy reaktor to umí, ostatní nabíječky neznám, ale předpokládám, že u většiny to bude fungovat cca stejně. Takže tady bych viděl první výhodu. Druhá věc pak je, že opět platí to zmíněné P=UxI.


Diky za prispevek, ja to v podstate vidim uplne stejne.. Jasne pri paralelnim nabijeni 6x1500mAh potrebuju 9A nabijecku, ok to se dostavame uz na vetsi proudy ale ja mam realne ty baterie 500 a 1000mAh a ani s temi 9A neni problem uplne nabijecku sehnat.

No a presne v serii se mi prave libi to pouziti balancniho konektoru a nechat nabijecku at si to poresi, navic asi pujde sehnat lepe a levneji a hlavne asi s integrovanym zdrojem pokud pujde o 1.5A, idealne dvoukanalove.

Nekdo prave v tematu o nabijeni psal,ze balancovani hodne rozhazeneho clanku muze trvat i o dost dele nez nabijet vsechny clanky zvlast a nekdo jiny mu tam pak psal zase,ze ne :) no tak kdo se v tom ma vyznat. Ja si osobne taky myslim,ze ne, zvlast pokud se pouzije jen balancni konektor pro nabijeni. To ale neni asi uplne bezne, nebo mozna je ale jen pro male baterie.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 13:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
timemaster píše:

Diky za prispevek, ja to v podstate vidim uplne stejne.. Jasne pri paralelnim nabijeni 6x1500mAh potrebuju 9A nabijecku, ok to se dostavame uz na vetsi proudy ale ja mam realne ty baterie 500 a 1000mAh a ani s temi 9A neni problem uplne nabijecku sehnat.


Upozorním na jednu věc, která se tady ještě nezmínila. Různý stav, případně různý výrobce aku.
Při paralelním spojení a nabíjení (třeba) 6x1500mAh baterek může (ale také nemusí) při nabíjení dojít k tomu, že podle odporu baterií nebude nabíjecí proud do jednotlivých baterek 9/6= 1,5A, ale třeba do té "nejlepší" (čti nejmenší odpor) poteče 3,5A, do dvou nejhorších po 0,5A a zbytek bude rozdělen už tak, jak by měl být, tedy po 1,5A. Proud podle odporu.
Mám osobně vyzkoušeno na "směsici" baterek (abych viděl, co to dělá) 1S 14P nabíjených 10A. V přepočtu nějakých 700mA/čl, ale do jedné z baterek šel proud 8A a za pár okamžiků byla teplota na 80°C. Byla z nich nejlepší, ale jenom chvilku, než se uvařila.
Nebyly to sice LiPol, ale LiIon, princip je stejný. Paralelně je potřeba nabíjet alespoň přibližně stejné články.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 13:48 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 22
novfra píše:

Upozorním na jednu věc, která se tady ještě nezmínila. Různý stav, případně různý výrobce aku.
Při paralelním spojení a nabíjení (třeba) 6x1500mAh baterek může (ale také nemusí) při nabíjení dojít k tomu, že podle odporu baterií nebude nabíjecí proud do jednotlivých baterek 9/6= 1,5A, ale třeba do té "nejlepší" (čti nejmenší odpor) poteče 3,5A, do dvou nejhorších po 0,5A a zbytek bude rozdělen už tak, jak by měl být, tedy po 1,5A. Proud podle odporu.
Mám osobně vyzkoušeno na "směsici" baterek (abych viděl, co to dělá) 1S 14P nabíjených 10A. V přepočtu nějakých 700mA/čl, ale do jedné z baterek šel proud 8A a za pár okamžiků byla teplota na 80°C. Byla z nich nejlepší, ale jenom chvilku, než se uvařila.
Nebyly to sice LiPol, ale LiIon, princip je stejný. Paralelně je potřeba nabíjet alespoň přibližně stejné články.



Jo v tomhle pripade by to uplna smesice byt nemela. Baterie budou vzdycky stejne. Jako ze mam proste jeden kybl malych 500mAh, priblizne stejneho razeni a pak druhy kybl silnejsich ale zase, nakoupenych nejak naraz. Takze doufam,ze tohle bude ok. No kdyz ne,tak holt nejakou vyhodim :) Paralelni je u me zabity prave tim,ze asi skutecne nebudu resit u 12 baterek naraz voltmetrem jak na tom jsou a davat je k sobe, proste to potrebuji zapichat do desticky a pockat na zelenou diodu :) k tomuhle pristupu mi prijde ta serie vhodnejsi.

M.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 14:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
timemaster píše:
Nekdo prave v tematu o nabijeni psal,ze balancovani hodne rozhazeneho clanku muze trvat i o dost dele nez nabijet vsechny clanky zvlast ...

Až tak bych to určitě netvrdil. Faktem ale je, že nabíjení nestejně vybitých sad trvá o něco déle. Ne nijak výrazně. Já osobně ale čas v tomto případě nehlídám, zajímá mě pohodlnost tohoto řešení.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 14:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7418
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Je to dost a tom: 1) kolik je n = x naráz nabíjených článků 2) z jaké nabíječky vycházíš (už máš / budeš kupovat)
3) malá kapacita (za mne do cca 500 mAh) . 1500 mAh už je spíš na hranici střední
4) zda nabíječka umí (třeba na grafickém záznamu) zobrazit průběh nabíjení jednotlivých článků (+ čidlo teploty)
čidlo bývá jen 1, nabíjené accu musí být v TEPELNÉM kontaktu, přímo nebo čidlo na spojených tepel.vodičích
- Když výkonové a řídící prvky jsou levné, existují setové nabíječky (2S a 3S) každý kanál = nezávislá nabíječka
- Když má nabíječka pasivní balancér, lze jen použít ke srovnání sériově spojených accu=článků ( např. PB-v2.0)

- Nabíjení s balancováním předpokládá, že čl. nejsou příliš rozhozené, a tudíž max. balanční proud bude rozumný


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 15:05 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 22
jio píše:
Až tak bych to určitě netvrdil. Faktem ale je, že nabíjení nestejně vybitých sad trvá o něco déle. Ne nijak výrazně. Já osobně ale čas v tomto případě nehlídám, zajímá mě pohodlnost tohoto řešení.



Souhlas, na cas nehraji v tomto pripade.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 15:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 22
guchar píše:
Je to dost a tom: 1) kolik je n = x naráz nabíjených článků 2) z jaké nabíječky vycházíš (už máš / budeš kupovat)
3) malá kapacita (za mne do cca 500 mAh) . 1500 mAh už je spíš na hranici střední
4) zda nabíječka umí (třeba na grafickém záznamu) zobrazit průběh nabíjení jednotlivých článků (+ čidlo teploty)
čidlo bývá jen 1, nabíjené accu musí být v TEPELNÉM kontaktu, přímo nebo čidlo na spojených tepel.vodičích
- Když výkonové a řídící prvky jsou levné, existují setové nabíječky (2S a 3S) každý kanál = nezávislá nabíječka
- Když má nabíječka pasivní balancér, lze jen použít ke srovnání sériově spojených accu=článků ( např. PB-v2.0)

- Nabíjení s balancováním předpokládá, že čl. nejsou příliš rozhozené, a tudíž max. balanční proud bude rozumný



1) rad bych spojoval max 6 clanku do jednoho packu a pouzil dvoukanalovou nabijecku, 2x6S naraz
2) no to bych se rad zeptal,kde vybirate nabijecky ? protoze pokud googlim neco jako LiPo charger nebo se snazim koukat na heureku nebo treba primo do modelarskeho obchodu,nebo na HK, je to proste na pytel. Na kazdem miste najdu neco, nejaky prurez. Neni nejaky eshop, kde toho maji "nejvic" a nejprehledneji :) z toho dostupneho ? Ja myslim,ze tu alespon vypadavaji parametry, jake by mela mit, tak krome hledani jeste doufam v to,ze prijde i doporuceni :) jinak proste vezmu tu prvni co to bude splnovat..pokusim se na ni najit reference a to bude tak cele
3)jo souhlas, jak jsem psal, 500 a 1000 nebo 1200.. Prislo mi dobre psat rovnou o nejake maximalni kapacite zaokrouhlene nahoru tak aby melo reseni drobnou rezervu
4)je tohle dulezite - tedy graficky vystup? no mozna to ocenim dale v provozu ale prijde mi,ze pri cene tech malych clanku a jeste pri pohybu na zemi to skoro neni potreba..

ohledne cidla teploty, tohle se fakt pouziva ? jak moc a v jakych pripadech ? protoze pouzivam treba 6S baterie pro kvadrokopteru a i kdyz nabijecka ma vstup pro cidlo teploty a externi cidlo teploty k ni mam, nejak nemyslim,ze by to byl ten pripad kdy bych ho mel pouzit (krome toho to cidlo na to nema ani potrebny tvar, coz me v tom nazoru utvrzuje)


M.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 15:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
timemaster píše:
... ohledne cidla teploty, tohle se fakt pouziva ? ...

Jo. Na NiCd a hlavně NiMh baterky.
Pokud se LiPol začne zahřívat při nabíjení, je důležitější než čidlo teploty rychlost reakce při odhodu ven :|

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.10.2017 15:26 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 7.2.2017
Příspěvky: 22
jyrry píše:
Jo. Na NiCd a hlavně NiMh baterky.
Pokud se LiPol začne zahřívat při nabíjení, je důležitější než čidlo teploty rychlost reakce při odhodu ven :|


supr,takovy to na me delalo dojem protoze to cidlo ma prave tvar pro pripnuti na nejakou kulatejsi baterii :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz