Pravidla fóra


Pokud bude tlachání ve Smetišti zcela mimo téma modelářství, případně ohrožující pověst modelářství, bude příspěvek/téma odstraněno.
Životnost vláken bude 31dní. Pokud se neobjeví nový příspěvek tak bude vlákno likvidováno.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 20:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
hipa píše:
Přesně , jak bylo řečeno výše superodborníky.Nabíječka z Lidlu a ještě za 500kč,cha,cha.Musí stát minimálně 500 euro.Jestli ta z Lidlu funguje neni duležitý , hlavní je cena!!!

Že nechápeš rozdíl mezi nabíječkou a udržovací nabíječkou není můj problém.
Nabíječku LIDL mám, používám a doporučuji dál. Ale NIKDY bych ji nedoporučil nikomu jako udržovací zařízení pro dlouhodobou údržbu startovacího Pb akumulátoru ve stylu "konzervační" nebo "udržovací" nabíjení.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 21:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
No ale já jsem nemyslel že to bude mít připojené pořád, třeba půl roku v kuse.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.01.2018 4:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@sky59 SRI Ano četl jsem nepozorně(zbrkle), text "Cez dalsiu kremikovu diodu a dalsiu poistku ... " jsem nepostřehl.
Taky jsem se dal zmást dost přesným požadavkem na ZENEROVO napětí 13.7 V . (Běžná Si dioda o 0.7 Shottky o 0.3 V ještě sníží.)
- Kdysi sehnat do auta nový accu (když starý začal odcházet) byl problém, jsem sobě i tchánovi postavil několik jednoduchých
UDRŽOVACÍCH nabíječek s omezením napětí a proudu. Život accu před vyřazením to prodloužilo o 1 až 2 zimy.
(Pokud accu neodešel náhle na"infarkt".)Naše Škoda jezdila denně, tchán ji v zimě odstavoval.Po roce 1990 byly accu k běžně máni
a když u accu, staršího jak 3 roky, začal problém startování, starý šel do sběru, a koupil se nový.
Běhání kolem prodloužení o jednu zimu (včetně případného postupu desulfatace) nestálo za ztrátu času a námahu s tím spojenou.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.01.2018 6:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Já bych tu nabku z Lidlu nazatracoval, teda asi tu starší, bez displeje. U nás v práci máme starou nafťákovou ještěrku, která v kombinaci se špatným dobíjením byla zdrojem mnoha problémů s nastartováním, musela se občas nabíjet klasickou nabíječkou, muselo se to hlídat kdesi cosi, otrava. Kolikrát se muselo startovat přes svařovací kabely přes druhé auto, pakárna nehorázná, tak jsem před x lety nadhodil, že jsme na vojně měli v autoparku náklaďáky napichnuté na udržovací nabíjení a bylo. Koupila se nabka z Lidlu, připojuje se to přes konektor, jaký je třeba v desktop PC na napájení a roky to startuje v létě v zimě. Ano, po pár letech se koupila do té ještěrky baterka druhá, ale tohle opravdu funguje. Je to zapojené neustále těch několik let, pouze se před jízdou vypne nabíjení (udržování) a odpojí a po jízdě se to zase zapojí a zapne. Otázka 5 vteřin, ani se nabka neodpojuje ze sítě. Stojí to venku pod střechou. Mám pocit, že jednou klekla a nechali ji opravit a zase nabíjí dál. Jak píšu, zapojené 365 dní ročně. Ovšem nevím, jestli bych si tohle troufnul nechat při nabíjení soukromého auta bez dozoru. Těžko říct.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.01.2018 8:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Marek_Km píše:
Já bych tu nabku z Lidlu nazatracoval, teda asi tu starší, bez displeje. U nás v práci máme starou nafťákovou ještěrku, která v kombinaci se špatným dobíjením byla zdrojem mnoha problémů s nastartováním, musela se občas nabíjet klasickou nabíječkou, muselo se to hlídat kdesi cosi, otrava. Kolikrát se muselo startovat přes svařovací kabely přes druhé auto, pakárna nehorázná, tak jsem před x lety nadhodil, že jsme na vojně měli v autoparku náklaďáky napichnuté na udržovací nabíjení a bylo. Koupila se nabka z Lidlu, připojuje se to přes konektor, jaký je třeba v desktop PC na napájení a roky to startuje v létě v zimě. Ano, po pár letech se koupila do té ještěrky baterka druhá, ale tohle opravdu funguje. Je to zapojené neustále těch několik let, pouze se před jízdou vypne nabíjení (udržování) a odpojí a po jízdě se to zase zapojí a zapne. Otázka 5 vteřin, ani se nabka neodpojuje ze sítě. Stojí to venku pod střechou. Mám pocit, že jednou klekla a nechali ji opravit a zase nabíjí dál. Jak píšu, zapojené 365 dní ročně. Ovšem nevím, jestli bych si tohle troufnul nechat při nabíjení soukromého auta bez dozoru. Těžko říct.


Ale tohle přece nikdo nezpochybňuje. Je to normální dobíjení baterky, která se z různých důvodů nestačí dobít během provozu. On stačí takový detail, jako že ještěrka dobíjí "postaru" na 13,8V a někdo do ní koupí Ca baterku, nebo pouze slabé (porouchané?) dobíjení. Ale skutečně je rozdíl, jestli baterku denně dobiju (čti chybí ji energie, není nabitá, sulfatuje...) případně nechám zapojenou přes víkend, nebo na ni pověsím třeba tu lídlovku na několik měsíců bez toho, aby se vůbec během té doby odpojila.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.01.2018 14:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.2.2005
Příspěvky: 357
Bydliště: ČR, Praha 13
Obrázky: 9
Ahoj,
dříve (rozuměj před rokem 1989) se používala jako udržovací nabíječka pro auta jednoduchá konstrukce z 24V/2W (nebo 12V, už si nepamatuji) tlačítkového trafa (celé zalité v umělé hmotě) a 12V auto žárovka cca 1,2W (do kontrolek, např. zapnutí světel) v sérii. Proud definovala žárovka dle stavu akumulátoru a bylo to malé, levné, bezpečné a celkem blbuvzdorné.

Letu zdar!

_________________
PeZet


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.01.2018 14:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Zapoměl jsi na diodu a ta žárovka byla zbytečná. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.01.2018 17:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
A tiez si zabudol ze to bolo na otvorene akumutatory ktore sa po takej bublacej kure doliali ... takze blbuvzdorne na uzavrete, gelove, AGMka to urcite nie je :- ))


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.01.2018 17:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
Roadster BMW si zaslouží novou baterku. Na zimu ji dáš do bytu.
Tak bych to udělal já.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.01.2018 19:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
igorb píše:
A tiez si zabudol ze to bolo na otvorene akumutatory ktore sa po takej bublacej kure doliali ...


Jasně :lol: dobiješ baterku a pak ji vybiješ dolitím (čti zředěním) elektrolytu.
Baterka se VŽDY dolévá před nabíjením, pokud to uděláš po nabití, tak ředíš elektrolyt a vlastně ji vybíjíš.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.01.2018 19:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
novfra píše:

Jasně :lol: dobiješ baterku a pak ji vybiješ dolitím (čti zředěním) elektrolytu.
Baterka se VŽDY dolévá před nabíjením, pokud to uděláš po nabití, tak ředíš elektrolyt a vlastně ji vybíjíš.


Samozrejme ze ju dolejes ked si ju predchadzajucim nezmyslenym nabijanim vyvaril, predsa ju nedas do auta bez vody.

A ako si prisiel na to ze doliatim sa baterka vybije? Pretoze klesne hustota elektrolytu? to nemozes mysliet vazne 1/ doliatim ten eletrolyt vratis na spravnu hustotu pretoze po vyvareni bola vysoka 2/ mnozstvo ulozeneho naboja zodpoveda chemickej reakcii siranov, kyslicnikov a ja neviem coho este a ich mnozstva a nie v mnozstve vody ktore to nema sancu zmenit. Hustota eletrolytu je len pomernym ukazovatelom a nie absolutnym. To bol ftip? :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.01.2018 19:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
Tak jinak.
Jak určíš míru nabití Pb akumulátoru s tekutým elektrolytem, když ne z hustoty elektrolytu?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.01.2018 20:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Asi tak ako urcis mieru nabitia akumulatora ked vyvrela voda blbym nabijanim :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.01.2018 20:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
igorb píše:
Asi tak ako urcis mieru nabitia akumulatora ked vyvrela voda blbym nabijanim :mrgreen:


Dovolím si zopakovat otázku, Jak určíš stupeň nabití Pb akumulátoru když ne hustoměrem?
Hlášky o vyvařeném elektrolytu nechávám stranou, je to stejný stav, jako bych měl řešit stav nabití baterky po pádu z 15 metrů. Obojí je už o ničem.
Takže?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.01.2018 20:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Nechapem z coho ma ides skusat, na co je dobre v danej suvislosti poznat mieru nabitia? Napisal som ze uvedena nabijacka bola mozno pouzitelna na stare typy otvorenych akumulatorov (pretoze take nabijanie preziju len vdaka moznosti doliat vodu) a ze celkom iste nie je blbuvzdorna. Takze nechapem naco by som mal zistovat mieru nabitia akumulatora. A uz vobec nechapem co to ma spolocne s padom z 15 m?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 64 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: ddano007 a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz