Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 22.03.2018 21:10 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.3.2018
Příspěvky: 8
Jsem začátečník a řeším jak nabíjet vícečlánkové li-ion aku.. Z packu je vyvedený servisní konektor, ale nikde jsem nenašel (kromě číny) balancer přímo pro li-ion.. Většinou jsou integrované už v nabíječce, nebo se zvlášť prodávají pro li-pol..
Mám starou nabíječku (ultramat 10) a k tomu používám na Li-pol balancer LiPo balancer 6 plus od graupnera a nechce se mi teď kvůli jednomu packu lionek co jsem si koupil k vysílačce kupovat novou nabíječku...
Jde to nabíjet tím balancerem pro Li-po...? Nepotřebuju vědět, že se Liionky nemusí balancovat..., to už jsem si v řadě článků přečetl...

díky moc,

Láďa


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 22.03.2018 21:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
Jake jsou to clanky? Moderni lion se dnes nabiji stejne jako lipol na 4,2 V.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 22.03.2018 21:33 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.3.2018
Příspěvky: 8
Je to 2S1P 2600mAh Li -Ion - píše se na tom
chrg. 0,5C max 1C
vyb. max 2C
volt 4,2 - 2,75

tak to by asi mělo jít, žejo....? :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.03.2018 7:04 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.12.2012
Příspěvky: 102
Když jsi tak sečtělý, tak bys mohl mít nastudováno, že balancer srovnává napětí jednotlivých článků. 8) Obvykle mezi 3 - 4,3V. Pokud bude napětí mimo toto rozmezí, tak bude pravděpodobně nějakým způsobem protestovat. Ale taky nemusí...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.03.2018 7:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7411
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pokud tam je servisní konektor předpokládá se nabíjení s balancováním. Typy co balancování
nepotřebují (např. Power Ion od JETI) servisní konektor ani nemají. Mají jen silový konektor.
Bez balancování jde nabíjet. Je dobré nabíjení ukončit když na jednom z článků se dosáhne Umax.
Jaký přesný typ LiIon máš? Odkaz na prodejce?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.03.2018 8:24 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.7.2016
Příspěvky: 17
Nejprve si je třeba uvědomit, že i když je na jednotlivých Li-Ion akumulátorech napsané jmenovité napětí 3,6 V a i rozměrově jsou shodné, není možné je vždy v aplikacích zaměňovat. Celý problém spočívá v tom, že výrobci používají různé druhy elektrod, separátorů i elektrolytů a pracovní rozpětí napětí je různé. Konečné nabíjecí napětí se pohybuje od 4,0 V do 4,3 V, objevují se však Li-Ion akumulátory, které potřebují k plnému nabití 4,5 V. Podobně je tomu i u konečného vybíjecího napětí, kde se hodnoty pohybují od 2,5 do 3,0 V. Proto je třeba při konstrukci nových zařízení znát katalogové údaje výrobce daného typu lithiového akumulátoru. Tyto hodnoty nenajdete totiž ani v normě pro lithiové akumulátory ČSN EN 61960 ed.2. Překročením předepsaných mezních hodnot, byť by se jednalo o pouhé desetiny či setiny voltu, dochází k rozpadu elektrod a tím i k úplnému znehodnocení akumulátoru. Na trhu se již objevily testery lithiových akumulátorů, které ve většině případů mají přednastaveny hodnoty nabíjecího napětí 4,2 V na článek a vybíjecího napětí 2,5 V na článek. To jsou hodnoty, které odpovídají akumulátoru s kobaltovou kladnou elektrodou. Je sice pravda, že toto složení akumulátoru se vyskytuje na našem trhu v komerčních aplikacích nejčastěji, ale je třeba si uvědomit, že to není pravidlem a takový tester může poškodit vaši akumulátorovou baterii, pokud je jiného složení.
zdroj http://www.battex.info/hermeticke-akumulatory/li-akumulatory/pouzivani-li-ion-akumulatoru-v-praxi


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.03.2018 8:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 1696
Bydliště: Jaroměř, ČR
Obrázky: 0
ladaxxt píše:
Jsem začátečník a řeším jak nabíjet vícečlánkové li-ion aku.. Z packu je vyvedený servisní konektor, ale nikde jsem nenašel (kromě číny) balancer přímo pro li-ion.. Většinou jsou integrované už v nabíječce, nebo se zvlášť prodávají pro li-pol..

Tak si pořiď univerzální aktivní balancer pro napětí od 1,2V po 5V. A máš vyřešené celé spektrum baterek. http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index.php?category=balancery-a-doplnky&detail=MzIwMjA1&detail_name=balancer-kapacitni-pro-4-li-clanky
Potřebuješ nabíjet větší počet aku? Spojíš dva balancery sériově.
Nedávno jsem tento kousek zkoušel. Ze sady 3S / 90P (135Ah) jsem vybil jeden S -50Ah a za dva dny byla baterie srovnaná s rozdílem 0,02V. Tento balancer funguje tak, že z silnějších energii bere a do slabších dává. Po jednotlivých článcích vybalancuje třeba i olovo. Max. vyrovnávací proud je až 10A (podle rozdílu jednotlivých napětí).
Nebo si v Číně kup jednotlivé moduly a sestav si balancer na míru.

EDIT: Beru zpět, nevšiml jsem si určení baterie. Ve vysílači asi bude menší baterka než 20Ah.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.03.2018 14:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.3.2018
Příspěvky: 8
modreflek píše:
Když jsi tak sečtělý, tak bys mohl mít nastudováno, že balancer srovnává napětí jednotlivých článků. 8) Obvykle mezi 3 - 4,3V. Pokud bude napětí mimo toto rozmezí, tak bude pravděpodobně nějakým způsobem protestovat. Ale taky nemusí...


vlastně bych mohl mít nastudováno všechno, ale myslel jsem, že bude podstatně rychlejší se tady zeptat...
K čemu je balancer už tedy vím..., díky..
Na packu se píše volt 4,2 - 2,75.., tak by to asi mělo být vyhovující nabíjet balancerem, který si hlídá 4,2 V

Děkuji všem,

Láďa


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 23.03.2018 16:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
Ano, bude to v pohodě. Klidně to nabíjejte s tím balancérem, který máte. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz