Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 12:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.3.2013
Příspěvky: 129
Bydliště: Hostivice, Athény
Obrázky: 13
Lítám už nějaký rok na Auroru od Hitecu, kde mám cca 4-5tým rokem pack Eneloop 2000mAh. Dosud bez problémů. Jen poslední týdny mě trápí, že když doma nabiju (a ověřím) na 100%, tak po příjezdu na letiště mi rádio ukazuje třeba jen 50%, kterých velmi rychle ubývá, a to i skokově, tj. ne po jednotkách. Snaží se mi tak baterky říct "pá pá"? Jaká je životnost baterek v rádiu? Lítám cca 2-3 víkendy do měsíce + nějaký to ladění eroplánů a přijímačů doma. S NiMH mám, na rozdíl od LiPolek minimální zkušenosti .... prostě jsem je doteď jen slepě používal. Díkes a hezké svátky.


Naposledy upravil satcen dne čtv 27.12.2018 12:35, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 12:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Neřešit, vyměnit. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 13:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2702
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Proč nevyzkoušíte doma nabít a nechat je chvíli doma a potom změřit? Nabijte a třeba po hodině, dvou zkuste měřit kolik mají. Zkuste změřit jednotlivé články, jestli se na ně dá dostat. Třeba je špatný jen jeden, nebo 2 články. Kolik by měly články mít vám odpoví místní odborníci, ale naprázdno by asi neměl článek spadnout pod 1V?

Jestli je ale máte 4-5 let, tak podle mě taky budou KO.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 13:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Solim Namez píše:
Neřešit, vyměnit. :wink:


Přesně tak, jen dodám, vyměnit NiMH za LiPolku.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 17:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
aviatik666 píše:
..., vyměnit NiMH za LiPolku.

Taky jsem byl tvrdým zastáncem tohoto názoru. Časem jsem ale dospěl k tomu, že do rádia raději NiMH. Totiž NiMH jediným svědčí skladování ve stavu Plně nabité, na rozdíl od jiných technologií (např. LiPolky mají rády skladování na 50%). Takže jsem si navyknul rádio nabíjet přes noc (nevýhoda NiMH je pomalé nabíjení, ale přes noc stejně nelítám).
Tím pádem mám rádio stále nabité, tak když jdu lítat, prostě ho popadnu ja jdu. Dříve jsem měl LiPol a pak LiIon, které jsem měl nabité cca na těch 50%, a když jsem se rozhodnul jít lítat tak jsem je dal rychle nabít (zatímco jsem balil věci). Také to šlo, ale s těmi NiMH mi to přijde ještě pohodlnější - menší shon při odchodu na letiště.

Je jasné, že každý má preference jiné, někomu budou vyhovovat NiMH, někomu LiPol, jinému LiFe atd. "Jednoznačně nejlepší volba pro každého" patrně neexistuje.

Pozn. NiMH LSD (low self-discharge), ty se prakticky nesamovybíjí, takže ve 100% nabitém stavu vydrží čekat v rádiu "nekonečně" dlouho.

Satcen> P.S. Kdybys náhodou do té Aurory dával místo NiMH tu LiPolku, nezapomeň to v menu přepnout, aby ti to správně hlídalo vybití. V Auroře jsem měl LiPol i LiIon (byl jsem s tím spokojený), nevýhoda je v tom případě nutnost externího nabíjení.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 19:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Za me - do vysilace pouzivam jen LiIon. Teda pokud se vejdou. Me se vesly 18650. Neresim skladovani, nevidim duvod drzet je na 50%. Vydrz je 8-10 hod. pri 1s3p... nabijim dle uvahy po 4-6 hodinach. V jedne Mx20 je mam 5 roku.
Jo a nabijim ve vysilaci pres jeho konektor, zadne spumprnakle s externim nabijenim.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 19:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Ahoj, používam dve LiPo 2S/1000. Aurora zapíska, vymením. Neriešim, či sa skladuje nabitá. Neriešim, či budem zajtra lietať a treba skontrolovať baterku vo vysielačke. JST konektor pasuje rozstupom do origo protikusu.
LiFe mi Aurora nechcela zobrať, asi kvôli inému napätiu článkov. Aj pri tejto mojej starostlivosti držia tie dva paky už 4 roky a svoje si najprv odlietali v malom lietadle. Lietame v lete aj 4 krát do týždňa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 20:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.7.2009
Příspěvky: 777
Bydliště: Hodonín
Ahoj,

nevím jak Aurora ohlídá podvybití LIpol nebo Lion. Já jsem kdysi v Opticovi vyměnil NIMH za LIon a podařilo se mi LIonku oddělat úplným vybitím. Pak mě tam kolega bastlíř vrznul hlídač podvybití. Ovšem chtělo to hlídat a taky mě napadlo, že by hlídač mohl baterky odstavit.
Tak bacha.

Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 20:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@satcen Mám eneloop 2000 mAh o hodně starší, občasně používané. Tohle neznám (u eneloop)
Tak se chovaly 15 let staré AA (03-10 EZ) *) SANYO 1850 mAh (ty ještě neměly malé samovybíjení).
4 ks SANYO 1850 mAh jsem měl v Měřiči tlaku krve. Výměna za eneloop 2000 mAh, vše je v naprosté pohodě.
PSE můžeš mi vyfotit ty tvoje eneloop, tak aby na nich bylo vidět místo kde je datum výroby? Ď
Pokud to nechceš dávat sem tak prosím do SZ. g
blembondo: Není Eneloop jako Eneloop.Stačí mrknout tady (stř 27.07.2016 21:22)
http://www.candlepowerforums.com/vb/showthread.php?364607-Overview-All-eneloop-batteries-2005-2016
Ri eneloop AA - rcmania

https://www.plutanium.cz/babca/cs/2552-nejlepsi-nabijeci-baterie-eneloop-3-generace/strana-3
http://www.eneloop.cz/baterie-eneloop?gclid=EAIaIQobChMI2aCqsMrA3wIVCs53Ch2b2g5nEAAYASAAEgKafvD_BwE

(03-10 EZ) * = 2003-November EZ = a vendor code
http://en.profoto.lviv.ua/blog/date-of-manufacture-battery-sanyo-eneloop-gp-duracell.php

==edit 02 - SANYO 1850 mAh, zcela vadná (do odpadu) byla jen jedna
tyhle AA měly ještě ten poctivý (o pár desetim mm menší) průměr. Vejdou se v poho do MP3 iRiver
S kapacitou 1.3 až 1.5Ah, těsně po nabití, tři točím v iRiver (v rámci měniče je vymlaskne za 1 až 2 dny)
iRiver jede jako tuner. Výstup přes upravený stereo-kazeťák (Tesla - Diamat) zprávy a hudba cca 16 h / den.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 21:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
kocispavel píše:
Ahoj,

nevím jak Aurora ohlídá podvybití LIpol nebo Lion....

Pavel

Aurora to má v menu, a hlídá to výborně. Jednak na displeji zobrazuje napětí a jednak v menu nastavení se dá nastavit napětí, od kolika to akusticky kvičí. Vždy mi to fungovalo perfektně, pár let jsem Auroru měl.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 21:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@satcen"pack Eneloop 2000mAh" . Než budeš pokračovat, stáhni z packu bužírku (nařízni), a prohlédni
spoje článků Taky připojení na konektor. Mimo vizuální kontroly zkus spoji zavrklat. Můžeš zkontrolovat
i napětí jednotlivých článků. Na rozdíl od článků v rozsypu, u packu mi odešly vždy všechny články naráz.
- Přechod NiMH-LiPol Jsou zastánci pro ANO i NE je to věc osobní volby a preferencí (nakolik kdo vidí komplikace)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 21:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Mám Eneloop asi 20 ks a některé už opravdu hodně let, ale všechny pořád drží. Kapacity jsem sice neměřil, ale nějaké výrazné snížení jsem nezaregistroval. Co by mě ale zajímalo, jakým proudem je nabíjíš a jestli je nepřebíjíš?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2018 23:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Já mám bílejch Eneloopů 2,1 Ah taky několik desítek kusů. (3 x 4 ks zapalování, 2 x 8 ks dvě rádia Hitec, 2 x 3 ks čelovky a 6 ks v zahradních solárních světýlkách.) Nabíjím je buď konstantním proudem cca 150mA/14hod na AC610, nebo nabíječkou s deltou 200mA. Nejstarší v rádiu je kolem 7 let a nikdy zatím žádná neumřela. Ta nejstarší sada 8 ks měla při testu kapacity letos v létě stále 1,7 Ah. Solární svítítka jsou starý 4 roky a jedou v režimu úplnýho vybití do zhasnutí ledky s následným neůplným nabíjením druhý den, což je dost surovej režim pro ně a taky zatím držej.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: pát 28.12.2018 10:35 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.3.2013
Příspěvky: 129
Bydliště: Hostivice, Athény
Obrázky: 13
... děkuju všem za spoustu vánočního čtení. O víkendu jdu do haly, mám náhradní sadu NiMH (taky mi vyhovuje jejich skladování ve 100% nebitém stavu) a s tou zlobivou si mezitím pohraju. NiMH obvykle nabíjím 1-2 cykly DCHG-CHG a to desetinovým proudem vzhledem k jejich kapacitě.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokles napětí vysílačové NiMH
PříspěvekNapsal: pát 28.12.2018 10:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To cyklování je u Eneloop nesmysl. Výrobce doporučuje rovnou dobíjet z jakéhokoli stavu. Tím cyklováním si jen ubíráš počet využitelných cyklů.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz