Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 18.10.2018 20:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Nemám chladící otvory. Než se zahřeje, tak ji regulátor odpojí. Vyzkoušeno a takto jsem zničil dve lipolky v únoru. Nemluvě o tom že pod 45°uhlem modelu po odhozu, jsem riskoval havárii. Do trupu se mi vejde i gauč. Potvrdit může tomashr.
Hledám něco rozumného do chladu, nic víc.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 18.10.2018 20:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Golfista píše:
Nemám chladící otvory. Než se zahřeje, tak ji regulátor odpojí. Vyzkoušeno a takto jsem zničil dve lipolky v únoru. Nemluvě o tom že pod 45°uhlem modelu po odhozu, jsem riskoval havárii. Do trupu se mi vejde i gauč. Potvrdit může tomashr.
Hledám něco rozumného do chladu, nic víc.


To mi ale přijde jako moc velký odběr motoru nebo mizerná baterka... Já třeba ve zmíněném zimním Poříčí se Storkem mám zkušenost asi takovou, že na malinkou 500mAh už je problém a regl má snahu vypínat, ale s 850mAh to zas takový problém není. Jo, skončím za 30s dejme tomu tak akorát ve vypínací výšce 165m, zatímco v teple bych letěl přes 200m, ale je to o poklesu výkonu, ne o tom, že by byl nějak principiální problém létat. A s trochou toho nahřívání v kapse se problém ještě zmenší.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 7:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 627
Bydliště: Prešov,SR
Obrázky: 50
Moja skúsenosť hovorí, že pri -18°C prijímačovka 2S1800mAh dá iba jeden 6min. let /veľký akrobat/ a potom padne zatažiteľnosťou tak, že si ju na pohon 5serv nedovolím dať na ďalší let. Pohonné aku sa samozrejme zahrejú záťažou, všetky LiPo ohrievam na poli ohrievačom do rukavíc.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 7:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Golfista píše:
Vyzkoušeno a takto jsem zničil dve lipolky v únoru.

Létám celoročně, nejnižší teplotu při létání si pamatuji -16, běžně je ale -5 až 0 a pamatuji i několik dnů v řadě, kdy bylo pořád -10. Li-polky 350 mAh až 3700 mAh a nikdy jsem tím baterku nezničil. Stejnou zkušenost mají kamarádi, co chodí létat se mnou. Baterky jen podle kvality dávají o něco méně výkonu a protože se vybíjecí křivka posune k nižším napětím, tak je třeba zkrátit dobu letu. Po oteplení (jaro) baterky chodí jako dříve. A stejnou zkušenost mají ostatní.

V chladu by se mělo nabíjet nižšími proudy, to prý baterky ničí. Ale to jsem nezkoušel. Vybíjení v chladu a mrazu znamená jen menší výkon a menší dodanou energii. Kdyby to tak nebylo, tak stejně jako to řešíš ty by to řešili všichni, co žijí v zemích na sever od nás, kde je těch mrazivých dní podstatně více než u nás.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 7:49 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
mam obavy ze chemii proste neokecame. Proudy ktere chceme od lipolek jsou proste hranicni a pokud se procesy zpomali vlivem teploty tak holt konec.

Takze nastupuje fyzika a je potrebu teplotu zvednout. Bud ohrevem z venku (slipy, temperovany polystyrenovy box ktery bude ohraty bud elektricky nebo chemicky atd...) nebo je teoreticky mozne pridat ohrev rovnou do trupu letadla. Ale mam obavu ze to asi nebude sedet na pozadovane zastavbove rozmery / moznosti baterie.

Osobne bych udelal krabici do ktere bych dal topne elementy na 12V (treba starej heatbed z 3D tiskarny), k tomu Arduino pro regulaci a v tomto boxu jednak nabijel baterky a druhak bych udelal z boku diru na trup letadla. Jcka jsou ostepy takze by nebyl problem strcit cumak do krabice. Kdyz se pekne cely prohreje na rekneme 30 stupnu tak urcite to teplo nejakou dobu udrzi (a neco pozdeji doda aku).

Nevyzkouseno ale ja bych to proste zkusil :-D Soft pro rizeni se da najit napr. tady https://www.codeproject.com/Articles/12 ... duino-Nano

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 8:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
On ten box na nahřívání LiPOL vůbec není marný, dělá se to i továrně.
Právě u F5J to bude hodně účinné - baterka podává výkon jen 30s na začátku, takže když se dá do modelu zahřátá, tak určitě nevychladne tak rychle.

Ten odkaz od Ampera mě trochu postrčil, možná si něco podobného zkusím poskládat na míru právě pro F5J, když se to udělá velikostí vysloveně "tak akorát" na sadu baterek, tak bude stačit celkem malý příkon topení. Asi by tomu slušelo ještě přidat LCD či OLED ukazující aktuální teploty, ale to není nic složitého.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 11:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
tomashr píše:
tak bude stačit celkem malý příkon topení.


myslim ze patrona pro nahrejvani hotendu ve stare HE kostce (nebo nejakem jinem "chladici") a maly vetracek pro nucenou cirkulaci by udelal sluzbu dostatecnou. K tomu jeden mosfet v TO220 (taky prispeje svou troskou tepla :-D ) a 30 stupnu mas v boxu pro baterku za chvilku.

Nedavno me prosel facebookem kod/zapojeni arduina s maly OLEdem kterym ridil teplotu v susiscce filamentu (puvodne susicka na ovoce) takze pokud se ti nechce psat od nuly tak filament dryer by mohlo byt taky pouzitelne hledani

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 12:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
Dokud EU nezatrhla halogenky, tak ty na topení v termoboxu s on-off termostatem bohatě stačily.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 13:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
BoŠ píše:
Dokud EU nezatrhla halogenky, tak ty na topení v termoboxu s on-off termostatem bohatě stačily.


Topit muzes necim co nesviti a svitit necim co netopi :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 20:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Autožárovky přece zakázaný nejsou a nejspíš ještě dlouho nebudou. :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 21:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nebyl bych si Larku tak jistej. To je jako s emisema, co nedávno schválili a vůbec jim nevadilo, že odborníci přes motory tvrdí, že ty hodnoty jsou mimo fyzikální možnosti. No a protože to nejde splnit, tak zakážem od 2030 auta se spalovákem. :wink:
Jak prosté.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 21:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
No uvidíme a necháme se překvapit. :lol: Nic se nejí tak horký, jak se to uvaří. Podívej se na klasický žárovky. Dnes se vesele prodávají dál jako "tepelný zdroj" a nikomu to nevadí. :mrgreen: Akorát si na tom někdo nadělal body a namastil kapsu. :x

Edit: Taky to může dopadnout takhle: http://www.autoforum.cz/zajimavosti/smutne-konce-norske-elektricke-pohadky-vecer-na-ulicich-pres-kabely-neni-k-hnuti/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 19.10.2018 22:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
tomashr píše:
Ten odkaz od Ampera mě trochu postrčil, možná si něco podobného zkusím poskládat na míru právě pro F5J

To mě zajímá. Dej pak vědět jak to dopadlo. Jenom ať to "nežere" 12A. Nenabíjím naše "mrňavé" baterky z auta i když jde jenom o cca pětinový odběr.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 5:11 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Proc vymyslet kolo kdyz uz to nekdo udelal...
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-pro ... 2v-dc.html

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 20.10.2018 7:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2011
Příspěvky: 711
Bydliště: Svitavy a okolí
Golfista píše:
Čekal jsem kdy to přijde. Děkuji za podobné objektivní a korektní odpovědi. Už schází jenom nařčení moderátorů, že zase zakládám provokativní diskuze. Prosím podobné odpovědi si nechte pro sebe. Děkuji za pochopení.

Nevím co se ti na tom nezdá. Fyziku a chemii pro zvláštní školy prostě neohneš (na to by jsi musel být politik z Brusele). S klesající teplotou se zpomalují chemické reakce díky kterým akumulátor "vyrábí" elektřinu. Tím klesá maximální využitelná kapacita i odebíratelný proud...
Pokud chceš odpověď typu kup XXX, na tu nemá zima vliv, tak ti ji možná někdo dá, ale určitě nebude pravdivá, protože každý chemický článek trpí a je ovlivněn jak nízkými, tak vysokými teplotami. Některý víc, některý míň, ale platí to pro každý (snad až na kondenzátor, tomu to tolik nevadí) a pokud najdeš nějaký, který s tím problémy nemá, tak ti za něj výrobci elektroaut utrhnou obě ruce.

_________________
Last one alive, lock the door!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz