Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2020 14:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@juraj.jurej " cez balančný kábel nič nedobiješ" Nerozumíme si.
Balančný kábel se použije pro postupné připojování k vývodům +- jednotlivých článků.
Jsou setové nabíječky, co místo balancování nabíjí 2S accu (I=0.5 C) přes balanční kabel jako dvě 1S nabíječky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2020 14:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
juraj.jurej píše:

V režime nabíjania NiMH/NiCd cez balančný kábel nič nedobiješ. Ale dá sa to tak niekedy oživiť cez silový konektor nízkym prúdom. Balančný slúži len na monitorovanie jednotlivých článkov ak sa nemýlim.


A proč by to přes balančák nedivil? Několikrát jsem tak oživoval baterku, vždy dva sousední vodiče jsou napojeny na jeden článek a tak jak bylo uvedeno, v režimu Nixx malým proudem a počkat až napětí vyleze nahoru. Potom již klasicky přes silové vodiče + balanční konektor a na režim Lixx, ale raději menším proudem, ať stíhá balancér. Mě třeba nabíječ s balancérem nevezme baterku, pokud má některý článek méně jak 2,6V.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2020 19:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Zkoušel jsem klasickou obyč DC 4S a ta ani nenaznačila že by měla něco dobíjet :roll: ,pak jsem zkusil trochu chytřejší nabiječku :idea: která se zapojuje přes balanční kabely i přes silové současně a ta jen zavrněla a okamžitě se mi na display objevil nápis ve smyslu že baterie nemá dostatek voltu nebo něco podobného a začala varovně pískat,teď už si to nepamatuji abych to přesně citoval v Angl řeči :lol: no a dobíjení samozřejmě taky neproběhlo tak jsem vlastně použil náhodně zkušenost ze startování aut přes kabely kde to vlastně funguje stejně jen s tím rozdílem že i úplně vybitá PB baterie se dá dobít


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2020 20:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4017
Bydliště: SK
Obrázky: 6
blesk píše:

A proč by to přes balančák nedivil? Několikrát jsem tak oživoval baterku, vždy dva sousední vodiče jsou napojeny na jeden článek a tak jak bylo uvedeno, v režimu Nixx malým proudem a počkat až napětí vyleze nahoru. Potom již klasicky přes silové vodiče + balanční konektor a na režim Lixx, ale raději menším proudem, ať stíhá balancér. Mě třeba nabíječ s balancérem nevezme baterku, pokud má některý článek méně jak 2,6V.


Lebo v režime nabíjania Nixx balancer nebalancuje (nepracuje). V režime Nixx jednoducho pripojiť silové káble a nízkym prúdom dobiť na cca 3V a potom dať nabíjať pomali na LiPo s balancerom.

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2020 20:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Však balancér nepotřebuješ :D + a - z nabíječe připojíš na + a - baterky přes ten balanční konektor...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2020 21:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4017
Bydliště: SK
Obrázky: 6
blesk píše:
Však balancér nepotřebuješ :D + a - z nabíječe připojíš na + a - baterky přes ten balanční konektor...


A načo by som to robil, keď mám na baterke silový konektor? :roll: Už som to tak pár krát robil a v pohode pomohlo. Ale rozumiem, keby si chcel každý článok oživovať zvlášť.

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2020 21:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@juraj.jurej: "Ale rozumiem, keby si chcel každý článok oživovať zvlášť."
Přesně o to jde. Nejdřív zkusit jeden po druhém srovnat na cca stejné napětí.
Lithium není tak odolné jako NiCd a NiMH, aby šlo bez vyrovnání, cpát hned stejný proud do všech článků
To že si to v minulosti LiPol, v některých případech, nechaly líbit bez následků, není důkaz, že to tak bude vždy.

Pokud někdo má potřebu zkoušet míru štěstěny, tak mu to nemohu vymlouvat (i když bych měl).
Všechny velké průšvihy mají jedno společné. Náhodný souběh několika málo pravděpodobných maličkostí.
Pokud mi to neblafne uvnitř muničky tak dopad rozsahu události bude nejspíš jen lokální Naštěstí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2020 22:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4017
Bydliště: SK
Obrázky: 6
guchar píše:
@juraj.jurej: "Ale rozumiem, keby si chcel každý článok oživovať zvlášť."
Přesně o to jde. Nejdřív zkusit jeden po druhém srovnat na cca stejné napětí.
Lithium není tak odolné jako NiCd a NiMH, aby šlo bez vyrovnání, cpát hned stejný proud do všech článků
To že si to v minulosti LiPol, v některých případech, nechaly líbit bez následků, není důkaz, že to tak bude vždy.

Pokud někdo má potřebu zkoušet míru štěstěny, tak mu to nemohu vymlouvat (i když bych měl).
Všechny velké průšvihy mají jedno společné. Náhodný souběh několika málo pravděpodobných maličkostí.
Pokud mi to neblafne uvnitř muničky tak dopad rozsahu události bude nejspíš jen lokální Naštěstí.


Asi vidím, ako sú rozhodoné. Ak je to extrémne tak by som to trochu zrovnal po článku, ale zatiaľ som to nepotreboval. Ide hlavne dobiť najslabší článok na cca. 3V aby to zobral balancer pri režime LiPo. Kludne budem do všetkých článkov pchať rozumný (nízky) rovnaký prúd. Potom to dať klasický nabiť s balancerom. Je my jedno, že tam bude napätie napr. na 3S 3,1V-3,5V-3,7V. Samozrejme neprekročiť max. napätie 4,2V Ono sa to vybalancuje (zrovná), však nato je balancer. A vždy pri takýhto experimentoch sedím a sledujem to.

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2020 22:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@juraj.jurej Jak popisuješ, ano. Šlo jen o to, aby víc jak 1S, někdo neoživoval přes silové vodiče režimem Nixx


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2020 23:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4017
Bydliště: SK
Obrázky: 6
guchar píše:
@juraj.jurej Jak popisuješ, ano. Šlo jen o to, aby víc jak 1S, někdo neoživoval přes silové vodiče režimem Nixx


Zle si ma pochopil. Ja to tak práve robím cez silové vodiče aj 3S v režime Nixx nízkym prúdom. Počkám pokiaľ sa najslabší článok nenabije na cca. 3V, dám pozor aby som neprekročil napätie 4,2V na iných článkoch, ak by sa to blížilo tak ich trocha zrovnám jednotlivo resp. dobijem ten najslabší na cca. 3V a potom to nabijem klasicky zez LiPo s balancerom.

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: čtv 05.11.2020 23:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Pánové není důležité kdo a jak to dělá nebo zkoušel, pokud dobře chápu tak výsledek u všech je (byl) stejný tzn. zachráněná baterie a mně se to podařilo asi tou nejednodušší náhodnou metodou protože ty moje 2 články byly na úrovní2,4- 2,6V což asi odporuje možnému oživení touto šokovou metodou a nebo naopak prudký šok tomu napomohl,víc k tomu nemohu zdělit protože toto není moje silná stránka jakožto celá mikroelektronika.Jinak samozřejmě jsem nejprve spíše z neznalosti zkoušel i programy LIXX ,NIXX a různé ampéry ale stále mi to hlásilo ten nedostatek voltů a hlavní je že se výsledek nečekaně dostavil a pokud se mi někdy v budoucnu stane tak to určitě zkusím znovu tímto šokem protože nemám nic čím bych propojil jednotlivé kontakty balančního konektoru s nabíječkou a jak se znám tak bych byl schopen to spíš vyzkratovat nežli zachránit.Zase u mě zvítězilo moje oblíbené "V jednoduchosti je síla"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: pát 06.11.2020 14:47 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Souhlasím, nabíjení na NiCd funguje. Ale chce to dozor.

Baterku bych označil a pokud by se začala kazit (měknout, rozcházení článků, atd..) tak aby jsi věděl.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Staré LiPol
PříspěvekNapsal: pát 06.11.2020 17:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
No já teď staré baterky kde byl jeden článek slabší utopil v zavařovačce se slanou vodou a mám pokoj :-D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz