Switch to full style
NiCd, NiMH, LiPol, LiIon, LiFe, Pb...
Odeslat odpověď

Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 12:59

Dobrý den / Ahoj,

jsem v RC světě nový a potřebuji radu. Dostal jsem darem RC letadlo a mám za sebou už i první karambol. :)

Vlivem nedbalého utáhnutí pásky na suchý zip se mi po tvrdším přistání uvolnila baterie a narazila do trupu letadla. Všiml jsem si, že je baterie lehce zdeformovaná, viz přiložené foto. Baterie se nijak nezahřívá, nenafukuje, po připojení zpět do letadla funguje. Je to takhle už pár dnů, mám jí pod zámkem a pravidelně kontroluji. Potřebuji se zeptat - myslíte, že to je bezpečné? Mám jí zkusit vylétat a pak případně znovu nabít?

Předem díky moc všem za rady a zkušenosti.

Zdraví

MSK
Přílohy
20200114_061221.jpg
20200114_061253.jpg

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 13:04

Toršku viac svetla alebo blesk použi, nič tam nie je vidieť. Ale asi jej nič nebude

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 14:00

a ta boule je jen na jednom miste? a jaka je kdyz to zmacknes, mekka nebo tvrda?

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 14:43

Tohle ti nikdo rozumnej radit nebude, jak se máš zachovat.
A pokud ti poradí někdo něco, tak odpovědnost je stejně na tobě a peníze za baterku taky, takže rada je ti k ničemu.

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 16:03

Osobně bych se té baterie co nejdříve zbavil, pokud je zdeformovaná nárazem (nepokoušel bych se ji nabíjet, nedej bože násilím srovnat nebo rozebírat). Raději dát pár stovek za novou, než hradit případnou škodu za tisíce, kdyby to "blaflo".

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 16:19

Dodávám víc fotek, snad jsou lepší. V místě deformace je to tvrdé, stejné jako v nepoškozených oblastech. Díky moc za názory
Přílohy
20200114_160728.jpg
20200114_160741.jpg
20200114_160713.jpg

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 16:39

Co s tou baterkou těžko radit, ale ten foťák (nebo fotograf) stojí za h.... :roll:

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 16:41

msk píše:Dodávám víc fotek, snad jsou lepší. V místě deformace je to tvrdé, stejné jako v nepoškozených oblastech. Díky moc za názory

Dám ti radu - kup novou, s touhle vyčkej na člověka v okolí, který ti řekne osobně co a jak. A hlavně ty fotky jsou úplně o ničem, málo světla, navíc s bleskem a poznat z toho není vůbec nic :?
Naposledy upravil DXS dne úte 14.01.2020 18:27, celkově upraveno 1

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 16:51

Lipolky rády hoří a mechanické poškození jim moc neprospívá. Nemusí se stát nic, ale taky můžeš mít z letadla "fireball". Nebo může čapnout při nabíjení v dílně či obýváku, nebyl by jsi první. každopádně nová 3S 2200mAh stojí na hobykingu 250 - 300 ? stojí to zato riskovat?

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 17:47

Asi je je zbytečné mluvit o bezpečnosti,ke všem radám se zde připojuji ale ptal jsi se na zkušenost tak obdobnou(vlastně tu samou) jsem měl cca před 1 rokem a baterku používám dodnes.Základem je že dobíjím pod stálou kontrolou,skladuji v Papiňáku a lítám s lacinýma érama.Tímto ale nikomu neradím že to mají dělat také,je to ode mne jen odpověď na otázku.

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 18:07

ja bych to risknul.. nabijecku ven pred barak nebo na zahradu nebo na balkon, tohle dat na nejaky plech nebo cihly, zkusit nabit. a uvidi se co to udela.. jestli se jen nafoukne nebo blafne :-) kazdopadne, asi bych to neskladoval doma v loznici v perinaku bez dozoru..

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 20:06

Napiš od kut jsi?a určitě se ti někdo ozve a poradí co a jak.

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 21:45

Vzhledem k tomu, že mi LiPolky už na stole hořely, mám za to, že v takovém případě bych se neodvažoval někomu cokoli radit kromě likvidace poškozené baterky.
Ti co mu "radíte" baterku si nechat - co když mu to za měsíc či rok blafne a něco shoří, jak se pak budete tvářit? Nechte si to projít hlavou... ;-)

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 21:58

Zase špatně čteš jyrry,nikomu neradím aby si baterku nechal ,to za 1. a za další sděluji pouze jen to že je to moje odpověď na otázku a nikoliv rada .To že mně funguje za max. bezpeč. opatření ještě neznamená že to může takhle fungovat i jiným. Nečti prosím mezi řádky.

Re: Poškozená Li-pol baterie - prosba o radu

úte 14.01.2020 22:26

Díky všem. Asi to zkusím nabít někde pod otevřeným nebem. Z toho plyne další otázka - bude nabíječce nebo baterce vadit při nabíjení venkovní teplota kolem 5°, co dnes cca venku je?

A pak ještě jednu otázku - kdybych se rozhodl se té baterky radši zbavit a nic dalšího s ní nedělat, jak jí zneškodnit? Četl jsem, že vybít a posléze hodit alespoň na 12h do slaného roztoku. Jenže jak jí vybít? Přes nabíječku? Není to opět riskantní? Baterka je bohužel nabitá a je na ní naletána cca minuta. Nebo jí takhle nabitou odnést na sběrné místo (asi nějaký RC shop?) v okolí?

Předem opět děkuji za další odpovědi, rady a postřehy.

MSK

P.S.: k fotkám - poškození je tak nepatrné, že to je blbě vidět i na vlastní oko, natož na fotce. Je to vidět jen z bočního profilu, snažil jsem se to na té první fotce vyznačit tou červenou čarou. Z ostatních pohledů není poznat nic. Mám obyčejný telefon za pár korun, bohužel mi lepší firma nedala. Asi fakt stojim za h, jinak by mi určitě dali iphone za x desítek tisíc, na kterým by ta ani ne milimetrová vyboulenina byla vidět.
Odeslat odpověď