Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 190 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: čtv 28.03.2013 18:41 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 101
Bydliště: Jablonec nad Nisou, Liberec
Taky si myslím, že většina je v pohodě. U vysílače jsem udělal rozborku a sborku i kvůli tomu, že mne zajímalo, co je uvnitř a baví mne to. Už se těším, až opadne sníh a jde se na to... :-)

_________________
F/A-18 Hornet, Extra 300, AX-1, JAK 55 SP


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: čtv 28.03.2013 19:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Mar píše:
Taky si myslím, že většina je v pohodě. U vysílače jsem udělal rozborku a sborku i kvůli tomu, že mne zajímalo, co je uvnitř a baví mne to. Už se těším, až opadne sníh a jde se na to... :-)


To znám! Bohužel fotky rozebrané FF7 Super, F14 ani Skysport4 už nemůžu najít...


Přílohy:
IMG_1112.JPG
IMG_1112.JPG
[ 156.65 KiB | Zobrazeno 2291 krát ]

IMG_8889.JPG
IMG_8889.JPG
[ 83.2 KiB | Zobrazeno 2291 krát ]


_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: úte 02.04.2013 16:03 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
Tak mám doma nový kus T9X - z HK DE bez modulu, osazen modul DSM2 Orange.
První dojem je, že krabice a knyply jsou spíš lepší než si pamatuji z kusů, které jsem viděl dříve. Neumím posoudit, zda byly kusy před tím horší nebo jsem si zvykl :wink: Odezva na tlačítka je mizerná, a obecně pocit z tlačítek nestojí za nic, ale budiž.
Tragická je ovšem klec na AA články, kdysi jsem v diskusi psal, že se podle mě použití AA v držáku moc dramatizuje, ovšem zrovna u mého kusu T9X je fakt bídný. Neřeším, stejně počítám s výměnou za něco jiného, možná 3sLiFe http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh ... duct=38288 , to ovšem kvalitu klece neomlouvá.

Vnitřek jsem zatím nehodnotil, rozebírat budu teprve až se pustím do flashování fw, k čemuž se nedostanu dřív než za týden, tak doufejme, že to bude taky OK.

Jinak mě upřímně pobavilo, kolik je v původním fw (V2) překlepů ala "snoproll", ale s ohledem na praktickou jistotu přeflashování se zrovna tímhle skutečně spíš bavím :-) Nicméně o "pečlivosti" výrobce to dost vypovídá...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: úte 02.04.2013 16:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
tomashr píše:
Tak mám doma nový kus T9X - z HK DE bez modulu, osazen modul DSM2 Orange.

První dojem je, že krabice a knyply jsou spíš lepší než si pamatuji z kusů, které jsem viděl dříve. Neumím posoudit, zda byly kusy před tím horší nebo jsem si zvykl :wink: Odezva na tlačítka je mizerná, a obecně pocit z tlačítek nestojí za nic, ale budiž.

Tragická je ovšem klec na AA články, kdysi jsem v diskusi psal, že se podle mě použití AA v držáku moc dramatizuje, ovšem zrovna u mého kusu T9X je fakt bídný. Neřeším, stejně počítám s výměnou za něco jiného, možná 3sLiFe http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh ... duct=38288 , to ovšem kvalitu klece neomlouvá.

Vnitřek jsem zatím nehodnotil, rozebírat budu teprve až se pustím do flashování fw, k čemuž se nedostanu dřív než za týden, tak doufejme, že to bude taky OK.

Jinak mě upřímně pobavilo, kolik je v původním fw (V2) překlepů ala "snoproll", ale s ohledem na praktickou jistotu přeflashování se zrovna tímhle skutečně spíš bavím :-) Nicméně o "pečlivosti" výrobce to dost vypovídá...

Nová Turnigy 9xR viz tento odkaz se prodává taktéž bez modulu a lze ji provozovat i s tebou zmíněným modulem DSM2/DSMX Orange. Turnigy 9xR nemá klec a je určena přímo pro 3S lipolku viz obrázek (dá se použít i LiFe).

Obrázek

Zatím ovšem není k mání ani v NL ani v DE skladu.

Pokud jde o původní firmware tak ten není přímo od výrobce, ale od prodejce Hextronik (tj. majitel Hobbykingu), který na stránkách Turnigy 9X přímo píše, že ho tam do každého kusu explicitně nahrává a zmiňuje i to, že samotný výrobce tento firmware nemá k dispozici. Navíc je to už poměrně dost starý firmware, který se už pár let prakticky nezměnil jelikož se už jaksi obecně počítá s tím, že komu to vadí nebo nestačí tak si stejně flashne nějaký z open source FW. Ostatně nová Turnigy 9xR je dodávána už přímo s upravenou verzí ER9X firmware tj. defacto už přešli rovnou na Open Source FW a už se ani vůbec nenamáhali s tvorbou zcela vlastního FW.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: úte 02.04.2013 16:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
Jak správně odhaduješ, mě šlo dost o ten DE/NL sklad, nechtěl jsem se párat se clem a navíc je rozdíl v poštovném.
Navíc jsem přeci jen chtěl spíš dlouhodobě ověřený typ - není sice dokonalý, zas ale jsou mraky zkušeností. Pokud nenarazím uvnitř na nějakou prasárnu, tak to bude po flashnutí Open9x asi v pohodě. Co si budeme říkat, já to potřebuji jako levné rádio pro poletuchy převážně z EPP, které v případě nutnosti lze nechat i v autě (což si u Futaby 14MZ dost rozmyslíš) :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: sob 29.06.2013 20:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.4.2013
Příspěvky: 20
Bydliště: Villach, Rakousko
Ahoj vsichni,

nechci zakladat nove tema a proto se zeptam tady:

lze Turnigy 9X napajet pres adapter primo ze zdi (bez vlozene baterie)? Nikde to nemuzu najit a pri litani na simulatoru by se to hodilo. Jestli ano, da se pouzit adapter s vystupem 12V?

Predem diky,
David


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: sob 29.06.2013 22:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1578
Bydliště: Meziměstí ČR
V zásadě ano, ale-
-je potřeba mít jistotu, že výstup z adaptéru je stejnosměrný, a moc nepřelézá těch 12V ani naprázdno, měl by být i rozumně vyhlazený a zajistit min. cca 300mA
- dodržet správnou polaritu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: sob 29.06.2013 22:39 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.4.2013
Příspěvky: 20
Bydliště: Villach, Rakousko
jag42 píše:
V zásadě ano, ale-
-je potřeba mít jistotu, že výstup z adaptéru je stejnosměrný, a moc nepřelézá těch 12V ani naprázdno, měl by být i rozumně vyhlazený a zajistit min. cca 300mA
- dodržet správnou polaritu



Diky za rychlou odpoved. Mam k dispozici cinskejch 12V/5A tak to zmerim naprazdno a uvidime;).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: stř 03.07.2013 1:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2012
Příspěvky: 378
Bydliště: Praha
Ahoj,
už jsem se skoro rozhodnul pro T9X, ale teď přemýšlím v jaké verzi bych vysílač koupil. Původně jsem chtěl i s FrSky ( http://www.rc-levneji.cz/rc-vysilace-a- ... pen-9x-cz/ ) kvůli telemetrii. Telemetrii jsem ale chtěl jen kvůli zjištovaný stavu baterek, protože nedokážu moc dobře odhadnout, kolik toho ještě v baterce je...
Teď jsem ale na hobbykingu narazil na tohle:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Vypadá to docela dobře a řekl jsem si, že tohle by mi pro rekreační lítání stačilo. Nastavil bych tam spíš vyšší napětí a baterky by mi dlouho vydržely. Telemetrii bych fakt vůbec nepotřeboval.
Teď mám teda v plánu koupit čistou verzi T9X (nebo T9XR??) i s přijímačem, myslím, že by to stačilo a ten FrSky modul bych třeba dokoupil časem.
Asi bych to koupil spíš v Česku, protože by to se clem stejně vyšlo téměr stejně. Ale stejně jsou na internetu různé ceny. Všiml jsem si hlavně Open TX, s Open TX jsou rádia celkem o dost dražší, ale nějak nechápu důvod. Jedná se jen o přeložení menu? Anglicky umím, takže to nevidím jako nutnost.
Díky za objasnění a doporučení, co koupit.

_________________
Swift II | T9X(OpenTX)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: stř 03.07.2013 7:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Kuba5 píše:
Ahoj, už jsem se skoro rozhodnul pro T9X, ale teď přemýšlím v jaké verzi bych vysílač koupil. Původně jsem chtěl i s FrSky ( http://www.rc-levneji.cz/rc-vysilace-a- ... pen-9x-cz/ ) kvůli telemetrii. Telemetrii jsem ale chtěl jen kvůli zjištovaní stavu baterek, protože nedokážu moc dobře odhadnout, kolik toho ještě v baterce je... Teď jsem ale na hobbykingu narazil na tohle:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html Vypadá to docela dobře a řekl jsem si, že tohle by mi pro rekreační lítání stačilo. Nastavil bych tam spíš vyšší napětí a baterky by mi dlouho vydržely. Telemetrii bych fakt vůbec nepotřeboval.

Měření napětí za provozu nemusí být dostatečné. Já doporučuji to doplňovat měřením odebrané kapacity v mAh a k tomu je telemetrie vhodnější. Napětí aku za provozu dost výrazně závisí na aktuální kondici a lipolky i na aktuálním stylu létání. Dochází k různému poklesu napětí v závislosti na vnitřním odporu lipolky i v závislosti na odběru. Například při provozu jen na půl plynu se nic neděje, ale po přidání víc plynu to třeba začne pískat. Pak se člověk snaží více méně zčásti pískání ignorovat, protože to dost nepřesně určuje skutečně vyčerpanou kapacitu a pokud by měl člověk přistávat hned jakmile to jen trochu pískne tak by zas zbytečně zkracoval možnou dobu letu. Naopak pokud si člověk zvykne na určitý styl létání a pak jej změní tak může být návyk zčásti pískání ignorovat zase nevýhodou a důsledkem může být hlubší vybíjení aku.

Navíc Frsky telemetrie není jen o napětí, ale třeba i o sledování kvality signálu spojení mezi Tx/Rx nebo o možnosti nastavení fail-safe na všech kanálech. Nic z toho originální přijímač Turnigy nemá tj. ani sledování kvality signálu ani nastavitelné fail-safe.

Kuba5 píše:
Asi bych to koupil spíš v Česku, protože by to se clem stejně vyšlo téměr stejně. Ale stejně jsou na internetu různé ceny. Ale stejně jsou na internetu různé ceny. Všiml jsem si hlavně Open TX, s Open TX jsou rádia celkem o dost dražší, ale nějak nechápu důvod. Jedná se jen o přeložení menu?

Nejedná.

Turnigy 9x se dodává buď se zastaralým firmware Hobbykingu, který má různá omezení nebo s firmware ER9X, Open9X případně Open TX.

Je nutné si uvědomit, že prodejci mimo Hobbyking nekupují Turnigy 9x od výrobce, ale od Hobbykingu, který je hlavním dodavatelem a Turnigy 9x dodává pouze z implicitním zastaralým firmware, který má různá omezení. Firmware jako ER9X, Open9X nebo Open TX v případných českých mutacích byly vytvořeny open source komunitou a prodejci v ČR nijak na tomto neparticipují tj. v tomto ohledu pokud sami nabízejí Turnigy 9x z hlediska frmware nic nepřekládají a pouze nahrají do rádia nový firmware, který si sami stáhnou z webu příslušného open source firmware kde je k dispozici. Pro prodejce tedy v podstatě není z hlediska nákladů žádný rozdíl jestli do Turnigy 9x flashuje firmware ER9X, Open9X nebo Open TX. Rozdíl v cenách je tedy způsoben jinými důvody viz popis dále.

Prodejci v ČR nesou odpovědnost za záruku a změnou firmware v podstatě i za záruční opravy. Prodejci v ČR mají jen malý odběr co do počtu kusů a tak logicky nedosáhnou v podstatě na žádné dealerské slevy a jelikož dodavatel Hobbyking neřeší politiku marží v podstatě vůbec tak cena může i výrazněji kolísat, protože jednotlivý prodejci nakupují Turnigy 9X od Hobbykingu vlastně stejně jako koncoví zákazníci s tím rozdílem, že mohou mít vyšší náklady za celní odbavení jelikož dovážejí zboží obchodně což je z hlediska poplatků obvykle rozdíl oproti dovozu pro osobní potřebu. Ceny se pak prodejce od prodejce liší v závislosti na tom jak různí prodejci zahrnují do Turnigy 9X náklady, zisk a nakolik toto rádio považují za rizikové z hlediska případných reklamací, které zvyšují náklady, protože pro toto rádio v podstatě neexistuje v EU žádný autorizovaný servis, který by měl smlouvu s Hobbykingem o bezplatném provádění záručních oprav a tak prodejci, kteří řeší servis tohoto rádia jen ve vlastní režii což je zrovna případ tebou odkazovaného českého prodejce pak logicky i toto promítají do výsledné ceny.

Díky výše zmíněným různým důvodům se pak ceny Turnigy 9x mohou u různých prodejců v ČR i dost lišit.

Pokud by šlo o novou Turnigy 9XR tak tu Hobbyking dodává i zdejším prodejcům bez VF modulu a bez přijímače a je pouze na jednotlivých prodejcích zda ji koncovým zákazníkům taktéž prodávají bez VF modulu a bez přijímače za levnější cenu jako třeba viz tento odkaz a nebo zda k tomu doplní třeba Frsky VF modul s přijímačem jako třeba viz tento odkaz a v důsledku výše zmíněnými důvodů pak cena může být i o dost vyšší.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: stř 03.07.2013 9:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2012
Příspěvky: 378
Bydliště: Praha
Mockrát díky za hoodně dlouhou odpověď. Na ten alarm jsou ohlasy výborný, takže ho za těch pár korun aspoň zkusím a uvidíme jak to bude fungovat. Stačilo by mi to i bez pípáku, přistál bych, zjistím kolik má baterka napětí (bez plynu) a když bude dost, ještě jednou vystoupam a přistanu. Ale zatím tam ten pípak samozřejmě nechám.

Teď k T9X.
Kdybych koupil T9X třeba tady: http://www.emotors.cz/vysilace-tx/3803- ... -8991.html
nebo kdekoliv jinde, jen obyčejnou T9X s modulem, prostě komplet, tak dokázal bych tam pak ten nový firmware nahrát? Předpokládám, že Open TX bude asi nejlepší. Mám doma USBasp a nahrát program do Atmegy umím, není to tak dlouho, co jsem flashoval Atmegu16 (stavěl jsem MJ16 - pro stavbu homecockpitů na simulátor).

Díky

P.S. Telemetrii bych k tomu potom dokoupil

_________________
Swift II | T9X(OpenTX)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: stř 03.07.2013 9:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Kuba5 píše:
Stačilo by mi to i bez pípáku, přistál bych, zjistím kolik má baterka napětí (bez plynu) a když bude dost, ještě jednou vystoupam a přistanu. Ale zatím tam ten pípak samozřejmě nechám.

Jakž takž vypovídací schopnost o skutečně odebrané kapacitě má napětí lipolky teprve až po odpočinutí po cca pěti minutách viz tento odkaz na článek k tomu. J (já doporučuji před měřením nechat odpočinout lipolku bez odběru spíš deset minut). Pokud bys přistál a hned měřil tak by to bylo opět do určité míry ovlivněno kondicí lipolky i úrovní předcházejícího odběru před přistáním.

Kuba5 píše:
Teď k T9X.
Kdybych koupil T9X třeba tady: http://www.emotors.cz/vysilace-tx/3803- ... -8991.html
nebo kdekoliv jinde, jen obyčejnou T9X s modulem, prostě komplet, tak dokázal bych tam pak ten nový firmware nahrát?

Podle tvého popisu zkušeností nejspíš ano. Popis k tomu najdeš třeba viz tento odkaz.

Kuba5 píše:
Předpokládám, že Open TX bude asi nejlepší.

To si netroufám hodnotit.

Kuba5 píše:
P.S. Telemetrii bych k tomu potom dokoupil

Jen na doplnění zmíním, že bez telemetrie bys měl nahrávat jen firmware ve verzích bez specifické podpory pro telemetrii. Navíc telemetrie u T9X do jisté míry záleží i na dalších hardwarových úpravách zejména co se týká zobrazení dat telemetrie přímo na displeji T9X. Podrobněji k tomu viz tento odkaz na článek. Vzhledem k tomu, že za letu není moc dobré koukat na displej tak v souvislosti s telemetrií pak může být zajímavá i záležitost hlasového modulu pro T9X, který umožňuje hlásit data z telemetrie hlasovými povely podobně jako navigace v autě viz tento odkaz na téma, které se tím zabývá.

PS:
Ještě bych doporučoval zvážit zda si raději nepořídit Frsky Taranis, který má již všechno v sobě včetně Open TX, Frsky telemetrického modulu i hlasového výstupu a vše bez nutnosti cokoli dodělávat a má i kvalitnější potenciometry a celkově kvalitnější provedení. Ono když to pak všechno sečteš včetně dokoupení Frsky, hlasového modulu a případné ztráty času s tím tak cena za Frsky Taranis zas není tak vysoká vzhledem k tomu, že je v něm už všechno k dispozici přímo od výrobce.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: stř 03.07.2013 9:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2012
Příspěvky: 378
Bydliště: Praha
Flashnutí T9X:
na tento návod jsem už narazil taky. Je to úplně stejné jako jakákoliv jiná Atmega. Kabely napájet dokážu, pokud bude k tomu atmelu, co je v T9X dostupný manuál ohledně pinů (kde je MISO atd.). Doufám, že se nebude muset pájet na SMD, to bych radši ani nezkoušel.
Jako SW používám eXtreme Burner - AVR.

Asi to udělám zatím tak, protože bude ještě nutné koupit lipolku do vysílače. Výjde mě to teda na 2 tisíce, to už není tak zlý.
Ještě mám sice čas, ale musím se začít rozhodovat, KDE T9X koupit (ještě jsem nepočítal cenu na HK, ale zase aby nebyl rozdíl sto koruny oproti Česku kvůli clu) a jaký firmware tam plácnout. Četl jsem něco o ER9X a líbí se mi tam několik věcí, jako stopky na plynu, nastavení zvuku apod., ale zase jsem četl, že OpenTX je nejnovější a vychází ze všech, tak nevím, který bude nejlepší?
Jo a taky zásadní věc, Turnigy 9X nebo Turnigy 9XR? :lol: Vzhledově je to jasné, ale jde mi spíš o funkčnost.
Díky

EDIT: http://bahamo.cz/wp-content/uploads/DSCF1118_edit.png
aha, tak to je pohodička, to bych mohl dělat na zakázku. :lol:

_________________
Swift II | T9X(OpenTX)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: stř 03.07.2013 10:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Kuba5 píše:
Jo a taky zásadní věc, Turnigy 9X nebo Turnigy 9XR? :lol: Vzhledově je to jasné, ale jde mi spíš o funkčnost.

Turnigy 9XR není úplně shodná s Turnigy 9X, a to nejen vzhledem. Turnigy 9XR už se přímo z Hobbykingu dodává s open source verzí firmware odvozenou od ER9X. Takže u Turnigy 9XR v podstatě ani není nutné flashovat firmware. Pro flashování by měla mít Turnigy 9XR už vyvedeny kontakty na konektor tj. pro účel flashování do budocuna by nemělo být nutné pájet vodiče na plošňák. Nicméně případné úpravy pro integraci telemetrie budou změny vyžadovat. Jako drobné vylepšení lze zmínit to, že Turnigy 9XR již má zabudované podsvícení LCD. Za výhodu lze u Turnigy 9XR také považovat zejména jiný procesor ATmega128, který má k dispozici více paměti což je výhodné ve vztahu k různým možnostem open source firmware.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Turnigy 9x
PříspěvekNapsal: stř 03.07.2013 10:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2012
Příspěvky: 378
Bydliště: Praha
Tak jsem se už rozhodl, že až budu mít peníze, tak vezmu komplet T9X a nahraju tam ER9X nebo OpenTX, to je teď jedno. Celkově mě to bude stát do 2 500,- Kč, takže jsem rád. Díky moc za rady.

_________________
Swift II | T9X(OpenTX)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 190 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz