Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: čtv 16.04.2015 11:57 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Včera jsme byli po dlouhé době létat a vrátilo se staré nadšení..
Příloha:
IMG_3419.jpg
IMG_3419.jpg
[ 165.58 KiB | Zobrazeno 16226 krát ]



Jen doby, kdy se sešlo 50 lidí na jednom svahu jsou pryč a je třeba JE VRÁTIT ZPĚT!!!

Pokud nevíte co je svahový kombat, tak se asi ptáte proč. Odpověď je docela prostá:

Je to nejlepší zábava na světě, při které máte na sobě kalhoty :wink:


Dovolím si zrecyklovat a snad poněkud aktualizovat 15 let staré články o svahovém kombatu. Rozvést o co jde. Jak postavit letadlo. Aktualizovat na současné technologie, atd...

Vhodný svah, vítr ze správného směru a spoustu cílů.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: čtv 16.04.2015 12:34 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
O co při svahovém kombatu jde.

Cílem je dosáhnout mistrovství v ovládání letadla. Posunout aerodynamickou a technologickou stavbu extrémních letadel. Rozvinout morálně volní vlastnosti pilotů. Oživit napětí leteckých soubojů v atraktivní a bezpečné soutěži, která bude zajímavá pro diváky a náročná pro soutěžící. A další fráze.

Ale hlavně se pobavit.

Obrázek

Takže k samotnému létání:


Jde o souboj bezmotorových letadel (k jejich speciální konstrukci se dostaneme). Létá se na svahu. Je velmi žádoucí aby přímo na svah foukal vítr. Jak vítr narazí do svahu nemá na vybranou a musí dle tvaru svahu "foukat" NAHORU. V temto prostředí kde fouká nahoru se pohybují letadla. Tedy podmínky pro všechny stejné.

Cílem souboje je způsobit kontaktem s jiným modelem jeho sestřel. Ano čtete dobře. FULL-KONTAKT combat (ale stroje s tím počítají). Sestřel je když po kontaktu model soupeře skončí na zemi. Sestřel není pokud po kontaktu s model pokračuje dál v letu. Sestřel není pokud skončí na zemi oba modely. Bez ohledu na to kdo inicioval kontakt modelů, letoun který zůstane po takové události v letu si připíše jeden sestřel. Detailní pravidla jsou komplikovanější, dbají na bezpečnost, ale tohle je princip.

Těchto pár větiček je celé jádro zábavy. Nemusíte se bát o model, konstrukce s tím počítá. Nemusíte se bát, že by to bylo nějak časté. Ono se to nezdá, ale ve vzduchu je spousta místa.

Co se stane po sestřelu? Pro model si dojdete, vrátíte se na místo, a z ruky model hodíte zpět do bitvy. Doporučuji dvě věci před opakovaným startem.
1) zkontrolovat, že vše funguje
2) velmi rychle se pomstít



Konstrukce modelu.
Začnu skvělou zprávou. V minulosti jsme měli ohromné problémy s vysílačkami na krystal. Já jsem měl 4 sady krystalů a rušení se stejně objevovalo. Tohle je vyřešeno pomocí 2,4GHz!!!

Modely postupně evolučně dospěly do tvaru samokřídla z EPP potačeného nějakým samolepícím materiálem.
Obrázek

V modelu jsou dvě obyčejná, standardní serva. Doporučuji kovové zuby. Ve vysílači potřebujete jen mix pro samokřídlo. Jako přijímačovky normální AA tužky ve tvaru 4článku. Vše je v modelu zalepeno. Podívejte se na návody.

Modely by měli jít koupit u FreeAir v Praze

Nějaké návody na stavbu:
archiv/kombat/navod_tom2.htm
archiv/images/servis/kombati3.htm
archiv/kombat/odolny_tom2.htm

Stavěli se i modely běžné koncepce, ale takový stroj je po "roztočení do ploché vývrtky" ztracen.
archiv/kombat/kombati1.htm




Soutěže/nebo běžné polétání:
Nejprve pravidla.
Překlad pravidel z USA, která byla základem archiv/kombat/pravidla.htm
Česká zjednodušená: archiv/kombat/1_soutez.htm#pravidla


A jak se létá. Ideální je Čím víc, tím líp.
nějaké soutěže:
archiv/kombat/1_soutez.htm
archiv/kombat/2_soutez.htm
archiv/kombat/3_soutez.htm
archiv/kombat/soutez_Rana.htm

Davové šílenství
Obrázek



Kde se létá.

Na vhodném svahu. Jejich seznam jsem doplním později. Ale vzhledem k tomu, že modely hodně vydrží, tak jsou použitelné i svahy, kam by vás modelem ani nenapadlo jít.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: čtv 16.04.2015 12:37 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
zde budou další informace


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: čtv 16.04.2015 12:37 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
zde budou další informace


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: čtv 16.04.2015 13:05 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 10
Ahoj v pátek odpolede jedeme na ranou zatím nevím kolik nás bude .Vsobotu budeme pokračovat většinou kolem 11 hod.Většino jsme 4 a více včetně dětí z kroužku
Zdeněk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: čtv 16.04.2015 18:50 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
K těm použitelným modelům bych podotkl, že slušný sortiment má i Hobbyking. Je to docela zajímavé - já také pamatuji dobu rozmachu, o které píše tomasc, ale u nás nějak tato kategorie "vyšuměla", model spíš "z tradice" nabízí Freeair, ale celkově nic moc. Ve světě se tato kategorie udržela daleko více a přirozeně reagovali i výrobci a objektivně jsou někdy i vývojově o kus dál, třeba model http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html je již pěněn do formy s hladkým povrchem, takže není nezbytné použití "tradiční" lepicí pásky, dělají se ale i modely klasické, viz http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html (i když i zde mám pocit, že to je dělané do formy).
V případě, že by se kategorie oživila, bude velmi zajímavé sledovat, zda se nějak projeví vliv různých koncepcí modelů...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: čtv 16.04.2015 19:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Plán je jasný, rekonstrukce Tomahawků a pak si vystřílet nějaký hustý nickname. :lol:

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: čtv 16.04.2015 19:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.3.2008
Příspěvky: 555
Jó kombat na Bohnický skále, to bývalo ;-)
Pamatuju si, jak jsem tam začátkem roku 2008 zkoušel zapůjčený objektiv 70-200/2.8VR.
Ani se nechce věřit, že už je to 7 roků... původní článek zde, možná se na fotkách někteří poznají.

_________________
Martin 'PiNa' Pilný
http://www.PiNa.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: čtv 16.04.2015 20:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 482
Bydliště: Trenčín
Sú alebo boli nejaké takéto akcie aj na Slovensku? Skôr západné Slovensko na zaujíma, bývam v Trenčíne.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: čtv 16.04.2015 22:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2003
Příspěvky: 360
Obrázky: 0
Blog: Zobrazit blog (3)
tomashr píše:
K těm použitelným modelům bych podotkl, že slušný sortiment má i Hobbyking. Je to docela zajímavé - já také pamatuji dobu rozmachu, o které píše tomasc, ale u nás nějak tato kategorie "vyšuměla", model spíš "z tradice" nabízí Freeair, ale celkově nic moc. Ve světě se tato kategorie udržela daleko více a přirozeně reagovali i výrobci a objektivně jsou někdy i vývojově o kus dál, třeba model http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html je již pěněn do formy s hladkým povrchem, takže není nezbytné použití "tradiční" lepicí pásky, dělají se ale i modely klasické, viz http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html (i když i zde mám pocit, že to je dělané do formy).
V případě, že by se kategorie oživila, bude velmi zajímavé sledovat, zda se nějak projeví vliv různých koncepcí modelů...


Tomáši ten Ridge Ryder má jen 90 cm, takže nebude lítat jako 125 cm křídlo, ani kdybys ho pokropil svěcenou vodu. Ten Wicked Wing je sice vypěněn, ale kromě čtyř slotů na něm není nic extra. Vzhledem k málo hlubokým koncům křídla to pravděpodobně bude předčasně vrtat. Plus malé elevony atd, samozřejmě jsem ho nezkoušel, ale vsadil bych se, že bude horší než Tomahawk II i Tornádo. Potah páskou má taky svůj význam, bez něj soupeři to letadlo roztrhají na cucky za dvě odpoledne. Takže paradoxně jsem byl ujištěn, že k žádnému jinému než kosmetickému pokroku nedošlo. Dokonalé věci asi už nejde vylepšit :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: pát 17.04.2015 5:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
Přesně tak, to byly doby kdy se sešlo min. 10 lidí a řezalo se do sebe celé odpoledne.
Tohle je asi poslední slušné polítání na BS.




Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: pát 17.04.2015 6:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6012
Bydliště: Praha ČR
Losna píše:
Tomáši ten Ridge Ryder má jen 90 cm, takže nebude lítat jako 125 cm křídlo, ani kdybys ho pokropil svěcenou vodu. Ten Wicked Wing je sice vypěněn, ale kromě čtyř slotů na něm není nic extra. Vzhledem k málo hlubokým koncům křídla to pravděpodobně bude předčasně vrtat. Plus malé elevony atd, samozřejmě jsem ho nezkoušel, ale vsadil bych se, že bude horší než Tomahawk II i Tornádo. Potah páskou má taky svůj význam, bez něj soupeři to letadlo roztrhají na cucky za dvě odpoledne. Takže paradoxně jsem byl ujištěn, že k žádnému jinému než kosmetickému pokroku nedošlo. Dokonalé věci asi už nejde vylepšit :)


Něco podobného jako Ridge Ryder dělají i větší, v tom problém není... Jinak ale narážíš na to samé, co napadlo i mě - on ten model s povrchem EPP v "MPX stylu" asi bude létat lépe, ale taky mám jisté pochybnosti o životnost při kombatu. Přeci jen to vždy budou "účelovky" a estetika je až v pozadí :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: pát 17.04.2015 7:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Poťah páskou mi vyhovuje, aj keď penenie do formy by človeku celkom lahodilo aspoň v obchode kým to nemá vyskúšané.
Mal som nejaké Tomahawky II, potom som si čosi vyrezal, a dodnes prežilo Tornado 11. Ja to lietam aj s nacvakávacím pomocným motorom (motorček 2200kv na zahnutej pásovine, baterky 4s A123 zhora ala kabína, ak fúka správne a išlo sa na kopec demontáž za pár sekúnd..).
Na naučenie sa lietať nízko či už rýchlo alebo pomaly, bez potreby niečo opravovať keď človek pristane "ala kombat" pri prelete na plnej rýchlosti a zavadení o nejakú tuhšiu vetvičku v tráve, ideálne :)

Ale posledné roky som pokukoval po Tomahawk S ako ďalšom kroku vo vývoji - nie kvoli tuhej pene, ale profilu, tvaru.. lietal fakt dobre (no, ale či to nebolo pilotom ťažko povedať, ale chválili ho všetci..). Ale ten nie a nie niekde nájsť..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: pát 17.04.2015 10:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2009
Příspěvky: 1656
Bydliště: Praha - Krč, ČR
V Bohnicích se lítá stále, ale většinou mají úspěšnost spíše víkendy. V zimě jsme tam tento i minulý rok létali, teď se rozjely zase F3F soutěže a tak dost lidí bývá o víkendu tam (viz. minulý víkend Eurocontest na Rané). Osobně jsem od Tomahawka utekl, i když lítá stále perfektně a lítáme s vlastními výřezy, které mají výrazně nižší profil a díky tomu výrazně lepší pronikavost a vyšší rychlosti. Vyztužení jsem dělal prosyceným uhlíkovým rowingem a i když mi všichni říkali, že to nevydrží, tak to už rok drží a ty dardy co jsem schytal byly obrovské.

Bohužel je pravda, že se nás v Bohnicích scházívá již jako šafránu, tak je fajn slyšet, že se řady začínají zase rozšiřovat.

_________________
SOVA is YouR CO-pilot
http://rc-sovy.blogspot.com
http://www.rcsovy.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Obnovení zájmu o svahový kombat
PříspěvekNapsal: pát 17.04.2015 11:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.7.2008
Příspěvky: 491
Bydliště: Praha 8
Obrázky: 0
Já vzhledem k tomu, že mám BS 5 minut pěšky, už delší dobu uvažuju o nákupu nějakého svahového speciálu. No, nějak jsem se ale nemohl dokopat.
Proto teď, když to tady výrazněji ožije do toho vlítnu taky!

_________________
Pavel Bartoš


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz