Switch to full style
Budoucnost klepe na dveře. Zde se diskutuje o různých aspektech elektropohonu - motorech, akumulátorech a regulátorech, klidně i o převodovkách a vrtulích.
Odeslat odpověď

Re: FUNCUB 1400mm

pon 31.10.2016 19:24

AR1 píše:
O to nejde. Prostě jako jestli jsi u EPP přistáním dokázal ohnout osu motoru, tak to opravdu neřeš podvozkem, že je měkký. Problém je v tom, jak přistáváš. A o to jde. Nauč se přistávat s tím podvozkem co tam je.


Z toho vyplývá, že AR1 jinýmy slovy říká, že defaultní podvozek je vyhovující.

Pak ale nechápu, proč pár stránek zpět obdivuje vylepšení podvozku někde z netu.
Rozumíte tomu někdo?
viewtopic.php?p=1244934#p1244934

Re: FUNCUB 1400mm

pon 31.10.2016 19:52

Ten podvozek je opravdu hodně měkký a i ten, kdo umí přistávat sebelíp, tak s tím bude mít potíže. A to ani ne tak kvůli tomu, že podvozek vypruží do strany ( což by až tak nevadilo, protože kdo umí přistát, tak to propružení bude minimální ), ale že podvozek vypruží dopředu a dozadu, pokud se najede na nějakou nerovnost. A to je špatně a ani super pilot s tím nic nanadělá. Proto má FC obrovská kola, aby mohl startovat z nerovného terénu a právě ten velký pohyb kol dopředu a dozadu si protiřečí s tím, k čemu je právě určený. Pokud někdo startuje z místa jak raketoplán, tak tomu ta měkkost podvozku vadit nebude, ale kdo si rád pojezdí a nebo se mu líbí mezipřistání, tomu to bude vadit.

Re: FUNCUB 1400mm

pon 31.10.2016 21:30

Tak to nevím. Mám FC s podvozkem bez úprav a rád startuji na půl plynu s dlouhým rozjezdem. Na trávě, sice nakrátko posekané, ale do dokonale rovné plochy to má daleko. A že by byl nějaký problém, jsem si nevšimnul. Ale lítám jen s tím prozatím jen jeden rok, takže to možná ještě přijde. :wink:

Než jsem FC postavil, tak jsem si o jeho podvozku hodně početl - je to dost široké téma. Už jsem byl skoro nalomený, že ho zpevním, ale pak mi moje vrozená lenost zabránila tento tuning provést. Rozhodl jsem se, že nejdříve vyzkouším originální verzi a když nebude vyhovovat, tak provedu zpevnění.

Ale nakonec nebylo třeba. Starty (i s dlouhým pomalým rozjezdem) jsou OK. Přistání, pokud se udělá tak jak má, je taky bez problémů. A když se s tím při dosednutí práskne, tak to podvozek vypruží. A právě v případě tvrdších přistání bych měl v případě zpevněného podvozku obavy o jeho uchycení. Přece jenom ty rázy pochytá jenom polystren . . .

Re: FUNCUB 1400mm

pon 31.10.2016 21:36

skybreaker píše:
Z toho vyplývá, že AR1 jinýmy slovy říká, že defaultní podvozek je vyhovující.

Pak ale nechápu, proč pár stránek zpět obdivuje vylepšení podvozku někde z netu.
Rozumíte tomu někdo?
viewtopic.php?p=1244934#p1244934


Tak se zamysli.

BTW jinými slovy jsem řekl, že přistát s tímhle modelem tak že ohneš osu motoru, tak přistáváš jako čuně

Re: FUNCUB 1400mm

pon 31.10.2016 23:03

Ne, obdivoval jsi upgrade podvozku staženej někde z netu, mimochodem konstrukce víc než prapodivná
a o pár stránek dál obhahuješ tovární, no prostě hlavně když se breptá že jo?

FUNCUB 1400mm- ZNIČENÝ TRUP

pon 14.08.2017 11:49

Nazdar lidi,
máte někdo fotky z oprav Vašeho FC?
Dnes se mi podařilo zničit trup. Myslím že je to totálka- rozdrcený čumák- ale do drtě.
Uvažuji, že koupím nový trup, ale budu potřebovat ještě ty plastové serepetičky, co jsou v čumáku. Mot.přepážka z duralu je OK.
Taky jsem někde viděl, že existuje zesílení vnitřku čumáku z překližky.
Prosím, kdyby jste někdo měl nějaký plánek, nebo odkaz...
Děkuji

Re: FUNCUB 1400mm

pon 14.08.2017 12:09

A na co potřebuješ ten plánek? Pokud je trup opravdu rozdrcený na kuličky, tak kup nový. Předpokládám, že uchycení motorové přepážky bude součástí, Nebude-li, doobjednej.

A na nějaké zesilování překližkou bych se vybodnul. Ten trup je pevný více než dost. Pokud ho přecejen zesílíš, tak to praskne pár milimetrů za koncem toho zesílení.

Re: FUNCUB 1400mm

pon 14.08.2017 12:15

To zesílení jsem myslel udělat proto, aby to případně prasklo dál v trupu...
Byla to taková překližková skládačka.
Třeba je to blbost, ale rozdrcený čumák se dává těžko do hromady, ale ulomený se přilepí o poznání lépe...

Re: FUNCUB 1400mm

pon 14.08.2017 12:24

Já bych to neřešil. To musela být šílená rána, že jsi to rozdrtil. V takovém případě stejně bude na odpis něco jiného.

Já s FC jednou dělal obrácený přemet a neodhadnul jsem výšku. Na poslední chvíli jsem ještě dal plný plyn, aby to ofouklo výškovku, takový poslední zoufalý krok. :) Takže šel pod úhlem cca 45° do země, v dané chvíli na plný plyn. Odnesla to vrtule, hřídel motoru. Čumák se jen nalomil, oprava zabrala cca 10 minut.

FC je neskutečně odolné letadlo, nějakým zesilováním opravdu nic nevyřešíš. Raději s tím netřískej o zem. :)

Re: FUNCUB 1400mm

úte 15.08.2017 10:33

Ona to až tak šílená rána nebyla, spíše stranový kotrmelec po křídle. Po startu mi to stoupalo do táhlé zatáčka a najednou to přešlo do klesání v náklonu. Nevím, co jsem s tím udělal, asi jsem zazmatkoval a prásk. Před tím to bylo několik dní naprosto pohoda. Samozřejmě nejsem žádný machr s prstem v nose. Odneslo to trochu křídlo a zdálo se mi že přední ložisko je trochu hlučnější. Hřídel je kupodivu OK.
Rozebral jsem motor a jal se shánět ložiska 13x4,hřídel 5mm. Objevil jsem na Kladně super firmu s velice přátelským kolektivem.
Varianty od 33,- 105,-Kč/kus. prostě paráda-už jsou tam obě. :D
Ted řeším, jestli to ale vůbec budu dávat dohromady a shánět nový trup, ale asi jo. Ovšem, pokud se mi podaří vypreparovat ocasní plochy a ještě nějakou tu plastovou bižuterii. Jinak by mne to skoro vyšlo na 1900,- To by asi bylo lepší to postavit znovu a mít náhradní křídlo...
Popřípadě místo FC něco jiného s podobnými parametry, ale co...? Belancu, Pilátuse...

Re: FUNCUB 1400mm

sob 16.09.2017 17:11

Ahoj. Potřeboval bych poradit. Co je lepší pro takový model jako funcub. Nížké otáčky motoru a velká vrtule nebo naopak a proč? Stačí stručná odpověď. Díky.

Re: FUNCUB 1400mm

sob 16.09.2017 19:25

já bych se držel v mezích doporučení výrobcem...pokud chceš lyžovat nebo plovákovat, budeš velkou vrtulí brát o vodu, já mám 12" s 1000kV a myslím, že je to akorát...

Re: FUNCUB 1400mm

sob 16.09.2017 19:29

A bude v pohodě motor 3536, 1450 otáček a 600w výkon?

Re: FUNCUB 1400mm

sob 16.09.2017 21:08

myslim, že určitě...já mám 3536 1000kV a lyžuju i plovákuju absolutně v pohodě...výkonu habaděj

Re: FUNCUB 1400mm

ned 17.09.2017 6:31

Díky moc..
Odeslat odpověď