Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tip na regulátor
PříspěvekNapsal: čtv 20.05.2021 19:16 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 11.5.2013
Příspěvky: 74
Jaký regulátor pro střídavý motor aby uměl uložit vrtuli do předem definované polohy?


Naposledy upravil mkdaw dne pát 21.05.2021 8:46, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Typ na regulátor
PříspěvekNapsal: čtv 20.05.2021 20:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Žádný.....


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Typ na regulátor
PříspěvekNapsal: čtv 20.05.2021 20:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Teda teoreticky u obyčejných to nejde, kdyby to byl senzorový, tak tam by snad to mohlo být i proveditelné, ale nevím o žádném který by to uměl...

zatahovatelný motor na pylonu?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Typ na regulátor
PříspěvekNapsal: čtv 20.05.2021 20:53 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2013
Příspěvky: 166
mkdaw píše:
Jaký regulátor pro střídavý motor aby uměl uložit vrtuli do předem definované polohy?


Regulátorů které to umí bude velmi málo.
https://www.schambeck-luftsporttechnik. ... tionierung


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Typ na regulátor
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 3:18 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 11.5.2013
Příspěvky: 74
Cili ale píše:
Regulátorů které to umí bude velmi málo.
https://www.schambeck-luftsporttechnik. ... tionierung


Dík.. Konečně trochu plodná odpověď je mi jasný že motor musí mít hall senzor. Taky proto jsem se ptal na nějaký tip abych se mohl odpíchnout kde hledat.. Dík


Naposledy upravil mkdaw dne pát 21.05.2021 7:03, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Typ na regulátor
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 7:32 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Jinak zastavení vrtule v daném místě bych řešil mechanicky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Typ na regulátor
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 8:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Jaký? Obousměrný.

Napadla mě trochu zvrácená myšlenka relativně jednoduchého mechanismu. Něco jako hrubá (dvojzubá) volnoběžka, která by při otáčení jedním směrem ničemu nebránila a při otočení směrem opačným se vrtule ve správné poloze "zarazila". Obráceným směrem by se otáčelo malým výkonem a po zaklopení vrtule (nebo, co je potřeba) vypnout. Aby volnoběžka v "poháněcím" směru "nebzučela" mohla by být "odfukována" proudem vzduchu.

Podmínkou je obousměrný ESC (což v případě libovolného BLHeli ESC problém není) nebo přidat na zpátečku ještě jeden ESC. Asi by stačil i úplně "slaboučký".

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Typ na regulátor
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 8:36 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Také jsem řešil zastavení vrtule v jedné poloze. Létám na závodním pyloňáku jednolistou nesklopnou vrtuli a ta se taky může občas ulomit ...

Dělám to tak, že si brnknkám do plynu až se vrtule zastaví v poloze "nahoře" a pak teprve přistávám. Brzda samozřejmě 100%.

Kolega zkoušel řešení, že měl senzor, který se nechal zastínit vrtulí a tím přes telemetrii JETI předával info na zem a tak pilot nemusel koukat, jak má vrtuli. Já mám moc velký motor a tak se mi dopředu už nic nevejde a také je to trochu citlivé na Slunce.

U nějakého modelu, kde je dost místa, by se to jistě vyřešit dalo. Obzvlášť, když používáš 2-listou, kde je dvakrát tolik přijatelných poloh než u jednolistu :) .


Gramatické příspěvky jsem odzálohoval..


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Typ na regulátor
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 8:41 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 11.5.2013
Příspěvky: 74
prikrylm píše:
Jaký? Obousměrný.

Napadla mě trochu zvrácená myšlenka relativně jednoduchého mechanismu. Něco jako hrubá (dvojzubá) volnoběžka, která by při otáčení jedním směrem ničemu nebránila a při otočení směrem opačným se vrtule ve správné poloze "zarazila". Obráceným směrem by se otáčelo malým výkonem a po zaklopení vrtule (nebo, co je potřeba) vypnout. Aby volnoběžka v "poháněcím" směru "nebzučela" mohla by být "odfukována" proudem vzduchu.

Podmínkou je obousměrný ESC (což v případě libovolného BLHeli ESC problém není) nebo přidat na zpátečku ještě jeden ESC. Asi by stačil i úplně "slaboučký".

Ano i to by se nechalo nějak spáchat.. Například ten to TIP větroně to má kde se staví vrtule do horizontální polohy https://www.flygsport.se/globalassets/s ... =900&h=900 mě tak nějak šlo o to hlavně u většího samokřídla aby při přistání se co nejvíce eliminovalo tzv brnknutí o zem a list v pr..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Typ na regulátor
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 8:46 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
mkdaw píše:
u většího samokřídla aby při přistání se co nejvíce eliminovalo tzv brnknutí o zem a list v pr..

Kdyby jsi to napsal na začátku, tak jsem rovnou napsal, že tam máš dát sklopnou vrtuli, to řeší problém na 100%. Jen je třeba upravit zarážky listů, aby se dala vrtule zase roztočit.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Typ na regulátor
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 8:58 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 11.5.2013
Příspěvky: 74
TomasC píše:
Kdyby jsi to napsal na začátku, tak jsem rovnou napsal, že tam máš dát sklopnou vrtuli, to řeší problém na 100%. Jen je třeba upravit zarážky listů, aby se dala vrtule zase roztočit.
Tomas děkuji, ale to vím.. Mě šlo spíše o elektronickou vychytávku, která by se možná nechala použít i u sklopky větroně a nemít pak tak krásnou bílou vrtuli odřenou o případný štěrk v trávě? I když svým způsoběm je to vlastně zbytečnost.... Jinak fakt, že sklopka daný problém řeší i laciněji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tip na regulátor
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 9:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Větší samokřídlo... jak moc větší?
Jestli by si nezasloužilo třeba podvozek... a jiné zastavění pohonu...
Příloha:
P1000480.JPG
P1000480.JPG
[ 89.56 KiB | Zobrazeno 7359 krát ]


_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tip na regulátor
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 9:16 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
O dostupném regulátoru, který by dokázal vždy zastavit vrtuli v definované poloze nevím. Ale mám osobně vyzkoušeno, že každý regulátor dokáže zastavit vrtuli v definované poloze. Jen je na to potřeba více pokusů. :wink: A pokud by se "brnkání" do vrtule automatizovalo, včetně senzoru, tak by to plnilo co potřebuješ.

Na JETI jsem to viděl naprogramované. Tam jde přepnout PIN přijímače jako senzor a přes něj dostat informaci do vysílače a k pilotovi a případně automatizaci doprogramovat. Nebo vyřešit přímo v modelu vložením "něčeho" se senzorem před regulátor.

Ale že by se to dalo koupit, nevím. Musel by jsi to spáchat sám.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tip na regulátor
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 9:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1205
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
U už letitého modelu Tulix je to nutností, protože se motor s vrtulé sklápí do trupu, a s vrtují v jakékoli jiné poloze než v praporu to nejde.
Řeší to mix pro motor + aditivní servo. Brzda motoru je záměrně vypnutá, takže se volně protáčí proudem vzduchu, při žádosti o zaklopení moptoru mix nastaví regulátor na nulu (bez ohledu na polohu plynu) a s určitým zpožděním vysune gumový doraz do cesty vrtule. Ta se o něj zastaví a proudem vzduchu drží, po další krátké pauze pokračuje sklopení motoru. Spolehlivost tak 95%, při extrémně pomalém letu se může vrtule od dorazu odrazit zpět a proud vzduchu jí už nedotočí, ale stává se to málo (a mám pro to ošetření).
Jiný efekt mi funguje u samokřídla, kde je motor s poměrně silnými magnety, takže hodně brzdí. Samokřídlo obecně lítá rychle, tj. proud vzduchu je velký. Ten vrtuli dostrká do polohy, kde je v úplavu křídla, a ona se tam zastaví, protože tam fouká málo (možná jsou tam i nějaké víry, co ji pomáhají stabilizovat).
Nicméně pro tebe je sklopka nejlepším řešením.

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tip na regulátor
PříspěvekNapsal: pát 21.05.2021 14:30 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Nie, motor s hall senzormi fakt nepomoze, motor ma viac polov a hall senzory udavaju polohu v rozsahu polov, nie v rozsahu otacky, takze nie MOTOR s hall senzormi ale VRTULU (kuzel etc.) so senzorom ako napriklad tu:

https://www.schambeck-luftsporttechnik.de/Zubehoer-Propeller-Positionierung

a potom geret bud v podobe regleru ako je na linku od Cili (odtial je aj ten senzor - regler ma potom 3 chvostiky 1/ plyn 2/ tele 3/ hentamtakyvolajaky senzor) alebo ako pise Tomas cez plyn alebo spomenuty trik s brzdou a samorotaciou ... obe treba samo dourobit :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz