Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 17:32 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.3.2013
Příspěvky: 103
Obrázky: 10
Zdravím, mám skromný dotaz může mi někdo poradit se zapojením střídavých motorů u dvoumotoráku?
Je nutné mít regulátory od stejné značky nestačí jen stejná kapacita. Proč se ptám zapojil jsem u dvoumotoráku motory a regulátory a neustále mi chodí jen jeden motor druhý regulátor zapípá, ale na plyn nereaguje a roztočí se jen jeden motor. Někde dělám chybu a nevím kde.
Předem děkuji za rady.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 17:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
skarab píše:
...zapojil jsem u dvoumotoráku motory a regulátory a neustále mi chodí jen jeden motor druhý regulátor zapípá, ale na plyn nereaguje a roztočí se jen jeden motor. Někde dělám chybu a nevím kde. Předem děkuji za rady.

1. Co je to za regulátory konkrétně (uveď označení každého z nich) ?

2. Máš oba ty regulátory zapojené na stejném kanálu přijímače přes Y kabel nebo každý na samostatném kanálu s tím, že jsou ve vysílačce namixovány oba na plyn ?

3. Zkoušel jsi u obou regulátorů zkalibrovat rozsah plynu ?

Kalibraci plynu začít s vypnutým napájením regulátoru a nejprve zapnout napájení vysílačky, pak přesunout knipl plynu na vysílačce na maximum a potom teprve zapnout napájení regulátoru připojeného k přijímači. Regulátor by měl po zapnutí obvykle dvakrát pípnout a hned poté stáhnout plyn na vysílačce na minimum. Regulátor obvykle poté opět dvakrát pípne a tím by měl být rozsah plynu pro regulátor nastaven.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 18:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Ptej se Jyrryho. To je jeho specializace.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 18:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 2496
Bydliště: Trutnovsko
Obrázky: 4
Pěkný článek
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... ov---1cast


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 20:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
skarab píše:
Zdravím, mám skromný dotaz může mi někdo poradit se zapojením střídavých motorů u dvoumotoráku?
Je nutné mít regulátory od stejné značky nestačí jen stejná kapacita. Proč se ptám zapojil jsem u dvoumotoráku motory a regulátory a neustále mi chodí jen jeden motor druhý regulátor zapípá, ale na plyn nereaguje a roztočí se jen jeden motor. Někde dělám chybu a nevím kde.
Předem děkuji za rady.


Pokud je to dvoumotorák s motory na křídle ( ne v tandemu v ose trupu), tak jestliže nepoužiješ dva stejné regulátory a dva stejné motory, tak to uspokojivě nevyřešíš nikdy. Ty dva rozdílné regulátory nikdy nedokážeš nastavit tak, aby chodily synchonně, nenastavíš to ani mnohobodovým mixem pro jeden z regulátorů, pokud by jsi disponoval TX s touhle funkcí.
(To co tam máš teď za závadu dokážeš odstranit.
-oba regulátory si zkalibruj na nastavení plynu
- zapni oba současně při připojení na aku.)

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 21:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 1250
Bydliště: Anglie, nebo Svitavy
Vyuziji tohle tema skladam eflite airliner, 2x ducted fan, koupil jsem dva regulatory, dva motory a dve 3S baterie, nejdrive jsem si pripojil jen jeden motor a regulator, na tom zkalibroval plyn, zpusobem jaky uz byl popsan, ale kazdy zvlast, pak jsem je dal na Y kabel, u jednoho vytahnul cerveny drat, pak postupuju tak ze zapnu vysilac, pripojim baterii u ragulatoru ktery nenapaji prijimac, nic se nestane, pak pripojim druhou, rozsviti se prijimac, oba regulatory zapipaji a oba motory bezi, delam to tak spravne....?

druha otazka, protoze jeden bec je naplno zatizen a druhy vubec, chtel sem zkusit napajeni rozdelit, mam tam ctyri mikro serva, jedno standartni a prijimac, napadlo me aspon to standard servo napajet z druheho becu, zkusil jsem teda i u serva vytahnout cerveny drat a spojil jsem jej s vytazenym cervenym dratem z druheho regulatoru, funguje to, servo beha, ale nevim zda je to tak bezpecne a muzu s tim do vzduchu? vlastne minus pol obou becu je spolecny, jeden plus jednoho becu napaji prijimac a ctyri mikro serva a druhy napaji standart servo, veskere spojeni bych samozrejme pripajel, provedl poradne aby nemohlo dojit k nejakemu zkratu nebo ztrate napajeni, funguje to samozrejme i s jednim becem vsechno, ale proc jej zatezovat vsim, kdyz je tam druhy nevyuzity......je to dobra myslenka nebo to nechat vse ne jeden a u druheho jen vyndat cerveny drat?

EDIT:cetl jsem ten clanek vyzi vyse a je tam popsano ze baterie musi byt paralelne propojeny.....ja je nemam, jaky je vas nazor na tohle, mam je radeji propojit

_________________
Nezlob se Béďo, já mám dneska špatnej den


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 21:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
1) Pokud stihneš zapojit tu baterii s napájením přijímače dřív, než ten regulátor bez signálu stačí spadnout do neaktivního módu tak to normálně naběhne. To je tvůj případ. Docela by mě ale zajímalo, jak se to bude chovat, když napřed zapneš ten regulátor s napájením RX a k němu pak zapneš regulátor s motorem bez RX.

2) Nějaké drobné mouchy tohle řešení má, ale na tuhle velikost letadla je to bez problému použitelné.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 21:34 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.3.2013
Příspěvky: 103
Obrázky: 10
Ještě k mému dotazu dodám, že se jedná o dva regulátory 30ASurise model , oba jsem nakalibroval a to každý zvlášť a přes V kabel jsem je připojil k přijímači. Oba načtou a pak jde jen jeden motor. Tak jsem ten který nereagoval na plyn nahradil jiným regulátorem stejné kapacity 30A začaly se točit oba motory a následně po chvilce provozu došlo k výbuchu původního regulátoru. Koukal jsem na to jak vrána. K přepólování nedošlo to jsem zkontroloval.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 22:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Takhle na dálku je možností mnoho.
Např. přetížení regulátoru v silové části - velká vrtule. Jak to máš celé zapojené? Mohlo to odejít na paralelní spojení BECů ....... Chtělo by to vidět.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 22:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 1250
Bydliště: Anglie, nebo Svitavy
ja sem to myslim zkousel zapojovat tak i tak, ted uz to nevyzkousim, mam to rozebrane, asi za tri tydny to budu montovat do modelu, ale zapinal sem prvni jak ten co napaji ai ten co nenapaji a slo to v obou pripadech, akorat vim ze kdyz zapojim nejdriv ten bez napajeni a pak ten druhy, tak to pak zapipa pekne oboje soucasne

k druhe otazce, takze mam teda jednim becem napajet velke servo a druhym zbytek? ono taky to velke servo na vyskovku ma napajeni 5-6v a mikro jen 4.8-5.3, takze bych jeden bec nechal na 5V a druhy na 6V a tim zivil to velke servo? slo by to tak

co ty baterie, mam ted spopojovat paralelne? je to muj prvni dvoumotorovy model, necham si radeji poradit od zkusenejsich :)

k dotazu zakladatele tematu, mel si u jednoho regulatoru vytazeny cerveny drat pri spojeni pres V kabel jak sem o tom psal ja?...ale nevim zda to mohlo zpusobit vybuch regulatoru....

_________________
Nezlob se Béďo, já mám dneska špatnej den


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 22:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
František Koudelka píše:
ja sem to myslim zkousel zapojovat tak i tak, ted uz to nevyzkousim, mam to rozebrane, asi za tri tydny to budu montovat do modelu, ale zapinal sem prvni jak ten co napaji ai ten co nenapaji a slo to v obou pripadech, akorat vim ze kdyz zapojim nejdriv ten bez napajeni a pak ten druhy, tak to pak zapipa pekne oboje soucasne

k druhe otazce, takze mam teda jednim becem napajet velke servo a druhym zbytek? ono taky to velke servo na vyskovku ma napajeni 5-6v a mikro jen 4.8-5.3, takze bych jeden bec nechal na 5V a druhy na 6V a tim zivil to velke servo? slo by to tak


1) Když budeš zapínat jako první ten regl s RX, tak to nezapípá současně, ale je jisté, že to korektně naběhne.
Když to budeš zapínat obráceně a stihneš ten druhý regl připojit dřív než spadne do signalizace stavu bez signálu, tak se taky nic nestane.
2) Nech na obou 5V, na tohle to stačí, není to 3D akrobat. Na čem máš to větší servo? Limituje tě síla toho serva?

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 22:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 1250
Bydliště: Anglie, nebo Svitavy
je na vyskovku, je to tak napsane v manualu letadla, tak to ma byt osazene dve mikro na kridelka, jedno mikro na smerovku, jedno mikro na pridove kolo a standart na vyskovku, ja mam TGY 930, mel sem ho v rexovi 500 a daval sem tam tri nova tak me tyhle zbyli, ma kovove prevody, vyskova na tom modelu je zvlast, leva i prava cast ocasu ma sve tahlo a u serva jsou spojene

_________________
Nezlob se Béďo, já mám dneska špatnej den


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 22:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Nech i to na výškovce na 5V.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 22:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 1250
Bydliště: Anglie, nebo Svitavy
ve vrtulniku behali ty serva na 6v, ale je pravda ze tady nebude tak zatizeno, necham tedy 5v na obou bec :) takze jeden bec teda napajeni vyskovky a druhy napajeni zbytku, oba napeti 5V a co ty baterie, mam teda spojovat paralelne? diky za diskuzi, snad to poleti :D

jeste EDIT: oba BEC jsou 2A sice jsem to zkousel vse jen na jeden, hybal sem dost rychle se servama, vsema dohromady a nevypadavalo to....ale radeji bych tu vyskovku dal zvlast, pokud to tak muze byt, az to bude v modelu vyzkousim to poradne na zemi

_________________
Nezlob se Béďo, já mám dneska špatnej den


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.08.2013 23:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
František Koudelka píše:
.....a co ty baterie, mam teda spojovat paralelne?......

Rozhodni se sám :wink:
Kdysi jsem si vyrobil jednoduché hlídání na stav obou aku. Jak na kterékoliv baterce pokleslo napětí pod nastavenou úroveň tak to vyzkratovalo signál do obou regulátorů proti mínus pólu - vypnulo to oba regly.
samozřejmě to musí být nastavené nad vypínací napětí regulátorů. Měl jsem to právě proto, že to byly úplně oddělené kompaktní pohony v gondolách.
Myslím, že jsem někde viděl podobný "synchronizátor" nabízený jako hotový výrobek.
Počkej, až se tady ukáže jyrry, bude o tom vědět víc.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz