Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 28.05.2017 8:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Předesílám - pro ortodoxní elektrikáře poněkud adrenalinová záležitost, jde o strojařovo řešení elektrické záležitosti. :mrgreen:

Do mé poletuchy jsem pořídil nové aku Turnigy 5000mAh 30C, tedy snad trochu lepší než původní 20C.
Zaskočily mně konektory "bullet 5.5mm" na kabelech 8AWG. Výměnu za HXT 4mm nebylo možné realizovat protože silikonový kabel 8AWG neproleze otvory v plastovém těle konektoru (tyto konektory se instalují tak že se kabel nejprve prostrčí plastem, na něj se naletuje pin a ten se pak zpátky vtlačí do plastu). Protože éro mám zařízené na ty HXT (a další 2 letové sady 4x3s také), nejprve jsem zhotovil redukce pro připojení regulátorů v éru. Nebylo to ale pohodlné, vadil mi (pocitově) i další spoj a možný přechodový odpor v něm, redukce všude překážely.
Tady je vidět poměr tloušťky kabelu k plastovému "domečku" konektoru:
Příloha:
HXT_4mm_01.jpg
HXT_4mm_01.jpg
[ 68.66 KiB | Zobrazeno 4489 krát ]


_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 28.05.2017 8:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Včera mně napadlo řešení ve stylu "izolace je moc tlustá" :)
Dnes jsem to realizoval a protože by se to mohlo někomu hodit jako inspirace (jak to udělat na svých aku, případně jak to nedělat protože to je odstrašující případ), nafotil jsem postup při výměně konektorů na "letové sadě" čtyř kousků 3s 5000mAh.
Odstranil jsem bytelnou silikonovou izolaci v délce o cca 10mm větší než je délka těla konektoru a nahradil ji smršťovačkou:
Příloha:
HXT_4mm_02.jpg
HXT_4mm_02.jpg
[ 72.52 KiB | Zobrazeno 4489 krát ]

Přesah vlevo zajišťuje spojení s původní izolací; přesah za drátky vytvoří náběh pro snazší protlačení skrzevá tělo konektoru.
Navlékání smrskávačky silně usnadní opatrné roztažení jejího konce třeba malými kleštičkami:
Příloha:
HXT_4mm_03.jpg
HXT_4mm_03.jpg
[ 75 KiB | Zobrazeno 4489 krát ]


Po zasunutí takto připraveného konce kabelu jsem koneček (cca 5mm) odizoloval (a teď přijde ta správná čuňárna :mrgreen: ) a po obvodu odstříhal drátky tak aby zbyl cca průřez 10AWG který se do 4mm konektoru již vejde:
Příloha:
HXT_4mm_05.jpg
HXT_4mm_05.jpg
[ 74.1 KiB | Zobrazeno 4489 krát ]

Oholený a ostříhaný konec jsem pocínoval (pájka S-Sn60Pb40 Kristall 505, páječka ETP 5 125VA, s tou 100W to snad ani nezkoušejte) tak aby se cínem zalily i zkrácené drátky.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 28.05.2017 9:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Pin 4mm konektoru jsem si připravil pocínováním dutiny, dostal jsem tam cca 3cm pájky průměr 1mm:
Příloha:
HXT_4mm_06.jpg
HXT_4mm_06.jpg
[ 70.9 KiB | Zobrazeno 4494 krát ]


Dále jsem už běžným způsobem připájel kabel do pinu; pozor na přeteklý cín - z drážek pinu je třeba jej odpilovat aby nebránil správnému zaskočení do pojistek plastového těla:
Příloha:
HXT_4mm_07.jpg
HXT_4mm_07.jpg
[ 75.1 KiB | Zobrazeno 4494 krát ]


Pin je (po vychladnutí !!!) vtlačen do těla, s výhodou využívám vsunutý protikus konektoru:
Příloha:
HXT_4mm_08.jpg
HXT_4mm_08.jpg
[ 70.08 KiB | Zobrazeno 4494 krát ]


_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 28.05.2017 9:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Při stejném zpracování druhého kabelu je vhodné si jej pojistit ve vystrčené poloze (ten první se krčí a vytlačuje svou pružností tělo ven):
Příloha:
HXT_4mm_09.jpg
HXT_4mm_09.jpg
[ 76.21 KiB | Zobrazeno 4496 krát ]


Takto vypadá hotová úprava - na kabelech 8AWG je konektor HXT 4:
Příloha:
HXT_4mm_10.jpg
HXT_4mm_10.jpg
[ 78.6 KiB | Zobrazeno 4496 krát ]


Dokončil jsem všechny 4 akupacky (= jedno letové osazení éra):
Příloha:
HXT_4mm_11.jpg
HXT_4mm_11.jpg
[ 98.26 KiB | Zobrazeno 4496 krát ]


Do této poněkud vyzývavé úpravy jsem se pustil s vědomím že:
a) proud za letu zdaleka neodpovídá 30C ale je max. 10C a tedy bohatě stačí průřez 10AWG (stejný je na sadách 20C které v tom éru létám pátým rokem)
b) po 40-ti rocích modelaření (a k tomu něco elektrobastlení) si myslím že snad umím trochu pájet
c) nechtělo se mi do výměny silových kabelů, což by obsahovalo demontáž obalů těch packů

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 28.05.2017 11:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 1.1.2012
Příspěvky: 349
Tak to jsou slušní Frankensteini. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 28.05.2017 14:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Ale ano. Proč ne když si to zdůvodníš. Za mne:
1) Ona ta síla izolace je volena z nějakých hledisek (ponejvíc mechanická odolnost).
2) Konektory "domeček" a jiné s plastovým tělem (např. XT 30, 60 a 90) jsou oblíbené (+ -) a další důvody.
_Ovšem ty "PRAVOVĚRNÉ" modelářské jsou právě "Bullet" konektory. U každého zvlášť je cítit při zasouvání
_kladený odpor. Související s přítlakem pružné části = stavem konektoru. (To někde správně řekl "pepin".)
3) K úpravě (nebo zhotovení adaptéru) tě zřejmě vede, že máš accu s Bullet i "domečkové" HXT 4mm Gold.
4) Za mne a) Na přechodnou dobu ADAPTÉR HXT 4 - Bullet 5 mm b) Až accu dožijí oba konce 5.5mm Bullet .
==edit02
Když máš už HXT 4 na všech 4-řech nových Turnigy 5000mAh 3S 30C Lipo Packs, tak jdu s křížkem po funusu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2017 18:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
to Jyrry : bezva nápad a řešení

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.05.2017 22:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2016
Příspěvky: 61
Bydliště: Kroměříž
Jen jedna malickost mi nehraje. Take modelarim kolem 40ti let, ale tyto konektory nikdy nebylo potreba letovat tak, ze se kabel prvni prostrci domeckem. Vzdy se zacvakavaly normalne zezadu az po priletovani kabelu. I originalni pripravek Graupner na jejich letovani to tak delal. Tzn ze reseny problem vlastne neexistuje.

_________________
MC-20hott, MC-22s, Taranis X9E


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2017 5:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
zz2012 píše:
... Tzn ze reseny problem vlastne neexistuje.

Tak to si tedy zkusím. Když se mi poprvé dostaly do ruky (a 40 let to rozhodně nebude, nanejvýš tak 5-7) tak jsem to tam zezadu prostě nedostal. :?
Jak ten Graupner konektor vlastně vypadal? Mám pocit že píšu o HXT 4mm...

A je to dobrý, nejsem blbec sám - https://www.helifreak.com/showthread.php?t=248602 :lol:
Našel jsem řadu popisů, obrázků i videí od blbců kteří to tam zezadu taky nedali.
Taky není důvod - sestřihne se uvnitř ten plastový nákružek...

Mám z toho pocit že píšeš o něčem jiném... :roll:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2017 5:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
já je používám přes deset let a že by šli šli zacvaknout zepředu si nepamatuji, vždy nejdřívě nasadit na vodič domeček, připájet konektor a s protikusem doklepnout kladívkem zapřené např. o čelisti svěráku.... než jsem kdysi první konektor podrobil pitvě taky jsem to tam cpal obráceně , ovšem potom tam byl problém ,že se to v domečku pohybovalo z domečku ven a zpět, prostě vezmete jeden domeček a podélně ho rozřízněte a budete mít jasno

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2017 6:00 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Ja keď robím napr. nabíjací kábel, ktorý zakončujem u baterky samcom a samicou 2 mm gold, a kábel /medené lanko so silik. izoláciou/ je hrubší, tak odizolujem koniec, v jednom 4 mm golde na to vyhradenom rozpustím pájku, ponorím tam ten odizolovaný koniec. Keď vidím, že teplota sa vyrovnala a cín sa vsiakol /pár milimetrov/, tak vytiahnem a nechám vychladnúť.
Následne zoberiem maličký diamantový pilník a zabrúsim v rukách na požadovaný priemer. Až potom to klasicky zaletujem do 2 mm konektora. Takže namiesto strihania by som možno najskôr pocínoval a potom obrúsil. Predsa len je to pohodlnejšie ak je koniec už spojený v tvrdý materiál.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2017 6:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Já nejdřív pájím a pak nasazuji domeček. Přiznám se, že dělat to obráceně, mě nenapadlo. Faktem ale je, že jsem tyto konektory s domečkem poprvé použil loni a předtím vždy jen klasické 2 mm goldy.

Loni poprvé proto, že když jsem u Bidy chtěl 2 goldy, tak mi dal toto a když už jsem ty domečky navíc dostal, tak jsem je i použil. A fungují spolu i s dřívějšími, izolovanými smrsťovačkou. Zasmrštěný 2 gold vleze do domečku.

Proto mě taky trošku překvapila ta redukce. Já bych v tomto případě domečky odložil bokem a dal na to pod smršťovačku. Stejně jak u dřívějších goldů, které byly holé.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2017 8:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
No za mňa, je to všetko ok až na "obstrihanie drátikov" a napasovanie 8AWG do konektoru kam sa zmestí 10AWG.
To si nejak neviem predstaviť, ako by sa to malo či mohlo prejaviť či už mechanicky alebo aj elektricky.. asi hlavne mechanicky. Treba to brať podľa mňa tak že model sa celý trasie a kovy trpia nejakou únavou materiálu..

Ja to teda osobne beriem ešte z inej strany - reklamovať baterku umňa nehrozí aj keby bola nová hneď vadná,
tak by som úplne jednoducho odstrihol zmršťovačku a káble vymenil od základu za nové.
Za výhodu by som možno mal aj menšiu hmotnosť jalovej medi v modeli, aj normálnejšie mechanické vlastnosti...

Inak tieto plastové domčeky sú podľa mňa oveľa lepšie než XT60, lebo nekladú odpor a človek cíti akou silou strká konektor. U XT60 sa mo stalo že kov nedržal, a v plaste to šlo aj tak "krásne" ztuha. Ale zase, 4mm konektory sa mi nejak nedarilo kúpiť funkčné, v zmysle normálnej kvality čo nemá merateľný a pohybom premenlivý odpor a nesčerná pri 10A..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2017 11:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
coro píše:
... ako by sa to malo či mohlo prejaviť či už mechanicky alebo aj elektricky..

No, je to tady...
Mám tam ty 4mm banánkoidní konektory už pátým rokem na cca 50A po celý let a nečernají, tak nemám důvod to nějak měnit.
Ani oprskání (připojuji to vlastně jako 6s) není nijak tragické, jen okraje dutinky a špička banánku; nepociťuji potřebu antiprskacího opatření...
Co se týká návrhu obalit jednotlivé piny smrskávačkou... už takhle je to adventure při připojování nejen éru ale i k nabíječi, musím dávat pozor aby nedošlo k ohňostrojným efektům...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 30.05.2017 15:25 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2013
Příspěvky: 75
Zdravím.
4mm konektory i s domecky používám nějaký ten rok a před léty ve spěchu a nepozornosti jsem spojil dvě baterky do sebe a to byli černé i palecky u rukou a ne jenom konektory.
4mm používám pouze u modelů do ctyrclanku,u šesti pak 5.5mm.hlavně protože jsem plánoval provozovat i dmychadla. U mustanga 1.6m jsem na max 85A A U L39 pak na 108A a tam uz jsem pro lepší pocit instaloval 5.5mm.
Ale máš pravdu,jakákoliv redukce navíc,je zbytečný přechod a hlavně při spojování tolika packu dohromady zbytečně riziko.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz