Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Zhaveni
PříspěvekNapsal: pon 16.07.2018 18:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 10.7.2012
Příspěvky: 100
Bydliště: Praha
RCdrakula píše:
Jaký proud teče tou svíčkou? Nejjednodušší by bylo použít nějaký integrovaný stabilizátor.


Úpřimě nevím jaký proud to bere. Jak jsem vyrozuměl tak to je proměnlivá veličina s teplotou. Právě proto nemá smysl ho nastavovat.

Tak jinak se zeptám. Co v současnosti používáte a jste s tím spokojeni ja všech podmínek?

_________________
MPX Funcub XL, El Marabu Xl , Great Planes Piper Cub 1900 mm, FrSky Taranis Plus + S8R


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Zhaveni
PříspěvekNapsal: pon 16.07.2018 20:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nejvýhodnější je stabilzace napětí 1,5V případně s regulací v malém rozmezí. Proud je závislý na konstrukci svíčky (průměr vlákna spirálky), ale i na zaplavení a tím pádem okamžité teplotě vlákna. Osobně mám vlastní výrobu a měřáček proudu nemám ani kalibrovaný, ale je výhodný pro kontrolu, jestli není svíčka přepálená. Jestli je něco solidního v prodeji nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zhaveni
PříspěvekNapsal: úte 17.07.2018 6:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Dnes se za směšný peníz dají sehnat nejrůznější spínané měniče napětí původem z Číny, jeden takový dnes ke žhavení používám. Je třeba takový, na kterém se dá nastavit napětí od asi 1,2V (těch je spousta), s odolností proti zkratu na výstupu (i těch je dost) a s trvalým proudovým odběrem min. 5A (já mám myslím na 7A, jsou i na víc). V každém případě při stabilizaci napětí je vhodné mít vlastní stabilizátor co nejblíž svíčce, tedy ne předřazený na začátku dvoumetrového kablíku nevalného průřezu, protože odpor vodičů je v porovnání s odporem vlákna svíčky nezanedbatelný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zhaveni
PříspěvekNapsal: úte 17.07.2018 6:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
RCdrakula píše:
Jaký proud teče tou svíčkou? Nejjednodušší by bylo použít nějaký integrovaný stabilizátor.
K tomu ještě dodám, že takový (nebo jakýkoli jiný ANALOGOVÝ stabilizátor jednak produkuje dost strašné množství tepla, cca 50W, což stačí na slušnou pájku a také je proto energeticky nevýhodný. Stejný proud, jaký dodává do svíčky, odebírá i ze zdroje, ovšem obvykle 12-ti voltového.
Naproti tomu pulzní zdroj má účinnost převodu obvykle 80 a víc % a proto odebírá ze zdroje podstatně menší proud a samozřejmě také produkuje podstatně méně tepla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zhaveni
PříspěvekNapsal: úte 17.07.2018 22:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 10.7.2012
Příspěvky: 100
Bydliště: Praha
Co říkáte na tohle?

https://m.aliexpress.com/item/32724001562.html?pid=808_0000_0101&spm=a2g0n.search-amp.list.32724001562&


Pripoji se k tomu baterka, kolik a mohlo by to fungovat,ne? :)

_________________
MPX Funcub XL, El Marabu Xl , Great Planes Piper Cub 1900 mm, FrSky Taranis Plus + S8R


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zhaveni
PříspěvekNapsal: pát 24.08.2018 23:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
No je to zdroj konstantního napětí, tak není důvod proč by to nešlo použít.
Vstupní napětí stačí dvoučlánek Lipol 4-5Ah nebo 12V z autobaterky. Proud do 5A na žhavení stačí. Nastavení výstupního napětí jde dost jemně, na běžnou svíčku budeš potřebovat podle dýlky a průřezu kabelu ke svíčce 1,8-2,5V, nutno odzkoušet podle barvy vlákna.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zhaveni
PříspěvekNapsal: pát 24.08.2018 23:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Proč tak vysoký napětí? Pro 1m dlouhý kabel mám regulaci napětí 1,1V až 1,8V a běžně žhavím při 1,4 až 1,5V na zdířkách startboxu. Na svíčce jsem to sice neměřil, ale na tom 1m to s tím úbytkem nebude tak hrozný, protože jsem nikdy žádný problém se žhavením nezaznamenal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zhaveni
PříspěvekNapsal: sob 25.08.2018 0:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Mám stále originál žhavící kabel s nasouvací vidličkou od Modely dlouhej tak 1,2m průřez asi jen 0.5 nebo 0.75 mm2. Tak si spočítej, kolik ubyde na 2.4m takovýho kabelu při proudu cca 3-4A. Prostě to napětí je potřeba podle svitu svíčky nastavit, ale to už se opakuju.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zhaveni
PříspěvekNapsal: sob 25.08.2018 2:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nebyl jsem línej a šel jsem to změřit a s tou délkou jsem kecal. Kabel mám 1,5m ale ne průřez 0,5 nebo 0,75mm^2 ale reprákovou dvoulinku 1,5mm^2, takže úbytek na 3m je 0,14V + nějaký přechoďák na svorkách a koncovce. Takže těch 1,8V je rezerva až do aleluja. :D Pokud je motor dobře seřízený, tak pro spolehlivý start mu stačí i 1,2V a navíc se šetří svíčky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 69 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz