Switch to full style
Jednou je možná elektrika nahradí, do té doby ale ještě budeme s nimi mít plno problémů. Tady nám třeba někdo poradí.
Odeslat odpověď

Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 13:20

Mam dotaz zda jde spravit vrtule, kterou jsem si skrtl o zem. Jedna se o vrtule Fiala 24x8 a mam na nabezne hrane jednoho listu zasek cca 3mm dlouhy a 1mm hluboky. Ten zasek je skoro u konce. Mam to nejak zakapnout hystym epoxidem a potom obrousit nebo neresit a nebo ji automaticky vyvmenit a na opravu se vykaslat. Novou vrtuli mam, ale nechce se mi kvuli takovemu malinkemu poskozeni vrtuli vyhazovat.

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 13:30

Jen podle popisu se asi dá těžko radit. Lepší by byla detailní fotka, ale jestli tam nejsou prasklinky, nebo "napěchované" dřevo, tak to klidně oprav tím epoxidem a zabrus.

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 13:33

Odpoledne hodim fotku na ktere to ude vydet. Ze by byla nastipla podel nabezky a nebo nekde jinde jsem nezaznamenal.

Proste kdyz jsem prisel o podvozek tak jsem sedl na bricho a motor chcipnul tim jak vrtule slehla do travnate ranveje.

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 13:40

No jestli se tím zastavil motor, tak to byla už docela rána, takže bych jí opravdu důkladně prohlídnul. Ono při takovém dosednutí na trávě nevíš co vlastně trefila.

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 13:59

Jen bych chtěl jen podotknout, že není radno podceňovat tvar, tedy aerodynamické vlastnosti konců listů. :!:
Jde o to, že ty se pohybují největší obvodovou rychlostí a podílejí se na drtivé většině tahu vrtule. Kupř. jen jejich vnější 1/3 produkuje až cca 80%, dokonce pouze vnější 1/4 pořád stále asi 68%. A stejně tak to bude i s jejím aerodynamickým odporem a nakonec i s účinností celé vrtule.
To znamená, že dobrá vrtule se od špatné často liší právě tou čistotou provedení konců listů.
Takže opravovat - prosím, ale s maximální snahou o dodržení původního tvaru. :wink:

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 14:06

Vrtule za 500,- na modelu za tisíce. Vyměnil bych prostě pro vlastní klid. Proč si podobnými myšlenkami kazit let.

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 14:11

U tak malého seknutí by snad neměl být velký problém ten tvar dodržet. Spíš jde o to, jestli tou ránou není narušená pevnost, protože jak píšeš, právě ty konce jsou nejvíc namáhané, jak přenášeným výkonem, tak odstředivou silou.

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 14:16

Souhlasím s TomasemC. :P

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 14:44

Na zatopení bude dobrá.

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 14:47

Já bych to zalil epoxy s balonama. Zabrousit, vyvážit. Nemůže to nic udělat. Mám rád vrtule bambula, protože jsou lepené z více vrstev a jsou pevnější a k malým opravám vhodnější.

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 15:40

HOKEJ píše:Na zatopení bude dobrá.

Souhlasím sice s TomasemC, ale zas tak úplně extrémní jako HOKEJ bych nebyl. :lol:
Ani jeden z nás neměl tu poškozenou vrtuli v ruce, takže o rozsahu jejího poškození nevíme téměř nic. :roll: Proto já nezavrhuji ani to, co radil Lark nebo Misamltr, jen jsem se snažil upozornit na co je potřeba si dát pozor aby se zachovaly její dobré aerodynamické vlastnosti.
A co se týče odstředivých sil a namáháni, tak ačkoli ty konce jsou opravdu "v akci" nejvíc, tak největší namáháni je ve skutečnosti u kořenů listů. Jestli se někomu z Vás stalo, že se mu ve vzduchu roztrhla plastiková vrtule (mne ano, kdysi jedna z nechvalně známých Top-Flite Nylon, kterou jsem pře dlétáním zapomněl povařit ve vodě), tak tam nikdy neodletěly špičky listů ale celé listy hezky u kořene. :wink:

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 15:50

Našel jsem fotku, proč používat lepené vrtule. Při vleku větroně se vrtule krásně podél rozletěla na dvě shodné poloviny, naštěstí jsem s vlečnou doplachtil a větroň také přistál bez problému. Je klika, že se rozletěla protože, kdyby odletěla jen polovina, tak by ulítl i čumák s motorem.


Michal
Přílohy
33.jpg

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 16:28

VTjr píše:Souhlasím sice s TomasemC, ale zas tak úplně extrémní jako HOKEJ bych nebyl. :lol:

Já v tom žádný extrém nevidím. Vrtule je poškozená, tak dám novou.
Aspoň se nemusím bát, kdy se rozpadne.

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 17:19

Když jsme u těch vrtulí, taky mám jeden dotaz. Který způsob vrtání vrtulí je pevnostně výhodnější?
Přílohy
Vrtani.png

Re: Poskozena vrtule a oprava

pon 18.09.2017 17:50

Tady dávám fotky jak to vypadá. Je to vždy nafocení z obou stran. V krůtí ani ohybu se nějak neprojevuje zvukem a na barvě taky ne i žádná vlásečnice která by ukazovala možné poškození v jiném miste
Přílohy
IMG_20170918_181332.jpg
IMG_20170918_181346.jpg
IMG_20170918_181428.jpg
IMG_20170918_181436.jpg
Odeslat odpověď