Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: pon 18.09.2017 17:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
normálně to zalep epoxy plus mikrobalony, obrousit, vyvážit nebo naopak stejný kousek odfikni na druhém listu obrousit vyvážit

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: pon 18.09.2017 18:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Prasklo ti někdy Larku dřevo od těch šroubů? Mě Bambule nikdy a tak to neřeším. Dávám A ale jen z lepšího "pocitu". :wink:
Lepený se při škrtnutí většinou roztřískaj na vrstvy ale nikdy jsem to neměl až ke kuželu. Jednou mě na Extře praskla kousek od kuželu první vrstva vrtule, horní strana profilu, tak 2 mm tlustá. Při přistání jsem na rychlosti zajel do hluboký koleje v trávě od traktoru. Extra udělala půl salta a dopadla čumákem na vrtuli.
Tak jsem ji doma trochu ohnul, proslintal epoxem, vrátil zpět, upnul do měřícího přípravku, seřídil rovinu otáčení obou listů nastejno a elektrickou opalovačkou ohřál epoxid aby pořádně zatekl a zbytek otřel. Určitě to někdo označí za prasárnu, ale zrovna jsem neměl náhradní a tak ji dočasně opravil. Ta dočasnost, jak jinak, vydržela další rok a půl. :mrgreen:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: pon 18.09.2017 18:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
hates píše:
Tady dávám fotky jak to vypadá.

Neřeš to, zašmirhluj to a vyvaž na obou listech nastejno a pusť to z hlavy.
Víš jak se ladily vrtule aby šly do "rezonance" laděnýho výfuku u F3D? K běžícímu motoru se na obvodu vrtule přiložilo prkýnko s nalepeným šmirglem. Jak se pomalu zmenšoval průměr vrtule, tak motor najednou vyjeknul a naskočil do rezonance. To se dělalo při 25-29000 ot/min. :wink: Po chcípnutí se to trošku zakulatilo a dovážilo a šlo se závodit. :mrgreen: Vrtule byly plnej laminát.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: pon 18.09.2017 18:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
U takového poškození bych se nebál roztržení vrtule. Ale bál bych se, že ten nalepený doplněk se postupně uvolní a někoho zastřelí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: pon 18.09.2017 20:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tohle bych asi taky spíš jen zabrousil na obou koncích, dovážil a víc to neřešil. Když bych to lepil, tak spíš řídkým epoxidem a ještě nahřáté, aby se epoxid trochu vsáknul do dřeva, ale myslím, že je to zbytečná práce.

Jirko, já s benzínem zatím moc zkušeností nemám, ale než jsem vrtal tak jsem rozmýšlel, co je lepší, ale nakonec jsem dal taky to "A". Nikdy jsem ale neviděl prasklou dřevěnku, jak dával misamltr, a tak jsem si řek, že se zeptám, abych neumřel úplně blbej. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: pon 18.09.2017 21:23 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Ach tak... Tohle je jen škrábnutí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 7:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak vidíte, zhlédneme pár fotek a hned jsou naše názory/rady v zcela jiném světle :lol: Však já jsem taky už předtím napsal:
VTjr píše:
Ani jeden z nás neměl tu poškozenou vrtuli v ruce, takže o rozsahu jejího poškození nevíme téměř nic. :roll:
, a měl jsem pravdu. Viď HOKEJi :wink:
Já taky takové oděrky opravuji zabroušením. Ale pořád je třeba mít na paměti to, co jsem už psal o důležitosti tvaru konců listů. Prostě snažit se i u zkrácených listů napodobit u jejich zakončení původní tvar. :P No a je třeba počítat s tím, že opravená vrtule bude aerodynamicky lehčí. Zátěž na pohonnou jednotku je totiž úměrná až 4. mocnině průměru, ale pouze 1. mocnině stoupání. :!: Takže zdánlivě i poměrně malá změna průměru se může na chodu motoru a letu letadla projevit dost výrazně. Někdy možná i k lepšímu. :mrgreen:
zdzd píše:
U takového poškození bych se nebál roztržení vrtule. Ale bál bych se, že ten nalepený doplněk se postupně uvolní a někoho zastřelí.

Tak tohle mě okamžitě po zhlédnutí fotek naopadlo taky. Proto bych i já na jeho místě taky radši netmelil epoxidem (či něčím jiným), ale zkracoval/zabrušoval. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 7:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
... než jsem vrtal tak jsem rozmýšlel, co je lepší, ale nakonec jsem dal taky to "A". Nikdy jsem ale neviděl prasklou dřevěnku, jak dával misamltr, a tak jsem si řek, že se zeptám, abych neumřel úplně blbej. :lol:

No když tak koukám na ty dva způsoby, tak způsob "B" asi přináší větší riziko takového rozštěpení, jak se to stalo na fotce co tady dal Misamltr, ale způsob "A" podle mne zas víc oslabí kořeny listů. :roll: Ale pokud se jedná o vrtuli lepenou z více vrstev, tedy mnohem odolnější vůči tomu rozštěpení, tak bych já osobně dal spíš přednost tomu způsobu "B".

A co takhle před vrtáním ještě přelepit ten střed z obou stran kroužky z tenké, pevné, letecké překližky. Popřípadě i s mezivrstvou skelné tkaniny? :idea: Myslím si, že to by mohlo být užitečné zejména v případě těch dřevěných vrtulí, které nejsou klížené, ale vyrobené z jednoho kusu dřeva. :roll:

Jinak to, ohledně provedení středu s více šrouby - jsou jen takové mé teoretické spekulace. :oops: S tím žádné osobní zkušenosti nemám. K tak velkým motorům jsem zatím "nedospěl". :lol: A asi ani nedospěji (i když nikdy neříkej nikdy). Zatím největší mám dvacítky a ty mají ještě vrtule jen na 1 díru. 8)
A když náhodou projde to, co původně chystala EASA, tak se může klidně stát, že v budoucnu budu svoje modely spíš zmenšovat. :(

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne úte 19.09.2017 9:09, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 8:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
VTjr píše:
No když tak koukám na ty dva způsoby, tak způsob "A" asi přináší větší riziko takového rozštěpení, jak se to stalo na fotce co tady dal Misamltr, ale způsob "B" podle mne zas víc oslabí kořeny listů. :roll: Ale pokud se jedná o vrtuli lepenou z více vrstev, tedy mnohem odolnější vůči tomu rozštěpení, tak bych já osobně dal spíš přednost tomu způsobu "A".

Misamltr měl ale vrtání "B". :roll: Jinak ta překližka je taky dobré zpevnění, ale při mém způsobu létání by ale možná vydržela i smrková vrtule :lol: :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 9:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
Misamltr měl ale vrtání "B". :roll: Jinak ta překližka je taky dobré zpevnění, ale při mém způsobu létání by ale možná vydržela i smrková vrtule :lol: :lol:

Máš pravdu, když jsem svůj příspěvek psal, tak jsem si to spletl a prohodil. :oops: Ale už jsem to v tom příspěvku opravil, aby bylo jasné co jsem měl na mysli. 8)

Prostě si myslím, že pokud budou otvory uprostřed kořene listů (způsob "B"), tak kroutící moment bočních šroubů unášeče motoru bude působit sílou přesně kolmo napřič létům dřeva, a tedy bude to dřevo víc štípat. Když ale ty otvory budou po dva na krajích (způsob "A"), tak složka síly kolmá na léta bude menší v poměru 1/odmocnina 2 k té první). Pokud bychom však posuzovali úbytek průřezu v kořenu listů, tak v případě způsobu "A" bude ten větší nežli u "B". Navíc oslabení uprostřed v případě "B" se projeví jen nepatrně, ale na krajích u "A" mnohem víc. :roll: Ale bude to zase v jiném místě z hlediska poloměru. Tohle by měl propočítat nějaký strojař/stavař-statik. :wink: Já ani strojař ani stavař nejsem, jsem jen elektrotechnik a tyto věci posuzuji jen na základě své intuice a letitých zkušeností. Tedy samozřejmě trochu té mechanice rozumím, ale přesným výpočtem porovnat různé účinky sil obou variant bych nesvedl. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 10:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ten výpočet by asi moc jednoduchý nebyl, protože rozptyl pevnosti v různých směrech let dřeva se rapidně mění a navíc se ještě uplatní tření o přírubu a podložku. Na to já taky nemám vědomosti. :lol: Takže to asi uzavřeme, ať tu neplevelíme vlákno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 10:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Pro stavbu dřevěných konstrukcí existují metody výpočtu. Je jasné, že by se muselo přistoupit k mnoha zjednodušení.
Prostě má intuice mi říká, že pokud nás netrápí ta "štípavost" materiálu, tak "B" je lepší volba. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 11:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr píše:
Pro stavbu dřevěných konstrukcí existují metody výpočtu.

Zajisté, ale ani stavební projektanti je evidentně neznají (a nebo ty výpočty moc nefungují). Jinak by například nemohla spadnout sportovní hala v Třebový https://www.youtube.com/watch?v=NYtbfV80j7E :mrgreen:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 12:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
... je evidentně neznají (a nebo ty výpočty moc nefungují). Jinak by například nemohla spadnout sportovní hala v Třebový ...

S tím nemohu souhlasit. :o
Je daleko víc budov/hal, které léta stojí a nepadají, a to spíš svědčí o tom, že znají a fungují. :P
Když jedna spadne, tak nehledejme chybu v osvědčené metodice, ale její nesprávné aplikaci na dané podmínky. :wink:
Náhodou, moje dcera je projektant-statik, o tomto neštěstí jsme tenkrát dost diskutovali a dle jejího názoru (a informací, které se ji donesli) tam došlo k nesprávnému zařazení stavby do typu podnební lokality (tedy možného množství sněhu) a taky o evidentní snahu na tom co nejvíc ušetřit. :x
Pak i ten nejlepší výpočet dá špatný výsledek, pokud se stanoví nesprávné parametry/podmínky. :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poskozena vrtule a oprava
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 15:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 131
Bydliště: Písek ČR
VTjr píše:
a měl jsem pravdu. Viď HOKEJi

Můžeš mi prozradit, v čem jsi měl pravdu?
hates se ptal, jestli jde opravit poškozená vrtule?
Tvůj názor je opravit a můj vyhodit. Záleží jenom na měm.
Stále ale nevím, kde je tvoje pravda.

Vrtuly svrtávám podle úvratě motoru.

_________________
www.rc-pisek.rajce.idnes.cz/
www.youtube.com/user/Hreba13/videos


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz