Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: pát 20.12.2019 20:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr píše:
expanzní komory za ně si prostě zbastlit. :idea: Stejně už dloho toužím po koupi nějakého malého autogenu a až bych se ním naučil pájet hliník, tak bych si pak vyrobil ty nádoby z nějakých starých sprejů.

Taky jsem to tak vyřešil. Propanbutan a kyslík. Hořáky, hodiny a pistoli koupíš za pár stovek na bazoši. Acetylénový hodiny jsem předělal na propanbutanovej závit. Dokonce jsem naučil acetylénový hořáky aby makaly na propanbutan. Originály propanbutany mají střední velkou a okolo 3 malý trysky. Acetylénovej se musí přetryskovat, jinak odstřeluje plamen. Jestli máš zájem, napíšu Ti kterej hořák mám odzkoušenej na kterej směšovač. PB 10l flaška není žádnej problém a 20 l kyslíková distribučka se dá u nějakýho soukromníka zámečníka vykručet přepuštění.
Naučil jsem se nerez stříbrem, dokonce jde i mosazí ale výrazně hůř. No a železo klasika mosaz s boraxem. Zkoušel jsem i hliník se Suprou ale sváření slabých věcí mě moc nejde, autogen má moc "ostrej plamen". Lepší je hliník pájet Castolinem nebo podobnou tvrdopájkou nějakým výkonným hořákem na kartuše s nějakým "teplejším" plynem.
Výfuky stáčím z 0,2-0,3 mm železnýho plechu, vstupní a výstupní roury jsem stočil na soustruhu z trubek se silnější stěnou. No a k motorům s hranatou přírubou jsem přechodky frézoval. Vše pájený jen na tupo, nikdy nic nepovolilo.
Zkoušel jsem komory výfuku pertlovat víka na trubku ale jsou výrazně těžší kvůli tomu pertlu, podtékaj a silikonem to zvenčí nezatěsníš.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: pát 20.12.2019 22:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
VTjr píše:
Ještě je volba, využít ta výfuková kolena a ty expanzní komory za ně si prostě zbastlit. :idea: Stejně už dloho toužím po koupi nějakého malého autogenu a až bych se ním naučil pájet hliník, tak bych si pak vyrobil ty nádoby z nějakých starých sprejů.

Bratia Slováci majú v Blave https://www.vuz.sk/. Byl jsem tam na kurzu v první polovině 90 let. Vyráběli pájecí prášek na hliníkové slitiny. Ten se rozpustil ve vodě a používal podobně jako jiné pájecí kapaliny. Plamen byl jako u normálního autogenu, jen už si nepamatuju nastavení (redukční, neutrální, oxidační - ten poslední to nebude určitě, myslím, že to byl první typ). Jeden materiál byl na bázi AlMg a druhý AlSi, a také si už nepamatuju, který byl základní a který jako pájka. Spoje byly velmi pěkné a pevnost byla jako u základního materiálu. Ovšem nějaký pátek to už nedělám a víc jsem se o to nezajíimal, tak nevím, jak to je dnes.

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne sob 21.12.2019 7:34, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: pát 20.12.2019 22:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dafe, ten prášek do vody je právě ta Supra. :wink:
Otázka je, kam až je u hliníku pájení a kde začíná svařování. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: pát 20.12.2019 23:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Na kurzu jsem byl někdy v r. 1992. Pak jsem chvíli dělal svářecího technologa, ovšem pak jsem odešel jinam a o sváření jsem se zajímal už jen jako domácí kutil.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: pon 10.02.2020 7:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak se mi podařilo koupit od Lindingera (jeho) poslední sedm a půlku :lol: , konkrétně OS AX 46. Teď jen doufám, té to pošlou, jak jsem požadoval, přes GLS, nebo PPL, a ne přes poštou, kde se posledně ztratily 3 zásilky (čtvrtou pak už poslali přes PPL a ta už došla).
A poznámku je sváření a pájení, nejen hliníkových slitin, u sváření se musí natavit i základní materiál a při troše šikovnosti se ani moc nemusí přidávat přídavný materiál. Přídavný materiál je stejný, nebo velmi příbuzný, jako základní matroš. U pájení se základní materiál netaví. Proto se u pájení Al slitin používala jedna slitina jako základní a druhá jako přídavný materiál, vím, že jedna byla AlMg a druhá AlSi, mají trochu jinou teplotu tavení, ale která byla která, to už nevím. Tím se rozliší, jestli sváříš, nebo pájíš.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: úte 02.02.2021 19:22 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 12.6.2020
Příspěvky: 82
Nemate náhodou nekdo naskenovany návod a rozstrel na ASP 52AR ? Jeden jsem si pořídil, ale je bez návodu a dokumentace. Všem děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: úte 02.02.2021 20:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Mám anglický návod k FS-61 Magnum. "Magnum" je jen jiné označení ASPéček pro americky trh. A 52-jka se od 61-ničky lišila jen vrtánim, jinak je to prakticky stejný motor. Krom toho mohu poslat i český obecný návod ke všem ASP od Pelikána. V závěru je tabulka, kde jsou data ke všem jejich typům a ta textová omáčka předtím je pro všechny stejná.
Jestli máš zájem, tak mi pošli e-mail do SZ!

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: úte 02.02.2021 22:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Měl jsem před časem nějaký Magnum v ruce, kámoš co s věkem končil s modelařinou ho chtěl prodat. Opravdu vypadalo jako ASP ale překvapilo mě, že na klice nebyly kuličkový ložiska ale jen futra. Byl to motor 6,5-10ccm, už nevím přesně. Největší motor s futrama jsem měl Enya 3,25. APC s futrama jsem nikdy v ruce neměl.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: úte 02.02.2021 23:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
ASP, P.H., SC, MAGNUM, a možná by se dala najít ještě další značka, jsou identické motory, jen s jiným označením. Ve svém hangáru mám motor P.H. 52. Pokusím se vyhledat papíry, pokud je najdu, zkusil bych to naskenovat a pak bych se (v kladném případě) ozval.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 03.02.2021 9:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Měl jsem před časem nějaký Magnum v ruce, kámoš co s věkem končil s modelařinou ho chtěl prodat. Opravdu vypadalo jako ASP ale překvapilo mě, že na klice nebyly kuličkový ložiska ale jen futra. Byl to motor 6,5-10ccm, už nevím přesně. Největší motor s futrama jsem měl Enya 3,25. APC s futrama jsem nikdy v ruce neměl.

OS XX LA měly taky futra. :P
Příloha:
R4a3a146ed2c913b66945fcee8adfc1f0.jpg
R4a3a146ed2c913b66945fcee8adfc1f0.jpg
[ 27.33 KiB | Zobrazeno 1971 krát ]

A jelikož ta zkrachovaná čínská fabrika, co vyráběla ASP/Magnum/PH/SC zpočátku tvrdě kopírovala starší modely OS, tak asi mohla existovat i taková verze, ale nejspíš z řady 2-T. :? Ale Ty jsi vůbec nenapsal o jaký motor šlo, tedy aspoň jestli to byl 2-T nebo 4-T. Protože u 4-T 8O dost silně pochybuji, že by mohl mít kliku v kluzném pouzdře. :roll: Tomu ozubenému převodu na vačku by to nepochybně dost vadilo. :|

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 03.02.2021 9:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dvoutakt, ale typ a kubaturu už nevím.

Edit: už jsem našel, byl to nejspíš Magnum GPA 46 RC.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 03.02.2021 10:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tady jsem vložil ty návody, o kterých jsem se zmínil v prvním svém příspěvku. Tak snad to pomůže.
Příloha:
ASP-Magnum_EN_manual.pdf [205.81 KiB]
60 krát
Příloha:
ASP_CZ_manual.pdf [695.44 KiB]
73 krát
SZ s e-mailem tedy není třeba posílat.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 03.02.2021 10:59 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 12.6.2020
Příspěvky: 82
Děkuji mnohokrát


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz