Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: úte 29.10.2019 20:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Copak, ten Walbroo pro žhavíka má stejné membrány jako pro benziňáka? 8O
Ja myslel, že taky musí být 2 druhy, stejně jako u Perry pumpy, která se prodává jiná pro lihová paliva a jiná pro benzínová. :P Faktem ale je, že Perry pumpa mi pokaždé vydržela asi jen 30 hodin provozu a pak zdechla.
Ale z MVVS mi napsali, že ty náhradní membrány a těsnění do Walbra se koupit dají, že ta sada vyjde na 403Kč, tak možná investuji do jedné sady do foroty. Nakonec na poličku to můžů dát i potom, co motor už nebude fungovat jak má, i když pravda, že ze sběratelského hlediska je asi cennější palivem nepokřtěný motor než vyběhaný šrot. Ale já nejsem sběratel, ale provozovatel, takže mi je to fuk. Když umřu, tak mé motory děti stejně asi rozdají, nikdo nebude prolézat modelářská fóra a bazoše, aby to prodal co nejlépe. A za života nic z toho prodávat nehodlám. :P

Jenže já měl obavu i o jiné membrány, tedy ne v karburátoru, ale o ty sací klapky, poněvadž ten motor nemá sání ani klikovkou, ani šoupátkem, ale membránové. A to vím, že na mnoha motorech ony často odchází, že je to doslova spotřebák. Ohledně nich mi ale vůbec neodpověděli, musím se optat znovu. Mám pocit, že mé otázce neporozuměli. :|

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: úte 29.10.2019 21:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.10.2010
Příspěvky: 635
VTjr: Taky ho mám...:)


Přílohy:
IMG_20191029_200945.jpg
IMG_20191029_200945.jpg
[ 53.6 KiB | Zobrazeno 5424 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: úte 29.10.2019 21:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1729
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Ano membrány jsou stejné.Byl to častý problém u 26GFS-W.MVVS dnes a v dobách vzniku toho boxera/Michal Obrovský/ je už jiná firma.Ještě chvilku a ty malé motory budou definitivní historie.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 30.10.2019 14:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
radi5 píše:
VTjr: Taky ho mám...:)

Vídím, že běhal, není to funglovka z krabice jako můj.
No a zkušenosti? Podrobně, ty by mne zajímaly. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 10:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9142
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Když tu je téma o konci motorů ASP, z trhu nemizí je tyto motory, mizí i příslušenství ke žhavíkům obecně. Sháním nádrž, vhodnou k 7,5 ccm, a téměř všude je zboží nedostupné či už dokonce vyřazené. Ani Wasserfták už to nemá. Podobné to je i s dalšími věcmi, jako např motorová lože. Chtěl jsem určitý typ a už prostě není k mání. Vůbec to nevypadá, že by se ještě objevil jinde. Naštěstí jsou zatím ještě svíčky a palivo, ovšem jak dlouho? Vypadá to na rychle se blížící konec malých čuďáků. Že by práce Gréty?

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 12:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1172
DAF píše:
Když tu je téma o konci motorů ASP, z trhu nemizí je tyto motory, mizí i příslušenství ke žhavíkům obecně. Sháním nádrž, vhodnou k 7,5 ccm, a téměř všude je zboží nedostupné či už dokonce vyřazené. Ani Wasserfták už to nemá. Podobné to je i s dalšími věcmi, jako např motorová lože. Chtěl jsem určitý typ a už prostě není k mání. Vůbec to nevypadá, že by se ještě objevil jinde. Naštěstí jsou zatím ještě svíčky a palivo, ovšem jak dlouho? Vypadá to na rychle se blížící konec malých čuďáků. Že by práce Gréty?

S nádržema je to opět celkem jednoduché - ten výrobce v anglií (sám je nevyráběl, ale zadával, formy byly jeho), funguje víc než omezeně - spíš ale ne, přesně říci nedokážu. No a pak už zbývají (zbývali :lol: ) pouze dva na této planetě - jeden v USA - toho to neživí a druhý, desítky let zavedený, z Norimberka. Ten skončil na jaře v konkurzu, sám ale nádrže opět nevyráběl - měl pouze formy a nechával si je vyfukovat jinde. Některé věci z konkurzní podstaty se pak v aukci koupily do Pardubitz, takže bych se zkusil zeptat tam, kde to skončilo.
https://www.kavanrc.eu/ :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 12:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1172
VTjr píše:
Copak, ten Walbroo pro žhavíka má stejné membrány jako pro benziňáka? 8O
Ja myslel, že taky musí být 2 druhy, stejně jako u Perry pumpy, která se prodává jiná pro lihová paliva a jiná pro benzínová. :P Faktem ale je, že Perry pumpa mi pokaždé vydržela asi jen 30 hodin provozu a pak zdechla.
Ale z MVVS mi napsali, že ty náhradní membrány a těsnění do Walbra se koupit dají, že ta sada vyjde na 403Kč, tak možná investuji do jedné sady do foroty. Nakonec na poličku to můžů dát i potom, co motor už nebude fungovat jak má, i když pravda, že ze sběratelského hlediska je asi cennější palivem nepokřtěný motor než vyběhaný šrot. Ale já nejsem sběratel, ale provozovatel, takže mi je to fuk. Když umřu, tak mé motory děti stejně asi rozdají, nikdo nebude prolézat modelářská fóra a bazoše, aby to prodal co nejlépe. A za života nic z toho prodávat nehodlám. :P

Jenže já měl obavu i o jiné membrány, tedy ne v karburátoru, ale o ty sací klapky, poněvadž ten motor nemá sání ani klikovkou, ani šoupátkem, ale membránové. A to vím, že na mnoha motorech ony často odchází, že je to doslova spotřebák. Ohledně nich mi ale vůbec neodpověděli, musím se optat znovu. Mám pocit, že mé otázce neporozuměli. :|

Jestli to má membrány laminátové, tak materiál bych asi byl schopen sehnat - respektive, z doby membránových motorů u nás, by tu měl být. Pak se to ovšem musí vypižlat, (každý sám) a to není příliš příjemná práce.
Na druhou stranu - měl bych i špatnou zprávu - obecně u větších (tj. cca nad 1ccm) motorů, je velmi nešťastné zavírat laminát přímo na naeloxovaný "domek" (čelo) - protože rázy a kmitání jsou takové, že ta membrána má obvykle velmi omezenou životnost. Normální řešení je buď pogumování (polyuretanem) a nebo alespoň plast - obvykle POM nebo lépe spec. PA - na tom to drží násobně líp.
Takže jestli ten motor má "domek" jenom z naeloxovanýho duralu, tak to prostě bude držet tak, jak to je udělaný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 12:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
VTjr píše:
Jenže já měl obavu i o jiné membrány, tedy ne v karburátoru, ale o ty sací klapky
Nevím jakou tloušťku má ten laminát, ale možná by byla cesta přes firmu Printed (http://www.printed.cz/shop/set-full-mode ). Plošné spoje dělají na laminátu tloušťky od 0,1 mm a také ten materiál frézují do libovolného tvaru. Kromě toho vyrábějí i šablony pro sítotisk k nanášení cínové pasty a to z bronzu. Kdysi jsem na jeden svůj amatérský motor udělal sací membránu z bronzu (už nevím tloušťku) a fungovalo to. Nemůžu ale slibovat nějakou konkrétní životnost, moc toho nenavrčel a dodnes leží v šuplíku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 14:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9142
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak se nechám překvapit, jestli do jara dojde k nějakým změnám k lepšímu. Chtěl jsem koupit třeba štelovací lože (taky od Kavana) a také se po nich slehla zem. O nějakých ještě vím, ale neřeknu kde, to nejdřív až je (vy)koupím :lol: .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 15:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Onehdy jsem rozebral jedni porouchanou Perry pumpu určenou pro metyalkoholové palivo (jsou totiž i takové, co jsou určeny pro benzín, nebo směs na vyvíjení kouře a ty se asi budou lišit právě materiálem ze kterých jsou zhotovený membrány a ventily). Rozebrání je vzhledem ke konstrukci destruktivní, musí se na soustruhu ztočit falc duralového telesa, který vševhnu ty plastové vnitřnosti svírá a drží pohromadě. Žádnou chybu jsem nenašel, tedy např přetrhnuté membrány a pod. Dodnes tedy nevím, proč přestala čerpat.
Nicméně konstrukce je zajímavá, přímo primitivní sloupec několika tvarových plastových výlisků a mezi nimi čerpací membrána a membrána tlakového regulátoru. Očekával jsem, že to bude ze silikonu, ale ta čerpací je z takové průsvitné plastové folie silné asi 0,2mm, no jako kdybych ji vystřihl např. z euroobalu. Membrána regulátoru tlaku je gumotextilu, nejspíš asi to bude silikonová guma, a uprostřed má zalepený mosazný čípek-jehla regulátoru. Malé membránky čerpacích ventilů byly vystřiženy z toho samého materiálu, tedy průsvitné plastové folie. Ale žádná membrána nejevila stopy nějakého opotřebení, takže jsem vůbec nepochopil proč se to pokazilo. Kdybych neměl v zásobě další 2 pumpy, tak bych možná vymyslel nějakou úpravu toho jejího tělesa, aby to šlo znovu zavřít a zhermetizovat, zatím ty díly leží v šuplíku. Mohu nafotit pro zajímavost. Ale nakonec to dopadlo dokonce tak, že jsem do modelu vrazil místo sedmapůlky desítku, s dostatečně přiškrceným difuzorem, které stačí tlakování z tlumiče a spolehlivě vrčí v jakékoli poloze i bez Perry pumpy.

Jinak tady se v posledních příspěvcích řešily jak membrány karburátoru (tak i trochu omylem) jakož i sací membrány v motoru, které nahrazují sání šoupátkem nebo klikou.
Ten fosforobronz je docela dobrý nápad a od výrobců desek elektronických modulů osázených technologii SMD určitě nebude problém získat nějakou starší masku. Otázkou však je, proč je výrobci motorů nedělají z toho fosforobronzu ale z laminátu. Asi ten laminát vydrží víc.
MVVS Twin jsem zatím nerozebíral, takže nevím z čeho je vyroben doměk těch membrán. Ale když jsem svého času rozebral DLE-20, tak tam to bylo celé z plastu a zároveň to sloužilo i jako tepelně izolační podložka karburátoru. Membrány byly laminátové. Nicméně tohle zatím nemá cenu řešit, jelikož motor je nový a membrány zatím původní a dobré. Faktem ale je, že originální se už nedají koupit, z MVVS mi odepsali, že na tak starý motor už prakticky nic nemají, jen membrány do Walbroo, no a ty jsem sadu pro jistotu koupil. A jelikož máím stejně jako DAF obavu, že pomalu na žádné žhavíky už nic nebude, tak jsem si do zásoby koupil i několik svíček Novarossi, které tam zatím mají.

Ale vrátím se ještě k membránam karburátoru. V podstatě pro mne není problém si laserem vyřezat v jakémkoli počtu, jen musím mít vhodný materiál. Pokud původní jsou určeny na benzín a metanol jim škodí, tak by přece neměl být problém najít něco odolného (třeba to co je v Perry pumpě, nebo rovnou na to obětovat jeden euroobal :lol: ). Nebo se vykašlat na celé Walbroo, vyfrézovat si redukci a namontovat tam ten klapkový MVVS karbec pro 12-15cm3. S ním koneckonců teď lítám dokonce "jen" s desítkou MVVS a cuc s tlakováním z tlumiče je naprosto dostatečný (navzdory tomu, že při plně otevřené ploché klapce je tam díra jako prase).

Spíš se vyskytl nečekaný problém s výfukovou soustavou.
Ono totiž u toho Twinu jsou jak výfuky, tak karburátor na stejnou stranu. Na výfuková okna lze jednoduše namontovat 2 kolena a na ty pak nasadit expanzní tlumiče (ty se ale už v MVVS nevyrábějí). Klasický expanzní tlumič pro jednoválec, co se šroubuje na okno výfuku tam nasadit nelze, protože překáží velký walbroo karbec (i klasický karbec by asi překážel).
Takže je tu možnost otočit oba válce výfuky na druhou stranu, co by u nezaběhnutého motoru asi nemělo vadit, co myslíte? :roll:
Ono by to pak asi bylo i provozně vhodnější, protože výfuky by byly směrovány po bocích pod trup a karbec by byl nahoru, takže by zbytečně nenasával od země bordel.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 15:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
VTjr píše:
Takže je tu možnost otočit oba válce výfuky na druhou stranu, co by u nezaběhnutého motoru asi nemělo vadit, co myslíte?
Jde to, mám to tak udělané a při troše opatrnosti to jde i na motoru běhaném, jenom musíš společně s válci a vložkami otočit i písty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 15:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10508
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr píše:
Takže je tu možnost otočit oba válce výfuky na druhou stranu, co by u nezaběhnutého motoru asi nemělo vadit, co myslíte? :roll:

A voni maj tyhle boxerový kartery 4 kanály aby šly válce otočit? Neměly to jen poslední série jednoválců?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: stř 18.12.2019 18:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
A voni maj tyhle boxerový kartery 4 kanály aby šly válce otočit? Neměly to jen poslední série jednoválců?

No koukej, podle obrázku rozsypu dílů, i podle vnějšího tvaru viditelných nálitkú na skříni, by měly být 4.
Příloha:
MVVS144Twin_rozsyp_dielov_100dpi.gif
MVVS144Twin_rozsyp_dielov_100dpi.gif
[ 134.46 KiB | Zobrazeno 4496 krát ]

Takže ty výfuky be se podle toho měly dát otočit do kterékoli strany, i dozadu, nebo dokonce i dopředu (i když nevím nač). :mrgreen:
I proto jsem si v MVVS koupil dva klasické výfuky nového provedení (tedy ne ty dvoukomorové, co se rozpadají, jak jsem to tady nedávno řešil, mimochodem i po tom zalepení to zas trochu povolilo :( a něco málo oleje se objevilo v spoji - vysokoteplotní silikon totiž s Al nelepí, on jen tu spáru vyplní :roll: ).
Jenže všechny MVVS výfuky mají jednu drobnou vadu. Jsou asymetrické :| , tedy výfukový kanál jde mimo osu expanzní komory a všechny se vyrábí jen jako pravé. Kdyby bylo možno koupit pravý + levý, tak by to bylo OK.
Jinak, ani nevím přesně jaký má ta excentricita význam?
Uvažuji, že asi jednak praktický, aby byl výfuk výše, lépe se chladil a nepřekážel táhlu ke karburátoru a taky aby se dal lépe montovat imbusovým klíčem. I když ono bez kuličkového zakončení, nebo zbroušeného, zkráceného klíče to stejně dost době nejde.
Druhý důvod může být i v tom, že jak ty výfukové plyny vstupují do expanzní komory tangenciálně, tak asi vyvolávají vevnitř vír, rotaci. Tak jestli to nemá nějaký vliv na tlumící účinek - to opravdu nevím. :?

Ale pokud bych si vyrobil adaptéry pro tlumiče od sovětské Radugy-10RU, tak ty jsou symetrické. Dva mám, i to by snad šlo, jen si nejsem jist jejich vhodností. Připadají mi trochu malé (tedy co do objemu) a jsou jen jednokomorové.

Ještě je volba, využít ta výfuková kolena a ty expanzní komory za ně si prostě zbastlit. :idea: Stejně už dloho toužím po koupi nějakého malého autogenu a až bych se ním naučil pájet hliník, tak bych si pak vyrobil ty nádoby z nějakých starých sprejů. Nebo bych to možná ani nemusel svařovat, ale jen nějak sešroubovat a utěsnit tím silikonovým tmelem (i když to se mi zas tolik nelíbí, navíc tipuji, že by to vyšlo mnohem těžší). :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: čtv 19.12.2019 8:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
Otočit skutečně lze. Jako výfuk ideálně pasuje hrníček (foto), nevím katalogové číslo a nejspíš ho už neseženeš. Je ve skutečnosti stejný vlevo i vpravo. Je nesymetrický trochu tangenciálním vstupem i délkově. Ale ta délková nesymetrie se vyrovná při montáži na motor, kde jsou válce posunuté a oba výfuky pak jsou v rovině.
Ještě se dá použít výfuk 3255n, snad dosud sehnatelný.


Přílohy:
7200b3bd0c1b3e2de9706d98b011a8ee--model-airplanes-radio-control.jpg
7200b3bd0c1b3e2de9706d98b011a8ee--model-airplanes-radio-control.jpg
[ 35.08 KiB | Zobrazeno 4446 krát ]

681692_1452447295.jpg
681692_1452447295.jpg
[ 88.86 KiB | Zobrazeno 4446 krát ]

Xv65494.jpg
Xv65494.jpg
[ 50.43 KiB | Zobrazeno 4446 krát ]

Up47262.jpg
Up47262.jpg
[ 51.04 KiB | Zobrazeno 4446 krát ]

3255n-standardni-vyfuk-pro-motory-10-15-cm3.jpg
3255n-standardni-vyfuk-pro-motory-10-15-cm3.jpg
[ 19.51 KiB | Zobrazeno 4446 krát ]

mvvs-twin-20-nitro-motor_1_bfdc5f52fcf55a4c7f90d0978174cb18.jpg
mvvs-twin-20-nitro-motor_1_bfdc5f52fcf55a4c7f90d0978174cb18.jpg
[ 26.2 KiB | Zobrazeno 4446 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP žhavící motory - konec?
PříspěvekNapsal: pát 20.12.2019 0:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
JardaRůžička píše:
Otočit skutečně lze. Jako výfuk ideálně pasuje hrníček (foto), nevím katalogové číslo a nejspíš ho už neseženeš.

Asi před 2 lety jsem ho náhodou koupil u Linku na oldengines.cz, bohužel jen jeden, druhý asi sotva seženu.
JardaRůžička píše:
Je ve skutečnosti stejný vlevo i vpravo. Je nesymetrický trochu tangenciálním vstupem i délkově. Ale ta délková nesymetrie se vyrovná při montáži na motor, kde jsou válce posunuté a oba výfuky pak jsou v rovině.
Jistĕ, to pasuje docela dobře. Jeho výhoda je v tom, že ty výstupní trubky smĕrují do boku, takže se dá otočit.
JardaRůžička píše:
Ještě se dá použít výfuk 3255n, snad dosud sehnatelný.
Tak ten sehnatelný je a přesnĕ tyto dva ks jsem před 2 mĕsíci koupil v MVVS. Jenže u nĕj je právĕ ten problém tangenciálního asymetrického vstupu. Na stejné strane s karburátorem se to namontovat prostĕ nedá.
Jinak ta kolena k nĕmu mám, bohužel ty "hrnce" z první fotky se už bohužel koupit nedají.

Každopádnĕ díky za ty fotky.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 88 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz