Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Cox .049 zhaviaci prud
PříspěvekNapsal: stř 24.06.2020 10:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
MPml píše:
Pokud ten zdroj funguje jak má, a je napětí správné, tak tu hlavu můžeš žhavit klidně hodinu (samozřejmě NE za běhu) a nic se nestane.
...
typické poškození hlavy nebo svíčky vzniká tím, že zdroj nedrží napětí a po naskočení motoru, kdy se vlákno začne navíc ohřívat teplem z motoru, tak to "topí" furt stejně ...

Souhlasím, ale ne úplně, tedy s dodatkem, že pokud zdroj funguje jak má, drží to napětí (i přímo na svíčce), je dostatečně tvrdý (a to včetně odporu přívodního kabelu a přechodového odporu kleštinového konektoru na svíčce), tak klidně se může dlouze žhavit bez poškození vlákna svíčky i za běhu. 8)
Ono pokud by tomu tak nebylo, tak by se asi ani nemohlo používat přižhavování. :wink:
No a dle mých zkušeností, tohle všechno beze zbytku splňují ta malá žhavítka na jeden článek připojované přímo na svíčku, ale i zhavítko s ne příliš dlouhým dostatečně dimenzovaným kabelem. Ja osobně i s takovým nikterak nespěchám s odpojením žhavení po naskočení motoru, klidně udělám i zkoušku plného plynu a nepamatuji, že by se mi někdy přitom svíčka přepálila.
Pokud se mi zničila svíčka, tak to bylo vždy jen při havárii, anebo jsem vyměnil svíčku i s neporušeným, ale už značně zkavitovaným vláknem, po delším provozu prostě preventivně. U motorů s ABC výbrusy pravidelnou kontrolu stavu vlákna svíčky a preventivní výměny jednoznačne doporučuji. :P
Samozřejmě to splňovalo i to historické žhavení, jak tu uvedl Jyrry (i já jsem takové používal, nejprve dva paralení suché velké monočlánky (velikosti D nebo R20) a pak jsem si sehnal 2 články NKN-10, které jsem zapojoval nejprve paralelně a jak už byly trochu víc vybité, tak do série a asi s metrovou dvojlinkou. Taky to fungovalo a svíčky jsem nepálil. I když ty starší svíčky MVVS asi byly na vyšší napětí než ty dnešní, ty dobré ruské KC-2 byly na 1,8V.
Co se týče různých regulátorů, tam je těžko soudit :? , záleží typ od typu, samozřejmě to nesmí být ty fejkové s regulací proudu :x .
Jinak, dovedu si představit i takový napěťový regulátor (zdroj konstatntního napětí) se zpětnou vazbou odvozenou přímo od kleštinového konektoru svíčky (tedy krom silných proudových vodičů musí být v kabelu i tenké snímací napěťové vodiče) čím se eliminuje vliv kolísavého úbytku napětí na vodičích kabelu, samozřejmě tím i ten Tebou popisovaný efekt nárůstu napětí při rozžhavení vlákna. 8) Otázkou však je, nakolik je ten efekt výrazný a reálně škodlivý, a zda má smysl se tím tedy vůbec zabývat a komplikovat konstrukci regulátora/stabilizátora. :roll: Při tlustých a nepříliš dlouhých vodičích i obyčejného dvoužilového kabelu si myslím, že jejich vliv je minimální a větší paseku můžou nadělat přechodové odpory kleštiny a konektorů na panelu. Čili je třeba dbát o jejich čistotu. :wink:

Jinak si Ty, nebo někdo jiný, napsal, že při vysokých točkách je životnost svíčky kratší. :o
Ano, to je pravda, ale dle mých zkušeností to platí cca nad 20 000 ot/min.
Mám jeden model, kde ja stará MVVS 2,5 GRR RC, a když s vrtulí 7/3" točila > 25 000 ot/min, tak to bylo co let to nová svíčka, přitom autíčková Red-Line studená. :( Drahý provoz. :cry: Pak jsem prodloužil výfuk a s vrtulí 8/4" točil motor už jen 16 000 ot/min na zemi, ve vzduchu možná cca 17 000 ot/min, no a ty samé svíčky mi teď drží celou sezónu. :mrgreen: Ty vysoké točky neprospívají nejen svíčkam, ale ani motoru samotnému, takže je potřeba provozovat tyto režimy jen tehdy, když je to opravdu nevyhnutné. V rekreačním létání je to zbytečné a taky nižší točky jsou i pro uši příjemnější. Každopádně čím menší motory, tím jsou kvílivější.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz