Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 09.11.2021 14:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
Ahoj.Jakou vrtuli na tohle Brno pro model typu Diablotin pro lítání 3D akrobacie?Vím,že se dávalo spíš menší stoupání a větší průměr.Poradí někdo kluci?Dík
P.S.Je mi jasný,že laborování bude,ale aspoň nějakej nástřel.Vím,že se používaly třeba vrtule se stoupáním 4 apod.Jsem v 3D nováček.Dík za pochopení :) .


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 09.11.2021 14:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2016
Příspěvky: 355
Dal bych 13x5 masterku, já kdysi měl něco jako Diablotina na 10ccm s 12x6 masterku, jako druhou vrtuli jsem měl dřevo 13x4 bambuli a s tou to akorát řvalo a neletělo :D

_________________
Jeti DC-16
F4U Corsair (Saito FG-60R3), Swift 2, VSB-66 Orlice 4,35m, Sopwith Pup 1,35m, Mustang P51


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.11.2021 15:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
S 13x4" to řvalo a neletělo asi kvůli zbytečně malému stoupání. Určitě ve visu to bylo dobré, ale ve vodorovném letu se Ti to nerozbíhalo. Velký průměr nedovolil desítce nabrat dostatečné otáčky a tak při malém stoupání byla maximální rychlost dosažitelná s tou vrtulí zbytečně malá. A početně už i v statice vychází 13x4" lehčí než 12x6"
Ja myslím, že ta dvanáctka by snesla i 14x5", dokonce možná i 14x6".
Já třeba používám s MVVS 10 GFS RC vrtuli Master 13x6", je to výsledek mnoha zkoušek a pro pomalého akrobata se mi tato nakonec jeví jako nejlepší.
Ono mi to vychází i početně. Zátěž vrtule je úměrná 4. mocnině průměru a 1. mocnině stoupání. Pro rozdíl výkonnostní zátěže při stejných otáčkách mezi 14x5" a 13x6" mi vyšel koeficient 1,121. Takže, když uvažuji, že dvanáctka bude točit trochu méně, mohlo by to být tak akorát nastejno jako s mojí desítkou.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.11.2021 9:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
To Vtjr:Ahoj Vlado.Mohl bych celkem levně pořídit Apc 15x4.A podle nějaké starší diskuze tady na mánii se na Diablotinech používaly právě pro dvanáctku a pak taky vrtule Bambula 15x4.Nejde mi o velkou rychlost.Myslíš,že by to mohlo fungovat?Jestli je to hloupost,pořídím radši nějakou tu 14ctku.
PS.Mám na tom motoru obyčejný expanzní tlumič ne muffler.Model předtím lítal s Radugou 10ccm s karburátorem z motoru Mvvs.Motor chodil dobře.Ale výkonově na tenhle model slabota.Jde mi primárně nácvik visení,ne rychlý let.A větší průměr vrtule při menším stoupání prý lépe ofukuje kormidla.Proto se tyhle vrtule používaly.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.11.2021 12:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Síce som kedysi mal menšie Jojo, ale pokiaľ si pamätám, na jedenapolmetrového Diablotina sa s motormi 12,7ccm a 15ccm, používali vrtule 15x4. Na 15-kach občas aj 16x4.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.11.2021 19:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
Motor musí taky trochu točit, aby se dostal do oblasti otáček kde má maximální výkon. Když ho udusíš moc těžkou vrtulí,( rozuměj zbytečně velký průměr) tak bude mít klidně o 30% nižší výkon než by mohl mít. Proto moc velká vrtule ( i když s malým stoupáním) může být o dost horší jako vrtule o menším průměru.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.11.2021 21:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Souhlas. 8)
Dám ještě jednou do pozornosti, že výkonová zátěž vrtule je úměrná 4. mocnině jejího průměru!!! :!:
Totiž pro člověka není úměra k 4. mocnině čehokoli dostatečně pochopitelná. :( Člověk vcelku dost dobře chápe lineární závislost, trochu i tu kvadratickou, ale dál je to mimo jeho normální představivost. :( A to nemluvím o tom, že kdyby se jednalo o geometrické zvětšování vrtule (tedy kdyby s průměrem ve stejném poměru rostlo i stoupání) tak by růst té zátěže byl úměrný dokonce 5. mocnině poměru zvětšení. 8O
Však zkuste si spočítat na kalkulačce, že třeba rozdíl mezi 15" a 14" průměrem při stejném stoupání bude představovat vyšší zátěž o celých 32% a to už není málo. Takže s průměrem vrtule to vůbec není "cól sem - cól tam".
Takže, když se to přežene, motor na to pochopitelně zareaguje nižšími otáčkami, které v případě, že se jeho režim dostane hodně pod maximum jeho vnější charakteristiky, mohou být i mnohem nižší než by se očekávalo. A v kombinaci s malým stoupáním to nakonec může znamenat mnohem nižší tah, i ten statický, o dynamickém ani nemluvě.

No nevím, ja osobně si myslím, že vrtule 15x4" je vhodná spíš pro patnáctku a pro dvanáctsedmičku by byla příliš velká.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.11.2021 21:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Mosquito píše:
... Mohl bych celkem levně pořídit Apc 15x4 ...

Problém je i v tom, že APC má jiný tvar listů, jsou špičatější než u MASTERek. Dle mých zkušeností, APC stejného rozměru jsou aerodynamicky o trochu lehčí než vrtule MASTER.
Tohle fakt nejde poradit od stolu. :roll:
Prostě musí se zkoušet, zkoušet a zkoušet. :P
Ja vím, že pak se z toho doma plní krabice vrtulemi, které neobstály. Jako každý starší modelář, co provozuje motoráky, i já jich mám doma několik desítek, no možná i stovku. :o Ale Murphy se vždy postará o to, že zrovna to, co by se mi momentálně hodilo v těch zásobách nenajdu a tak kupuji nové a nové. :x :lol: :lol: :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 12.11.2021 9:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
Ahoj.Je.mi jasný,že laborování bude a jak píšeš,vrtulï mám taky celou skříň.Mám tady MA 13x6,13x8,dál dřevěnou Bambula 14x6 a teď Apc 15x4.Ještě dokoupím nějakou tu Ma14x5,jestli ten rozměr existuje a bude ze zkoušet a zkoušet a zkoušet :D . Všem moc dík za rady
PS: Neměl byste někdo uloženou stránku s výkonovýmy parametry motoru Mvvs 12,7?Ten motor nsem dostal v zuboženém stavu,ale vyčistil jsem ho a má velmi dobrou kompresi.Brna jsem nějaký měl,ale jen do 6,5ccm.Tohle prej byly hodně povedený motory.Má i tu nejnovější verzi karburátoru.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 12.11.2021 13:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2020
Příspěvky: 70
Bydliště: Praha 8 - Karolinenthal
Ahoj,
tohle laborování mne nejvíc baví, je to výsledek dobře odvedené práce na letadle. Pořídím testovací vrtule a létám(exaktní se mi tváří APC). V jeden okamžik zjistím, že letovému projevu jedna vrtule prostě chutná a takříkajíc si vrtule najde letadlo. Přebytečné vrtule "upravím" během tréninku rozpočtů. Je hezké se k tomu občas vrátit a porovnat, jak se mění apetit pilota.

Jiřin

_________________
Pořád se učím létat rovně akobatickou cochcárnu a nejpomalejší pylony.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 12.11.2021 15:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Mosquito píše:
Ahoj.Je.mi jasný,že laborování bude a jak píšeš,vrtulï mám taky celou skříň.Mám tady MA 13x6,13x8,dál dřevěnou Bambula 14x6 a teď Apc 15x4.Ještě dokoupím nějakou tu Ma14x5,jestli ten rozměr existuje a bude ze zkoušet a zkoušet a zkoušet :D . Všem moc dík za rady
PS: Neměl byste někdo uloženou stránku s výkonovýmy parametry motoru Mvvs 12,7?Ten motor nsem dostal v zuboženém stavu,ale vyčistil jsem ho a má velmi dobrou kompresi.Brna jsem nějaký měl,ale jen do 6,5ccm.Tohle prej byly hodně povedený motory.Má i tu nejnovější verzi karburátoru.

MA 13x6" bych klidně vyměnil, nebo odkoupil. :roll: A mohu pohledat co mám od 14" do 16". :wink:

A ještě, pamatuješ, kdysi pře 9 lety jsem Ti poslal karburátor pro TONO-5,6? Ty jsi potřeboval pouze tu originální jehlu.
No a teď jsem taky získal jedno staré TONO do sbírky, ale ty páčky na karburátoru jsou na něm výsledkem lidové tvořivosti. :( Takže pokud bys náhodou ty původní z toho karbecu nepotřeboval a ještě je někde máš, tak ty by se mi hodili pro restaurování mého motoru do původního stavu. Na fotce jsem vyznačil to, co by se mi hodilo. :wink:
Příloha:
RC-karburator_TONO-56_01-u.jpg
RC-karburator_TONO-56_01-u.jpg
[ 126.15 KiB | Zobrazeno 5436 krát ]


Ale pokud jsi to přece jen nějak využil, někomu dal, nebo už zahodil, tak nic, v pohodě, seženu snad jinde. 8)

A přikládám ještě soubory MHT se stránkou k motorům z webu MVVS, kterou mi kdysi poslal nebohý Lark. V souboru Letecké motory najdeš to, co potřebuješ, snad. Víc nemám, ono MVVS na svoji historii zvysoka kašle, jakmile nějaký typ vyřadili z výroby, tak ho hned smazali z webu a po jeho parametrech se pak prostě slehla zem. Na dnešním jejich webu se o dříve vyráběných typech nedočteš vůbec nic a k historii tam krom pár nekvalitních černobílých fotek a stručného textu nenajdeš nic. Jaký to rozdíl třeba s OS, kde na jejich stránkách najdeš celou stať k nevyráběným typům, kek kterým lze většinou stáhnout i jejich návody v PDF.
Tak snad Ti aspoň tohle pomůže.
Příloha:
MVVS.ZIP [387.49 KiB]
104 krát

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 12.11.2021 19:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
I kdyby měl někdo jiný tyto díly k mání, tak uvítám, pochopitelně. Dopravu si objednám a zaplatím sám (Zasilkovnou).

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 12.11.2021 23:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
To Vtjr:Vlado promiň,ale Tono je prodané a ten karburátor jsem k tomu přidal.Aktuálně na Tono bohužel nic nemám.Je mi to líto.Kdybych o nečem věděl ozvu se ti.Robert

P.S.Strašně moc děkuju za tu stránku s motory Mvvs.Oni na historii kašlou a na svých stránkách o těhle motorech nic nemají.Moc dík.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 13.11.2021 18:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Nevadí, nemusíš se omlouvat, však je to 9 let, já jen kdyby náhodou. :roll:
Jinak jedna APC 14x5" N visí na Aukru za 150Kč už přes 2 mĕsice a nikdo ji nechce, zde https://aukro.cz/vrtule-apc-14x5-n-pattern-6950914102. Ale teď nevim co znamena to N, jestli to neni náhodou pro elektropohon. :?

A za ty stránky ze starší verze webu MVVS spíš podĕkuj nebohemu Liborovi Paušovi, který zde fungoval jako Lark. Mnĕ taky nenapadlo si včas tyto vĕci archivovat. K starším MVVSkám mám toho mnohem víc, jestli chceš mohu Ti to postupnĕ to posílat na e-mail. Ale nevím zda ho nĕkde vyhrabu? Nepamatuji, zda jsme tehdy komunikovali i mejlem nebo jen přes SZ.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 14.11.2021 0:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
VTjr píše:
... Ale teď nevim co znamena to N, jestli to neni náhodou pro elektropohon. :? ...

N, ako Narrow. Primárne určená pre spaľovacie motory.
https://www.apcprop.com/product/14x5n/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz