Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 20.03.2018 14:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Kamery lepím natvrdo k modelu - na trup, na křídlo, na ocasky. Používám lepící pásku se skelnou výztuží, ta dobře lepí a kamera drží i na velkém letadle letícím přes tři sta. Když potřebuji kameru nějak natočit nebo posunout, mám pod ní koudek tvrdého XPS. Jestli mám problémy s vibracemi můžete posoudit na záznamech:
Q6: http://www.kolmanl.info/index.php?show= ... selected=1
GoPro: http://www.kolmanl.info/index.php?show= ... selected=1
Contour: http://www.kolmanl.info/index.php?show=contour_samples

Přelepuji štěrbinu s paměťovou kartou. Při nárazu je schopná se vystřelit z kamery ven.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 20.03.2018 15:34 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2016
Příspěvky: 45
Bydliště: Brno
YenyaKas píše:
Akorát nevím, jak to odpružit, a jak to dostatečně spolehlivě uchytit, abych o kameru nepřišel. Zkoušel jsem to podkládat kousky pěnového molitanu (houba na nádobí a podobně), akorát molitan má takovou špatnou vlastnost, že nepruží na tlak a na tah stejně - kolem své "klidové" polohy drží docela pevně. Pro rozumné pružení by asi bylo třeba ho nějak předepnout, předstlačit.

Když jsem měl ještě kameru uchycenou přímo na letadle, taky jsem experimentoval s celou řadou způsobů jejího uchycení. Zpočátku mi vždy šlo o co nejspolehlivější upevnění, obava z její ztráty byla častokrát snad až iracionální. Postupem času jsem ale empirickou cestou zjistil, že suchý zip (zabírá-li rozumnou plochu) je dostatečně spolehlivý a kameru udrží, ať dělám s letadlem jakékoli skopičiny. Takže jsem dospěl k uchycení pouze na suchém zipu. Předtím jsem ji například ještě "jistil" gumičkou, eventuálně skelnou páskou. Ale to bylo skutečně velmi redundantní.

Co se týče snahy o odpružení, také jsem si prošel fází experimentování, včetně molitanu. Z porovnání pořízených záznamů mi vyšlo, že molitan nijak významně nepřispívá k umenšení přenosu vibrací na kameru. Takže jsem spíš sledoval, v jaké poloze nastavení plynu se tvoří jello, a kdy ne. V mém případě to bylo jen ve velmi omezeném úseku výkonu, takže jsem se naučil v případě, že mi jde o natáčení, používat "bezproblémový" rozsah plynu.

Nicméně mě napadlo, že by se snad dalo inspirovat u gimbalů. Ty se uchycují přes gumové tlumiče. Takže kameru upevnit k destičce, kterou upevnit přes tyto tlumicí kuličky k letadlu. Myslím, že přenos vibrací by tím mohl být celkem výrazně redukován.

YenyaKas píše:
A pak to samotné uchycení na model - ty sucháče se mi moc nezdají - nejde upravovat směr pohledu. Vy co používáte sucháč (třeba ten dual-lock) - jak se vám stalo, že máte směr pohledu přesně tam kam chcete?

Vzhledem k velkým zorným úhlům kamer jsem tohle nikdy moc neřešil, přinejmenším ne s ohledem na horizontální odchylky. S vertikálním nastavením jsem trochu laboroval. Protože mi přišlo zbytečné mít na polovině záběru oblohu. To jsem vyřešil jednoduše sestrojením vlastní "kabiny", na kterou kameru uchycuji. Není vodorovná, ale postupně se zvedá, takže objektiv kamery směřuje spíše dolů, čímž zabírá více země než oblohy. Nic moc lepšího mě zatím nenapadlo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 20.03.2018 16:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jo, tady ty gumové kuličky má DJI Phantom 3 na gimbalu. Vypadá to docela rozumně, ale tam ten gimbal na těch kuličkách visí, je to namáhané na tah. I jsem si nějaké takové koupil, ale zatím jsem se nedostal k vyzkoušení. Podle mě by to při montáži kamery shora (namáhání na tlak) nefungovalo tak dobře. Visící gimbal je tak nějak přirozeně stabilní vůči vibracím do stran, zatímco v opačné poloze to má tendenci ty vibrace ještě zesilovat a převádět i na vertikální nebo aspoň rotační pohyb.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 20.03.2018 16:23 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2016
Příspěvky: 45
Bydliště: Brno
To je velmi pravděpodobně relevantní námitka. Nějaký přijatelný kompromis, vzhledem k relativně malé hmotnosti samotné kamery oproti celému gimbalu, by mohla přinést vhodná volba velikosti/tuhosti těch kuliček. Vyrábějí se v mnoha různých variantách. Takže předpokládám, že některé by mohly fungovat lépe než jiné, včetně zde zamýšlené montáže shora. To by ale nezbývalo než vyzkoušet metodou pokus a omyl.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 20.03.2018 16:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Kamera na suchém zipu - hříbečcích od 3M drží během letu spolehlivě. Je dobré ale myslet taky na havárie, kdy letadlo spadne třeba do lesa a kamera se nárazem oddělí. Výrazná barva kamery je potom k nezaplacení. Pomůže i kousek reflexního materiálu, který poletí s kamerou, který nebude s modelem spojený.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 20.03.2018 17:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Prohlídl jsem si zběžně dnešní ranní videa, kde jsem zkoušel uchycení na ty molitany (ale o něco tvrdší než je houba na nádobí - z nějaké vycpávky nějaké krabice) a na první pohled tam nevidím jello! Ještě to musím prozkoumat detailněji, ale třeba tohle bude cesta.

BTW, video z příšerného počasí se sněžením, ale zase ten sníh tam vypadá zajímavě. Bral jsem to jen jako pokus, ale třeba z toho něco málo sestříhám.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 20.03.2018 17:17 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 19.5.2012
Příspěvky: 174
Bydliště: Lednické Rovne SK
Libor píše:
Kamera na suchém zipu - hříbečcích od 3M drží během letu spolehlivě. Je dobré ale myslet taky na havárie, kdy letadlo spadne třeba do lesa a kamera se nárazem oddělí. Výrazná barva kamery je potom k nezaplacení. Pomůže i kousek reflexního materiálu, který poletí s kamerou, který nebude s modelem spojený.


aj prípadne nejaký plavák :lol: , runcam 2 mám na dne jazera - uchytenie suchým zipom


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 20.03.2018 18:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
podobně jako Libor se snažím nacpat kameru na všecko, co má křídla, kamery jako Mobius, Firefly Q6 a HD Wing jsem měl vždy jen na suchém zipu a neulítla z letadla, ani když jsem s ním přímo napálil do hradní zdi na Hazmburku...suchý zip vždy po celé délce a šířce spodku kamery...
YI 4K+ je těžká jako pes a má blbej tvar, takže tam mám zase jen sucháč a pro jistotu je přepásaná navíc takovou tkaničkou sucháče (podobně jako někteří zde omotávají izolačkou)...
"jinou kabinu" mám akorát na TwinStaru, což je můj vlajkový točící stroj...
jello jsem řešil vždy, avšak jen do doby, co jsem "objevil" kouzlo vyvážené vrtule, neohnutého unašeče vrtule a motorových ložisek v dobré kodici...
jediný kdo mi "jelluje" je twinstar, zde jsem použil ony gumové blbince https://www.banggood.com/5PCS-Gimbal-Ca ... rehouse=CN umístené mezi napůl přestřiženou kreditku...díry na gumové blbince jsem udělal normální děrovačkou :-)

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 20.03.2018 18:56 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.10.2017
Příspěvky: 109
Obrázky: 4
Zdravím, naprosto souhlasím. Co si dávám záležet na vyvážení vrtule, také nemám žádný problém s jello. Dříve jsem zkoušel všelijaké odpružení s různým výsledkem. Teď už lepím, či šroubuji kamerku na pevno, také ji dávám pevně na servo kvůli rozhlížení a v poho.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 20.03.2018 19:02 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2016
Příspěvky: 45
Bydliště: Brno
Libor píše:
Je dobré ale myslet taky na havárie, kdy letadlo spadne třeba do lesa a kamera se nárazem oddělí. Výrazná barva kamery je potom k nezaplacení. Pomůže i kousek reflexního materiálu, který poletí s kamerou, který nebude s modelem spojený. [...] Přelepuji štěrbinu s paměťovou kartou. Při nárazu je schopná se vystřelit z kamery ven.
Moc díky za tyto rady! Jsou to detaily, za kterými jsou vidět roky zkušeností. Ten reflexní materiál si ke kabině okamžitě vyrobím, nejspíš ve formě nějakého rozvinovacího fáborku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 22.03.2018 12:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 1126
Bydliště: ŽATEC
Obrázky: 0
Dobrá rada....už také sháním nějaký reflexní materiál na kameru. :D

_________________
Nemusíš vše vědět, ale musíš vědět, kde na vše najdeš odpověď.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 25.03.2018 10:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
A proto jsem si hned koupil kameru žlutou. A doma je také dobře vidět, nikdy se mi nestalo, že bych ji zapomněl :mrgreen: Akorát kartu, kterou jsem den předem vytáhl :mrgreen:

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.06.2018 8:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Potřeboval bych na samokřídlo s tažnou vrtulí nějak umístit kameru, aby vrtule nebyla moc v záběru. Takže se nabízí otázka: jak/čím vyvažujete kameru umístěnou někde bokem od osy letu? Na křídle, pod křídlem, a tak. Část z toho asi půjde vytrimovat, pokud by člověk nechtěl letět vzhůru nohama.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.06.2018 8:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
YenyaKas píše:
jak/čím vyvažujete kameru umístěnou někde bokem od osy letu?
Zde http://kolmanl.info/images/kolmanl_info ... c05746.jpg můžeš vidět Karlovo letadlo s kamerou na levém křídle a vyvažovacími matkami na konci pravého. Obojí má shora. Já umísťuji tyto odpory dolů pod křídlo, ale u samokřídla by to nešlo.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz