Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 837 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 56  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 06.08.2011 22:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.4.2009
Příspěvky: 1314
Pozor, také to "on lieta 2km a ja len 200m" je strašne zavádzajúce - záleží to od strašného množstva podmienok, rušenie v okolí, na palube lietadla, použitý vysielač a prijímač, stromy v okolí, výška nad terénom atď... Podľa mňa cca 500m s 200mW vysielačom na 5,8GHz je štandardný výsledok na všesmerovú anténu (aj keď upravenú).

_________________
Take my love, take my land, take me where I cannot stand
I don't care, I'm still free, you can't take the sky from me...


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 06.08.2011 22:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2007
Příspěvky: 5413
Bydliště: Praha
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (3)
Hmm tak já to zabalim a pošlu zpátky... :cry:

_________________
Nikdy nikomu nevěř, pak budeš věřit všem stejně....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 06.08.2011 23:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2010
Příspěvky: 913
Bydliště: SK
Jameson píše:
Podľa mňa cca 500m s 200mW vysielačom na 5,8GHz je štandardný výsledok na všesmerovú anténu (aj keď upravenú).

Ale on ide 800mW nie 200mW
Dejfak píše:
Mám vysílač 800mW nevím jestli má skutečně takový výkon ale je to víc než dost.
Zkrátka potřebuji 500m kvalitního obrazu dál létat nepotřebuji.....
Má někdo další nápad jak to uskutečnit?

_________________
Futaba T-14MZ,Proxima II,Skywalker EPO,DJI F450 + NAZA M V2 + H3-2D,Tricopter


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 06.08.2011 23:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2008
Příspěvky: 6902
Bydliště: Moravský kras ČR
Dejfak píše:
Tak proběhl test.
Dal jsem antény a zkouška je zajímavá.
Když jsem nechal obě tak obraz nebyl nic moc tak jsem dal na brýle standartní a na letadlo Skew-Planar a to bylo dobré obraz je bez výpadků, trošičku zhoršený obraz ale až na 300m Maximálka je tak 450m bez výpadku.
Je vidět že anténa vyzařuje lépe do okolí ale ale tím strácí na dálku.
Možná použít tenčí drátek, je vidět že jsem se trefil blíž než minule ale není to uplně ono ale zase bez výpadků na 400m
Zkusím ještě zítra antény různě proházet jestli se něco nezmění..


Nemáš opačný smysl kruhové polarizace? Kruhová vůči lineární má útlum cca 3 dB, kruhová pravotočivá vůči kruhové levotočivé má útlum několik desítek dB.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 06.08.2011 23:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2007
Příspěvky: 5413
Bydliště: Praha
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (3)
Mám to podle tohoto návodu...
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1352583
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1388264

_________________
Nikdy nikomu nevěř, pak budeš věřit všem stejně....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 07.08.2011 21:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.4.2009
Příspěvky: 1314
Homer.Simpson píše:
Ale on ide 800mW nie 200mW


Uff, pardón, toto mi fakt ušlo... potom by mal byť dosah o dosť lepší, aj keď neviem aký presne je reálne útlm na 5,8GHz.... 500m by malo byť v úplnej pohode. Ale ak je v okolí nejaké rušenie... Skúsil by som to ešte inde. Alebo teda potom ešte tú sektorovú anténu, ak tá nedá aspoň kilometer, tak je to celé zlé...

_________________
Take my love, take my land, take me where I cannot stand
I don't care, I'm still free, you can't take the sky from me...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: úte 23.08.2011 13:22 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 30.1.2007
Příspěvky: 29
Zdravím,

pro zasvěcené hloupá otázka, ale já nevím, průměr té cloverleaf antény je dvakrát čtvrtina vlnové délky 5,8Ghz tedy 2x 12,5 mm ? Co je refernčním bodem při stavbě antény?

Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: stř 07.09.2011 16:15 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 19.5.2011
Příspěvky: 146
Bydliště: Praha
xtomj202 píše:
Zdravím,

pro zasvěcené hloupá otázka, ale já nevím, průměr té cloverleaf antény je dvakrát čtvrtina vlnové délky 5,8Ghz tedy 2x 12,5 mm ? Co je refernčním bodem při stavbě antény?

Díky.


Delky jednotlivych casti, ne prumer. Ackoliv je prumer s delkou (obvodem) pevne svazan, referencnim bodem a "proc to funguje" je delka tech casti. Vzorec pro vypocet delky vodicu i jednotlivych casti je na zacatku threadu, postup ohybani v lincich na zacatku threadu. Prumer "vyjde" sam ohnutim do spravneho tvaru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: pon 10.10.2011 14:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 951
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
podle mě to řešíte špatně. díváte se na problém z opačné strany...sokol se vznáší 300 metrů vysoko..lidským okem ho sotva vidíš..sokol najednou složí křídla a jako šutr padá k zemi..těsně nad zemí dobrzdí a drapne malou myšku co má barvu jako zorané pole po kterém leze...byla myška velká jako medicimbal ? měla zářivou reflexní barvu ? ne, to jen sokol mé lepší oči než člověk. jediná kapka krve do moře a velkej bílej na několik kilometrů daleko o krvácejícím člověku ví....vytekla do moře cisterna krve ? ne, to jen žralok má dokonalejší systém vyhodnocení malé informace..a tak bych mohl pokračovat donekonečna...
není problém v anténě v letadle..dej tam watovej vysílač a pak ale potřebnou baterku pro něj a počítej s tím, že watovky mají vespodu malej ventilátor aby se uchladily...anténku normální a trackovat parabolu co bude z tý dálky signály lovit a taky jsem to viděl v kombu s vysílacím šroubem pro řízení ve velké dálce...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: čtv 13.10.2011 15:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2010
Příspěvky: 827
Bydliště: Beroun
Hoho.. :) a mohol by si byť konkrétnejší?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: čtv 13.10.2011 21:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 951
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
jak jsem to myslel ? asi tak jako jsou směrové mikrofony nejen pro špionážní účely..máš stadion narvaný lidmi co řvou u každého gólu..v tom davu sedí pár co se domlouvá normálním hlasem a nebo i trochu nahlas protože je okolí nevnímá a nejsou z 2 metrů okolí slyšet...protože okolo je hluk. ale z čelního pohledu mají volno a tam se zvuk šíří nezarušený...naproti přes celý stadion sedí maník, má na stojanu směrovaný, vysoce citlivý mikrofon a kamerou zaměřovaný na tu dvojici..a dost čistě snímá to co si říkají...
takže na letadle normální anténu, ne moc těžkou, stačí když bude vyzařovat do okolí slabě ale čistě..a pak antena tracking a pořádnou anténou lovit z té dálky ten signál..když zaměřovací anténa tak klidně 1w booster a napálit to přímo do letadla..jsou antény na wifi co se používají na šíření signálu internetu co mají velmi úzký paprsek a velký dosah..
například http://www.alza.cz/tp-link-tl-ant2424b-d155285.htm
http://www.alza.cz/yagi-kryta-smerova-antena-d77779.htm
a to jsem jen kouknul na alzu..když budu sestavovat stojan s antenním systémem pak bude panelovka nebo ta drátová na lovení signálu z dálky a yagi na vysílání směrového paprsku (ale ještě před tím se poradím u spojařů zda nebude stačit jen jedna) v kombinaci s všesměrovou tyčkou tak, aby groundstation vyhodnocoval jak daleko je letadlo a jaký je příchozí signál a podle toho pak vypne tyčovku a zapne směrování...
jen nevím jak vyřešit směšování signálu na zemi (to se dá) ale jak to rozložit v letadle to asi nepůjde...
potřebuji 2,4 pro frsky ovládání letadla, 2,4 pro telemetrii xbee směrem k autopilotovi a stabilizaci (nevím zda přemluvím prodejce na ebay aby mi poslal usa verzi - dosah do 5000m a nebo internacionální -dosah do 2500m), a pak video bude asi na 5,8 takže další směřovaná anténa...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: pát 14.10.2011 7:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 951
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
nechám tady co sjem napsal včera..jsem chlap a za názorem si musím stát..nicméně uznávám, že jsem napsal kravinu..i na straně vysílací musí být signál takový aby na stranu přijímací nějaký vůbec dorazil..šíření zvuku, světla a elektrické energie je rozdílné...to mi včera trochu vypadlo...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: pát 14.10.2011 15:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2010
Příspěvky: 827
Bydliště: Beroun
Ahoj chlapi,
rozhodol som sa pre zadováženie si nasledovných komponentov:

http://www.bevrc.com/bev-58g-500mw-tran ... p-233.html
http://www.bevrc.com/ce-osd-v15newest-p-113.html
http://www.bevrc.com/bevkx171-prontsc-p-214.html
http://www.bevrc.com/bev-58ghz-pocket-s ... -p-24.html
http://www.bevrc.com/bev-58ghz-patch-antenna-p-60.html
http://www.bevrc.com/fatshark-rcv922-ba ... p-126.html

Zatiaľ prebehlo úvodné testovanie na letisku. Umiestnil som kameru s TX na stolík do výšky cca 1m nad zemou, anténny bičík do vertikálnej polohy. Ja sám som pochodoval v špirále s prijímačom v ruke a s okuliarmi na nose. Je jasné, že ideálnejší test by bol, ak by bol RX na mieste a TX sa pohyboval. Keďže som bol na letisku sám tak to inak nešlo. Testoval som príjem zo všetkých smerov s postupne zvyšujúcou sa vzdialenosťou.

Doterajšie poznatky:
1. systém je citlivý na akúkoľvek pevnú silnejšiu prekážku medzi TX a RX vrátane môjho tela. Napr. kopec hliny, betónová stena. Výsledkom je okamžitá strata signálu. Po odstránení prekážky opäť dobrý príjem.
2. vysoká suchá tráva nevadí
3. otočenie jednej z antén do horizontálnej polohy - tuto to bolo na striedačku, niekedy bez zmeny, niekedy mierne rušenie obrazu.
3. dosiahnutá vzdialenosť (zatiaľ, bola dosť zima) 150m cca 1,5 m nad zemou bez akéhokoľvek výpadku obrazu.
4. použitá batéria na TX bola 7,4 2S 1800 mAh. Tá bola po cca 30 minútach na napätí 3,86V/článok. Na dlhé poletovanie to teda napostačí, na trikoptéru by to ale mohlo byť v pohode. Pokiaľ sa teda nerozhodnem zdielať pohonnú 3S.
5. kvalita obrazu z použitej kamery je uspokojujúca, nabudúce otestujem ešte výstup priamo z GoPro - na porovnanie.

Zaujímal ma hlavne možný útlm signálu nízko nad zemou. K zvýšeniu šumu v obraze dochádzalo až v okamihu, keď som prijímač umiestnil na úroveň cca 0,5m nad zem. Tuto môžem skonštatovať, že na uvedenú max. vzdialenosť 150 m dochádzalo k zvýšeniu šumu, ale obraz bol naďalej plynulý a pomerne dobre čitateľný.

Zatiaľ všetko, ďalšie testovanie (zatiaľ bez poletovania) bude nasledovať. Trikoptéra je v štádiu výstavby a na vrtulník systém zatiaľ umiestňovať nebudem, netrúfam si na to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: pát 14.10.2011 15:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 951
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
5ti stovka 5,8 by měla zvládnou kilometr jako nic a překážky by neměla dělat problémy..jak jinak by byli dělány wifi spoje pro počítače kdyby to neprocházelo penelákem a nebo železosleněnými věžáky...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: pát 14.10.2011 16:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2010
Příspěvky: 913
Bydliště: SK
JuraS. píše:
5ti stovka 5,8 by měla zvládnou kilometr jako nic a překážky by neměla dělat problémy..jak jinak by byli dělány wifi spoje pro počítače kdyby to neprocházelo penelákem a nebo železosleněnými věžáky...

Pozor wifi je 2,4 nie 5,8.Presne toho som sa bal na tejto freq.Cim vyssia freq, tym horsie prenikanie cez prekazky :( Aj husta koruna stromu bez listia znamena rusenie, pripadne vypadok obrazu :cry:

_________________
Futaba T-14MZ,Proxima II,Skywalker EPO,DJI F450 + NAZA M V2 + H3-2D,Tricopter


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 837 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 56  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz